homemailmap
kanonierzy

Kevin Joseph Campbell

Kevin Joseph Cambell urodził się 4 lutego 1970 roku w Londynie. Swoją karierę rozpoczął w „trampkarzach” Arsenalu dołączając do klubu w 1985 roku. W drużynie młodzieżowej zaprezentował się z bardzo dobrej strony, z którą zdobył młodzieżowy Puchar Anglii, ale pomimo debiutu w seniorach 7 maja 1988 przeciwko Evertonowi, napastnik nie miał stałego miejsca w składzie na rzecz Paula Mersona i Alana Smitha.

Campbell doszedł do wysokiej formy w czasie wypożyczenia do Leyton Orient w 1989 roku, gdzie strzelił 9 bramek w 16 meczach. Menedżer Orientu Frank Clark chciał wykupić utalentowanego zawodnika, ale Arsenal nie zgodził się na transfer definitywny młodego napastnika. Po słabszym sezonie 1989/90 został ponownie wypożyczony, tym razem do Leicester City. W kolejnym sezonie rozgrywek (1990/91) Campbell przyczynił się do zdobycia tytułu mistrza Premier League przez Kanonierów trafiając do siatki 8 razy w zaledwie 10 spotkaniach.

Pomimo, że drużynę Kanonierów we wrześniu 1991 r. zasilił Ian Wright, Campbell w dalszym ciągu posiadał stałe miejsce w pierwszej jedenastce, lecz coraz częściej jego umiejętności były zaćmiewane przez jego partnera z ataku. Nie mniej jednak udało mu się zdobyć kilka ważnych bramek, wśród których znalazły się gole w ostatnich minutach meczów przeciwko Millwall i Derby County, co pomogło zdobyć Arsenalowi Puchar Anglii oraz Puchar Ligi Angielskiej w sezonie 1992/93. Kolejny sezon okazał się dla Anglika najlepszy w karierze –19 zdobytych bramek i wywalczenie Pucharu Zdobywców Pucharów. Jego forma zaczęła spadać w sezonie 1994/95. Ponadto w tym okresie do klubu dołączyli John Hartson i Dennis Bergkamp. We wszystkich 224 meczach Kelvin Joseph Campbell strzelił 59 goli.

Letnie okno transferowe 1995 r. przyniosło Campbellowi kolejną zmianę barw klubowych. Za 3 miliony funtów został zawodnikiem Nottingham Forest. Po spadku klubu do Championship w 1997, 23 bramki byłego napastnika Arsenalu przyczyniły się do powrotu Nottingham do Premiership już w 1998 roku. Pod koniec sezonu po Campbella zgłosił się turecki Trabzonspor. Pobyt w tym klubie dla Kevina okazał się bardzo krótki, bo tylko 7-miesięczny. Prezes Trabzonu Mehmed Ali Yilmaz nazwał Anglika „barwionym kanibalem” i skrytykował zawodnika tymi słowami: „Kupiliśmy go jako maszynę do goli [ang. goal machine], ale okazał się maszyną do prania [ang. washing machine – pralka]. Podczas pobytu w Turcji stał się lubiany przez kibiców. Aby pokazać swoją solidarność z Anglikiem, gdy ten poprosił o zgodę na opuszczenie klubu po rasistowskim incydencie, który miał miejsce właśnie z prezesem klubu, kapitanowie drużyny Ogun Temizkanoglu i Abdullah Ercan, wzięli wraz z nim udział w konferencji prasowej, na której mówił o powodach decyzji dotyczącej jego wyjazdu z klubu.

Everton, który bronił się przed spadkiem z ligi, wypożyczył Campbella w marcu 1999. Wkład w grę w postaci 9 bramek w 8 meczach uczynił Anglika najlepszym ówcześnie strzelcem Evertonu. Co ważniejsze pierwsze 6 bramek w 3 meczach pozwoliło mu na zdobycie tytułu Piłkarza Kwietnia, gdzie tę nagrodę przyznano po raz pierwszy zawodnikowi, który znajdował się na wypożyczeniu. A wszystko potoczyło się w ciągu zaledwie jednego miesiąca.

Definitywny transfer Campbella do Evertonu za kwotę 3 milionów funtów miał miejsce w lecie 1999 roku. Przed dwa sezony był królem strzelców Evertonu zdobywając odpowiednio w 1999/2000 12 bramek i w 2000/2001 9 bramek. Po zdobyciu 4 goli w 2001/02 ponownie był czołowym napastnikiem w drużynie, lecz stale musiał zmagać się z kontuzjami i konkurencją w ataku, wśród której był między innymi Wayne Rooney. Campbell opuścił Everton w styczniu 2005 i dołączył do West Bromwich Albion, który wtedy był w strefie spadkowej. Przeszedł na zasadzie wolnego transferu. Krótko po pojawieniu się w nowym klubie, został kapitanem a także pomógł drużynie uniknąć degradacji do Championship.

Jednak już w maju 2006, kiedy WBA był już w niższej klasie rozgrywkowej niż sezon wcześniej, Campbell został wolnym zawodnikiem. Anglik podpisał 2 sierpnia 2006 umowę z Cardiff City. Swoją pierwszą bramkę strzelił w ćwierćfinale Pucharu FAW (rozgrywany w Walii; 13 walijskich klubów plus 3 angielskie: Cardiff City, Swansea City i Wrexham) 13 lutego 2007 przeciwko Carmarthen Town. Kontrakt wygasł Campbellowi w maju 2007. Piłkarz zakończył swoją przygodę z grą w piłkę i zajął się rozkręcaniem własnego biznesu.

Campell wystąpił raz w reprezentacji Anglii U-21 oraz cztery razy zagrał dla kadry B. Podczas kariery wyróżnił się tym, że zdobył najwięcej bramek w Premiership, a mimo to nie został powołany do pierwszej kadry Synów Albionu.
strona główna|regulamin serwisu|reklama|współpraca|kontakt|polityka plików cookies
Copyright © 2006-2017 by Kanonierzy.com   All Rights Reserved