Sezon 2011/2012, przeżyjmy to jeszcze raz: Bundesliga
27.05.2012, 21:07, Damian Burchardt 1840 komentarzy
Sezon 2011/2012 z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich kibiców piłki nożnej. Był on pełen pięknych bramek, objawień, niespodziewanych wyników, zaskakujących rozstrzygnięć i pobitych rekordów. By raz jeszcze przeżyć te emocje, które towarzyszyły nam przez ostatnich dziewięć miesięcy na boiskach całej Europy, redakcja Kanonierzy.com przygotowała podsumowanie lig niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej. W części pierwszej skupimy się na poczynaniach drużyn niemieckiej ekstraklasy.
Preludium
Kto by się spodziewał, że w maju 2011 roku młoda drużyna Borussii Dortmund pod wodzą charyzmatycznego Jurgena Kloppa będzie świętować zdobycie mistrzostwa Niemiec, zostawiając za sobą Bayer Leverkusen oraz przede wszystkim Bayern Monachium? To jednak stało się faktem i jak na zaskoczenie sezonu przystało, przed kampanią 2011/2012 zespół z Zagłębia Ruhry stanął przed niezwykle trudnym zadaniem. Po pierwsze, musiał udowodnić, że zdobycie mistrzowskiej patery nie było jednorazowym wyskokiem, a zespół z Dortmundu stał się integralną częścią europejskiej śmietanki klubowej. Po drugie, trzeba było stawić czoła zainteresowaniu wielkich europejskich firm swoimi najlepszymi zawodnikami, co ostatecznie zakończyło się utratą mózgu Borussen – Nuriego Sahina - który dołączył do Realu Madryt. Jakby tego było mało, napastnik nr 1 – Lucas Barrios - w finale Copa America odniósł kontuzję uda i nie mógł pomóc swojej klubowej drużynie w pierwszych tygodniach nowego sezonu. W dodatku walkę o ligowe zwycięstwa trzeba było łączyć z występami w Champions League. Klopp miał więc ciężki orzech do zgryzienia, jednak, jak to się ma później okazać, dla niego nie ma rzeczy nie do przeskoczenia.
Bawarczycy z Monachium, upokorzeni koniecznością walki o fazę grupową Ligi Mistrzów w 4. rundzie kwalifikacji, spragnieni tryumfu w lidze oraz odegrania się na dzieciakach z Dortmundu nie mieli problemów z utrzymaniem składu i jak to zwykle bywa, typowani byli przed sezonem jako główny faworyt do wygrania ligi. U monachijczyków doszło do zmiany trenera, stanowisko to objął po raz kolejny Jupp Heynckes, a celem przed nim stawianym było oczywiście odbicie mistrzowskiej patery. Wywierana na nim i jego drużynie presja nie mogła się jednak równać tej odczuwanej przez Borussię, którym wpajano, że z piedestału, na którym się znaleźli można wyłącznie spaść.
Apetyt na podium Bundesligi miały też Schalke, wydający spore pieniądze Wolsfburg czy liczący na zrobienie kolejnego kroku do przodu wicemistrz Niemiec – Bayer Leverkusen. A stawka była spora, liga niemiecka uzyskała dodatkowe miejsce w Lidze Mistrzów – piłkarskim raju dającym ogromny zastrzyk gotówki. Sezon więc zapowiadał się niezwykle interesująco.
Przebieg sezonu
Wszyscy sceptycy dortmundzkiej potęgi tryumfowali po pierwszych kolejkach kampanii 2011/2012. Borussia Dortmund poniosła w pierwszych sześciu meczach 3 porażki, ulegając m.in. Hoffenheim czy beniaminkowi z Berlina. Sprowadzony z FC Nurnberg Ilkay Gundogan nie potrafił zastąpić genialnego Sahina, którego brak gołym okiem widać było po grze drużyny z Signal Iduna Park, sprowadzony przed sezonem młody Leitner również nie stanowił jeszcze o sile tej drużyny. Bayern tymczasem zaczął rozgrywki ligowe od falstartu w przegranym meczu z późniejszą rewelacją sezonu – Borussią Moenchengladbach, potem jednak gromiąc Freiburg, HSV i wygrywając z Schalke (odpowiednio 7:0, 5:0 i 2:0) oraz odnosząc jeszcze 2 zwycięstwa znajdował się po 6. kolejce na szczycie tabeli. Dobrze sezon rozpoczął również Werder Brema, który w tym samym okresie zaliczył 4 wygrane i po 1 remisie oraz porażce.
(tabela po 6. kolejce Bundesligi, fot. igol.pl)
W 7. kolejce drużyna Kloppa mierzyła się z Mainz, wygrywając to wyjazdowe spotkanie w dramatycznych okolicznościach 2-1 po golu Łukasza Piszczka w doliczonym czasie gry. To był przełom ekipy z Dortmundu, od tego momentu aż do ostatniej serii spotkań Borussen utrzymali miano drużyny niepokonanej zarówno w lidze jak i Pucharze Niemiec. Po tamtym meczu sezon należał przede wszystkim do Roberta Lewandowskiego – najlepszego strzelca Dortmundu, który po wywalczeniu na stałe miejsca w podstawowej XI swojego zespołu, wspomagany przez genialnego Piszczka a także, w późniejszej fazie rozgrywek, Kubę Błaszczykowskiego, który skorzystał na kontuzji swojego rywala o miejsce w składzie, nadzieję niemieckiego futbolu Mario Goetzego, oraz flirtującego z Manchesterem United Japończyka Shinjiego Kagawę, w rozgrywkach krajowych strzelił 23 gole, zaliczając przy tym również 10 asyst. Generalnie określenie polska Borussia ma jak najbardziej uzasadnienie w statystykach, gdyż w sezonie 2011/2012 Polacy mieli swój udział w prawie 70% wszystkich ligowych trafień zespołu z Zagłębia Ruhry! Tym samym Lewy pobił rekord 20 bramek w Bundeslidze strzelonych w jednym sezonie przez Polaka, który należał do Jana Furtoka. Dortmundczycy pobili razem inny rekord – liczby zdobytych punktów na koniec sezonu, mając na swoim koncie 81 oczek.
Bayern tymczasem prezentował się w przekroju całego sezonu bardzo dobrze. Po pierwszej połowie sezonu Gwiazda Południa przewodziła przecież w tabeli, mając 3 punkty więcej od rywala z Dortmundu. Decydujące jednak były bezpośrednie pojedynki pomiędzy obecnie najlepszymi zespołami naszych zachodnich sąsiadów. Obydwa mecze zakończyły się wynikiem 1-0 dla Borussii. Gdyby to Bayern odniósł dwa zwycięstwa, Patera w geście tryumfu wzniesiona byłaby na Allianz Arena. Pewnym usprawiedliwieniem może być długa kontuzja Bastiana Schweinsteingera, brak Arjena Robbena z początku sezonu czy kompletny brak formy króla strzelców mundialu w RPA - Thomasa Muellera - jednak nie bez powodu Bayern określany jest mianem FC Hollywood, absencje nie powinny mieć znaczącego wpływu na postawę takiego zespołu. Zresztą Holender w kluczowych momentach sezonu zawiódł swoich kibiców, kiedy to nie wykorzystał rzutów karnych w końcówce meczu z Borussią w Dortmundzie, czy w pierwszej połowie dogrywki finałowego meczu Ligi Mistrzów z Chelsea o czym za chwilę.
Na słowa pochwały zasługuje z pewnością wspomniana już Borussia Moenchengladbach. Drużyna Luciena Favre’a w jeden sezon przemieniła się z walczącego o ligowy byt w barażach outsidera w zespół, który wystąpi w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów! Na uwagę zasługuje fakt, że liczba straconych goli przez Źrebaki spadła z 65 w poprzednim roku do 24. Wszystko dzięki kombinacyjnej grze na jeden kontakt, oraz liderze zespołu – Marco Reusie (18 gole, 10 asyst) - prawdziwym objawieniu Bundesligi, który jak już wiadomo po sezonie przenosi się do zespołu mistrza Niemiec. Również dobrze spisujące się w meczach ze średniakami Schalke powraca po roku absencji do Ligi Mistrzów. Drużyna liderów – Raula i Jana Huntelaara (króla strzelców) była jednak bezradna w meczach z potentatami, co dało ostatecznie 3. miejsce w tabeli. Należy również wspomnieć o beniaminku - Augsburgu. Bawarskiej drużynie długo zajęło zaadaptowanie się do warunków 1. Bundesligi, przez sporą część sezonu Augsburczycy zajmowali miejsce w strefie spadkowej a pierwsze zwycięstwo, czerwono-zieloni odnieśli dopiero w 9. kolejce. Potem jednak było już tylko lepiej, Augsburg potrafił zatrzymać chociażby późniejszych mistrzów Niemiec a koniec końców zajął 14. miejsce w tabeli, wyprzedzając chociażby drużynę Hamburgera SV.
Przechodząc do rozczarowań sezonu, z pewnością należy zganić Bayer Leverkusen czy wspomniane HSV Hamburg. Aptekarze nie poradzili sobie z tytułem wicemistrza Niemiec i nie zdołali zakwalifikować się nawet do Ligi Mistrzów. Hamburczycy tymczasem zaliczyli sezon pełen rozczarowań. Drużyna, która dwa sezony temu walczyła w półfinale Ligi Europy, teraz do samego końca rozgrywek ligowych drżała o utrzymanie w ekstraklasie.
Prawdziwymi antybohaterami sezonu byli jednak dwaj spadkowicze – FC Kaiserslautern i FC Koeln. Czerwone Diabły wykazały się prawdziwą indolencją strzelecką, zdobywając przez cały sezon jedynie 24 gole i zasłużenie żegnają się z 1. Bundesligą. Za to Koziołki, zespół z wielką tradycją i historią, mającą w składzie jednego z wygranych sezonu – Lukasa Podolskiego - który strzelił 18 bramek, bezpośrednio spadają do drugiej ligi, przez kompletny brak formy w ostatnich miesiącach kampanii 2011/2012.O pomstę do nieba przede wszystkim wołała postawa defensywy drużyny Koeln co co wydatnie uwypuklił chociażby ostatni, decydujący o bycie w ekstraklasie mecz z Bayernem Monachium, przegranym na własnym stadionie aż 1-4. To, na co przyszły Kanonier wraz z Serbem - Milivojem Novakowiciem - zapracowali podczas tego sezonu w ataku, obrona natychmiast obracała w niwecz lub nie dawała żadnych szans na pogoń za wynikiem. W kolekcji pogromów zespołu z Kolonii znajdują się także 1-4 z Freiburgiem, 0-4 z Mainz czy 1-6 z Borussią Dortmund, wszystkie odniesione w katastrofalnej, drugiej połowie rozgrywek. Komplet spadkowiczów uzupełniła mająca swoje wzloty i upadki Hertha BSC, która w nadzwyczaj dziwnych okolicznościach przegrała baraż o utrzymanie z drugoligową Furtuną Duesseldorf.
Europejskie Puchary
Jakkolwiek nie nazwać postawy w lidze ekipy z Dortmundu, to jednak Bawarczycy w Lidze Mistrzów osiągnęli zdecydowanie więcej. Występ Borussen w Champions League można nawet nazwać kompromitacją, gdyż w grupie z będącymi w kryzysie Arsenalem i Maryslią oraz przeciętnym Olympiakosem, mistrzowie Niemiec zajęli ostatnie miejsce, nie awansując nawet do 1/16 Ligi Europy. Bayern tymczasem zupełnie odwrotnie, w tych elitarnych rozgrywkach prezentował się znakomicie, awansując z pierwszego miejsca grupy śmierci (Manchester City, Villareal, Napoli) oraz docierając do finału. Bawarczycy pokonali w półfinale faworyzowany i galaktyczny Real Madryt, przyćmiewając w dwumeczu hiszpańskiego potentata, prowadząc grę i zachowując więcej zimnej krwi w konkursie rzutów karnych. Ostatecznie jednak cała ta przygoda zakończyła się klęską w finale z Chelsea na własnym stadionie w… rzutach karnych. Bayern miał więcej z gry, ale The Blues, wspomagani przez Arjena Robbena, który w swoim stylu nie wykorzystał wspomnianej jedenastki w dogrywce, skorzystali ze swojej magicznej broni, którą pokonali hiszpańską Barcelonę, czyli po prostu ustawili autobus pod własną bramką. Tym samym udowodnili całemu światu, że nawet rozgrywając finał na stadionie rywala nie ma faworytów. Ostatniemu przedstawicielowi niemieckiego futbolu w Lidze Mistrzów - Bayerowi - udało się wyjść z silnej grupy (Chelsea, Valencia, Genk) z drugiego miejsca, odnosząc m.in. zwycięstwo nad Chelsea czy Valencią. W kolejnej fazie rozgrywek czekała jednak FC Barcelona, co okazało się dla drużyny ówczesnego trenera - Robina Dutta - czymś podobnym do czołowego zderzenia z tirem. Aptekarze w dwumeczu przegrali z Dumą Katalonii aż 2-10, ulegając przede wszystkim na Camp Nou 1-7.
