Wreszcie zwycięstwo - Arsenal 3:0 West Ham

Wreszcie zwycięstwo - Arsenal 3:0 West Ham 05.04.2017, 21:47, Michał Koba 1124 komentarzy

Od pamiętnej porażki 1:5 z Bayernem każdy kolejny mecz Arsenalu miał być tym, w którym drużyna The Gunners w końcu się przełamie i wygra mecz w przekonującym stylu. Pierwsza połowa spotkania z West Hamem nie do końca pozwalała liczyć na to, że ten wyczekiwany dzień w końcu nadszedł. Podopieczni Wengera byli co prawda stroną dominującą, ale nie potrafili tej przewagi udokumentować golem. Większość z początkowych 45 minut Kanonierzy spędzili, rozgrywając futbolówkę w okolicach 30 metra od bramki Randolpha. Dopiero końcówka pierwszej części gry przyniosła ożywienie.

Arsenal nie zwolnił tempa także po zmianie stron. Przy żywiołowo i dokładnie grających Kanonierach goście wyglądali na zagubionych, a wynik 3:0 należy uznać za najniższy wymiar kary. Fani z czerwonej część Londynu mogą tylko żałować, że podobnej postawy graczy Wengera nie oglądaliśmy w poprzednich spotkaniach. Być może w potyczkach z Bayernem nie wystarczyłoby to do awansu, ale z pewnością Arsenal miałby dziś więcej punktów w tabeli Premier League i mniej skłóconych kibiców na trybunach.

Oto składy, w jakich zaprezentowały się obie ekipy:

Arsenal: Martinez – Bellerin, Mustafi, Gabriel, Monreal – Elneny (80' Ramsey), Xhaka – Walcott (80' Oxlade-Chamberlain), Özil, Alexis – Welbeck (74' Giroud)

West Ham: Randolph – Byram, Collins, Fonte, Masuaku – Kouyate, Noble (80' Fernandes) – Ayew, Lanzini, Antonio (46' Snodgrass) – Carroll (64' Sakho)

W pierwszej połowie to Arsenal był dominującą ekipą, chociaż ciężko tego słowa użyć z czystym sumieniem. Najczęściej bowiem oglądaliśmy futbolówkę w okolicach środka boiska, chociaż trzeba przyznać, że Kanonierzy mieli kilka okazji na zmianę rezultatu. Welbeck, Walcott czy Elneny nie potrafili jednak precyzyjnie skierować piłki do siatki.

W ostatnich minutach pierwszej części gry piłkarze Arsenalu wzięli się w końcu na poważnie do roboty i zaczęli grać w sposób, który kiedyś nazywano Wengerballem. Tę postawę utrzymali także w kolejnych 45 minutach, a na efekty nie musieliśmy długo czekać. W 58. minucie Özil z prawej strony pola karnego uderzył po długim słupku, a piłka zatrzymała się dopiero w siatce. Randolph sugerował jeszcze, że nabiegający na strzał Alexis z Welbeckiem absorbowali jego uwagę, przez co należało odgwizdać pozycję spaloną. Tak się jednak nie stało, choć trzeba przyznać, że dwójka zawodników Arsenalu z pewnością zmyliła golkipera West Hamu, bo strzał Özila nie należał do najtrudniejszych i w innych okolicznościach pewnie zostałby z łatwością obroniony przez Irlandczyka.

Po objęciu prowadzenia The Gunners nie osiedli na laurach, nie cofnęli się i nie próbowali bronić wyniku, ale kontynuowali dynamiczną grę. Właśnie ta pewność i lekkość w rozgrywaniu piłki pozwoliła gospodarzom podwyższyć wynik. Świetną akcję rozpoczął Xhaka, który dobrze zastawiał się w środku pola, a następnie posłał długą piłkę do Alexisa, ten z kolei sprytnie piętą odnalazł Özila. Niemiec zachował chłodną głowę i płaskim podaniem wzdłuż pola karnego zagrał do Walcotta, a Anglik dopełnił tylko formalności.

Trzecia bramka to także efekt dynamicznej gry. Oxlade-Chamberlain, który chwilę wcześniej zameldował się na boisku, przyśpieszył na 30. metrze, minął kilku rywali i zagrał do boku pola karnego, gdzie czekał już Giroud. Francuz zrobił zakos do środka i precyzyjnym strzałem umieścił piłkę przy dalszym słupku.

Kanonierzy po serii niepowodzeń, okresie, w którym więcej pisano o odejściu z klubu Alexisa czy Özila, końcu kariery Wengera, a potem o potencjalnym przedłużeniu przez niego kontraktu, w końcu odnieśli zwycięstwo w niezłym stylu. Wystarczy dodać, że od połowy lutego Arsenal wygrał tylko dwa spotkania i to z drużynami z półamatorskich lig. Oczywiście trzy punkty zdobyte w meczu przeciwko West Hamowi, który również zmaga się z kryzysem, nie zmienią atmosfery, jaka pozostała po fatalnej grze, której świadkami byliśmy od początku roku (a niektórzy powiedzą, że od kilku lat), ale z pewnością z dzisiejszego dnia można wyciągnąć kilka pozytywów.

Pierwszym jest postawa Xhaki, najlepszego dziś Kanoniera. Szwajcar zagrał w stylu, jakiego oczekuje się od środkowego pomocnika. Cofał się do obrony po piłkę, pokazywał przy budowaniu akcji, rozciągał grę długimi i dokładnymi podaniami, skutecznie walczył w obronie i - co warte odnotowania - nie otrzymał dziś nawet żółtej kartki. Ci, którzy pamiętają, w jak głupi sposób Xhaka potrafił zapracowywać sobie na wyrzucenie z boiska, z pewnością docenią ten fakt. Były kapitan Borussiii Mönchengladbach razem z Elnenym skutecznie zdominował środek pola.

Nieźle spisał się także Özil, który jak cała drużyna w ostatnich tygodniach nie pokazywał się z najlepszej strony. Tradycyjnie zamieszanie w szeregach obronnych rywali siał Alexis, choć i po dzisiejszym spotkaniu dziennikarze będą pewnie pisać o jego słynnej „mowie ciała”, sugerującej, że Chilijczyk myśli już tylko o zmianie otoczenia.

Przed meczem wielu kibiców Arsenalu martwiło się o formację obronną, której z powodu kontuzji współtworzyć dziś nie mógł jej lider, Laurent Koscielny. Okazało się, że strach ten był niepotrzebny, gdyż duet Mustafi-Gabriel świetnie wywiązał się ze swoich zadań. Obaj zawodnicy spokojnie rozgrywali futbolówkę, szczelnie kryli napastników rywali i trzeba przyznać, że poza kilkoma niepotrzebnymi crossami Mustafiego, defensywa The Gunners raczej nie popełniała dziś błędów.

Także Martinez, który z powodu kontuzji Cecha i Ospiny do bramki Arsenalu wskoczył w ostatniej chwili, nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Co prawda 24-latek przez większość meczu był raczej bezrobotny, a jego aktywność ograniczała się do oddawania piłki swoim stoperom, jednak gdy pod koniec meczu Noble czy Fernandes zaskoczyli go strzałami sprzed pola karnego, wzorcowo wypełnił swoje zadanie.

Cieszy również to, że Arsenal utrzymuje się w czołówce zestawienia drużyn, których rezerwowi strzelają najczęściej. Tym razem swój dorobek strzelecki poprawił Giroud. Francuz po wejściu z ławki potrafił dobić rywala i być może w następnym meczu znajdzie się za to w podstawowym składzie. Zwłaszcza, że w dzisiejszym spotkaniu ciągle widać było, że Welbeck ma za sobą długi rozbrat z piłką. Reprezentant Anglii w niektórych sytuacjach zbyt długo czekał z zagraniem czy strzałem, a i skutecznością nie rozłożył wszystkich na łopatki. Miejmy nadzieję, że rywalizacja obu panów będzie jednym z pozytywów nieobfitującego w radosne momenty sezonu.

W środowych derbach Londynu nie zabrakło także kontrowersji – po niespełna 20 minutach gry Walcott zwodem minął Masuaku w polu karnym, a francuski obrońca, chcąc ratować sytuację, starł się ze skrzydłowym Arsenalu, przez co ten drugi upadł na murawę. Sędzia pozostał jednak nie wzruszony, choć wydawało się, że nawet sam Francuz nie był do końca pewien, czy nie faulował. To nie był jednak koniec dyskusyjnych decyzji pana Atkinsona. W drugiej połowie dwukrotnie w polu karnym West Hamu padał na murawie Monreal; najpierw na stopę nadepnął mu Collins, a później Hiszpana powalił Byram. I o ile można by się spierać, czy w sytuacjach z Masuaku i Collinsem należał się Kanonierom rzut karny, o tyle młody Byram z pewnością faulował lewego obrońcę gospodarzy. Gdyby więc nie wynik dzisiejszego meczu, przy najbliżej okazji Atkinson z pewnością nie byłby ciepło witany na Emirates Stadium.

Na szczęście Arsenal w końcu zgarnął trzy punkty, a cała drużyna zagrała na przyzwoitym poziomie. Rzeczą oczywistą jest, że zwycięstwo nie sprawi, iż Arsenal znów włączy się w walkę o mistrzostwo, bo i o TopFour w dalszym ciągu będzie ciężko, trzy strzelone bramki i czyste konto nie pogodzą bijących się pod stadionem fanów The Gunners, ani nie zakończą ciągłych spekulacji co do przyszłości drużyny i jej sternika, Arsene'a Wengera, ale być może chociaż odrobinę podreperują fatalne morale zespołu i zakończą najgorszy okres w historii 20-letniej pracy francuskiego menadżera w Arsenalu. Miejmy nadzieję, że ten mecz będzie początkiem zwycięskiej drogi The Gunners, która poprowadzi londyńczyków do przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów, a przy odrobinie szczęścia, także do triumfu w Pucharze Anglii.

jaro22162 komentarzy: 26008.04.2017, 20:37

Ma ktoś może dostęp do aliez meczu Juventusu?

