Jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady - zapowiedź książki "Klub"

Jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady - zapowiedź książki "Klub" 10.08.2019, 13:05, Patryk Bielski 1 komentarzy

Nasza strona objęła patronat medialny nad kolejną obowiązkową pozycją w domowej biblioteczce każdego fana Premier League - książką Klub autorstwa Joshuy Robinsona i Jonathana Clegga. Dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej Rebis mamy do dyspozycji egzemplarze promocyjne, które powędrują w ręce zwycięzców naszej ligi typerów. Na naszym Facebooku pojawił się także konkurs związany ze wspomnianym wydawnictwem - odwiedzajcie nas codziennie i bądźcie czujni.

Premier League to prawdziwe komercyjne imperium zbudowane w ćwierć wieku dzięki niepohamowanej ambicji, odważnym eksperymentom i wielkiemu szczęściu. Rządzą nim rosyjscy oligarchowie, arabscy szejkowie i amerykańscy biznesmeni wspierani przez armię twardych menedżerów i agentów sportowych. Za sprawą tych ludzi i niebotycznych kontraktów telewizyjnych liga zbudowała swą markę i trafia do widzów w 195 krajach świata.

Ale ten globalny produkt, dzięki któremu świat dowiedział się o przemysłowych miastach na angielskiej prowincji, ma też swą ciemną stronę. Dziś, gdy piłkarze kosztują setki milionów, a kluby wyceniane są na miliardy, biedni miejscowi fani wypadli z gry. Kluby tracą stopniowo tożsamość związaną z miejscem powstania, a Premier League staje się klasyczną biznesową bajką dla naszego zglobalizowanego świata.

Clegg i Robinson świetnie pokazują, jak angielski futbol wspiął się na światowe szczyty w niespełna trzy dekady.

Książkę już teraz można zamówić w Empiku w promocyjnej cenie 34,99 zł. We wtorek będzie dostępna w zbiorach Domu Wydawniczego Rebis.

O książce:

Jeszcze kilka dekad temu liga angielska kojarzyła się z dzikimi, nieokiełznanymi kibolami, których bała się cała Europa, błotnistymi boiskami i prymitywną taktyką. Piła w przód i wrzutka ze skrzydła w pole karne. Nie minęło 30 lat i ewolucja, która dokonała się w Anglii, zmieniła Premier League w bogatego i fascynującego kolosa, jakiego obecnie znamy i uwielbiamy. Ta książka to właśnie pokazuje - w jaki sposób Premier League stała się najbogatszym, najbarwniejszym i najbardziej popularnym produktem sportowym na naszej planecie.

To opowieść z pogranicza sportu i biznesu, traktująca o tym, jak pieniądze, ambicje i dwadzieścia pięć lat ciągłego rozwoju zmieniły wszystko. Kiedy rozpoczynano eksperyment, nikt nie mógł tego przewidzieć, a jednak stało się: z jednej strony ludzie bogaci, biznesmeni, a z drugiej fanatycy i trochę cwaniacy doprowadzili do tego, że ich twór zaczął ociekać złotem.

Bardzo szybko dołączyli do nich ludzie, którzy dla zysku i sławy nie zawahali się zaryzykować własnych pieniędzy: od rosyjskich oligarchów po szejków z Emiratów Arabskich, od amerykańskich magnatów przemysłu po azjatyckich tygrysów finansowych. Niektórzy odnieśli sukcesy ponad wszelkie wyobrażenia. Inni stracili wszystko. Dzisiaj zawodników sprzedaje się za dziesiątki milionów, wartość poszczególnych klubów osiąga miliardy, a mecze Premier League transmitowane są niemal do dwustu krajów. Tymczasem liga walczy także o to, aby zachować angielską tożsamość.

Klub jest książką rzetelnie udokumentowaną, opartą na niemal stu wywiadach, w tym na rozmowach z ludźmi, którzy decydują o losach najważniejszych angielskich klubów piłkarskich. Jest autorytatywną i zabawną opowieścią o tym, jak Premier League zapanowała nad światem.

- Jeszcze niecałe trzydzieści lat temu kibicowanie angielskiemu klubowi piłkarskiemu groziło utratą zdrowia lub śmiercią tym, którzy znaleźli się wśród hord rozwrzeszczanych fanatyków, a wizyta w stadionowej toalecie była przeżyciem, którego już nigdy nie zamierzało się powtórzyć. Joshua Robinson i Jonathan Clegg wprowadzają czytelników do luksusowych lóż, w których zwyczajowo zasiadają członkowie klubowych zarządów, agenci piłkarscy, wizjonerzy i pospolici cwaniacy – a teraz także oligarchowie, szejkowie i właściciele funduszy hedgingowych, którzy przekształcili pstrą gromadę wiecznie zadłużonych klubów w międzynarodowego kolosa, króla wszystkich lig sportowych. Klub jest wyrazistym i autorytatywnym portretem wszystkiego, co osiągnięto – i utracono – na długiej drodze, która w nieprawdopodobny sposób odmieniła ligę piłkarską, na drodze ku wysokiej jakości, ku pieniądzom, władzy i ku toaletom, na których widok nie chce się już wymiotować - pisze Jonathan Wilson, autor Inverting the Pyramid.

Kanonierzy.com autor: Patryk Bielski źrodło: własne
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia1 następna
Redzik (redaktor) komentarzy: 14504 newsów: 8710.08.2019, 17:17

Zapowiada sie interesująco :)

poprzednia1 następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Liverpool - Arsenal 24.08.2019 - godzina 18:30
? : ?
Arsenal - Burnley 17.08.2019 - godzina 13:30
2 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Liverpool22006
2. Arsenal22006
3. Man City21104
4. Man United21104
5. Brighton21104
6. Tottenham21104
7. Bournemouth21104
8. Sheffield United21104
9. Everton21104
10. Burnley21013
11. Norwich21013
12. Leicester20202
13. Wolves20202
14. Crystal Palace20111
15. Chelsea20111
16. West Ham20111
17. Aston Villa20020
18. Newcastle20020
19. Southampton20020
20. Watford20020
ZawodnikBramkiAsysty
Teemu Pukki40
Raheem Sterling40
Ashley Barnes30
Marcus Rashford21
Sergio Agüero20
Pierre-Emerick Aubameyang20
Harry Kane20
Anthony Martial20
Sadio Mané11
Lucas Moura11
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
0
Gracz lipca wybór redaktorów
0
Gracz lipca wybór użytkowników
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna