Turcja zbyt trudnym terenem, bezbramkowo w Stambule

Turcja zbyt trudnym terenem, bezbramkowo w Stambule 19.08.2014, 21:36, Sebastian Czarnecki 4389 komentarzy

Starcie z Turkami w Stambule okazało się o wiele trudniejsze od zeszłorocznego, w którym Arsenal bezproblemowo uporał się z Fenerbahce. Besiktas okazał się o wiele bardziej wymagającym rywalem i postawił londyńczykom trudne warunki. Trudne warunki, niesprzyjająca murawa i deprymująca gorąca atmosfera sprawiły, że podopieczni Wengera wyglądali na zagubionych i nie za bardzo wiedzieli, co mają uczynić z piłką przy nodze. Gdyby nie koszmarna nieskuteczność, Besiktas mógł strzelić w tym meczu nawet cztery bramki po dobrych i składnych akcjach (i jednym przypadku), ale opatrzność losu czuwała nad angielskim zespołem.

Kanonierzy wywieźli ze Stambułu bezbramkowy remis i w rewanżu na Emirates Stadium koniecznie muszą wygrać. Każdy bramkowy remis stawia teraz Turków w przychylnej sytuacji, więc w Londynie nie może być już miejsca na błędy. Należy przede wszystkim zachować czyste konto, strzelić przynajmniej jedną bramkę i nie dać wplątać się w otwartą grę, która może zaowocować kolejnymi kontratakami ze strony Besiktasu, które dzisiejszego wieczora mogły wpakować Arsenal do trumny.

Besiktas: Zengin – Koybasi, Gulum, Franco, Motta – Sahan (73, Tore), Kavlak, Uysal, Ozyakup (81. Koyunlu) – Pektemek, Ba

Arsenal: Szczęsny - Debuchy, Chambers, Koscielny, Monreal - Arteta (50. Flamini), Wilshere, Ramsey - Sanchez (73. Chamberlain), Giroud, Cazorla (90. Rosicky)

Już w pierwszej sekundzie meczu gospodarze mogli wyjść na prowadzenie! Zaraz po wznowieniu gry ze środka boiska, Demba Ba oddał potężny strzał na bramkę Wojciecha Szczęsnego. Polski golkiper na całe szczęście od samego początku był skoncentrowany, bo - mimo że z wielkim trudem - udało mu się odbić zmierzającą w jego stronę futbolówkę.

Besiktas narzucił wysokie tempo od początku meczu. Już w dziewiątej minucie Demba Ba stanął przed kolejną okazją i znowu w nietypowy sposób spróbował zaskoczyć Wojtka Szczęsnego. Senegalczyka w polu karnym dobrym podaniem znalazł Oguzhan Ozyakup, a były snajper Chelsea oddał precyzyjny strzał wolejem, który sprawił Polakowi sporo problemów. Ostatecznie bramkarz Arsenalu wyszedł zwycięsko z tego pojedynku.

Minutę później z kontrą wyszła drużyna gości. Prawą flanką sprytnie urwał się Alexis Sanchez, a do jego podania dobrze doszedł Olivier Giroud. Francuz nie poradził sobie jednak z naciskiem ze strony obrońców i upadł na murawę, po czym jego strzał z pozycji leżącej został zablokowany przez defensywę stambułczyków.

W 13. minucie znowu z dobrej strony pokazał się Alexis Sanchez, który tym razem posłał precyzyjne podanie do wychodzącego na pozycję Cazorli. Hiszpan oddał strzał po ziemi, ale ten minimalnie minął się z bramką Tolgi.

W kolejnych minutach gra się uspokoiła. Mecz toczył się w środkowych częściach boiska, a piłkarze Besiktasu próbowali wyciągnąć rywali na swoją połowę, by potem zaskoczyć ich kontratakiem. Podopieczni Arsene'a Wengera nie dali się jednak wplątać w tę intrygę.

Na kolejną okazję musieliśmy czekać aż do 39. minuty, kiedy to Wilshere dobrze rozegrał piłkę z Giroudem, a następnie zdecydował się na strzał zza pola karnego. Uderzenie to nie sprawiło jednak Zenginowi większych problemów.