Redzik komentarzy: 15391 newsów: 9208.04.2017, 20:35

A tu jego statystyki po dzisiejszym meczu (chyba nie do końca są prawdziwe, bo w zablokowanych strzałach ma 0 a na Twitterze Birmingham widziałem wpis, że zablokował jakiś strzał i była to kluczowa interwencja - ale na oko powinny oddać to co dziś grał)

Simpllemann komentarzy: 52809 newsów: 52408.04.2017, 20:34

Redzik
Środek obrony jest mu chyba pisany. Nie wróci już raczej do pomocy.

DontCry komentarzy: 760808.04.2017, 20:25

Aaa tam Bramall, z młodzików najciekawszy teraz jest Reiss Nelson.

Redzik komentarzy: 15391 newsów: 9208.04.2017, 20:25

Simpllemann

Zobaczymy. Wczoraj Zola przed meczem powiedział o Bieliku same dobre rzeczy. Szczegóły niżej.

mitmichael komentarzy: 4924308.04.2017, 20:24

O Chelsea 3-1 wygrała i typ siadł, gdyby nie gol Hull drugi tez by siadł a ze Stoke tez myslałem, ze wygraja dzisiaj a tu w pare sekund dwie akcje LFC i niespodzianki nie bylo

Redzik komentarzy: 15391 newsów: 9208.04.2017, 20:23

Coquelin + Sanogo in full training. Maitland-Niles, Huddart + Macey trained with first-team.

Cohen Bramall also trained with the first-team today - set to play for U23s v Reading on Monday.

DontCry komentarzy: 760808.04.2017, 20:21

Ładna brameczka Alonso z wolnego, Chelsea o kolejny 3 punkty bliżej do mistrzostwa. Kiepski mecz Bour, kiepski mecz Jacka W.

Simpllemann komentarzy: 52809 newsów: 52408.04.2017, 20:21

W niedalekiej przyszłości Bielik - Mustafi parą środkowych obrońców w Arsenalu?

Redzik komentarzy: 15391 newsów: 9208.04.2017, 20:17

A tymczasem Bielik zawodnikiem meczu w Championship ;)

Frytek komentarzy: 319408.04.2017, 19:57

Liverpool ze Stoke 2-1 i to na Britannia. Byłem przekonany, że tam nie wygrają, a tutaj w 2 minuty 2 gole. Wielka szkoda, bo to mocno komplikuje naszą sytuację. Druga sprawa to fakt, że wygrywając 3 mecze zaległe zapewniamy sobie 4 miejsce, ale jak ciężkie to są mecze to każdy wie..

Ty się żalisz czy chwalisz?
Wypadałoby coś więcej napisać aby podeprzeć komentarz jakimiś dowodami, faktami, spostrzeżeniami.

Traitor komentarzy: 10272 newsów: 2408.04.2017, 19:51

niezly trener Tuchel

pumeks komentarzy: 2080808.04.2017, 19:44

Rudzki chyba ma dziś gacie z herbem czelsi, bo cały mecz maśli i jednocześnie ma orgazm na punkcie jej punkcie....

lays komentarzy: 3987108.04.2017, 19:38

Robben 3-1

I sie dziwic, ze Bayern >>>>>>>>>>>>>>>>>> Arsenal.

Bayern ma skrzydla, ktore maja tyle quality, ze glowa mala, a u nas kto ma robic rajdy i schodzic na lewa lub prawa noge? Walcott? XD

Piotrek95 komentarzy: 893408.04.2017, 19:02

Lewandowski powtarzalność na poziomie kosmity, ale patrząc na zachowanie muru Borussi to chyba ma na kuponie bramkę Lewego :D

ZielonyLisc komentarzy: 2020208.04.2017, 19:01

Wenger zarzuci sieci na Hamka Rodrigueza. To będzie w jego stylu. Dajesz Wenga.

gnabry_ komentarzy: 5704 newsów: 108.04.2017, 19:00

jednak myślę, że tight bardziej do ciebie pasuje 😊

gnabry_ komentarzy: 5704 newsów: 108.04.2017, 18:59

naprawdę 😂😂😂

thide komentarzy: 32389 newsów: 185208.04.2017, 18:57

gdybyś panie gnabry uczył się języków obcych zamiast zawracać sobie głowę trollowaniem na kcom to wiedziałbyś, że thide oznacza zdecydowanie coś innego od tight i na pewno tego się tak nie wymawia

gnabry_ komentarzy: 5704 newsów: 108.04.2017, 18:56

tight - Tak właśnie zrobię na jubileusz 1.5k.

Witowo95 (zawieszony) komentarzy: 12773 newsów: 108.04.2017, 18:56

Co do kuponów to Stoke pozbawiło mnie stówy.

pauleta19 komentarzy: 41430 newsów: 108.04.2017, 18:53

Lewandowski super, ale gdyby zawodnicy w murze nie bali się piłki to żadna z tych ostatnich bramek z wolnych by nie padła.

schnor25 komentarzy: 1854608.04.2017, 18:52