George Armstrong

George Armstrong urodził się 9. sierpnia 1944 roku w Hebburn, w hrabstwie Durham. Gdy rozpoczynał grę w młodzieżowej drużynie piłkarskiej, oprócz futbolu szkolił się także w zawodzie jako elektryk. Do Arsenalu dołączył mając 17 lat. Z początku grał na pozycji napastnika, jednak później został przesunięty na skrzydło. Jego debiut w barwach Kanonierów miał miejsce niedługo po przyjściu do klubu. Mając nadal 17 lat zadebiutował 24. lutego 1962 roku w meczu przeciwko Blackpool, którego Arsenal wygrał 1:0. Z początku występował na boisku jako zmiennik Johnna MacLeod'a i Alana Skirtona, ale wraz z rozpoczęciem sezonu 1963-64 zaczął regularne występy w wyjściowej jedenastce. W sezonie 1964-65 opuścił zaledwie 2 mecze.

W ciągu całej swojej Kariery w Arsenalu, która była bardzo długa, Armstrong stał się jednym z najbardziej znanych graczy Arsenalu. Sława wynikała z jego świetnych i dokładnych podań oraz wykonywania rzutów rożnych. Imponował wszystkim swoimi morderczymi rajdami po skrzydłach, które nie powodowały u niego zmęczenia. George grał głównie na lewej stronie, jednak jego wszechstronność pozwalała mu grać efektywnie także na prawej stronie. Gdy osiągnął wiek dojrzały, stał się jednym z kilku graczy ery Billy Wright'a (wraz z Jonem Sammelsem i Peterem Storey'em) stanowiąc integralną część zespołu Bertieego Mee. Era ta zakończyła okres, w którym Arsenal nie zdobywał żadnych trofeów.

Armstrong przyczynił się w sezonie 1970-71 do zdobycia przez Arsenal dubletu (FA Cup i League Cup). We wspomnianym sezonie Anglik był cały czas dostępny i cały czas prezentował równą, wysoką formę. Został również wybrany graczem Arsenalu roku 1970.

George pozostał w klubie w latach 70', kiedy Arsenal nie mógł zdobyć żadnego trofeum. Podczas tej dekady wystąpił przynajmniej w 30 meczach w każdym z sezonów. Jednak gdy następcą Mee na stanowisku menadżera został Terry Neill, Armstrong opuścił Arsenal i przeniósł się latem 1977 roku do Leicester City za kwotę £15,000. Anglik rozegrał z Lisami tylko 14 ligowych spotkań, a w roku 1979 przeniósł się do Stockport County, gdzie zakończył swoją karierę.

Spędzając w Arsenalu 15 pełnych sezonów, w większości których grał prawie cały czas, Armstrong pobił rekord mając na koncie 621 występów w barwach klubu, w tym 500 występów w lidze. Jego rekord został dotychczas pobity przez Davida O'Leary i Tony Adamsa. George zdobył w Arsenalu 68 bramek. Mimo tego, iż był świetnym graczem, nie wystąpił nigdy w pierwszym składzie reprezentacji Anglii, poza rozgrywkami reprezentacji Under-21. Wynikało to z tego, że taktyka ówczesnego selekcjonera Sir Alfa Ramsey'a nie przewidywała skrzydłowych na boisku.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery Armstrong zaczął karierę trenera pracując dla różnych klubów takich jak Fulham, Aston Villa, Middlesbrough, Queens Park Rangers, czy Narvik w Norwegii. W roku 1990 wrócił do Arsenalu jako trener rezerw. 31. października 2000 roku dostał podczas sesji treningowej udaru mózgu. Przewieziony do szpitala zmarł rankiem następnego dnia. W obecnym centrum treningowym Arsenalu stoi pamiątkowa płyta i kamień upamiętniający tak wielką osobistość, jaką był dla klubu Armstrong.

Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - West Ham United 22.04.2018 - godzina 14:30
? : ?
Newcastle United - Arsenal 15.04.2018 - godzina 14:30
2 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Manchester City33283287
2. Manchester United33225671
3. Liverpool342010470
4. Tottenham Hotspur33207667
5. Chelsea33186960
6. Arsenal331661154
7. Burnley331410952
8. Leicester City3311101243
9. Everton341191442
10. Newcastle United331181441
11. AFC Bournemouth349111438
12. Watford341071737
13. Brighton & Hove Albion338111435
14. Huddersfield Town34981735
15. West Ham United328101434
16. Crystal Palace348101634
17. Swansea City33891633
18. Southampton335131528
19. Stoke City33691827
20. West Bromwich Albion344121824
ZawodnikBramkiAsysty
Mohamed Salah309
Harry Kane252
Sergio Agüero216
Raheem Sterling178
Jamie Vardy171
Roberto Firmino157
Romelu Lukaku157
Son Heung-min124
Eden Hazard123
Glenn Murray120
Sklep piłkarski Arsenal Londyn Nike
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna