Colin Lewin o kontuzjach

Colin Lewin o kontuzjach 08.04.2010, 17:01, Marcin Wierciński 581 komentarzy

W związku z wyjątkową ilością kontuzji w zespole Arsenalu, Richard Clarke przeprowadził specjalny wywiad z szefem sztabu medycznego The Gunners, Colinem Lewinem. Oto tłumaczenie zapisu tej rozmowy, którą w oryginalnej wersji można znaleźć na oficjalnej stronie klubu z północnego Londynu.

Dlaczego w tym sezonie mamy aż tyle urazów?

Tak naprawdę istnieje wiele przyczyn. Oczywiście jedną z nich jest ilość gier. Gramy po 55-60 spotkań w każdym sezonie. Jeśli porównasz to z innymi drużynami, wyjdzie ci, że my gramy więcej. Obecny sezon jest potworny, patrząc na ilość ciężkich urazów. Normalnie możesz oczekiwać, że w trakcie rozgrywek dojdzie do jednego, czasem dwóch złamań. W tym sezonie mamy ich aż siedem...

Czy to najgorszy sezon, jeśli patrzeć na ilość urazów, odkąd jesteś w Arsenalu?

Tak, do tej pory nie było gorszego. Teraz gramy trochę więcej niż w poprzednim roku oraz przed sezonem, ale niewiele się zmieniło w porównaniu do innych sezonów, poza ilością ciężkich kontuzji. Przez ciężkie kontuzje rozumiem zerwania i złamania po złych wejściach rywali. Nie obwiniamy jednak innych klubów; to po prostu potworny sezon, jeśli chodzi o poważne kontuzje. Statystycznie biegamy najwięcej w Premier League. Mamy również najwięcej sprintów, w porównaniu do innych drużyn Premier League.

Dlaczego to takie istotne?

Ponieważ by grać w ten sposób, musisz mieć odpowiedni poziom przygotowania fizycznego. Dlatego wszyscy są zgodni, wliczając w to managera, że trening musi odzwierciedlać ten poziom. Musisz wziąć pod uwagę, że gramy więcej meczów niż inni, więc mamy też mniej czasu na odpoczynek. Gramy w środku tygodnia, odpoczywamy trzy dni. Inne kluby mają siedem dni. To zwiększa ryzyko. Wiele urazów jest związanych ze zmęczeniem.

Inne drużyny wydają się nie mieć aż tylu kontuzji. Dlaczego?

Trzeba powiedzieć, że zespoły, które grają podobną ilość gier, co my, mają również podobną ilość kontuzji. Zawsze patrzysz na swój zespół jako ten, który ma najgorzej, ponieważ jesteś jego kibicem. Nasi zawodnicy są około 50% bardziej eksponowani niż zawodnicy zespołów, które grają tylko 40 spotkań w sezonie. Innym ważnym czynnikiem jest fakt, że 90% naszych zawodników reprezentuje swoje kraje na arenie międzynarodowej. To kolejne kilka gier w sezonie - statystyki pokazują, że im mniej reprezentantów w kadrze zespołu, tym więcej kontuzji. Ale jeśli porównasz nas do innych zespołów z podobną liczbą gier, nie różnimy się zbytnio.

Inna sprawa, że gdy paru zawodników ma długoterminowe kontuzje, wzrasta eksploatacja i zmęczenie pozostałych piłkarzy, bo nie możesz stosować rotacji.

Co z ilością urazów mięśni?

Jest bardzo podobna do innych sezonów. Nie jest ani lepiej, ani gorzej w porównaniu do innych lat w Arsenalu. Natomiast na tle innych drużyn wygląda to tak, jak z ciężkimi kontuzjami - ilość kontuzji u nas jest podobna do ilości kontuzji u innych zespołów, które mają tyle gier w sezonie. Jeśli więc porównasz nas z drużynami, które grają w europejskich rozgrywkach, ta ilość jest mniej więcej taka sama.

Jak wyglądają twoje stosunki z Arsenem Wengerem?

Pracuję z Arsenem od 14 lat i to jest pewna wartość, bo taki staż buduje stabilność i zaufanie. Codziennie spotykam się z managerem i mamy dobre stosunki. Przesyłamy również tygodniowe raporty Ivanowi Gazaidisowi.

Nasze codzienne spotkania dotyczą postępów piłkarzy i planowania tego, kiedy kontuzjowani piłkarze będą mogli dołączyć do składu. Rozmawiamy także o liczbie trenujących piłkarzy - kto jest, a kto nie jest na treningu, ponieważ to nie jest takie proste, że jeśli jesteś zdrowy, to trenujesz. Niektórzy piłkarze mają indywidualne programy, więc często nie trenują z zespołem.

W dyskusji o urazach, często pomija się fakt, że musimy kontrolować przygotowanie fizyczne piłkarzy i powstrzymywać ich tam, gdzie to tylko możliwe. Dlatego stale kontaktuję się z Tonym Colbertem w sprawie wytrzymałości i programów kondycyjnych. On jest ważną osobą, jeśli chodzi o ochronę przed urazami.

Cały czas staramy się poprawiać sztab medyczny. Pomiędzy trzema fizjoterapeutami, a lekarz ma ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w pracy z czołowymi sportowcami. Mamy dostęp do najlepszych lekarzy, najlepszych specjalistów i najlepszej nauki sportowej na świecie.

Jak wygląda obecny sztab medyczny i jak widzisz jego rozwój w przyszłości?

Mamy bardzo dobrego lekarza, trzech doświadczonych fizjoterapeutów, dwóch masażystów, podiatrę i specjalistę od odżywiania, osteopatę oraz wiedzę Colberta na temat siły i kondycji.

Neal Reynolds nas opuści, by zostać głównym fizjoterapeutą w Norwich City. Chcemy mu podziękować za wkład w ciągu jego lat pracy w klubie i życzę mu wszystkiego najlepszego. Był ważną częścią zespołu medycznego w trakcie swojej pracy.

Na jego miejsce przyjdzie Simon Harland. To dobry, doświadczony fizjoterapeuta, który pracuje z najlepszymi sportowcami od 15 lat. Pochodzi z Irlandzkiego Instytutu Sportu, gdzie pracuje z zawodnikami rugby. Cieszymy się, że będziemy z nim współpracować. Korzystamy także z doświadczenia specjalistów z całego świata. Nasi zawodnicy ostatnio byli operowani we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Holandii i USA.

Ciągle monitorujemy i oceniamy sytuację, ponieważ naszym zadaniem jest leczenie i zapobieganie urazów w przyszłości. Nie da się mieć sezonu bez kontuzji. Żaden klub tego nigdy nie osiągnął. Ważne jest, byśmy byli na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i praktyki medycyny sportowej w celu zapewnienia możliwie najlepszych terapii dla naszych zawodników.

Jak się ma sprawa z Ceskiem Fabregasem?

Cesc ma się dobrze. Nie zagra do końca sezonu z powodu pęknięcia kości strzałkowej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie gotowy na Mundial. Stale monitorujemy jego sytuację. Uraz na pewno jest skutkiem starcia z Carlesem Puyolem pod koniec meczu z Barceloną. Było wiele spekulacji, że Cesc mógł złamać nogę przed meczem z Barceloną, ale to była zwyczajna nieprawda. W meczu z Birmingham został obity, ale jeśli ktoś twierdzi, że mógłby zagrać przez 85 minut w meczu z Barceloną ze złamaniem kości strzałkowej, jest zwyczajnie śmieszny.

Zbadaliśmy Ceska po meczu z Birmingham i na prześwietleniu wyszło, że nie ma złamania. Po starciu z Puyolem, rentgen wykazał, że złamał kość strzałkową, co oznacza, że niestety nie zagra do końca sezonu.

Co z innymi zawodnikami z długoterminowymi urazami?

Johan Djourou miał poważny uraz chrząstki kolanowej. Praktycznie zakończył już swoją rehabilitację i spodziewamy się, że powróci do składu drużyny w ciągu najbliższych kilku tygodni, podobnie jak Kieran Gibbs. Obaj powracają w pełni sprawni po urazach, które mogły zakończyć ich kariery.

Jakieś wieści o Aaronie Ramsey'u?

Aaron powróci do pełnej sprawności. Inni piłkarze odnosili podobne urazy. Operacja przebiegła pomyślnie, a pierwsze oznaki są bardzo dobre. Nie spodziewam się jednak, by Aaron był gotowy wczesną jesienią. Ma kilka specjalnych śrub, które mają chronić przed złamaniami. Specjaliści zachęcają go do chodzenia, gdyż to pomoże w gojeniu urazu. Teraz potrzeba czasu, ale notowania są dobre.

Na koniec - co z Robinem van Persiem?

Robin powróci do pełnych treningów w najbliższym czasie. To będzie duży impuls dla reszty zawodników - zobaczyć jego, a także Kierana i Johana ponownie trenujących z całą drużyną.

Aaron RamseyKontuzjeRobin van Persie autor: Marcin Wierciński źrodło:
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia123456następna
rol18 komentarzy: 192926.06.2010, 12:43

też tak myślę

henry1996 komentarzy: 87920.04.2010, 20:56

ten teskt pojawił sie kilka tygodni temu. nie widze sensu przytaczania go po raz kolejny...

leon31 komentarzy: 125813.04.2010, 15:53

No to to zdjęcie w newsie raczej nieaktualne ;p

Zgodnie z zapowiedziami - RvP wraca na połowę kwietnia.

Theo10 komentarzy: 515613.04.2010, 15:32

Świetna wiadomość. Zaczynam wierzyć w to że ten sezon może jeszcze nie jest stracony.

Arsenal1994 komentarzy: 749713.04.2010, 15:28

Świetna wiadomość!
Mimo, że może nie być w jakiejś wspaniałej formie, to na pewno wesprze nas duchowo tym że w końcu będzie mógł wybiec na Emirates w korkach i krótkich spodenkach a nie jak to wcześniej bywało w jeansach i płaszczu :P

QNIK komentarzy: 128 newsów: 213.04.2010, 15:27

O TAK!
Jeszcze bym sobie życzył, żeby od razu był w wielkiej formie, chociaż to niemożliwe :/

Zawader komentarzy: 135713.04.2010, 15:24

JEST!!!!!

Erzet komentarzy: 2069 newsów: 3513.04.2010, 15:16

RVP WRACA DO GRY!

arsenal.com/news/news-archive/van-persie-back-in-squad-for-tottenham-game

rysiu124 komentarzy: 2713.04.2010, 15:15

Grant górą ;p 0-2 Boateng '116 (k)
to by było niesamowite jakby Pompy jakimś "cudem" znowu wygrało FA ...
niektórzy opiniodawcy przedwcześnie napisali, że Portsmouth rozpoczęło glorie porażek Angielskiej Piłki
a tak nawiasem dziś najbardziej nurtujące pytanie : Czy MC ma taką formę żeby nas 3 raz z rzędu rozwalić ? nasz wynik z Birmingham zadowalający nie był a ich ? ;/

Arsenal23 komentarzy: 21312 newsów: 213.04.2010, 14:45

Potwierdzam wypowiedz afcforevera. Zeby nie bylo ze jakas bujda :P

maciekbe komentarzy: 1245813.04.2010, 10:37

pytanko - wiadomo coś o dyspozycji Songa na mecz z kogutami ? Dzisiaj konferencja prasowa, może boss coś powie...

Piotrex komentarzy: 112912.04.2010, 21:44

Być może połączyli obie żałoby.Przechylałbym się jednak do wersji ,że trzy dni żałoby w Brazylii są podyktowane głównie tą powodzią w której zginęło ponad 200 osób.W kilku krajach jak chociażby Gruzja,Litwa czy Rosja żałoba ogłoszona została z powodu sobotniej tragedii.

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 21:43

a zaciekawiło mnie to, choć wydawało mi się mało prawdopodobne że brazylia ogłosi żałobę dla nas , ale i także nie myślałem żę to kłamstwo skoro było o tym na każdym portalu..

a teraz znalazłem coś takiego, teraz jestem pewien na 100% zwracam honor Piotrex :

bruneinews.net/story/621226

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 21:37

Piotrex a jak wytłumaczysz to :

Szef brazylijskiej dyplomacji Celso Amorim zapewnił solidarność Brazylii z Polską. Polska - podkreślił minister Amorim - jest "krajem, z którym jesteśmy związani poprzez wielką społeczność imigrantów oraz przyjaźń i współpracę". Na przełomie XIX i XX wieku Brazylia zaoferowała imigrantom z Polski korzystne warunki osiedlenia się. Ocenia się, że w tym największym kraju Ameryki Łacińskiej żyje około 100 tys. Polaków.

Brazylijski MSZ przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi notę, w której prezydent Brazylii poinformował, że wiadomość o katastrofie w Smoleńsku przyjął z "głębokim smutkiem". Luiz Inacio Lula da Silva przekazał w imieniu całego narodu i rządu brazylijskiego oraz własnym najszczersze wyrazy współczucia. Zapewnił, że jego kraj jest solidarny z Polakami w chwilach bólu i straty. Podkreślił siłę więzi łączących Brazylijczyków i Polaków.

TVN 24 - ja im wierze choć jeśli to nie dla nas ta żałoba to będzie buba ;]

armata_PL komentarzy: 6219 newsów: 412.04.2010, 21:36

A zrobił się taki szum że to ku czci prezydenta Polski.. ciekawe czy ktoś w polskich mediach to wyprostuje.

leon31 komentarzy: 125812.04.2010, 21:34

No to mamy wytłumaczenie.
Brazylia wcale nie myślała o Polakach.

Piotrex komentarzy: 112912.04.2010, 21:21

Macie coś na temat żałoby w Brazylii.
gb.pl/strona-glowna/aktualnosci/zaloba-w-brazylii-z-innego-powodu.html

Armata25 komentarzy: 88312.04.2010, 21:07

Nie wiem czy było

news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/a/arsenal/8615796.stm

Czyżby powrót już w środę? xD

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 19:34

Sory nie wybaczalny błąd 3 dni. Angole nie przepadaja za polakami ;] w koncu kto im robote zabiera..

n0thing komentarzy: 5066 newsów: 36212.04.2010, 19:23

Arnold --> też tak uważam, no cóż trzeba się z tym pogodzić.

leon31 komentarzy: 125812.04.2010, 19:22

No swoją drogą dziwne, że Anglicy nie wprowadzili żałoby tak jak Brazylia. Mieszka tam najwięcej emigrantów przecież.

leon31 komentarzy: 125812.04.2010, 19:15

Nie 3 tygodnie a 3 dni ;)

amadeo komentarzy: 514712.04.2010, 18:47

no chyba macie rację, w końcu Anglia nie ogłaszała nawet żałoby

Arsenal1994 komentarzy: 749712.04.2010, 18:45

Jak wczoraj MU nie uczcił tego a gra tam przecież Kuszczak to u nas też nie będzie minuty ciszy.

amadeo komentarzy: 514712.04.2010, 18:41

właśnie, ciekawe, czy kanonierzy założą czarne opaski...

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 18:41

n0thing > nie spodziewałbym się ;/ chyba że Fabian coś zdziała choć Fabian to nie dudek a Arsenal to nie Real..

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 18:40

leon31> Brazylia oczywiście też nie wyobrażalnie, ale brałem aspekt futbolu w końcu to strona o piłce :) ale na tą trzy tygodniową żałobę mieli wielki wpływa Polacy, których tam nie brakuje :) u nas tydzien u nich trzy hm..

n0thing komentarzy: 5066 newsów: 36212.04.2010, 18:39

Ja mam taką nadzieję, że Arsenal postąpi podobnie do Realu.

amadeo komentarzy: 514712.04.2010, 18:38

no właśnie dzisiaj na PO klasa poruszyła temat żałoby w Brazylii i nauczyciel powiedział, że może to jest tym podyktowane, iż w Brazylii jest duża polonia, a za niedługo będą tam wybory prezydenckie i być może prezydent chciał się przypodobać Polakom i tym samym zapewnił sobie ich głosy w wyborach...

leon31 komentarzy: 125812.04.2010, 18:35

Arnold14 >
Hiszpania jak Hiszpania... ale Brazylia!

Arnold14 komentarzy: 130712.04.2010, 18:27

Real Madrid pięknie się zachował. Wielkie podziekowania w jego stronę, minutą ciszy a do tego czarne opaski, gdzie jest Hiszpania co oni mają do Polski a tu patrz jednak są na prawdę dobrymi ludźmi, wiadome Dudek w tym pomógł ale nie musieli i cały swiat ogladąjacy mecz Real Barca, widział ten prawdziwy gest dobroci. Szkoda że real przegrał bo na prawde ładnie sie zachowali.

Piotrex komentarzy: 112912.04.2010, 18:07

Żałoba będzie trwać do soboty więc nie wiem jak będzie z tym komentarzem,chociaż jeśli komentować by mieli Rosłoń z Rudzkim lepiej aby go nie było.

pajdi komentarzy: 377812.04.2010, 18:02

Wydaje mi się , że powinien być, już powoli puszczają filmy w tv , na sportklubie był komentarz podczas meczu , także sądzę, że Twarowski i Smokowski nie odpuszczą takiego spotkania :)

n0thing komentarzy: 5066 newsów: 36212.04.2010, 17:54

Orientujecie się może czy na c+ będzie komentarz podczas meczu z Tottenhamem? coś czarno to widzę z powodu żałoby, ale nie jestem całkiem pewny.

Rafi komentarzy: 128112.04.2010, 17:45

Mysle ze wygramy dosc gladko ten mecz...zawodnicy Tottenhamu sa zmeczeni po polfinale z Portsmouth i wogole ostatnio slabo graja.Mysle ze wygramy 3:1:)WE LOVE YOU ARSENAL!!!

arsenal22 komentarzy: 64212.04.2010, 17:42

przepraszam adminow ja nie chce bana ale fajna gra tworzy sie wlasnego zawodnika polecam admini tez niech graja :) a oto i link http://footballteam.pl/ pozdro dla fanow arsenalu i comon the gunners tak z innej beczki w srode na white hart line bede na meczu (happy ) :)

titi_henry komentarzy: 356812.04.2010, 17:41

Bedzie bedzie :D Juz slysze kibicow po tych golach... ^^

arsenal22 komentarzy: 64212.04.2010, 17:41

o jeju sory

arsenal22 komentarzy: 64212.04.2010, 17:40

forums.electronicarts.co.uk/members/368864-timbers/albums/piads/picture8126-maroune-chamakh-arsenal-shirt.jpg

Gunner_995 komentarzy: 655012.04.2010, 17:31

Panowie czyż on nie będzie się świetnie prezentował w tym oto pięknym trykocie ? ;)
Nie chodzi o prezentowanie się ... Mam nadzieję że będzie świetnym zakupem :)

forums.electronicarts.co.uk/members/368864-timbers/albums/piads/picture8126-maroune-chamakh-arsenal-shirt.jpg

AQQ komentarzy: 11712.04.2010, 16:53

w tym sezonie Arsenal nie zasługuje na mistrza, będąc szczery to był naprawdę kiepski okres dla naszej drużyny, Boss zawalił sprawę transferów, a mecz z Barceloną ? sorry, ale poskładali nas jak klocki lego, zresztą nie tylko oni bo i Chelsea i Manchester pokazali gdzie w tym momencie jesteśmy. Licze ze po tym sezonie cos tam kogos w koncu trafi i nasza obrona

Stanek komentarzy: 820 newsów: 33912.04.2010, 15:50

Z fusów nie wróżę, ale wiadomo że będziemy mieli mistrza, a na samosi pisał nie będę, wystarczy tutaj, a jak się sprawdzi będziecie się mnie pytać o wyniki następnych spotkań ;)

Maciekkk10 komentarzy: 254912.04.2010, 15:31

Guunerr -> Napisz o tym na "samosi" ;D Później, jeśli trafisz, to będziesz najwyższym z proroków. ;]

Matrix253 komentarzy: 16812.04.2010, 15:14

Ja myślę ze z Tottenhamem będzie 2:0;] Gdyby nie kontuzje powiedziałbym nawet że 4:0 patrząc na grę Tottenhamu w ostatnich meczach...

samir87 komentarzy: 259312.04.2010, 14:31

Guunerr- a które miejsce na koniec sezonu wywróżysz z fusów???

Stanek komentarzy: 820 newsów: 33912.04.2010, 08:00

Dzisiaj przyśnił mi się mecz z Tottenhamem...
Wygramy 1:0 po bramce Rosy z dystansu ;)

Gunner_995 komentarzy: 655012.04.2010, 00:14

Martwi mnie problem Torresa.Ma jakis drobny uraz ...Ale mam nadzieję że wszystko będzie wporządku i że zagra z Chelsea ,bo The Reds bez niego to jak Man Utd bez Rooneya...

Theo10 komentarzy: 515611.04.2010, 23:35

vP7 : Tak, ale popatrz na to w jak wyśmienitej formie jest ManC. Tottenham z kolei złapał chyba lekką zadyszkę o czym świadczą ostatnie niepowodzenia.

vP7 komentarzy: 232011.04.2010, 23:02

myśle że mecz na WHL to najtrudniejszy mecz jaki nas czeka bo z ManCity gramy na Ashburton

ToMo_18 komentarzy: 13128 newsów: 1111.04.2010, 22:59

z city będzie cholernie cieżko ... Ograli chelsea na stamford 4-2 to coś w tym jest.

poprzednia123456następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
Fortuna
ZawodnikBramkiAsysty
Jamie Vardy194
Pierre-Emerick Aubameyang171
Mohamed Salah166
Sergio Agüero163
Danny Ings151
Sadio Mané147
Marcus Rashford144
Raúl Jiménez136
Tammy Abraham133
Dominic Calvert-Lewin131
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
0
Gracz kwietnia wybór redaktorów
6
Gracz kwietnia wybór użytkowników Pierre-Emerick Aubameyang
Pierre-Emerick Aubameyang
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl