homemailmap
kanonierzy

Tony Adams

Kariera w Arsenalu
Tony Adams urodził się 10. października 1966 roku w Romford, leżącym w londyńskiej dzielnicy Havering we wschodnim Londynie. Do drużyny Arsenalu dołączył jako 16-latek. Uczęszczał do szkoły podstawowej Eastbrook, do której chodził także gwiazdor Fulham, Paul Konchesky. Swój pierwszy debiut w Arsenalu Adams zaliczył mając 17 lat. Miało to miejsce 5. listopada 1983 roku w meczu przeciwko Sunderland. Obok Lee Dixona, Nigela Winterburna i Steve'a Boulda Adams był częścią sławnej czwórki obrońców, którzy pod wodzą George Grahama nie mieli sobie równych. 1. stycznia 1988 roku Anglik stał się najmłodszym kapitanem Arsenalu w historii, gdyż zakładając opaskę miał zaledwie 21 lat. Wtedy jeszcze nie wiedział, że zostanie kapitanem klubu przez następne 14 lat.

Silna defensywa była czynnikiem, który w znacznym stopniu przyczynił się do wygrania League Cup w sezonie 1986-87 oraz zwycięstwa w ówczesnej First Division w sezonach 1988-99 i 1990-91. Adams stał się pierwszym kapitanem, który zdobył w jednym sezonie League Cup i FA Cup, a następnie rok później Puchar Zdobywców Pucharów.

Mimo tych klubowych sukcesów Adams miał problemy z alkoholem, który powoli niszczył jego życie. Często był zamieszany w bójki w londyńskich nocnych klubach, w grudniu 1990 roku został aresztowany na 3 miesiące za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. To właśnie alkohol był przyczyną kilku wypadków samochodowych, które w tamtym okresie Anglik spowodował. Nie były to jedyne zdarzenia, których sprawcą był jego alkoholizm. We wrześniu 1996 roku Adams przyznał, że był alkoholikiem, lecz poradził sobie z nałogiem i znalazł wiele atrakcyjniejszych sposobów na spędzanie czasu, chociażby takie jak gra na fortepianie. Swoją walkę z alkoholem opisał w swojej biografii nazwanej "Uzależniony", która została wydana w maju 1998 roku. Piłkarz pisał w niej: "Dziś nie jestem tylko Tony Adams, który jest piłkarzem. Jestem Tony Adams, który stał się człowiekiem."

Duży wpływ na jego rehabilitację miało przyjście do klubu Arsene Wengera w 1996 roku. Francuz zreformował politykę klubu dotyczącą życia osobistego i diet graczy. Był blisko Adamsa, kiedy ten przyznał się do swojego nałogu i choroby. Jego wsparcie pomogło przedłużyć karierę Adamsa o następnych kilka lat. Jako wyraz wdzięczności Adams zdobył dwa dublety (mistrzostwo Premiership i Puchar Anglii) w sezonach 1997-98 i 2001-02. Jest on jedynym graczem w historii klubu, który był kapitanem mistrzów Anglii w trzech różnych dekadach.

Po zdobyciu drugiego dubletu w 2002 roku Adams zrezygnował z profesjonalnej kariery piłkarskiej. Jego ostatnim meczem w karierze był finał FA Cup w 2002 roku. Anglik rozegrał 668 spotkań w barwach Arsenalu i stał się najbardziej utytułowanym kapitanem w historii klubu. Numer 6, który był noszony przez niego na koszulce nie był używany przez 3 lata. Dopiero w sezonie 2005-06 koszulkę z tym numerem założył Philippe Senderos.

W 2004 roku Adams znalazł się w English Football Hall of Fame, czyli hali piłkarskich sław, za zasługi dla angielskiego futbolu. Warto podkreślić, że Adams jest jednym z niewielu piłkarzy, którzy przez całą swoją karierę pozostali w jednym klubie.

Kariera międzynarodowa
Swój debiut w reprezentacji Anglii Adams zaliczył w 1987 roku w meczu przeciwko Hiszpanii. Wystąpił także w rozgrywkach Euro 1988. Mimo obiecującego startu w kadrze zawodnik miał kilka przerw w występach. Zaskoczeniem było wyłączenie go ze składu na Mistrzostwa Świata w 1990 roku, gdy selekcjonerem Anglii był Bobby Robson. Adams nie wystąpił też na Euro 1992 z powodu kontuzji. Mimo tak częstych absencji obrońcy udało się zachować stałe miejsce w składzie i gdy w 1992 roku Gary Lineker odszedł na piłkarską emeryturę, Adams został kapitanem drużyny (wespół z Davidem Plattem). Tę funkcję pełnił również na Euro 1996, na których Anglia doszła do półfinału, w którym przegrała po rzutach karnych z Niemcami.

W 1996 roku nowy trener reprezentacji Anglii Glenn Hoddle przekazał opaskę kapitana Alanowi Shearerowi. Zaskoczyło to bardzo Adamsa i wielu jego fanów. Piłkarz kontynuował występy w reprezentacji narodowej; wziął udział w Mistrzostwach Świata w 1998 roku we Francji. Gdy Shearer zrezygnował z występów w drużynie narodowej, Adams odzyskał kapitańską opaskę, jednak sam wkrótce także zrezygnował z gry w reprezentacji po przegranej z drużyną Niemiec, w meczu kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata 2002. Wtedy też z prowadzenia drużyny Anglii zrezygnował Kevin Keegan, a Peter Taylor, który zajął jego miejsce, rozpoczął budową odmłodzonej drużyny, pozbywając się wszystkich zawodników powyżej 30 roku życia. Opaskę po Adamsie przejął David Beckham. Gdy nowy trener Sven-Göran Eriksson pozostawił opaskę w rękach Beckhama, nic nie było już w stanie przekonać Adamsa do powrotu do reprezentacji, w której oprócz tego pojawił się nowy środkowy obrońca światowej klasy, Rio Ferdinand.

Kariera menadżerska
Po rozpoczęciu zdobywania stopnia naukowego w dziedzinie sportu na londyńskim uniwersytecie Brune, Adams objął kierownictwo nad trzecioligową drużyną Wycombe Wanderers w listopadzie 2003. Klub opuścił rok później z przyczyn osobistych.

7. lipca 2005 roku Adams został trenerem drużyny młodzieżowej Feyenoordu Rotterdam. Między 15 stycznia a 2 lutego 2006 roku Adams miał swój epizod jako trener pierwszej drużyny FC Utrecht. W czerwcu 2006 roku Anglik dołączył do drużyny Portsmouth jako asystent menadżera, Harry'ego Redknapp'a.


strona główna|regulamin serwisu|reklama|współpraca|kontakt|polityka plików cookies
Copyright © 2006-2017 by Kanonierzy.com   All Rights Reserved