Lacazette, Lukaku, Morata - który snajper okaże się najlepszy?

Lacazette, Lukaku, Morata - który snajper okaże się najlepszy? 02.08.2017, 20:09, Adam Cygański 40 komentarzy Trzy czołowe kluby z Premier League - Manchester United, Chelsea oraz Arsenal - podczas tego lata sprowadzili do swoich szeregów jednych z najlepszych napastników w Europie.

Na Old Trafford trafił Romelu Lukaku, The Blues pozyskali Alvaro Moratę, zaś Kanonierzy pobili swój rekord transferowy i sprowadzili Alexandre'a Lacazette'a.

Który jednak z tych zawodników strzelał najwięcej goli w ubiegłym sezonie, który najciężej pracował dla drużyny, a co najważniejsze, który z tych klubów dokonał najlepszej transakcji?

Portal BBC Sport postanowił nam choć w niewielkim stopniu odpowiedzieć na te pytania.

ROMELU LUKAKU (EVERTON -> MANCHESTER UNITED)

Wiek: 24
Kwota transferu: 84,7 mln euro
Wartość wg Transfermarkt.de: 50 mln euro
Gole w ubiegłym sezonie we wszystkich rozgrywkach: 26



Damien Comolli, były dyrektor sportowy Liverpoolu:
"Jestem wielkim fanem talentu Lukaku i naprawdę podziwiam to, co udało mu już się osiągnąć w tak młodym wieku. Poruszanie się po boisku, siła, skuteczność - te wszystkie cechy sprawią, że Manchester United będzie miał z niego duży pożytek.

Lukaku jest niezwykle pracowity i cały czas chce się poprawiać, co również jest istotnym czynnikiem przy pozyskiwaniu nowego zawodnika.

Mourinho pracował już z nim w Chelsea, więc doskonale wie, kogo sprowadził do swego klubu. Lukaku wniesie Manchester United na wyższy poziom".

Leon Osman, były zawodnik Evertonu:
"Romelu to wielki facet, ale i wielka osobowość. Jest on już naprawdę bardzo dojrzały, a mimo stosunkowo młodego wieku, ma posłuch w szatni. Ciekaw jestem, czy podobnie będzie w szatni Manchesteru United.

Niewątpliwie teraz będzie na nim ciążyć wielka presja, tak wielka, jak nigdy dotąd, jednak według mnie Lukaku sobie z tym poradzi".

Phil Neville, były zawodnik Manchesteru United oraz Evertonu:
"Lukaku to młody napastnik, który doskonale odnajduje się w realiach Premier League.

To zawodnik, który gwarantuje strzelenie w sezonie 20 goli, a być może i więcej, co za pewne ułatwi mu fakt, że teraz będzie miał u swego boku jeszcze lepszych graczy. Wydaje mi się więc, że te prawie 85 milionów euro za takiego gracza to jak najbardziej rozsądna cena".

Vincent Kompany, kapitan reprezentacji Belgii oraz Manchesteru City:
"Romelu w ostatnich latach zanotował niesamowity progres. Uważnie go obserwowałem, bo pochodzi on ze szkółki Anderlechtu, z tej samej, z której ja się wywodzę i uwierzcie mi, że Romelu teraz, a Romelu jeszcze kilka lat temu, to zupełnie inny zawodnik.

Lukaku bardzo mocno wierzy w swoje umiejętności, uważając siebie za najlepszego gracza na świecie. I akurat pod tym względem nie ma w ogóle znaczenia, czy nim jest, czy też nie. Po prostu chodzi o jego wielką pewność siebie, którą pokazuje podczas meczów, ale i na treningach".

Ciekawostki:

- Lukaku jest jednym z czterech graczy, którym przed ukończeniem 24. roku życia udało się przekroczyć granicę 80 goli strzelonych w Premier League. Przed nim sztuki tej dokonali jeszcze Michael Owen, Robbie Fowler oraz Wayne Rooney.

- Lukaku to obok Oliviera Girouda i Sergio Aguero jedyni gracze, którzy w każdym z ostatnich pięciu sezonów Premier League strzelili minimum 10 goli.

ALVARO MORATA (REAL MADRYT -> CHELSEA)

Wiek: 24
Kwota transferu: 65 mln euro
Wartość wg Transfermarkt.de: 40 mln euro
Gole w ubiegłym sezonie we wszystkich rozgrywkach: 20



Pat Nevin, były zawodnik Chelsea:
"Trzy miesiące temu zapytałem kibiców Chelsea za pośrednictwem jej strony internetowej, którego napastnika chcieliby widzieć na Stamford Bridge.

Tam padły trzy nazwiska - trzecie miejsce zajął Romelu Lukaku, drugie Alexis Sanchez, a pierwsze? Morata. Teraz większość kibiców The Blues może skakać do góry z radości, tak samo, jak robię to ja".

Mina Rzouki, dziennikarka sportowa:
"Gdybym mogła wybierać pomiędzy Moratą a Lukaku, nawet bym się nie zastanawiała.

Mój wybór padłby na Moratę i mogłabym przeznaczyć na niego 20, a nawet 30 milionów funtów więcej. Być może Hiszpan nie strzela wielu goli, ale jest niezwykle inteligentny i ciężko pracuje dla drużyny, a ja zawsze ceniłam takich graczy.

Ponadto Morata jest już naprawdę doświadczony, strzelał gole w Lidze Mistrzów, a jeżeli nawet w Juventusie czy Realu Madryt nie grał regularnie, to i tak prezentował się z bardzo dobrej strony".

Damien Comolli:
"Morata w latach 2014-2016 dobrze prezentował się w barwach Juventusu i to zapewne przekonało Antonio Conte do przeprowadzenia tego transferu.

Według mnie odniesie on sukces w Chelsea, jednak w ubiegłym sezonie nie grał regularnie w barwach Realu Madryt, więc istnieje pewien znak zapytania. Jestem bardzo ciekaw, czy Morata będzie w stanie strzelić 30 goli w sezonie".

Paul Clement, menedżer Swansea City, który w przeszłości pracował z Moratą, kiedy pełnił funkcję asystenta Carlo Ancelottiego w Realu Madryt:
"Według mnie Morata sprawdzi się w Chelsea. To zawodnik głodny gry, ambitny, ciężko pracujący, dobry technicznie oraz silny fizycznie. Bardzo się cieszę, że trafił on na Stamford Bridge".

Ciekawostki:

- W ubiegłym sezonie 27% strzałów, jakie Morata oddawał na bramkę w meczach ligowych, trafiało do siatki rywali. Po tym względem był on najlepszy wśród wszystkich zawodników, którzy strzelili minimum 10 goli w La Lidze.

- Gole Moraty z ubiegłego sezonu zapewniły Realowi 13 punktów w lidze. Pod tym względem tylko Cristino Ronaldo był lepszy w zespole Królewskich (15).

ALEXANDRE LACAZETTE (OLYMPIQYE LYON -> ARSENAL)

Wiek: 26
Kwota transferu: 53 mln euro
Wartość wg Transfermarkt.de: 40 mln euro
Gole w ubiegłym sezonie we wszystkich rozgrywkach: 37



Damien Comolli:
"Lacazette jest bardzo dobry technicznie i pod tym względem perfekcyjnie pasuje do stylu gry Kanonierów. Mogliśmy to zobaczyć już podczas towarzyskiego meczu z Bayernem, kiedy to nie unikał kombinacyjnej gry z kolegami z drużyny i bardzo mądrze poruszał się po boisku.

Zawsze ceniłem pracę, jaką wykonuje na boisku, a razem z Alexisem Sanchezem i Mesutem Özilem mogą przysporzyć rywalom wiele kłopotów".

Julien Laurens, francuski dziennikarz sportowy:
"Pierwszy raz Gilles Grimandi (skaut Arsenalu we Francji - przyp. red.) zaczął obserwować Lacazette'a 10 lat temu i od tamtego momentu Arsene Wenger cały czas miał go na oku.

W tym czasie Lacazette niezwykle dorósł i stał się jednym z najlepszych napastników na świecie. Teraz Wenger nie ma żadnych wątpliwości, że pasuje on do jego drużyny".

David Ornstein, dziennikarz BBC Sport:
"Lacazette był głównym celem transferowym Arsenalu w tym okienku transferowym i źródła bliskie klubowi wyjawiły mi, że to jasny sygnał, że londyński klub niezwykle poważnie traktuje walkę o mistrzostwo Anglii.

Oczywiście ustanowienie nowego rekordu transferowego niczego nie gwarantuje, jednak transfer Lacazette'a pokazuje, że Arsenal i Arsene Wenger cały czas są atrakcyjnym kierunkiem dla zawodników, nawet bez Ligi Mistrzów".




Na stronie BBC kibice mogli głosować, który z klubów ich zdaniem dokonał najlepszego wyboru, a oto wyniki tej sondy:




A oto kilka opinii internautów na temat wyżej wymienionych napastników:

Federico Manasse: Biorąc pod uwagę ilość goli strzelanych w ubiegłych sezonach oraz doświadczenie w europejskich pucharach, to niewątpliwie najlepszy jest Lacazette.

Cam: Lukaku, gdyż podobnie jak Harry Kane, ma wszystko, czego potrzebuje napastnik. Brakowało mu jedynie lepszej drużyny wokół siebie.

Solomon Kipruto: Morata, ponieważ jest młody, ale już doświadczony, a w dodatku chce udowodnić wszystkim, że jest klasowym napastnikiem.

mysterio biene: Lacazette, gdyż już od trzech sezonów potwierdza swoją wartość.

Josh Roberts - Lukaku - pokazał już, że potrafi strzelić ponad 20 goli w Premier League, zaś nie wiadomo, jak do tej ligi wkomponują się Morata oraz Lacazette.

Sabali: Morata, ponieważ wygrał już Ligę Mistrzów oraz zdobywał mistrzostwa krajowe.

Riyan Vatcha: Zdecydowanie Lacazette: najtańszy + bramkostrzelny od kilku lat + doświadczony w Europie.

Alexandre LacazetteAlvaro MorataRomelu LukakuPamiątki kibica Arsenalu autor: Adam Cygański źrodło:
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia1 następna
marcin200 komentarzy: 10 11.08.2017, 20:15

Stawiam na Lukaku ładnie sie wkomponował do MU

Kowal96 komentarzy: 7489 11.08.2017, 19:35

Ja liczę na Lace, chciałem go kilka lat temu w Arsenalu, chcę go nadal. To może być świetna maszynka do strzelania goli. Obym się nie mylił. W pierwszym sezonie tylko jeden gracz w 2000 roku zdobył tytuł króla strzelców i jeszcze był to Anglik, ale mimo to myślę, że Laca da radę.

varosso komentarzy: 809 05.08.2017, 13:03

@AlexVanPersie: Oby tylko nie "szczał" na boisku

KedzioRRz komentarzy: 3562 03.08.2017, 18:43

Lukaku będzie stanowił o sile nowego United. Ciekawe jak to się potoczy

latrunculus komentarzy: 158 03.08.2017, 13:26

Morata, Lukaku, Lacazette, a przed nimi Alexis z Kanem

AlexVanPersie komentarzy: 6094 03.08.2017, 13:12

Laca wcale nie musi szczelić najwięcej bramek by być najlepszym transferem.

Jeśli dzięki niemu nasz napad czyli Alexis-Laca-OX-Ozil będzie walił dużo bramek to nie ma znaczenia ile ich będzie miał Laca.

Tam może być dużo kombinacji typu Sanchez do Laca, Laca odgrywa, szczał i gol. To samo z Oxem.

Najważniejsze jest żebyśmy grali szybko i skutecznie oraz nasz napastnik był szybszy od obrońców, bo Żwir jest szybszy tylko od słupków w bramce.

imprecis komentarzy: 15332 newsów: 21 03.08.2017, 11:25

@alexis1908: dlaczego miałbym mu źle życzyć? Nie przekonuje mnie jako zawodnik, do tego wierzę w klątwę #9. Życzę mu jak najlepiej, bo AFC potrzebuje klasowego napastnika.

JessyJames7 komentarzy: 59 03.08.2017, 10:54

@tyson880: potwierdzam!

ramshere komentarzy: 742 03.08.2017, 10:31

Morata to drewno nie nadaje sie na premier league.
Przypomina mi to transfer morientesa do liverpoolu, w monaco/realu dobry ale w anglii juz sobie nie poradzil i to samo widze z morata

Alonso komentarzy: 7649 03.08.2017, 10:19

Lukaku bo to napastnik skrojony pod Mourinho. a jako drugiego obstawiałbym Morate.

n0thing komentarzy: 2904 newsów: 362 03.08.2017, 09:02

Dużo zależy od ozila i reszty zawodników czy będą w stanie zapewnić lacazetteowi podania. To jest napastnik tego typu kalibru i jeśli mesutowi będzie sie chciało choć trochę bardziej grać to z 20 bramek powinien strzelić

simson16 komentarzy: 1669 03.08.2017, 08:55

Wiadomo ze w 1 sezonie Najlepszy bedzie Lukaku bez watpliwosci....

Mam nadzieje ze w koljenym Lazaette go przescignie:)

Natomiast Morata to bedzie niewypal;D

Fozzie komentarzy: 59 03.08.2017, 08:55

Teoretycznie największą przewagę ma lukaku, bo zna tą ligę, ale oczywiście stawiam na Lacazette mimo że obawiam się iż jego klimatyzacja może potrwać. Poza tym cieszy fakt, że najmniej przeplacilismy.

EpidemicKraX komentarzy: 291 03.08.2017, 08:17

Myślę, że nasz Laca w ogólnym zestawieniu uplasuje się na drugiej pozycji. Będzie bardzo stabilny w tym pierwszym sezonie w PL.

Co do pozycji 1 i 3 szanse, że są równe między Lukaku i Moratą. Mam jednak wrażenie, że 3 będzie Moarata bo ciężej będzie mu się dostosować do realiów PL.

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 42932 newsów: 250 03.08.2017, 07:45

@ChatCrapGetBanged
Czyli podobnie jak było w przypadku Ibrahimovica - strzelał bramki, ale często było krytykowany za swój styl, czyli dreptanie podczas meczu.

tyson880 komentarzy: 7364 03.08.2017, 07:28

Teoretycznie powinno być:

1 Lukaku
2 Lacazette
3 Morata

Ale będzie:

1 Lacazette
2 Lukaku

3 Morata

alexis1908 komentarzy: 782 03.08.2017, 01:30

@imprecis: nie mów ze masz nadzieję że jesteś w błędzie nie lubisz go i tyle i życzysz mu źle jesteś do prawdy założonym kibicem ;)

Gunnerrsaurus komentarzy: 7662 03.08.2017, 00:19

Najlepszy okaże się Harykejn

imprecis komentarzy: 15332 newsów: 21 02.08.2017, 23:45

Myślę, że Lukaku i Morata się sprawdzą, a Lacazette będzie najgorszym transferem tego okienka. Mam nadzieję, że jestem w błędzie.

mlody323323 komentarzy: 280 02.08.2017, 21:59

pauleta19 O to to . pierwszy drugi bądz trzeci mecz ligowy o punkty zweryfikuje co wnosi Laca do składu sądzę ,ze zagra od pierwszych minut choć ja postawił bym na Oliviera i choć to tez zalezne by było od tego jaki wynik był by na tablicy do przerwy , ale cóz nie moja w tym głowa czy zagra od pierwszych minut Laca czy ograny w bpl Giroud

Nomad komentarzy: 594 02.08.2017, 21:58

@FabsFAN:

Oni przynajmniej wymienili. My długo, długo tego nie robiliśmy. Nie uzupełnialiśmy tej pozycji należycie a takie choćby Napoli rozwalało system.
Do dziś mnie mierzi sprawa z Higuain'em, który okazał się mega-crackiem

Nomad komentarzy: 594 02.08.2017, 21:57

Aż żal czytać ile ten Wenger potrzebuje czasu na napastnika...
Mnie się ten artykuł podobał ale nie interesuje mnie jego sens ponieważ nikt między sobą nie walczył o tych samych zawodników... Może było chwilowe "odgrzewane" na Stamford Bridge ale suma suma sumarą przy transferze Moraty też nie mieli konkurencji.

Myślę, że Laca się sprawdzi ale nie od razu tak się chyba rozstrzela.
Nasz styl gry też nie ułatwia zadania. Nasz styl gry idealnie pasuje do 2 napastników ale ileż można o tym pisać. Chciałbym kilku takich prób od pierwszych minut zamiast Ozila postawić koło Lacazette drugiego napastnika.. i szczerze mam gdzieś czy to będzie Oli czy Sanchez. Takie próby czasami się sprawdzają. Może nie od początku sezonu ale na litość Odyna..! Nie da się grać całego sezonu jedną taktyką używając do tego niemal tej samej 11ki..............................................

Lukaku byłby dla nas super wzmocnieniem ale mi się wydaje, że Lacazette poczuje swoje powołanie.. a później ucieknie gdzieś dalej za 3-4 lata

Serduszko komentarzy: 130 02.08.2017, 21:53

Mnie tam ciekawi ile bramek na strzela Neymar w PSG

Gunerxxx komentarzy: 1011 02.08.2017, 21:49

Ja w Lukaku nie wierzę. Dla mnie to trochę lepszy Benteke. W Evertonie prawie wszystkie piłki była na niego, w MU raczej nie będą się ograniczać tylko do takiej opcji.

Argudo komentarzy: 4906 newsów: 3 02.08.2017, 21:44

Najlepszy w pierwszym sezonie będzie zapewne Lukaku, jest obyty w tej lidze i pasuje do United. Lacazette zapewne odpali się trochę później, jak na razie myślę, że 15-20 bramek w sezonie jest w jego zasięgu. Natomiast Morata to największa niewiadoma. Myślę, że nie będzie etatowym snajperem, ale kompletnym niewypałem też nie. Aczkolwiek z tej trójki, myślę, że to on najmniej strzeli.

Gunerxxx komentarzy: 1011 02.08.2017, 21:44

Czy już ktoś pisał, że Lacazette strzelał gole z karnych?

tomek105 komentarzy: 347 02.08.2017, 21:40

Ciekawostka, jeden z goli Lacy (na scoutnation youtube) byl podobny do legendarnego gola z obrotem Dennisa Bergkampa Dennisa Bergkampa Denni... x10 :D dla kumatych

ChatCrapGetBanged komentarzy: 1709 02.08.2017, 21:29

Lukaku okaże się najgorszy, ale nie zdziwię się, jeśli strzeli najwięcej bramek. To po prostu zawodnik, który ma łatwość w dochodzeniu do sytuacji. Nawet jak się zatnie na kilka spotkań, odbije to sobie na jakimś Huddersfield trzema trafieniami.

Jednocześnie jako zawodnik większego klubu, będzie lepiej obserwowany. Szybko wyjdzie na jaw to, czego nie widać w MOTD - słabiutka technika użytkowa (jak na zawodnika strzelającego mnóstwo bramek) i MASA prostych błędów.

Uważam, że fani United będą go cisnąć za grę, nawet jak przekroczy 20 w lidze.

tomekdomek1233 komentarzy: 415 02.08.2017, 21:28

"Sabali: Morata, ponieważ wygrał już Ligę Mistrzów oraz zdobywał mistrzostwa krajowe."

Tacy eksperci to powinni mieć zakaz wygłaszania jakichkolwiek opinii..
Tak samo można by powiedzieć, że Nacho byłby najlepszym obrońcą w Premier League bo zdobywał trofea.

tomek105 komentarzy: 347 02.08.2017, 21:21

Morata ma niesamowcie słabe statystki w porównaniu do reszty :D Ale wiadomo, staty nie graja

Gofer999 komentarzy: 7697 02.08.2017, 21:14

Najwięcej tej trójki strzeli bez wątpienia Lukaku, bo kto inny ma strzelać w MUtd? xD

D14 (zawieszony) komentarzy: 1851 02.08.2017, 20:48

Przypatrzcie sie na zdjecie Lacazette.. jakby sie ogolil to nawet podobny do Titiego jest :D w sumie bez golenia sie widze lekka podobizne

MarkOvermars komentarzy: 3449 02.08.2017, 20:42

@pauleta19: najprawdopodobniej masz rację ale wiesz... Giroud też przyszedł z ligii ogórkowej a co sezon zapewnia nam powyzej 10 goli. Niech Laca dołoży drugie tyle do tego Sanchez i możemy na tym dobrze wyjść

pierre_afc (zawieszony) komentarzy: 8657 02.08.2017, 20:38

A przypadkiem Conte i Morata ze sobą nie współpracowali? Conte go chciał w Juve, ale Hiszpan dopiero przyszedł gdy Włoch objął reprezentacje.

pauleta19 (mistrz typera) komentarzy: 39259 newsów: 1 02.08.2017, 20:30

Łatwe pytanie, łatwa odpowiedź. Najwięcej goli w nadchodzącym sezonie z tej trójki strzeli Lukaku. Belg już się sprawdził w EPL i od kilku sezonów pokazuje że potrafi nastrzelać wór bramek. Pozostała dwójka nie wiadomo jak zaadaptuje się do warunków ligi angielskiej, a jeżeli się zaadaptuje to w jakim czasie. Najtrudniejsze zadanie przed Lacazettem, bo zmienia ogórkową ligę francuską, na wymagającą dla napastników EPL. Morata ma o tyle lżej, że od kilku sezonów smakuje futbolu na najwyższym poziomie czy to w Juve czy Realu, no i ma dosyć angielski styl gry, bo w powietrzu nie ma wielu lepiej główkujących napastników.

dudekns komentarzy: 4908 02.08.2017, 20:21

Świetny artykuł przedstawiający w skrócie sylwetkę oraz statystyki w/w napastnikow. Przyjemnie się go czytało. A co do napastnikow to zbliżający się sezon pokaze dopiero , który z nich okazał się strzałem w dziesiątkę.

FabsFAN komentarzy: 10721 02.08.2017, 20:20

Chelsea to janusze biznesu. Wymienili najlepszego napastnika BPL na Morate.

MaciekGoooner komentarzy: 24743 newsów: 5 02.08.2017, 20:15

A oto opinia kolejnego internauty:

MG - Okaże się po sezonie.

Zdanie tych wszystkich ekspertów nie jest wcale więcej warte od zdania kibiców, co nie raz dobitnie pokazują ich przedsezonowe przewidywania. Zanim zacznie się wysnuwać wnioski, trzeba poczekać.

mistiqueAFC komentarzy: 22509 02.08.2017, 20:15

Ja się nie będę rozpisywał bo każdy z nas tą trójkę i wszyscy wiemy na co ich stać.Wedlug mnie:

1. Lukaku
2. Lacazette
3. Morata

W tego trzeciego nie wierzę kompletnie i idę o zakład, że Chelsea będzie płakało z powodu zawalenia transferu Lukaku.Na Lacazette'a oczywiście liczę (bo muszę) ale nie nastawiam się na fajerwerki.Belg z tej trójki jest zdecydowanie najlepszy IMO

Master10 komentarzy: 8197 newsów: 3 02.08.2017, 20:13

Najlepszy bedzie Lacazette - bo gra dla Arsenalu :)

poprzednia1 następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - Newcastle United 16.12.2017 - godzina 16:00
? : ?