WIELKI Arsenal w taktycznym majstersztyku, 2-0 vs Bayern

WIELKI Arsenal w taktycznym majstersztyku, 2-0 vs Bayern 20.10.2015, 21:44, Sebastian Czarnecki 2019 komentarzy

Zdumiewające jest to, w jak fantastyczny sposób odpowiedzieli Kanonierzy na porażkę z Olympiakosem, która utrudniła im wyjście z grupy Ligi Mistrzów. Trzy efektowne wygrane, dwóch rywali z najwyższe półki, trzy czyste konta i zadziorny, zdeterminowany i zdyscyplinowany taktycznie Arsenal. Śmiało można powiedzieć, że to najlepsza forma, w jakiej znajdują się podopieczni Arsene'a Wengera od lat, o czym świadczy chociażby wyzbycie się strachu przed gigantami europejskiej piłki i narzucanie im własnego stylu gry w meczach na szczycie.

Plan Kanonierów na ten mecz był prosty - cofnąć się do defensywy, zmusić Bawarczyków do zaatakowania, otworzenia się i sprowokować ich do popełnienia błędów. Plan ten został zrealizowany w stu procentach, a Bayern zagrał w grę Arsenalu. To właśnie podopieczni Pepa Guardioli - wydawałoby się - dominowali na boisku, kontrolowali grę, jednak w żaden sposób nie mogli znaleźć sposobu na przedarcie się przez żelazną defensywę Kanonierów.

Paradoksalnie to właśnie londyńczycy, którzy przez większość czasu ukrywali się w cieniu i czekali na kontry, stworzyli sobie więcej sytuacji do strzelenia bramki, co udało się w końcu wykorzystać w ostatniej fazie meczu. Gdyby nie fantastyczna postawa Manuela Neuera, Kanonierzy być może już wcześniej wyszliby na prowadzenie, ale to mogłoby jeszcze bardziej sprowokować Bawarczyków do szturmowania na bramkę Arsenalu. Moment zdobycia pierwszego gola był idealny - podopiecznym Pepa Guardioli zostało już mało czasu na wyrównanie, w związku z czym w ich grze było dużo chaosu i niedokładności. To właśnie ich brak konsekwencji przy wyprowadzaniu ataków doprowadził do utraty kolejnego gola, który dał Arsenalowi wielką wygraną.

Mimo tej wygranej, sytuacja londyńczyków w grupie wciąż nie jest ciekawa, ale teraz już wszystko leży w ich rękach. Forma Arsenalu w ostatnich tygodniach jest wręcz nie do opisania i jeżeli tylko utrzymają ją do końca fazy grupowej Ligi Mistrzów, to powinien świętować awans do kolejnej rundy. Taki Arsenal właśnie chcemy oglądać: waleczny, zadziorny, konsekwentny i zdyscyplinowany, bo to, jak dzisiaj zmusił Bayern do podporządkowania się jego własnemu stylowi gry, było absolutnym majstersztykiem na najwyższym poziomie taktycznym.

Arsenal: Čech - Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal - Coquelin, Cazorla - Ramsey (57. Chamberlain), Özil, Sanchez (82. Gibbs) - Walcott (74. Giroud)

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Alaba, Bernat - Alonso (71. Kimmich), Vidal (71. Rafinha), Alcantara - Muller, Lewandowski, Costa

Drużyna gości już w pierwszej minucie mogła wykorzystać błąd obrony Arsenalu. Robert Lewandowski w prosty sposób ograł Mertesackera, jednak w porę został powstrzymany przez Hectora Bellerina.

Arsenal od pierwszych minut był bardzo cofnięty. W mądry sposób ustąpił miejsca ofensywnie grającym Bawarczykom i skupił się na bronieniu dostępu przed własną bramką w jak najliczniejszym gronie. Podopieczni Arsene'a Wengera liczyli na błędy przeciwnika przy wyprowadzaniu akcji, by za pomocą szybkich zawodników momentalnie przenieść się w jego pole karne.

W 7. minucie taka taktyka mogła przynieść bramkę londyńczykom. Szybki kontratak Arsenalu wprowadził zamieszanie w defensywie Bayernu, a przed dobrą okazją do strzelenia gola stanął Mesut Özil, którego strzał w świetnym stylu zatrzymał jednak Manuel Neuer.

Z drugiej strony, kwestią czasu było tylko ugięcie się głęboko cofniętej defensywy Arsenalu. Dobra akcja na jeden kontakt Mullera i Thiago sprawiła, że Alcantara wyszedł sam na sam z Petrem Čechem. Uderzenie Hiszpana nie było jednak perfekcyjne, a czeski golkiper skutecznie sparował piłkę.

Kolejne minuty to - zgodnie z oczekiwaniami - dominacja Bayernu. Mistrzowie Niemiec przez długi czas utrzymywali się przy piłce i kontrolowali tempo meczu, jednak nie potrafili znaleźć żadnego sposobu na głęboko ustawiony zespół Arsenalu. Kanonierzy sprawili, że przeciwnik zagrał w ich grę, przez co narażał się na kontrataki.

W 23. minucie taki właśnie kontratak wyprowadzili londyńczycy, jednak strzał Theo Walcotta był za lekki, by mógł sprawić jakiekolwiek problemy Neuerowi.

Wbrew pozorom defensywa Arsenalu wyglądała bardzo solidnie i nie dawała się sprowokować do popełnienia rażących błędów. Bawarczycy byli na tyle sfrustrowani, że zaczęli oddawać strzały zza pola karnego. Najpierw uderzenie Lewandowskiego przeleciało ponad poprzeczką, z kolei późniejszą próbę Vidala pewnie zatrzymał Čech.

W 33. minucie Kanonierzy przeprowadzili akcję, która mogła momentalnie zmienić przebieg meczu. Fantastyczne dośrodkowanie Ignacio Monreala spadło na głowę Theo Walcotta, który z bliskiej odległości oddał strzał na bramkę Neuera. Niemiecki bramkarz popisał się jednak fenomenalnym refleksem i w świetny sposób wybił piłkę sprzed linii bramkowej. Interwencja ta z powodzeniem może kandydować do najlepszej w sezonie.

Z minuty na minutę to Kanonierzy stwarzali sobie więcej sytuacji. Przed dobrą okazją ponownie stanął Theo Walcott, który nie potrafił znaleźć żadnego sposobu na fenomenalnego Neuera - najlepszego zawodnika na boisku.

Na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy Douglas Costa indywidualnym rajdem chciał zmusić Kanonierów do błędu, ale jedyne, na co go było stać, to mocny strzał zza pola karnego nad poprzeczką.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. Arsenal bezbramkowo remisuje z Bayernem.

Przebieg drugiej odsłony meczu był identyczny, jak jej poprzedniczki. Arsenal cofnięty czekał na wpadki rywala, z kolei Bayern bił głową w mur. W 51. Douglas Costa oddał strzał ponad poprzeczką.

W 56. minucie Bawarczycy stworzyli sobie dobrą okazję strzelecką, ale tym razem przeszkodą okazał się Petr Čech, który w wielkim stylu obronił uderzenie Lewandowskiego z woleja.

Minutę później Aaron Ramsey musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. W jego miejsce pojawił się Alex Chamberlain.

Kanonierzy chwilę później przeprowadzili świetną akcję, która mogła wyprowadzić ich na prowadzenie. Ignacio Monreal piętą uruchomił Özila lewym skrzydłem, a ten - jak zwykle - popisał się świetnym przeglądem pola i dograł do dobrze ustawionego Coquelina. Francuz zdecydował się na uderzenie z dystansu, ale zabrakło mu precyzji do pokonania Neuera.

Przebieg meczu jednak się nie zmienił. Arsenal w świetnym stylu wykonywał swoje założenia taktyczne, a Bayern z minuty na minuty wyrażał mniej chęci na wygranie tego spotkania. W 71. minucie Pep Guardiola przeprowadził podwójna zmianę: za Vidala i Alonso weszli Rafinha i Kimmich.

W 74. minucie zmiana w Arsenalu, w miejsce Walcotta wchodzi Giroud.

Na piętnaście minut przed końcem meczu Bayern mógł wyjść na prowadzenie. W świetnej sytuacji sam na sam z Čechem znalazł się Lewandowski, ale i tym razem Polak w wielkim stylu został powstrzymany przez czeskiego golkipera.

GOL DLA ARSENALU! Dośrodkowanie Cazorli z rzutu wolnego sprawiło ogromne problemy Neuerowi, który fatalnie wyszedł do lecącej piłki, co doszczętnie wykorzystał Olivier Giroud. Francuz kolejny raz dał fantastyczną zmianę i strzelił gola krótko po wejściu na boisko. 1-0!

Arsene Wenger zdecydował się jeszcze bardziej zagęścić linię defensywną. W miejsce Sancheza pojawił się Gibbs.

W 83. minucie Olivier Giroud oddał strzał głową na bramkę Neuera, ale tym razem celował w sam jej środek. Niemiec nie mógł się pomylić.

Podjudzony Bayern zgodnie z oczekiwaniami nie składał broni i za wszelką cenę chciał doprowadzić do wyrównania. W akcjach ofensywnych Bawarczyków było jednak sporo chaosu i niedokładności, a defensywa Arsenalu z rewelacyjnym Laurentem Koscielnym na czele spisywała się bez zarzutu.

W doliczonym czasie gry Arsenal podwyższa prowadzenie! Fenomenalny, spektakularny i rewelacyjny rajd Bellerina zakończył się jego świetnym podaniem do wybiegającego Özila, który tylko dołożył nogę i pokonał Neuera. I choć początkowo Kanonierzy nie wiedzieli, że zdobyli gola, o czym świadczyło rozczarowanie po niecelnej dobitce Chamberlaina, to sędzia słusznie zauważył, że piłka przeszła linię bramkową całym obwodem.

Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Arsenal po wielkim meczu pokonał Bayern 2-0 i wrócił do walki o wyjście z grupy.

Bayern MonachiumLiga MistrzówRaport pomeczowy autor: Sebastian Czarnecki źrodło: własne
Simpllemann komentarzy: 52841 newsów: 52423.10.2015, 22:24

MaciekGoooner
Żeby nie skończył jak Smuda.

InArseneWeTrust123 komentarzy: 267223.10.2015, 19:34

Wojakus
Przecież Wenger lubi bardzo szeroką kadre, gdyby chciał to by ściągnął dodatkowo kogoś na tę pozycję. Widocznie nie widzi potrzeby.

InArseneWeTrust123 komentarzy: 267223.10.2015, 19:30

WilSHARE
Jego kasa? Nie, wiec w czym problem. Dla Arsenalu 90 tysięcy tygodniowo to taki wydatek jak dla ciebie na zapałki.

WilSHARE (zawieszony) komentarzy: 17921 newsów: 823.10.2015, 18:26

InArseneWeTrust123
Doktor ma prawo czuć niechęć jako, że ten zawodnik pobiera 9Ok tygodniowo. To dwie, a nawet 3 tygodniówki lepszych zawodników, którzy są do dyspozycji w każdej chwili.

Wojakus komentarzy: 6587 newsów: 323.10.2015, 18:19

Oj, jak ja bardzo chciałbym remis w hicie kolejki. Ale zapewne City wygra...

Wojakus komentarzy: 6587 newsów: 323.10.2015, 18:18

InArsene...

Ale póki co do kadry tam nikt nie dołączy w jego miejsce póki on jest w kadrze. A lepiej mieć zawodnika kontuzjowanego, a jak niekontuzjowanego to bardzo podatnego na kontuzje czy zdrowego?

InArseneWeTrust123 komentarzy: 267223.10.2015, 18:15

Doktor
"Wilshere'a za to jest skreślam, ostatecznie niemalże. Ten grajek blokuje miejsce w składzie innym a jakiekolwiek drzewka z nim są na ten moment irracjonalne."

Jak może blokować miejsce innym skoro leży w szpitalu cały czas? Rozumiem gdyby grzał ławke ciagle. Bez jaj, gdy gra to nie schodzi poniżej poziomu wyznaczonego przez drużynę. Wyraźna niechęć do tego zawodnika z twojej strony.

WilSHARE (zawieszony) komentarzy: 17921 newsów: 823.10.2015, 18:02

Remis byłby satysfakcjonujący, no ale jasna sprawa, że w każdym spotkaniu przeciwników mógłby padać remis, a tak się nie da. Stawiałbym kasę na City.

michalm1 komentarzy: 702023.10.2015, 17:53

Allegri podobno niszczy talent Dybały. Paulo nieustannie wchodzi z lawki mimo ze kosztował 32 mln euro, zdobywajac 3 gole i asyste.

Chetnie bym u nas go zobaczyl na prawym skrzydle. Ma dobrze ulozona lewa noge, jest mlody i zdolny, tylko ta cena...

Kanonier204 komentarzy: 40621 newsów: 323.10.2015, 17:51

Wiadomo że za City. Oby wygrali tak wysoko jak 4 lata temu :D

michalm1 komentarzy: 702023.10.2015, 17:48

No Walcott jak by mial taka skutecznosc jak Giroud to juz by mial z 10 goli wiecej. Oli ostatnio co strzal to zamienia na bramke, ale nie ma tej samej szybkosci i latwosci w stwarzaniu 100% sytuacji.

michalm1 komentarzy: 702023.10.2015, 17:46

Ja tez jestem za City, graja ladniejsza pilke i nie maja w sztabie LvG...

mar12301 komentarzy: 2311723.10.2015, 17:45

fabs126

Najkorzystniejszy chyba byłby remis.

Doktor komentarzy: 770623.10.2015, 17:45

@MaciekGoooner

Właśnie o to chodzi, stwarzał zagrożenie i w momencie decydującym... pieprzył na potęgę. Rzuciły mi się w oczy dwa strzały, gdzie praktycznie podał piłkę Neuerowi. Strasznie irytował też dryblingiem. Spierniczył też setkę (ale to Neuer...) i źle przyjął, gdy powinien się znaleźć w sytuacji 1 na 1 z Niemcem. Plus to na pewno kontry i wyjścia na pozycje, w tym zawsze był świetny.

Doktor komentarzy: 770623.10.2015, 17:43

@fabs126

Chciałbym, by van Gaal dostał w dupę, bo Manchester United ma więcej punktów niż na to zasługuje, ale z racji tego, że City to nasz główny rywal... remis lub przypadkową wygraną Diabłów biorę z pocałowaniem ręki.

Doktor komentarzy: 770623.10.2015, 17:42

Ale jestem naprawdę zadowolony ze współpracy Coquelina, Ozila, Cazorli oraz Sancheza, wygląda to bardzo dobrze, szczególnie gdy Walcott zaczyna strzelać, ale z tym jest różnie. Irytuje mnie tylko Ramsey na tym skrzydle, 1 gol i 0 asyst w 9 meczach... jak na taką pozycję to... mało. Bardzo dobrze też wygląda linia obrony z Gabrielem i bramkarz.

Cech - Bellerin, Gabriel, Kosa, Monreal - Coquelin, Cazorla, Ozil, Sanchez, ? - (Walcott)

Tak mniej więcej poprawić półtorej pozycji i City zostanie z tyłu. Przydałby się też ktoś na ławce. Więc liczę na skrzydłowego w zimie.

fabs126 komentarzy: 23723.10.2015, 17:40

Za kim jestescie w niedziele MU czy MC?

Doktor komentarzy: 770623.10.2015, 17:35

Tylko Walcott jest strasznie nierówny. Są rywale, którym strzela na potęgę, a później przychodzą mecze, gdzie zostaje zjedzony. Najgorsze jest wtedy, gdy zaczyna dryblować, czego kompletnie nie umie. Przydałoby się, by ktoś go często dublował, by mógł schodzić na skrzydło. Z Bayernem zagrał słabo.

WilSHARE (zawieszony) komentarzy: 17921 newsów: 823.10.2015, 17:35