Ted Drake

Edward Joseph "Ted" Drake - "Najlepszy napastnik świata" - mówił o nim trener George Allison. Do Arsenalu Drake przybył w 1934 roku z Southampton. Allison zapłacił za niego 6,5 tys. funtów. Miał być następcą Jacka Lamberta i szybko go przerósł.

Przez pięć kolejnych sezonów, aż do wybuchu II wojny światowej, był najlepszym strzelcem Arsenalu. W debiutanckim sezonie na Highbury Drake strzelił w lidze 42 gole w 41 meczach (do tego dochodzą dwie bramki w Pucharze Anglii). Do dziś żaden zawodnik Arsenalu nie strzelił więcej bramek w jednym ligowym sezonie. W czterech spotkaniach zdobywał po cztery gole (przeciwko Birmingham, Chelsea, Wolverhampton i Middlesbrought). W trzech strzelał hat-tricka.

Miejsce w historii zapewniło mu spotkanie z Aston Villą. 14 grudnia 1935 roku na stadionie Villa Park Arsenal pokonał Aston Villę 7:1, a Ted Drake strzelił dla gości wszystkie bramki!

Zdobył mistrzostwo (1935, 1938) i Puchar Anglii (1936). Wybuch wojny przerwał jego karierę, a powrót do niej uniemożliwiła kontuzja pleców. W sumie w 182 meczach w Arsenalu zdobył 136 goli. W reprezentacji Anglii zagrał 5 razy i strzelił 6 goli.

Po zakończeniu kariery był szkoleniowcem Hendon (1946-47), Reading (1947-52) i Chelsea (1952-61). Z 'The Blues' w 1955 roku zdobył mistrzostwo Anglii. Był pierwszym człowiekiem, któremu udało się zdobyć te trofea jako piłkarzowi i trenerowi. Na następne kibice ze Stamford Brige czekali aż do przyjścia Romana Abramowicza i Jose Mourinho.

Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - West Ham United 22.04.2018 - godzina 14:30
? : ?
Newcastle United - Arsenal 15.04.2018 - godzina 14:30
2 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Manchester City33283287
2. Manchester United33225671
3. Liverpool342010470
4. Tottenham Hotspur33207667
5. Chelsea33186960
6. Arsenal331661154
7. Burnley331410952
8. Leicester City3311101243
9. Everton341191442
10. Newcastle United331181441
11. AFC Bournemouth349111438
12. Watford341071737
13. Brighton & Hove Albion338111435
14. Huddersfield Town34981735
15. West Ham United328101434
16. Crystal Palace348101634
17. Swansea City33891633
18. Southampton335131528
19. Stoke City33691827
20. West Bromwich Albion344121824
ZawodnikBramkiAsysty
Mohamed Salah309
Harry Kane252
Sergio Agüero216
Raheem Sterling178
Jamie Vardy171
Roberto Firmino157
Romelu Lukaku157
Son Heung-min124
Eden Hazard123
Glenn Murray120
Sklep piłkarski Arsenal Londyn Nike
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna