Niezapomniane mecze Arsenalu

26.05.1989 Liverpool - Arsenal 0:2 - Mecz, który zadecydował o mistrzostwie

W sezonie 1988/89 Arsenal prowadził w lidze od świąt Bożego Narodzenia. Liverpool wyprzedził londyńczyków dopiero w maju po porażce "Kanonierów" z Derby i remisie z Wimbledonem. Ale w ostatniej kolejce oba zespoły miały spotkać się na Anfield Road. Arsenal miał trzy punkty straty do "The Reds" i żeby zdobyć mistrzostwo, musiał wygrać dwoma bramkami. Wydawało się to niemożliwe. Liverpool był niepokonany od 1 stycznia, na własnym boisku wygrał 10 kolejnych meczów, a kilka dni wcześniej zdobył Puchar Anglii.

73

(Kolejno: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty).

"Tylko kataklizm może nam odebrać tytuł i podwójną koronę" - mówili kibice Liverpoolu. 26 maja 1989 roku Arsenal grał z Liverpoolem. Po pierwszej bezbarwnej połowie był remis 0:0. W 52. minucie Nigel Winterburn zagrał z rzutu wolnego w pole karne, a Alan Smith strzałem głową pokonał Bruce'a Grobbelara. Gracze Liverpoolu twierdzili jednak, że Smith nie dotknął piłki i wpadła ona do bramki bezpośrednio z rzutu wolnego. Gdyby tak było, arbiter nie mógłby uznać gola, ponieważ podyktował rzut wolny pośredni. Sędzia po konsultacji z liniowym uznał jednak, że gol został zdobyty prawidłowo. Było 1:0 dla Arsenalu, ale taki rezultat wciąż satysfakcjonował Liverpool. Na 15 minut przed końcem świetną okazję zmarnował Michael Thomas. Gospodarze nie starali się już atakować, murowali dostęp do własnej bramki. W 90. minucie kibice Liverpoolu zaczęli skandować: "Mistrzowie, Mistrzowie". Gdy na boiskowym zegarze wyświetlano 91. minutę i 22. sekundę, stał sie cud. Michael Thomas, po zagraniu Smitha, z 15 metrów strzelił ponad rozpaczliwie interweniującym Grobbelarem. W tym momencie stało się to, w co wierzyli już tylko najzagorzalsi fani z Londynu.

Nastąpił kataklizm dla jednych, a cud dla drugich! Po raz pierwszy od trzech lat "The Reds" przegrali przed własna publicznością różnicą dwóch goli! Pierwszy raz w historii ligi angielskiej o mistrzostwie zadecydowała większa liczba strzelonych goli. Co więcej, gdyby Angielska Federacja Piłkarska kilkanaście lat wcześniej nie zmieniła przepisów, mistrzostwo zdobyłby Liverpool! Przed sezonem 1976/77 zdecydowano, że o miejscu w tabeli po punktach rozstrzygać będzie różnica bramek, a potem większa liczba strzelonych. Wcześniej po punktach brano pod uwagę stosunek goli zdobytych do goli straconych. A ten w 1989 roku lepszy od Arsenalu (2,0277) miał Liverpool (2,31214). Kiedy piłkarze Arsenalu odbywali rundę honorową, z sektorów Liverpoolu rozległy się oklaski.