Historia strojów
Za początek historii strojów, która jest w przypadku Arsenalu bardzo bogata, można uznać rok 1895, czyli 9 lat po oficjalnym powstaniu klubu. W tym właśnie roku do drużyny dołączyło kilku zawodników takich jak Fred Beardsley czy Morris Bates, którzy grali w Notthingam Forest, lecz musieli się przenieść do Woolwich, żeby tutaj pracować. Dołączyli do drużyny nazywającej się wtedy Woolwich Arsenal, zabierając ze sobą własne stroje z Notthingam. Arsenal będąc w tamtych czasach biednym klubem, nie miał dla nich dodatkowych koszulek. Piłkarze napisali do swojego byłego klubu prośbę o przysłanie kilku kompletów strojów oraz piłki. Tak się stało i drużyna Notthingam Forest, która założona była 20 lat wcześniej niż klub, który obecnie znany jest jako Arsenal, dostarczyła klubowi pierwsze stroje. Arsenal z powodu wspomnianych wcześniej ograniczonych funduszy, czy też może ich braku, zdecydował się używać identycznych barw jak drużyna Notthingam. Pierwsze koszulki były koloru czerwonego, miały długie rękawy i kołnierz oraz 3 guziki. Spodenki były koloru niebieskiego a skarpetki białego. Zanim Arsenal zdecydował się przyjąć te stroje, gracze występowali jeszcze w koszulkach w czerwono-niebieskie paski, lecz nie zdały one egzaminu i za oficjalną barwę koszulek przyjęto kolor czerwony.
Herbert Chapman, który w 1925 roku został trenerem Arsenalu, wymyślił całkowicie innowacyjną wersję koszulek. Istnieją 2 różne wersje, mówiące o tym, jak Chapman wpadł na swój pomysł. Pierwsza mówi, że trener zauważył kibica, który nosił białą koszulę, a na niej czerwony sweter bez rękawów, co zainspirowało go do przyjęcia właśnie takich barw, które zresztą obowiązują obecnie. Druga wersja mówi, że Chapmana zainspirował strój sławnego rysownika, Toma Webstera, z którym trener grywał często w golfa. Bez względu na to, która z wersji jest prawdziwa, Arsenal przyjął oficjalnie czerwone koszulki z białymi rękawami oraz herbem klubu na piersi z lewej strony. Producentem koszulek była firma Bubkta, która zajmowała się produkcją sprzętu sportowego. Pierwszy raz użyto tych koszulek 4. marca 1933 roku w meczu przeciwko Liverpoolowi na Highbury, którego Arsenal przegrał 0-1. 5 lat później, bo w sezonie 1938-39 po raz pierwszy wprowadzono numery na koszulkach dla poszczególnych zawodników.
Warto wspomnieć fakt, że koszulki, które nosiła drużyna Arsenalu stanowiły także inspirację dla innych klubów. W 1909 roku Sparta Praga przyjęła ciemnoczerwony strój, taki, jaki noszony był przez drużynę Arsenalu. W 1930 roku trener Sporting Clube de Braga wracając z meczu na Highbury, zainspirowany barwami Arsenalu zmienił stroje swojej drużyny na identyczne - czerwone koszulki z białymi rękawami i białe spodenki. Przez to zdarzenie zawodnicy klubu nazywani byli 'Os Arsenalistas'. W 1938 roku szkocka drużyna Hibernian FC przyjęła strój Arsenalu, jednak we własnej zielono-białej kolorystyce. Wszystkie te drużyny noszą te barwy do dnia dzisiejszego.
W meczu finałowym Pucharu Anglii przeciwko Liverpoolowi w 1950 roku, obie drużyny musiały wystąpić w innych niż ich oficjalne czerwone stroje. Menadżer Arsenalu, Whittaker zaproponował kolor pomarańczowo-złoty, który był potem używany jako koszulki wyjazdowe, a następnie zmieniono go na kolor żółty, następnie niebieski. Whittaker wymyślił też nowy strój dla bramkarza Arsenalu, George Swindon'a. Nowa bramkarska koszulka z błyszczącego materiału miała kolor purpurowy. Menadżer swoją koncepcję wytłumaczył tym, że taki strój będzie rozpraszać uwagę napastników. To z pewnością wyjaśnia, dlaczego często stroje bramkarskie są brzydkie.
W latach 50' tradycyjne koszulki używane od 1933 roku zastąpiono koszulkami z kołnierzem w kształcie V. W latach 60' wprowadzono koszulki bawełniane, które robione były na styl koszulek do gry w rugby, a kołnierzyk w kształcie V został zastąpiony okrągłym kołnierzem. W latach 60' i 70' drużyna Arsenalu nosiła najbardziej klasyczne koszulki ze wszystkich, które z całą pewnością można nazwać idealnymi.
Na początku lat 70' wprowadzono kolejną drobną innowację koszulek, gdyż na piersi z prawej strony pojawiła się armata, jako herb klubu. Pod koniec lat 70' na koszulce po raz pierwszy pojawiło się logo sponsora - Umbro.
W 1982 roku firma JVC stała się sponsorem Arsenalu, przez co jej logo umieszczane było z przodu koszulek. 4 lata później producentem strojów drużyny stał się Adidas. We wczesnych latach 90', gdy sprzedaż replik koszulek piłkarskich zaczęła być bardzo dochodową branżą, koszulki wyjazdowe zmieniano praktycznie co sezon, przy czym obecny wygląd przechodził na następny sezon jako trzeci komplet koszulek. Ewidentnie najgorszym kompletem, jaki kiedykolwiek się pojawił, był komplet koszulek noszonych w latach 1991-1993.
W roku 1995 nowym producentem strojów zostało Nike, gdyż ośmioletni kontrakt podpisany z Adidasem wygasł. Rok później Nike zaprojektowało jedne z najlepiej wyglądających koszulek, spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek nosili zawodnicy Arsenalu.
W sezonie 1999-2000 zmieniono sponsora, którego logo widniało na koszulkach. Na czerwonych stronach domowych widniał napis Dreamcast, natomiast na wyjazdowych SEGA, jako logo sponsora. Firma ta była sponsorem Arsenalu przez 3 sezony. W sezonie 2002-03 Arsenal zmienił nie tylko sponsora, ale także herb klubowy. Sponsorem została firma O2, a herb zmieniono na bardziej prosty, z armatą ustawioną w przeciwną stronę niż na starym herbie, w mianowicie w prawą.
W roku 2006 Arsenal podpisał nową umowę z liniami lotniczymi Fly Emirates, których logo znajduje się na obecnych koszulkach. Kontrakt przedłużono w 2012, a później 2018 roku i ma on obowiązywać do sezonu 2023/2024.
Przejdź do galerii koszulek domowych
Przejdź do galerii koszulek wyjazdowych