Na dwie minuty przed końcem pierwszą połowy przed kolejną okazją stanął Demba Ba, który wykorzystał błąd Caluma Chambersa, nawinął na nogę Laurenta Koscielnego, a po chwili oddał... beznadziejny strzał obok bramki Szczęsnego.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. Arsenal remisuje w Stambule z Besiktasem 0-0.

Drugą część meczu od mocnego uderzenia zaczęli podopieczni Slavena Bilicia. Mustafa Pektemek posłał bardzo dobre podanie do wybiegającego lewą stroną Sahana, a ten po przełożeniu sobie piłki na lepszą nogę, zmarnował dogodną sytuację do objęcia prowadzenia. To wręcz powinno być 1-0 dla Besiktasu.

W 50. minucie urazu nabawił się Mikel Arteta, który profilaktycznie opuścił boisko. W jego miejsce wszedł Mathieu Flamini, zaś opaskę kapitana przejął Laurent Koscielny.

Na pierwszą składną akcję Arsenalu w drugiej odsłonie meczu musieliśmy czekać aż do 68. minuty, kiedy to dobra akcja prawym skrzydłem zakończyła się dośrodkowaniem Debuchy'ego na Oliviera Girouda, ale francuski snajper nie potrafił się odnaleźć w tej sytuacji.

W 80. minucie strzał z rzutu wolnego oddał Santiago Cazorla, ale dobrze ustawiony Zengin nie miał problemów z wyłapaniem futbolówki.

Kilka chwil później Aaron Ramsey obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę za bezmyślny faul na Oguzhanie Ozyakupie. Arsenal kończy mecz w dziesiątkę.

Po czerwonej kartce Arsenal zamknął się na własnej połowie, by uniknąć szybkich kontr ze strony gospodarzy. Podopieczni Wengera starali się uspokoić grę i zachować bezbramkowy remis do rewanżowego starcia na Emirates.

W 87. minucie Kanonierzy pokusili się jeszcze o ostatni zryw, a wszystko to za sprawą Aleksa Chamberlaina, który wbiegł w pole karne Besiktasu, minął czterech przeciwników i huknął na bramkę Zengina, który w fenomenalnym stylu sparował futbolówkę na słupek i uchronił swoją drużyną przed utratą gola!

Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie, Arsenal wywozi z Besiktasu bezbramkowy remis.

BesiktasLiga MistrzówRaport pomeczowy autor: Sebastian Czarnecki źrodło: własne
Sobi1886 komentarzy: 4025.08.2014, 12:24

Bez napastnika światowej klasy nic nie zdziałamy :(

mwk komentarzy: 96922.08.2014, 14:43

Nie wspominając już o jego tygodniówce.

mwk komentarzy: 96922.08.2014, 14:42

EkEl, nie wiem, czy tymi filmikami ośmieszyłeś Giroud, ale na pewno siebie. Czyli rozumiem, że rzucamy 100mln+ i ściągamy do siebie Bale'a?

maciek987 komentarzy: 296622.08.2014, 11:02

Zgadzam się z shark
Giroud do gry kombinacyjnej jest bardzo dobry. Bramka z norwich po rozklepaniu obrony czy bramka z Sunderlandem to głównie zasługa Giroud który świetne podał w tempo. Nie przypominam sobie żeby van Persie cos takiego zrobił

shark31 komentarzy: 601322.08.2014, 08:27

Gra kombinacyjna to najwieksza zaleta Oliego. Moze nie jest skuteczny czy dynamiczny, ale akurat szybkie myslenie i klepa to cos w czym Giroud jest dobry.

shark31 komentarzy: 601322.08.2014, 08:22

Nie no ludzie, Giroud ma wady ale to ze z nim nie mozna rozklepac obrony to poprostu przesada... Podajcie jakis filmik czy gif gdzie Persie czy inny napastnik rozgrywa taka klepe jak Giroud z Jackiem albo Rosa...

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 03:12

@EkEl
Nie chcę. Przecież mówię, że Giroud nawet do tego się kompletnie nie nadaje - za wolny i zbyt słaby technicznie.

Dlatego jest potrzebny lepszy napastnik.

EkEl komentarzy: 298922.08.2014, 03:09

a jak chcesz wolnym klocem rozklepać obrone? :D dobra zwijam już

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 03:09

Można było sięgnąć jakiś czas temu po Sturridge'a. Zawodnik do gry z kontry i równie użyteczny w ataku pozycyjnym.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 03:06

Liczyć na regularne kontry to paradoksalnie można w meczach z lepszymi drużynami, bo te zwykle bardziej się roztwierają (LFC / City / Eve).

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 03:04

@EkEl
Widziałem ze dwa filmiki, które wstawiłeś.
To jest gra z kontry. Jak chcesz zagrać z kontry przeciwko drużynie grającej taki futbol jak ostatnio Crystal Palace?

EkEl komentarzy: 298922.08.2014, 03:00

Ale ten cały "Żiru" to nawet sposób jego pojmowania footballu tu nie pasuje. Za wolno myśli. Ja byłem, jestem i będe zwolennikiem tej koncepcji:

@Klama
Tak samo na gwałt jest potrzebny defensywny pomocnik.

Zarówno napastnika, jak i defensywnego pomocnika nie ma do dzisiaj.

Co to za okienko, jeśli nie wzmocniliśmy najsłabszych pozycji? Wąskie gardło pozostało.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:58

@EkEl
Ja na przestrzeni wielu lat widziałem jedną drużynę, która osiągała najwyższe cele grając bez typowej 9.
To była Barcelona Guardioli.

Ale oni mieli Messiego i grupę kapitalnych wychowanków w pomocy, którzy grali ze sobą od małego. Drugiego takiego zespołu szybko nie będzie.

Klama komentarzy: 3971 newsów: 222.08.2014, 02:56

Przecież mówiłem, że nowy napastnik jest nam na gwałt potrzebny to wszyscy mówili, że mamy Sancheza :P

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:55

@EkEl
Tu nie chodzi nawet o wrzutki. Potrzebny jest ktoś, kto po prostu przytrzyma piłkę będąc tyłem do bramki, że już nie wspomnę o innych aspektach.

Nie chciałem znowu wspominać o Giroud, ale jeśli już zacząłeś. On nawet tego nie potrafi zrobić dobrze.

Każdy kto go chwali za grę tyłem do bramki czy dobre odegranie na jeden kontakt chyba zapomniał, że jeszcze dwa lata temu grał w Arsenalu pewien Judasz z Rotterdamu.

EkEl komentarzy: 298922.08.2014, 02:50

Nie wiem, mówcie sobie co chcecie ale wole próbować dryblingiem niż łaskawie czekać aż Giroud po którejś z kolei wrzutce strzeli. Każdy ci powie że trudniej ogarnąć małego, szybkiego niż kloca do górnych :D haha

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:50

@EkEl
Ale ja nie napisałem, że "mali i szybcy" są niepotrzebni.
Ja tylko dodałem, że w sytuacji, gdy cała drużyna przeciwna się muruje lepiej jest, gdy tych "małych i szybkich" wspomaga na środku silny fizycznie zawodnik, który jednocześnie ma dobrą technikę.

Zauważ, że Di Maria sam obrony nie rozklepuje (chociaż czasami z racji jego niesamowitego dryblingu daje radę zrobić coś z niczego). Tam jest też taki jeden Karim.

EkEl komentarzy: 298922.08.2014, 02:45

Bolek

tylko że małymi, szybkimi łatwiej rozklepać obrone - przykład Di Maria. Jedną akcją więcej szumu by zrobił niż Giroud przez cały mecz.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:43

Lepiej, jak napastnik jest zarówno szybki i silny (Cavani), a jeszcze lepiej jak do tych fizycznych właściwości dorzuci wybitne wyszkolenie technicznie i kreatywność (Benzema).

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:41

"Jeszcze jedna sprawa, jak obrońcy zobaczą że nasza 3 z przodu ma przyspieszenie i szybkość do prostopadłej to będą sie cofać i siłą rzeczy brak wysokiego nie będzie tak odczuwalny."

Jak drużyna przeciwna się muruje to brak silnej fizycznie 9 jest cholernie odczuwalny. Nie ma miejsca na samą szybkość przeciwko 11 chłopa broniących okolic pola karnego.

EkEl komentarzy: 298922.08.2014, 02:38

Ktoś napisał niżej że napastnik musi byc wysoki i że Theo odpada bo wrzutki nic nie dadzą. Z doświadczenia na Orliku :D powiem że grając przeciwko dużemu, silnemu i wolnemu jedyne co sie obawiasz to wrzutki, rożne, wolne - no generalnie górne piłki. Dużo łatwiej sie z takim walczy niż z małym, szybkim zwinnym. I po wrzutkach malutcy też strzelają, bo są ruchliwi i szybcy. W ułamku sekundy potrafią sie znaleźć we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Dwa warianty: 3 niskich albo kloc i 2. Przy 3 niskich jest bardziej fluent football. A i jakoś dużo klubów gra niskimi napastnikami, wcale gorzej na tym nie wychodzą. Jeszcze jedna sprawa, jak obrońcy zobaczą że nasza 3 z przodu ma przyspieszenie i szybkość do prostopadłej to będą sie cofać i siłą rzeczy brak wysokiego nie będzie tak odczuwalny.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:29

Pewien francuski model też moim zdaniem nie najlepiej nadaje się do nowej formacji. Santi na skrzydle to też spore nieporozumienie.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:27

Lepsza asekuracja coraz słabszego Artety + więcej swobody dla Ramseya + płynna wymienność pozycji w ofensywie

Kosztem jest brak klasycznej 10. Przyjdzie Mesut i pewnie wrócimy do 4231.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:23

@beznazwy
No to już kwestia podejścia do zagadnienia.
Moim zdaniem zmiana mimo wszystko widoczna. Wystarczy spojrzeć na rolę Artety czy Ramseya w porównaniu do zeszłego sezonu.

beznazwy komentarzy: 237122.08.2014, 02:22

verminator
Napastników różnych predyspozycjach mają tylko kluby grające 2 napastnikami

beznazwy komentarzy: 237122.08.2014, 02:20

bolek
wiem, ale z 4-2-3-1 na 4-1-4-1 to żadna zmiana. Zmiana to jak się zmienia ilość zawodników na jakiejś formacji, a nie ich rozmieszczenie, bo to nic nie zmienia pod takim kątem jak pisałem

Adu (zawieszony) komentarzy: 549822.08.2014, 02:16

Tak jak kiedyś nienawidziłem 1 września bo szkoła bla bla, tak teraz kocham, "dzieci" do szkoły i koniec pie.lenia do 3 w nocy o niczym i koniec okienka . mmm

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:14

@adrian12543
Po prostu przelała się czara goryczy. Przepraszam.

Postaram się wyhamować - przecież w najbliższych dniach będzie EdINsON i zakończy me cierpienia.

Nie czytaj moich komentarzy, jeśli bardzo ci to przeszkadza ;)

Verminator97 komentarzy: 1490022.08.2014, 02:13

Ja muszę teraz to trochę sprostować. Jadę teraz po Giroud niemiłosiernie, ale nie mogę wytrzymać po tym meczu z Besiktasem. :/ Taka chwila słabości. Po prostu nie mogę się powstrzymać bo typa nie lubię, a jak jeszcze gra taką padakę to mnie trzęsie.

Do rzeczy. Giroud rzeczywiście nie jest najgorszy, ale wkurza mnie trochę gadanie, że Theo i Joel nie mają szans bo chuchra, niscy, słabi, a Giroud silny jak tur, wysoki i dobrze się zastawia itd. Wielkie kluby charakteryzują się tym, że mają napastników o wielu predyspozycjach. A więc u nas powinien grać raz Giroud, raz Theo, a nawet Joel. Wenger powinien dobierać napastnika pod przeciwnika, chyba, że któryś z nich ma mega formę strzelecką to wtedy niech gra póki jest dobrze. :D Giroud musi zostać dobrze wykorzystany. I tu pojawia się kolejny problem Santi na skrzydle. Żeby wykorzystać dobrze Giroud to MUSZĄ grać dwaj szybcy i przebojowi skrzydłowi. Mamy Ox'a, Theo, Sancheza, Joela, a gramy Santim. To jest nieporozumienie i trochę "blokowanie" Giroud. Wiadomo, że jak wyskoczy z formą to ja chłopa potrafię pochwalić, ale ogólnie działa mi na nerwy, a po fatalnych meczach w jego wykonaniu puszczają mi nerwy i zdarza mi się po nim przejechać tak jak teraz. Niech w końcu odnajdzie formę i powalczy o miejsce w składzie z Jolem i zdrowym Theo. :P Niech gra lepszy i bardziej przydatny. Aha, w transfer napadziora nie wierzę. :D

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:12

@beznazwy
Ostatnio zmieniliśmy. Ciekawe czy na dłużej.

Ostatnie mecze to 4-3-3 przechodzące w 4-1-4-1.

beznazwy komentarzy: 237122.08.2014, 02:11

Jak dla mnie jedyną możliwością wystawienia z powodzeniem na ataku Campbella/Alexisa/Reusa/Ox'a/Walcotta czy innego tego typu zawodnika to w formacji z 2 napastnikami. Można dowolnie dobrać 2 piłkarzy których wymieniłem i zrobić naprawdę niezły atak przy 4-4-2 czy 3-5-2, ale my formacji na pewno nie zmienimy

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:10

Chciałbym, żeby Giroud wykorzystał taką piłkę. Wymagam cudów?

mtc.cdn.vine.co/r/videos_h264high/480A0CBB101113598472013213696_SW_WEBM_14084770622468ff720c75e.mp4?versionId=J0mFzIDjTy6bSqjJy4LHUHFD68hV8rTV

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:09

@14tomek
Giroud zaraz będzie miał 28 lat.

Ramsey wtedy miał 21 lat.

Czy jeszcze uważamy Giroud za prospekta? Ja tam bym go wyrzucił bez żalu.

14tomek komentarzy: 109822.08.2014, 02:09

carlosV - akurat w meczu z Besiktasem Giroud nie miał za wiele piłek. Fakt, nie jest to gość, który urwie się obrońcy i popędzi do prostopadłej piłki. Gra na ścianę, o której tu ktoś wspominał. A jeśli ma dwóch obrońców koło siebie to wiele nie zrobi. Nie oczekuj, że nagle zostanie sprinterem. Dlatego nie rozumiem dlaczego wymaga się od niego cudów. Już mnie ktoś dzisiaj rozbawił porównaniem do Henry'ego.

14tomek komentarzy: 109822.08.2014, 02:05

Nie zapominaj o Artecie! Arteta jest zaraz za Żiru. :D

A przypominam tylko, że dwa lata temu tematem numer jeden było wyrzucenie Ramseya - pozbycie się go jak najszybciej.

Giroud ma swoje dobre i złe strony. Brakuje natomiast szybkiego napastnika - no chyba, że Wenga chce kupić Reusa (co ja marzę ^^) i dać Sancheza/Walcotta na środek. Jednak moim zdaniem to się tak nie sprawdzi. No nic, trzeba czekać do końca okienka.

Bolek komentarzy: 423222.08.2014, 02:05

I o rzetelności danych na stronie BPL ;E

beznazwy komentarzy: 237122.08.2014, 02:05

Zapomniełem o tym, że Campbell grał z Oxem z benficą na skrzydłach myślałem, że z Cazorlą. No czyli to pokazuje, że tak powinniśmy grać i to daje efekty tak jak pisałem, a nie męczyć się z Cazorlą na skrzydle
dobra chyba "szypko" się zbieram skoro robię tak żałosne błędy, bo to znaczy, że już późno

TakKrzysiu komentarzy: 893622.08.2014, 02:04

adrian@
"ale o problemach trzeba rozmawiać" - powiedziała madzia trzymając wynik testu ciążowego.

Marzag komentarzy: 41183 newsów: 122.08.2014, 02:04

adrian, Akurat o Campbellu gadaliśmy :-|

carlosV komentarzy: 8701 newsów: 122.08.2014, 02:03

adrian

wielkie przeprosiny z mojej strony, ale po ostatnim meczu z Besiktasem po prostu nie mogę przestać, no po prostu nie mogę. a próbowałem..

Verminator97 komentarzy: 1490022.08.2014, 01:59