68 kg

wzrost
176 cm
Wcześniejsza kariera
Theo Walcott dorastał w małej wiosce Compton niedaleko Newbury. Kiedy przebywał u swojego szkolnego przyjaciela Adama Walkersa, zaoferował mu on grę w jego własnym zespole Steventon. Następnie wstąpił do lokalnej drużyny AFC Newbury. Swój pierwszy bardzo ważny mecz rozegrał w 2000 roku w rozgrywkach Peter Houseman League Cup. AFC Newbury do lat 11 pokonało 4-2 Albion Grange. W jednym sezonie w Newbury Walcott zdobył ponad 100 goli. Swoją dalszą karierę rozwijał w Swindon Town, a następnie w Southampton.

Kariera w Southampton
W sezonie 2004/05 grając w Southampton, wystąpił w finałowym spotkaniu FA Youth Cup przeciwko Ipswich Town. Mając 15 lat i 175 dni był najmłodszym graczem występującym w rezerwach Southampton, grając w spotkaniu przeciwko Watford we wrześniu 2004 roku. Sezon 2005/06 także może zaliczyć do udanych. Stał się najmłodszym graczem występującym w pierwszym składzie Southampton.

Zadebiutował mając 16 lat i 143 dni w spotkaniu przeciwko Wolverhampton Wanderers w Championship League Football. Już 18 października 2005 rozegrał pełne 90 minut w spotkaniu przeciwko Leeds United i zdobył swoją pierwszą bramkę. Cztery dni później zagrał po raz pierwszy całe spotkanie na własnym boisku przeciwko Stoke City, powtórnie trafiając do siatki rywala.

Kariera w Arsenalu
Jego wyczyny wkrótce zauważyły brytyjskie media, które widziały w nim jednego z najbardziej obiecujących młodych talentów angielskiej piłki. Niedługo potem pojawiły się spekulacje na temat jego dalszej kariery. Łączony był z najlepszymi klubami Premiership m. in. Takimi jak Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United i Tottenham Hotspur. Zainteresowane nim były także zagraniczne potęgi Real Madryt, Juventus, AC Milan i Barcelona.

Ostatecznie Walcott podpisał kontrakt z Arsenalem 20 stycznia 2006 roku opiewający na 5 milionów funtów z możliwością wzrostu do 12 milionów funtów, gdy dobrze będzie się dobrze spisywał na tle klubu i rozgrywek narodowych. Był to Najdroższy kontrakt 16-latka w historii brytyjskiej piłki nożnej. Walcott zadebiutował w zespole rezerw Arsenalu 7 lutego 2006 przeciwko Portsmouth. Mimo tego, że zdobył bramkę młodzi Kanonierzy przegrali 3-2. Po tym spotkaniu Theo znalazł się wśród 18 piłkarzy wybranych na mecz przeciwko Realowi Madryt w rozgrywkach UEFA Champions League, które rozegrane zostało 21 lutego na stadionie Bernabeu. W swoje 17 urodziny, które obchodził 16 marca 2006 podpisał profesjonalny kontrakt z Arsenalem, który będzie trwał do lata 2008 z możliwością przedłużenia.

19 sierpnia 2006 zagrał swoje pierwsze spotkanie w Premiership przeciwko Aston Villa. Na boisko wszedł w 73 minucie spotkania. W Lidze Mistrzów Theo zadebiutował w spotkaniu przeciwko Dinamo Zagrzeb, bijąc tym samym rekord Cacsa Fabregasa, stał się najmłodszym graczem Arsenalu biorącym udział w tych rozgrywkach. W tym spotkaniu zaliczył także swój pierwszy żółty kartonik po strzale na bramkę po odgwizdaniu spalonego przez sędziego, a także dwie asysty. Wyczyny Walcotta z Arsenalem i z zespołem Anglii, przyniosły mu wiele nominacji do nagród m. in. w BBC Young Sports Personality.

Walcott zdobył swoją pierwszą bramkę w barwach Kanonierów w finale Pucharu Anglii przeciwko Chelsea Londyn, 25 stycznia 2007 roku. Niestety dwa gole Didiera Drogby zdobyte kilkadziesiąt minut później zapewniły 'The Blues' zwycięstwo 2-1 i zdobycie trofeum. 23 października młody Anglik zaliczył pierwsze trafienia oraz asystę na Emirates Stadium, w spotkaniu Ligi Mistrzów przeciwko Slavii Praga, wygranym przez Kanonierów 7-0. Druga bramka zdobyta przez Anglika po wspaniałym rajdzie prawym skrzydłem była porównywana do dawnych wyczynów Thierry'ego Henry w północnym Londynie. 9 stycznia 2008 roku Walcott trafił do siatki w Pucharze Ligi przeciwko Tottenhamowi, choć ostatecznie to 'Spurs' awansowali do kolejnej fazy rozgrywek z łącznym rezultatem dwumeczu 6-2. Niecałe dwa miesiące później młody Anglik zaliczył dwa trafienia w spotkaniu Premier League przeciwko Birmingham City, kiedy to poważnej kontuzji doznał Eduardo.

8 kwietnia Theo Walcott oczarował wszystkich kibiców zgromadzonych na Anfield Road swoim wspaniałym rajdem w spotkaniu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów z Liverpoolem. Anglik przyjął piłkę na własnym polu karnym, po czym przebiegł z nią 80 metrów, mijając przy tym 4 graczy 'The Reds' i dograł ją wprost pod nogi Adebayora, który dopełnił formalności. Pomimo usilnych starań Arsenalu mecz zakończył się zwycięstwem Liverpoolu 4-2 i awansem do półfinału Champions League.

11 maja Walcott zdobył zwycięską bramkę w ostatnim spotkaniu sezonu z Sunderlandem, gromadząc na swoim koncie łączną sumę 4 bramek w Premiership, zaś 7 we wszystkich rozgrywkach.

28 czerwca oficjalna strona Arsenalu poinformowała, że od nowego sezonu Walcott będzie grał z numerem 14, który niegdyś należał do legendy The Gunners - Henry'ego.

Kariera narodowa
Walcott po raz pierwszy wystąpił w barwach narodowych 25 maja 2006 roku przeciwko Białorusi. Na boisko wszedł w drugiej połowie spotkania. Już 30 maja 2006 roku zaliczył swój pełny występ w reprezentacji przeciwko Węgrom na Old Trafford, mając 17 lat i 75 dni. Anglia wygrała mecz 3-1. Sven-Goran Eriksson 8 maja 2006 powołał Walcotta na Mistrzostwa Świata FIFA 2006. Mimo tego nie spędził ani jednej minuty na boisku w tym turnieju. Eriksson stwierdził, że doświadczenie jakie Walcott zdobył trenując z drużyną narodową, pozwoli mu na dalsze sukcesy w przyszłości.

Dnia 15 sierpnia 2006 Walcott stał się najmłodszym graczem, który zdobył bramkę w reprezentacji do lat 21. Ostatecznie młodzi Anglicy zremisowali z Mołdawią 2-2. Było to pierwsze spotkanie Theo w drużynie do lat 21. W meczu kwalifikacyjnym do European Championships do lat 21, zdobył dwie bramki w spotkaniu przeciwko Niemcom. Obie bramki zdobył w dobrym stylu, pokazując swoją niezawodną szybkość i technikę.

Fabio Capello docenił wysoką formę Walcotta w klubie, powołując go 1 czerwca 2008 roku na towarzyskie spotkanie z Trynidad i Tobago. Anglik pojawił się na boisku w 69. minucie meczu.
Arsenal - Chelsea 27.05.2017 - godzina 18:30