Tommy Docherty

Thomas Henderson Docherty urodził się 24 sierpnia 1928 roku w Glasgow. Swoją karierę piłkarską rozpoczął od gry w amatorskiej drużynie Shettleston. W roku 1946 Henderson odbył służbę wojskową w Highland Light Infantry, regimencie armii brytyjskiej.

W roku 1947 Szkot dostał ofertę z Celticu Glacgow, której nie sposób było nie przyjąć. Jako młody chłopak bardzo ciężko było mu wywalczyć miejsce w pierwszym składzie Celticu, tak więc po 3 latach występów, mając na koncie zaledwie 3 rozegranych meczy i 3 strzelone bramki, Docherty w 1949 roku dołączył do drużyny Preston North End, gdzie spędził 9 lat. Rozegrał tam wówczas 323 spotkania i strzelił 3 bramki. Sukcesem w drużynie Preston był dla niego także występ w finałowym meczu FA Cup w 1954 roku.

W roku 1958 Tommy, nazywany przez kolegów 'the Doc', dołączył do drużyny Arsenalu Londyn. W klubie spędził 3 lata, rozgrywając w nim 90 spotkań i strzelając 1 bramkę. Będąc w Arsenalu Docherty zdecydował się, że zakończy swoją karierę. W roku 1961 dołączył jeszcze do lokalnego rywala, londyńskiej Chelsea, aby tam rozegrać jako grający trener jeszcze 4 mecze i ostatecznie zawiesić buty na kołku, aby oddać się pracy trenerskiej.

Kariera Docherty jako trenera była bardzo barwna. W Chelsea spędził 6 lat, aby w 1967 roku rozpocząć pracę w Rotherham United. Kolejnym klubem, w którym Tommy zagrzał miejsce na dłużej, był Manchester United, którego były zawodnik Arsenalu trenował w latach 1972-77. Swoją przygodę z futbolem Docherty skończył w 1988 roku odchodząc z ostatniego klubu w karierze trenerskiej, Altrincham.

Ostatni mecz
Następny mecz
Arsenal - Chelsea 27.05.2017 - godzina 18:30
2 : 1
Sydney FC - Arsenal 13.07.2017
vs
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Chelsea38303593
2. Tottenham Hotspur38268486
3. Manchester City38239678
4. Liverpool382210676
5. Arsenal38236975
6. Manchester United381815569
7. Everton3817101161
8. Southampton3812101646
9. Bournemouth3812101646
10. West Bromwich Albion381291745
11. West Ham United381291745
12. Leicester City381281844
13. Stoke City3811111644
14. Crystal Palace381252141
15. Swansea City381252141
16. Burnley381172040
17. Watford381172040
18. Hull City38972234
19. Middlesbrough385132028
20. Sunderland38662624
ZawodnikBramkiAsysty
Harry Kane297
Romelu Lukaku256
Alexis Sánchez2410
Diego Costa207
Sergio Agüero203
Dele Alli187
Zlatan Ibrahimovic175
Eden Hazard165
Joshua King162
Christian Benteke152
Sklep piłkarski Arsenal Londyn Nike
Publicystyka
Wywiady