Mislintat: Szukam zawodnika z mózgiem Iniesty
08.12.2018, 08:44, 46 komentarzy
W ostatnim czasie wiele zmieniło się w pionie sportowym klubu z północnego Londynu. Do Arsenalu zawitał nie tylko nowy szkoleniowiec w osobie Unaia Emery'ego, ale także dyrektor sportowy - Raul Sanllehi i szef skautingu - Sven Mislintat. Niemiec znany jest ze swojego świetnego oka do młodych talentów, dlatego w swoim kraju nazywany jest "diamentowym okiem". Przez lata wypracował sobie opinię jednego z najlepszych w swoim fachu. Niemiecki tygodnik "DIE ZEIT" za sprawą Jörga Kramera postanowił odwiedzić byłego pracownika BVB i przeprowadzić z nim wywiad. Poniżej prezentujemy Wam całość w przetłumaczonej wersji.
DIE ZEIT: Czy to prawda, że najlepsi zwiadowcy wśród łowców talentów zawsze obserwują, jak piłkarze rozgrzewają się przed meczami, aby odkryć jakieś szczególne cechy?
Sven Mislintat: Lubię przyglądać się rozgrzewce na stadionie. Na przykład są napastnicy, którzy nie będą mieli wielu akcji z piłką w trakcie meczu. Przy około piętnastu uderzeniach na bramkę w trakcie rozgrzewki, widzę w nich stosunkowo dużo. Jednak są mistrzowie świata w treningach, którzy nie potrafią zaprezentować swojej jakości w nagłych wypadkach. Z kolei inni są skupieni tylko w stu procentach, kiedy są wygwizdywani. Zawody to zawody, a rozgrzewka to rozgrzewka.
Na co zwracasz szczególną uwagę?
Są to drobiazgi, które nie występują u wszystkich zawodników. Niektórzy skauci opierają swoje oceny na szczegółowym rejestrowaniu i opisywaniu, co gracze potrafią zrobić podczas gry i czego nie potrafią. Ja szukam czegoś nadzwyczajnego, jak na przykład szybkości w połączeniu z niemal kliniczną precyzją w wykończeniu, tak jak było u Pierre'a Emericka Aubameyanga albo kogoś z mózgiem Iniesty.
Mózg Andrésa Iniesty?
Dokładnie. Mam na myśli umiejętność przyjmowania piłki nawet na nią nie patrząc, z jednoczesnym kontrolowaniem pozycji przeciwnika, a także wychodzenia z trudnej sytuacji, od razu wiedząc, jak to zrobić. To jest automatyzm. Wszystkie ruchy są zapisywane. W takich sytuacjach niektórzy piłkarze nie muszą nawet myśleć. Kiedy zobaczyłem Ousmane Dembélégo w młodzieżowym meczu U-18...
... zawodnika, którego później poleciłeś Borussii Dortmund i którego BVB ostatecznie sprzedała do Barcelony z zyskiem ponad 100 milionów euro.
Widziałem go już, kiedy nie grał nawet w pierwszym zespole Stade Rennais. Założę się, że nie wiedział czasami, której stopy używał w pewnych sytuacjach, ponieważ po prostu o tym nie myślał (Francuz w dorosłej karierze strzelił 69 goli, z czego 35 było po uderzeniach lewą nogą, a 34 po strzałach prawą - przyp. red.). Czułem, że to naprawdę ktoś wyjątkowy. Shinji Kagawa był także jednym z nich. Byliśmy w Japonii dziesięć razy, ale tak naprawdę byłem już tego pewny po pierwszych 30 minutach. Nikt nie mógł go uchwycić. Jednym ruchem zmieniał kompletnie cały kierunek gry.
A co z tzw. miękkimi czynnikami, cechami charakteru gracza? Jak rozpoznajesz mentalność?
To jest oczywiście najtrudniejsze do uchwycenia. Musisz prowadzić rozmowy stosując pewne techniki zadawania pytań, ale są też chłopcy bardzo dobrze poinformowani przez swoich agentów. Wiedzą, co mają powiedzieć, gdy przychodzi klub. Tą gadką nikogo nie nabierzesz. Więcej zobaczysz na boisku, na przykład w ciągu ostatnich 15 do 20 minut.
Co tam widzisz?
Czy piłkarz nadal daje z siebie wszystko dla swojego zespołu, jeśli drużyna przegrywa 0:3. Jak zachowuje się podczas bólu? Twardość, osobowość na boisku, agresja - wszystko to staje się bardziej widoczne dopiero pod koniec gry.
Jak to było z Dembélé, o którym mówiono, że walczył o transfer do Barcelony półtora roku temu strajkując?
Transfer został dokonany przez podpisy klubowych właścicieli, a nie przez strajk. Jako klub musimy kierować się mocnymi i słabymi stronami naszych zawodników i przestać narzekać. Ousmane nie przyszedł na trening - prawda, ale zdolność do rozwijania strategii poprzez wykorzystanie każdej luki była na wagę złota. Zdecydował się grać dla nas i dzięki swoim akcjom był w znacznej mierze odpowiedzialny za zwycięstwo w Pucharze Niemiec w 2017 roku. Wielu z najlepszych graczy, którzy robią różnicę, pochodzi ze środowisk, gdzie stali się głodni awansu i sukcesu. Oni mają specjalną wewnętrzną motywację. Na przykład Cristiano Ronaldo, kiedy był małym chłopcem z Madery. W akademii juniorów Sportingu mieszkał z innymi na siłowni. Słyszałem o tym opowieść.
Opowiedz o tym.
Po trzech miesiącach dozorca przyszedł do właścicieli klubu: "Mamy małego, który codziennie kopie w ściany hali i tak aż do północy każdego dnia. Co powinienem z tym zrobić?". Potem odpowiedzieli: "Niech dalej to robi! Wiesz, wyjątkowi sportowcy tacy jak Roger Federer czy Michael Schumacher pokazują, że to, co lubimy opisywać jako talent, nie jest uwarunkowane genetycznie".
To prawda?
Wiele sesji treningowych robi różnicę. Może to być również gra na ulicy lub na boisku (Bolzplatz, a potocznie mówiąc Bolzer, czyli zwykłe boisko przed blokiem z dwiema bramkami - często nierówne - przy.red.). Dzieci z faweli w Brazylii grały w piłkę nożną już 10 000 godzin w wieku dwunastu lat, czego dziecko w Niemczech normalnie nigdy nie zrobi.
Urodziłeś się w Dortmundzie, dorastałeś w Kamen w Westfalii. Czy Dortmund był Twoim naturalnym klubem?
Dzięki Dortmundowi miałem karierę w Bundeslidze. Pracowałem jako główny analityk dla firmy, która oferowała analizy meczów i przeciwników dla klubów. W 2005 r. pracowałem w Fortunie Düsseldorf, a także dostarczałem drugiemu zespołowi BVB obrazy analityczne. W październiku 2006 roku odbyła się moja pierwsza rozmowa z managerem Michaelem Zorcem. Walnąłem prosto z mostu i powiedziałem mu, że nie chcę już pracować jako wolny strzelec, ale być częścią klubu - wygrywać i przegrywać. Brakowało mi tych emocji.
Zostałeś przyjęty natychmiast?
Dostałem 48 godzin na stworzenie przykładowego DVD z poprzedniego meczu, musiałem przeprowadzić analizę i przedstawić ją na odprawie, a później zaprezentować to asystentowi trenera. Potem powiedzieli: "chcemy Cię mieć.". To było w październiku 2006 roku. Michael Zorc chciał także zmodernizować Borussię w dziedzinie skautingu i analizy, zaufał mi i dał mi tę pracę. Jako pierwszy wprowadziłem systemy baz danych, archiwa wideo i scouting techniczny z kamerami taktycznymi.
Byłeś człowiekiem od wszystkiego?
Wkrótce byłem szefem skautingu i głównym analitykiem w jednym, a wraz z przybyciem Jürgena Kloppa, jednego z moich najważniejszych mentorów brałem udział w analizie zespołu w przerwie na pół etatu. Dzisiaj są eksperci dla każdego z tych obszarów.
Czy można taktycznie analizować drużyny automatycznie będąc dobrym skautem dla poszczególnych zawodników?
Na początku nie wiedziałem, czy potrafię rozpoznać, że dany piłkarz, którego dzisiaj widzę, pojutrze może być na szczycie. Obserwowałem, jak inni pracowali, żeby móc się od nich uczyć. Zeszłęgo lata w Arsenalu bardzo pomogło mi to, że mam zaplecze do analizy meczów. Podczas poszukiwania następcy trenera Arsene'a Wengera, prowadziliśmy długie i intensywne rozmowy z kandydatami przez kilka godzin. Ja byłem tym, który prowadził techniczne dyskusje o piłce nożnej. Spojrzałem na pięć lub sześć spotkań każdego kandydata, musiałem pomyśleć o ich sposobie pracy - jakim systemem grają - dlatego mogłem być odpowiednim partnerem do rozmowy.
Nie jesteś tylko odpowiedzialny za poszukiwanie talentów w Arsenalu?
Zgadza się. Jako część grupy wziąłem również odpowiedzialność za zatrudnienie trenera Unaia Emery'ego. A "Head of Recruitment" oznacza, że nie tylko muszę zidentyfikować talent, ale także zaangażować się w jego rozwój. Także w Dortmundzie ich przejścia były płynne. Na przykład Dan-Axel Zagadou, którego sprowadziliśmy z Paris Saint-Germain. Oprócz spotkań z agentami, gracze i ich rodzice należeli do moich zadań. Ojciec Dana-Axela powiedział do mnie na końcu: "Musisz teraz zaopiekować się moim synem, tak jak ja".
Na jakim etapie decyzji o transferze angażujesz głównego trenera?
Często tylko w ostatnim kroku. Nie możesz wysłać trenera pięciokrotnie za granicę, żeby zobaczył piłkarza. Czasami spędziliśmy od sześciu do dziesięciu miesięcy na analizie jednego gracza, a na koniec przychodzi to jedno przedstawienie, do którego wszyscy idą - dyrektor sportowy, główny trener, może jeszcze szef klubu. A potem chłopak gra źle! Albo ewentualnie sprzecza się z innymi zawodnikami lub wdaje się w kłótnie z arbitrem. Niejeden transfer już upadł podczas takiego ostatniego wrażenia.
Co potem?
Trzeba pozostać wytrwałym aż do następnego zawodnika. Taka jest ta praca.
Podróżujesz po całym świecie?
Oglądanie na żywo jest ważne, ale nie mam nic przeciwko widzeniu 250 gier rocznie na miejscu. Podróż kosztuje zbyt dużo czasu. W trakcie wyprawy z noclegiem mogę oglądać w biurze od trzech do czterech meczów koncentrując się na video i analizować od pięciu do sześciu piłkarzy. Uważam, że systematyczna analiza rynku jest ważna. Oznacza to, że biorę daną ligę i wykorzystuję cały pakiet baz danych i dostępnych filmów.
Możesz powiedzieć, jak to wygląda?
Mój zespół i ja szukamy, na przykład ze szwedzkiej ligi - wszystkich meczów od dwóch do trzech kolejek. Stwarzamy portfolio interesujących nazwisk. Następnie patrzymy na dane, bardziej szczegółowo pracując nad filmem. Potem wychodzimy i oglądamy na żywo. W ciągu dwóch lub trzech tygodni przejrzeliśmy całą ligę. Rezultatem jest lista zawodników, których uważniej śledzimy.
Czy dane, które komputer wypuszcza na temat graczy, czasami wprowadzają w błąd?
Muszę wiedzieć, jak to przeczytać. Na przykład Julian Weigl miał bardzo przeciętne statystyki w swoim czasie w Monachium 1860, nawet przy piłce, ale to dlatego, że był ustawiany jako tzw. B2B (box-to-box przyp.red.), który biegnie od pola karnego do pola karnego. Piłki przelatywały nad nim. Często młodzi zawodnicy nie otrzymali jeszcze niezbędnego zmysłu taktycznego. Pomyśleliśmy: jeśli Weigl występowałby na pozycji nr 6 przed defensywą, a klasowi piłkarze byli dookoła niego, byłby zupełnie innym graczem. Byłby w stanie rozprowadzać piłki, regulować tempo albo zrównoważyć grę. Podobnie było z Mattéo Guendouzim.
Młody pomocnik został sprowadzony z drugiej ligi francuskiej do Arsenalu.
Widziałem go w FC Lorient, gdy klub był jeszcze w Ligue 1. Lubię ich, ponieważ zawsze znajdziesz tam interesujących piłkarzy. Guendouzi natychmiast zwracał uwagę swoimi długimi włosami i osobowością. Jednak jestem też zainteresowany słabościami i tym, czy potrafisz je usunąć. Mattéo niewłaściwie biegał wokół całego pola, ale wiedziałem, że to tylko kwestia treningu i czasu, żeby go od tego odzwyczaić. Dla nas transfer 18-latka było istotny, aby pokazać światu, że jesteśmy znowu starym Arsenalem, który daje młodym zawodnikom szansę.
Używasz algorytmów do wstępnego sortowania graczy?
Mogę generować nazwiska w ten sposób. Na przykład jeśli szukam silnego środkowego obrońcy, mogę szybko znaleźć najlepszego na świecie w komputerze przez systemy, które oszacują ich działania z piłką. Istnieje specjalny model, który ocenia podania lub dryblingi w zależności od tego, ilu przeciwników zostało dzięki temu zmylonych. Kilka lat temu z przyjaciółmi założyłem Matchmetrics (program powstały w Niemczech dla profesjonalnych skautów z najbardziej wyrafinowanymi analizami dotyczącymi piłkarzy i ich występów - przyp. red.) i rozwinęliśmy platformę. U nas działania są oceniane według współczynnika Torgefahr (zagrożenie bramkowe - przyp. red.), a potem czynności obronnych, czyli w jakim stopniu odsuwają niebezpieczeństwo od własnej bramki.
Czy na końcu oprogramowanie zapewni Ci idealnego środkowego obrońcę?
W najlepszym przypadku ukaże się dziesięć, dwadzieścia nazwisk. Przy niektórych od razu widać, że są na długiej umowie albo są zbyt starzy, bądź niedostępni. Resztę poddajemy naszym systematycznym procesom. Jednak dane nie wyjaśniają wszystkiego. Nie możesz tak po prostu ich odczytywać.
To znaczy?
Weźmy dane o przebiegu. Niektórzy zawodnicy dobiegają do 12,5 kilometra w meczu, ale ostatnie kilka metrów, które są konieczne do wygrania pojedynku odpuszczają, bo nie mają siły. Wielu piłkarzy przebiega 12,5 kilometra tylko dlatego, że musi, bo za każdym razem zaczynają zbyt późno i potem nadrabiają. Inny, który przebiegł jedyne jedenaście kilometrów, mógł zrobić wszystko dobrze - odpowiednio rozłożył siły, dzięki czemu nie można było go ominąć.
Czy Twoja praca w Premier League jest inna niż w Bundeslidze?
Dużo się nauczyłem. Liga angielska to liga, do której wszyscy chcą się udać. Wszystko jest jeszcze bardziej polityczne, każdy zaangażowany jest w kontakt z mediami, które używają tego do wywierania presji na transfer zawodników. Uważam to za interesujące i myślę, że mogę się tutaj wykazać. Dortmund to bliźniaczo duży klub, ale konkurencja tutaj jest znacznie mocniejsza.
Jak to się objawia?
W Premier League kiedy wycieknie informacja, że chcemy podpisać danego gracza natychmiast przynajmniej dwa różne kluby rzucają się, aby podnieść ceny. Porównując - są trzy "Bayerny": to dwa kluby z Manchesteru, czyli City i United, a także Chelsea. Następnie są trzy "Dortmundy": Liverpool, Tottenham i Arsenal. Wszystkie pozostałe są podobne pod względem wielkości i siły do pozycji Borussii Mönchengladbach i RB Leipzig. To kolejna konkurencja.
Bez kłótni z trenerem Thomasem Tuchelem nie byłbyś teraz w Anglii, prawda?
Istniały tylko dobre powody, żeby przyjąć kolejne wyzwanie, a nie jeden zły, by opuścić Dortmund. Historia z Thomasem Tuchelem była jedynie decydująca do tego, żeby zastanowić się nad wszystkim. Kiedyś miałem już oferty z Anglii i Niemiec. Paradoksalnie w ten sposób dostałem większy stopień popularności.
Chciałeś podpisać Ólivera Torresa z Atlético Madryt, Tuchel nie - o to właśnie chodziło?
Wszyscy razem zdecydowaliśmy się pozyskać tego zawodnika. Cała praca została zakończona, a Óliver walczył o transfer. Potem jednak nasz trener już go nie chciał. Dla mnie już nie było odwrotu. Kiedy wiążę się z piłkarzem, on musi wiedzieć, że stoję za nim. Chodziło o wiarygodność. Sprawa nie uległa zaostrzeniu, ale w pewnym momencie powiedziano mi, że nie powinienem już pojawiać się w środowisku sztabu trenerskiego i zespołu. Nigdy nie było prawdziwej dyskusji.
źrodło: DIE ZEITDrużyna | M | W | R | P | Pkt |
---|---|---|---|---|---|
1. Liverpool | 17 | 13 | 3 | 1 | 42 |
2. Arsenal | 18 | 10 | 6 | 2 | 36 |
3. Chelsea | 18 | 10 | 5 | 3 | 35 |
4. Nottingham Forest | 18 | 10 | 4 | 4 | 34 |
5. Newcastle | 18 | 8 | 5 | 5 | 29 |
6. Bournemouth | 18 | 8 | 5 | 5 | 29 |
7. Manchester City | 18 | 8 | 4 | 6 | 28 |
8. Fulham | 18 | 7 | 7 | 4 | 28 |
9. Aston Villa | 18 | 8 | 4 | 6 | 28 |
10. Brighton | 18 | 6 | 8 | 4 | 26 |
11. Brentford | 18 | 7 | 3 | 8 | 24 |
12. Tottenham | 18 | 7 | 2 | 9 | 23 |
13. West Ham | 18 | 6 | 5 | 7 | 23 |
14. Manchester United | 18 | 6 | 4 | 8 | 22 |
15. Everton | 17 | 3 | 8 | 6 | 17 |
16. Crystal Palace | 18 | 3 | 8 | 7 | 17 |
17. Wolves | 18 | 4 | 3 | 11 | 15 |
18. Leicester | 18 | 3 | 5 | 10 | 14 |
19. Ipswich | 18 | 2 | 6 | 10 | 12 |
20. Southampton | 18 | 1 | 3 | 14 | 6 |
Zawodnik | Bramki | Asysty |
---|---|---|
Mohamed Salah | 15 | 11 |
E. Haaland | 13 | 1 |
C. Palmer | 11 | 6 |
A. Isak | 10 | 4 |
B. Mbeumo | 10 | 2 |
C. Wood | 10 | 0 |
Matheus Cunha | 9 | 3 |
N. Jackson | 9 | 3 |
Y. Wissa | 9 | 1 |
J. Maddison | 8 | 4 |
- A wszystko to przez Havertza...
- 19.02.2024 30 komentarzy
- Red Dead Redemption
- 17.07.2023 12 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Tequila
- 25.09.2022 15 komentarzy
- Zagadnienia Taktyczne: Idealny początek
- 19.08.2022 16 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Podsumowanie sezonu 21/22 cz.3 - Widoki na przyszłość
- 05.07.2022 27 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
- Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
- Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
- Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
- Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
- Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
Dawno mnie tu nie było i już widzę, że znowu mamy naczelnego pieniacza - tym razem niejakiego pana Nomada. Pan @Nomad pozuje na najmądrzejszego ze wszystkich użytkowników, ale błędy ortograficzne robi na poziomie przedszkola.
@hot995:
W porządku, rozumiem iż ten tytuł został przekalkowany. Dzięki za całą energie jaką poświęciłeś i wszystkie poniższe podziękowania albo docenienie (na jedno wychodzi) kieruję w Twoją stronę.
Bardzo unikalny temat i zarazem równie bardzo ciekawy. Świetna robota.
Co do tytułów.. To to był jedynie przykład (jeden z wielu) bo przekłamują one lub bardzo nadwyrężają to co się w newsach znajduje. A to, że inni skupili swą uwagę jedynie na końcu własnego nosa to już zostawiam bez dalszego komentarza....
Jeszcze raz dzięki. Oby tak dalej!
@hot995: domyślałem się, że leciałeś jak Messerschmitt z tłumaczeniem, gubiąc momentami kontekst, ale nie mogłem się powstrzymać :) Tak czy inaczej, powtórzę, świetna robota.
@hot995: Dlatego w następnym moim komentarzu dostałeś pochwałę i podziękowania. Nie jest tajemnicą, że lubię wytykać błędy, ale te popełnia każdy, a w tym przypadku wartość pracy, jaką wykonałeś usuwa w cień drobne uchybienia. Jak sam zwróciłeś uwagę, znaczenie ma też szybki termin umieszczenia tego materiału na naszej stronie. Za to również wielkie brawa. Jeszcze raz dziękuję za Twoją pracę (a właściwie jej wyniki :)).
Pozdrawiam.
@Nomad: Weź zluzuj chłopie.
@RahU, Saanm:
Tłumaczyłem to w nocy i skończyłem jakoś nad ranem, bodaj około 5:30, dlatego pojawiły się błędy tego typu. "Staży", jak wiadomo to poprawna forma, ale oznacza coś zupełnie innego, więc zabrakło podkreślenia i nie dostrzegłem. Die Pässe to rzecz jasna podania, ale oznacza również paszporty. Jako, że godzina nie była najlepsza, to głowa już nie nadążała. Z tego względu, że wywiad był naprawdę dobry, a sam jego bohater jest bardzo interesującą osobą w świecie footballu, poczułem się w pewnym stopniu zobowiązany, żeby go tutaj umieścić. Zrobiłem to w jednym wolnym terminie, bo później nie miałbym czasu, a nie chciałem zabierać się za to po kilku dniach z prostego powodu - pojawiłoby się już mnóstwo przecieków i krótkich wersów, które mogłyby w pewnym stopniu przeinaczyć sens i całość.
@Nomad:
Nie będę wchodził w polemikę dotyczącą innych newsów, bo nie prowadzę sprawozdania dotyczącego prawidłowego tytułowania artykułów na tym portalu, ale powinieneś zwrócić uwagę na to, że każda osoba, która cokolwiek tutaj zrobiła nie działała w celu zarobkowym, a jedynie z własnej woli albo pasji i chęci. Nikt tutaj nie jest profesjonalnym redaktorem i nie dostaje za to pieniędzy. Oczywiście warto stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej, ale nie o to chodzi. Z całą pewnością wszyscy robią co w swojej mocy, żeby teksty były w możliwie najpoprawniejszej formie. Jeżeli chodzi o powyższy tytuł, to jest on absolutnie prawidłowy. Sam redaktor, który przeprowadzał ten wywiad w ten sposób go zatytułował - "Ich suche nach dem Iniesta-Gehirn".
"W takich sytuacjach niektórzy piłkarze nie muszą nawet myśleć"
NIEKTÓRZY słowo klucz cześku, januszu, baranie? (wybierz dowolne) 5/5 w mojej ocenie.
Dla mnie temat przejrzysty a ty może pojedź na zloty miłośników Ayahuaski lub rzuty młotem w telewizor by poszerzyć horyzonty..
Jak masz problem to krytykuj źródło czyli DIE ZEIT, a nie tłumacza baranie.
@Nomad: Jak już to w sobotę Janusz. A teraz idź pohejtować na pudelku.
@Nomad napisał: "Tu nie ma nic na ten temat, że on właśnie szuka zawodnika z mózgiem Iniesty bo to by znaczyło, że to jest jego główny temat."
Nosz kur nie wierzę, gościu ty tak na serio? Już nie będę rzucał przeróżnymi epitetami w twoją stronę no ale sam ładujesz się na minę. To nie ma nic czy główny temat? A co masz w wywiadzie Janusz?
,,Dokładnie. Mam na myśli umiejętność przyjmowania piłki nawet na nią nie patrząc, z jednoczesnym kontrolowaniem pozycji przeciwnika, a także wychodzenia z trudnej sytuacji, od razu wiedząc, jak to zrobić. To jest automatyzm. Wszystkie ruchy są zapisywane. W takich sytuacjach niektórzy piłkarze nie muszą nawet myśleć. "
Dali by nagłówek: Wywiad z Mislintat'em i cały twój ból dupy by znikł, a dali taki by zachęcić czytelnika to zgłębienia się w artykuł bo to jest WYWIAD! Rozumiesz to słowo? WYWIAD! A nie jedno pytanie jakiego zawodnika szukacie? A no z mózgiem Iniesty.
@ZielonyLisc:
..i mam chłopaka, mnóstwo koleżanek i wszystkie kompleksy jakie przyjdą ci do głowy.
Ciesze się, że cie rozbawiłem w ten piątek!
Szkoda, że masz 4/5... Naprawdę szkoda
@Nomad: gościu kotem jesteś :D rozbawiłeś mnie teraz haha nie no nie mogę. Szkoda, że mam 4/5...
@ZielonyLisc:
Czytaj ze zrozumieniem.
"Szukam zawodnika z mózgiem Iniesty"
Tu nie ma nic na ten temat, że on właśnie szuka zawodnika z mózgiem Iniesty bo to by znaczyło, że to jest jego główny temat. Że tylko na tym się skupia. Niemal prawie, że przejdzie na emeryture jak go znajdzie..
To jakiś wyciągnięty z tekstu zamysł pana skauta wykorzystany do zrobienia bum w tytule, który jak sam zauważyłeś ma działać tak by przyciągnąć potencjalnego użytkownika.
Ja się czuję zawiedziony tym, że tytuł kłamie ale nie umniejszam niczego temu wywiadowi. Czy to jest zrozumiałe..?
Również pochwaliłem tematyke tego wywiadu i tego nie ignoruj "cwaniaczku" być może "siedzącego z piwskiem".
Nomad na profilu: krytyk naczelny i bezczelny..
Jakiś kompleks z życia poza wirtualnego? Nie możesz znaleźć dziewczyny? Nie masz kolegów?
,,Gdy proszą o atencję ubliżając w komentarzach".
Tępić internetowych hejterów.
@Nomad: ,,Zakładam, że 90 procent użytkowników i tak przegląda (kilku, lub kilkudziesięciokrotnie te wiadomości bo są o tematyce AFC." I ty chyba się wliczasz do tego grona. Wyglądasz mi na typowego polskiego Janusza siedzącego z piwskiem w tym przypadku przed kompem i durnym wymądrzaniem się w internecie. Taki mądry to spróbuj samemu coś przetłumaczyć, a nie bredzisz głupoty i docenił byś kogoś pracę. Spinać dupę i wymądrzać się o głupi nagłówek artykułu? Serio?? A co ci kuhwa nie pasuje? Boli cię to? Nie możesz przez to zasnąć? Inaczej byś to zatytułował cwaniaczku? Nagłówki są tak dobierane aby zachęcić potencjalnego czytelnika do zagłębienia się w artykuł i tak było w tym przypadku. Przeczytałem nagłówek i myślę sobie: O ho ciekawe co się pod nim kryję, przeczytałem i stwierdzam, że bardzo dobry wywiad. To nie jest jakiś pudelek czy onet więc zluzuj trochę opaskę na głowie bo Ci czachę kurczy wraz z mózgiem. Tutaj bardzo rzadko pojawia się jakiś śmieciowy artykuł zazwyczaj przytaczany z brytyjskich szmatławców. Idź Januszek spać bo od tych piwsk syndrom polaka-cebulaka się załączył.
Czyli chwalenie Emery’ego za Torreire czy Guendouziego (tak jak robią to komentatorzy C+) nie ma jakiegokolwiek pokrycia w rzeczywistości. Za transferami stoi głównie Sven, super, że go mamy na pokładzie.
"Bez urazy, nie odbierz tego jako jakiś osobisty atak"
- Nie obrażam się chociaż to jest osobisty atak (bo czegoś nie rozumiesz). Za to wyczułem to z Twojej strony. Musiało zaboleć.. Dlaczego? Nie kierowane było osobiście do pana szanownego (?)
"wyglądasz mi na gościa, który się nudzi, a z nudów przychodzą mu do głowy idiotyczne pomysły i jakąś badziewna krytyka"
No mega, mega HIPOKRYZJA!!!
Wąski umysł panie kolego. To, że czegoś nie rozumiesz (i 11stu tobie podobnych dotychczas..) nie znaczy, że masz słuszność. Będę sobie żonglował słowami jak mi się żywnie podoba bo nie jestem tu redaktorem a zwykłym użytkownikiem. Poza tym lubię to robić i nie jest nigdzie napisane iż robię to źle.
{Ja nie siedzę w PL a ty czy reszta starających się tłumaczyć teksty w anglojęzycznym kraju a walicie krzaka za krzakiem redaktorzy od 7 boleści poprawiający teksty po tygodniu czasu zamiast zwyczajnie przeczytać dwa, trzy razy. Poskładaj to w całość to może zrozumiesz więcej swoich błędów}.
Na nikogo się nie lansuje (jeśli tak cię to dotknęło, że wylałeś na mnie pomyje moich własnych pomyłek) ale wróć...
Jestem zwykłym użytkownikiem a ty starasz się właśnie zaistnieć.
Jedna rada. Przyjmij czasem słowa użytkownika do siebie. Zaakceptuj co ma do powiedzenia. Zastanów się bo może stara się dobrze tylko ma zwyczajnie kiepską formę ekspresji. Nie odbieraj wszystkiego jako dzide w serce i wyciągaj wnioski autorze tego projektu. A już na pewno nie zaniżaj!
Tak apropos kilometrow przebiegnietych przez Mesuta bo chlop podobno duzo biega... :D
"Weźmy dane o przebiegu. Niektórzy zawodnicy dobiegają do 12,5 kilometra w meczu, ale ostatnie kilka metrów, które są konieczne do wygrania pojedynku odpuszczają, bo nie mają siły. Wielu piłkarzy przebiega 12,5 kilometra tylko dlatego, że musi, bo za każdym razem zaczynają zbyt późno i potem nadrabiają. Inny, który przebiegł jedyne jedenaście kilometrów, mógł zrobić wszystko dobrze - odpowiednio rozłożył siły, dzięki czemu nie można było go ominąć."
Mega robota z przetłumaczeniem takiego tasiemca.Pewnie nikt z nas nawet by nie usłyszał o tym wywiadzie gdyby nie hot.Dziękujemy bardzo i czekamy na więcej.
@Nomad: Przepraszam za dosadność, ale o czym Ty pieprzysz? :) Niewiele rozumiem z tego co napisałeś. Podałem Ci oryginalny tytuł. W większości przypadków, tak jak i tutaj, nasz tytuł jest tłumaczeniem oryginalnego. Czasem może Matiego (@MVTI) trochę poniesie, ale szybko się reflektuje i poprawia.
Przeczytałem również Twoje wcześniejsze komentarze na temat pisowni nazwiska Mawropanosa (bo odnosiłeś się do tego w komentarzu poniżej) i to jest dla mnie jakiś bełkot. W ogóle śmiesznie formułujesz zdania, tak jakbyś na siłę chciał wcisnąć jakieś mądre słowa, które niekoniecznie pasują do kontekstu, albo jakbyś siedział ze słownikiem synonimów i podmieniał słowa na oślep.
Przykro mi, ale jeżeli pisząc takie komentarze chciałeś uchodzić za bystrzejszego niż w rzeczywistości jesteś (nie piszę tego złośliwie, po prostu tak to dla mnie wygląda), to przynajmniej nad ortografią popracuj, bo walnięcie byka w takim pseudointeligentnym zdaniu ("Kłutnia to nadwyrężony termin") jest podwójnie śmiesznie. Z ciekawszych kwiatków mam jeszcze "ale każdy niemal ów 'czeladnik' trudniący się czymś na własną rękę okłada się coraz to tłustszymi warstwami tego słowa.". Brzmi trochę jak jakaś klozetowa proza.
Dalej jest jeszcze ciekawiej:
@Nomad napisał: "trzeba też oddać coś Coquelinowi bo i on wspiął się w pewnym momencie na wysokie wody."
i wypłynął na głębokie wyżyny swoich umiejętności ;)
@Nomad napisał: "Mieliśmy w tym klubie naprawdę wielu Franków."
było też paru Maurów, a także kilku Polan
@Nomad napisał: "a Ozil ma mało lajków na swojej stronie bustwa"
bu..czego?
@Nomad napisał: "Holding to pomyłka. Jego chyba za nazwisko zakontraktowano"
Ekspertem zawiało...
A we wrześniu:
@Nomad napisał: "Osobiście nie zwalniam Emery'ego i cieszę się, że jest kimś kto zastąpił Wengera aczkolwiek jest ciepłą kluchą i nie zmieni on Arsenalu."
Na praktykach chyba u Jackowskiego byłeś :)
Bez urazy, nie odbierz tego jako jakiś osobisty atak, ale wyglądasz mi na gościa, który się nudzi, a z nudów przychodzą mu do głowy idiotyczne pomysły i jakaś badziewna krytyka. Pisz normalnie, bez silenia się na mądry komentarz i będzie ok.
@RahU:
Dobrze wiesz o co mi chodzi.. Przeczytaj ten wywiad raz jeszcze i zastanów się czy aby ten (i wiele innych zresztą) waszych tytułów to nie jest poziom 'domowe przedszkole'.
Orginałów w tych czasach to ze świecą szukać. Nie zniżę się znowu do dyskusji nt Ma'w'ropanosa bo tak wszystkie polski portale podają.
Lubie dobry smak i wyobraźnie. Dobry smak był w tym wywiadzie. Naprawdę dawno mnie tak tu coś nie zaciekawiło. A resztę opisałem poniżej....
Super wywiad, cos nowego :)
Po takim wywiadzie jeszcze bardziej szanuję Svena. Głęboko wierzę, że jest w stanie włączyć nas do walki o mistrzostwo jak zrobił to z BVB. Super fachowiec.
@hot995, dzięki za przetłumaczenie. Tekst warty przeczytania.
Nie ma takiego :)
@Nomad napisał: "Te wasze tytuły albo mają się nijak do tekstu jak w tym wypadku"
Fußballtalente: "Ich suche nach dem Iniesta-Gehirn" - Die Zeit
hmm? :)
dobra robota,
ten koleś przypomina mi jakiegoś aktora/muzyka ale hgw jakiego... :)
Bardzo ciekawy temat. Chyba taki jeszcze nie powstał u nas na portalu za co trzeba pochwalić odgórnych !!! :)
Ciekawi mnie tylko ile taki Ozil prze-truchta tych km w meczu (?) 12.5 hmm... :D
Ahh i to moje czepianie się.... Te wasze tytuły albo mają się nijak do tekstu jak w tym wypadku (bo to nawet nie był jakiś główniejszy temat tej rozmowy) albo są wyolbrzymione (co do tego też pasuje). Dajcie spokój z wyolbrzymianiem czy łapaniem "nas" na tytuł.
Zakładam, że 90 procent użytkowników i tak przegląda (kilku, lub kilkudziesięciokrotnie te wiadomości bo są o tematyce AFC.
Czasami mam wrażenie, że nie macie żadnych podstaw by aż tak z tym przesadzać a i tak to robicie. Ja was proszę.. To jest zwyczajnie niesmaczne. A już na pewno niepotrzebne!
Nie musicie walczyć o kliknięcia internautów bo zaglądają tu sami swoi (przecież)
Czyż nie (?)
Dobra robota, więcej takich ciekawych artykułów/wywiadów bracia!
Fajny ten nasz Kurt Cobain... taki nie za młody
Kozak wywiad bardzo ciekawe. Mamy OGROMNE szczęście, że udało nam się zatrudnić Milsintanta. Swoją drogą ma bardzo ciekawą pracę z chęcią sam bym tego spróbował. Bez wątpienia cichy bohater, który odwala czarną robotę nie zauważalną dla zwykłego widza piłki nożnej.
Brawo dla tego Pana... dawno nie mieliśmy takiego zdolnego młodego jak Guendouzi. Oby się dalej rozwijał chłopak.
Gość robi kawał dobrej roboty. Mieliśmy z nim farta, to chyba najlepszy transfer w ostatnich latach.
@MVTI:
Dzięki.
Czyli mamy jeszcze 2 lata (oby dłużej) na wykorzystanie do maximum zdolności i wiedzy Svena. Przed nami 4 okna transferowe, które powinny ustawić Arsenal na przyszłą dekadę.
Kroenke nie spiernicz tego i nie żałuj $$$ na perełki Svena, bo taka okazja na WIELKI ARSENAL już długo się nie powtórzy.
Jeden z najciekawszych wywiadów, jakie ostatnio czytałem. Świetna robota @hot995. Przechodząc płynnie przez wywiad chciałem się odnosić do kolejnych rzeczy w komentarzu, ale tyle jest tu ciekawego, że wrzucę tylko jedno kluczowe dla mnie zdanie dotyczące Arsenalu.
"Dla nas transfer 18-latka był istotny, aby pokazać światu, że jesteśmy znowu starym Arsenalem, który daje młodym zawodnikom szansę."
W ogóle taki Mislintat to prawdziwy skarb, przy odpowiednim projekcie i pieniądzach jest w stanie w ciągu godziny przedstawić od zera perspektywiczną jedenastkę piłkarzy, którzy pod okiem odpowiedniego trenera mogliby w perspektywie kilku lat dołączyć do najlepszych drużyn klubowych na świecie.
Sporo można się dowiedzieć z tego wywiadu. Otwiera oczy na pewne sprawy. Byłoby fajnie, gdyby Sven zarekomendował w styczniu jakiegoś koksa na skrzydło i kogoś do środka obrony. Wypożyczenie Dembele? Czemu nie...
@macc napisał: "Ktoś sie orientuje do kiedy Arsenal ma podpisaną umowę ze Svenem?"
31 grudnia 2020 roku.
I jeszcze jedno. Tak ogólnie, to super robota. Dziękuję :)
To może druga szpileczka: "...który ustala paszporty lub dryblingi...". "Paszporty"? Naprawdę? Takiego czegoś, to nawet translator nie wrzuca. Poprawcie to, proszę, bo wygląda koszmarnie.
Mega wywiad, prosimy o więcej takich ciekawych artykułów.
Ktoś sie orientuje do kiedy Arsenal ma podpisaną umowę ze Svenem?
Mam nadzieję, że Sven już w styczniu jakąś perełkę zarekomenduje Unaiowi i jakiś niedrogi talent trafi na ES.
Wywiad kozak, dzięki @hot955 za to, że miałeś czas przetłumaczyć to...
Świetnie się czyta wypowiedzi Sven'a.
Dla mnie poza tym, że to wszystko takie ciekawe jest to, że mamy naprawdę WIELKI MÓZG w szeregach Arsenalu, no i przede wszystkim:
"Kiedy wiążę się z piłkarzem, on musi wiedzieć, że stoję za nim. Chodziło o wiarygodność." - gość jest słowny, a to ważne.
Jak się czyta te wszystkie informacje te szczegóły to czego szukają w piłkarzach tej nieprzewidywalności kreacji zmysłu techniki to ja mam wrażenie że czytam o Santim Cazorli
Dzięki za wywiad i tłumaczenie. Ciekawy tekst, rzuca sporo światła na pracę skautów. - nie jest ona taka prosta, jaką mogłaby się wydawać.
Świetna robota, naprawdę @hot955. Ale szpileczka musi być:
"albo są zbyt staży, bądź niedostępni"
:D
Podziękowania za tłumaczenie wywiadu dla @hot995. Świetna robota!