W Pucharze UEFA Niemcy reprezentowani byli przez Hannover i Schalke. Oba te zespoły zaprezentowały się solidnie, gdyż awansowały do ćwierćfinałów, ulegając jednak potem późniejszym finalistom, odpowiednio Atletico Madryt i rewelacji rozgrywek Athletic Bilbao - pogromcę Manchesteru United.
Podsumowanie
Największymi wygranymi Bundesligi w sezonie 2011/2012 są bez wątpienia obie Borussie. Mistrzowie Niemiec sprzed roku obronili tytuł, bijąc rekordy, kreując kolejną wielką gwiazdę i ostatecznie udowadniając, że jest to w tej chwili najlepsza i najpiękniej grająca drużyna w Niemczech. Źrebaki poczyniły bez wątpienia największy postęp spośród całej stawki niemieckiej ekstraklasy i dzięki temu zagrają w sierpniu o Ligę Mistrzów w 4. rundzie kwalifikacji. Przegranymi czuć się mogą beznadziejnie grający spadkowicze oraz ciągle drugi Bayern, który w pucharze Niemiec został rozgromiony przez Dortmund 2-5 zaliczający tym samym pierwszy dublet w swojej historii. Drugi sezon z rzędu to Wir sind Fussball, a nie bawarskie Mia san Mia jest na ustach wszystkich fanów niemieckiego futbolu.
Statystyki i klasyfikacje:
(tabela po 34. kolejce Bundesligi, fot. igol.pl)
Mistrz Niemiec: Borussia Dortmund
DFB Pokal: Borussia Dortmund
Awans do Ligi Mistrzów: Borussia Dortmund, Bayern Monachium, Schalke
Eliminacje Ligi Mistrzów: Borussia Moenchengladbach
Awans do Ligi Europy: Bayer Leverkusen, VfB Stuttgart, Hannover 96
Degradacja: FC Koeln, FC Kaiserslautern, Hertha BSC
Strzelone gole łącznie: 875
Średnia goli: 2,86/mecz
Król strzelców: Klaas-Jan Huntelaar (29 goli)
Najlepszy asystent: Franck Ribery (21 asyst)
Zwycięzca klasyfikacji kanadyjskiej : Klaas-Jan Huntelaar (42 punkty: 29 goli i 13 asyst)
MVP Sezonu: Robert Lewandowski
Odkrycie sezonu: Marco Reus
Łączna liczba widzów na stadionach: 13 492 108
Średnia widzów na mecz: 44 824
Zespół grający najostrzej: Hertha (67 żółtych, 8 czerwonych kartek)
Zespół grający najbardziej fair play: Borussia Dortmund (33 żółtych, 2 czerwonych kartek)
XI sezonu wg. Bild: Weidenfeller (Borussia Dortmund) - Piszczek (Borussia Dortmund), Hummels (Borussia Dortmund), Lahm (Bayern Monachium) - Reus (Borussia M'Gladbach), Kroos (Bayern Monachium), Kagawa (Borussia Dortmund), Ribery (Bayern Monachium) - Podolski (FC Koeln), Lewandowski (Borussia Dortmund), Huntelaar (Schalke).
XI sezonu wg. Kicker: Leno (Bayer Leverkusen) - Piszczek (Borussia Dortmund), Hummels (Borussia Dortmund), Brouwers (Borussia Moenchengladbach), Daems (Borussia Moenchengladbach) - Kehl (Borussia Dortmund), Schweinsteiger (Bayern Monachium) - Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Reus (Borussia Moenchengladbach), Ribery (Bayern Monachium) - Lewandowski (Borussia Dortmund)
źrodło:
Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
---|---|---|---|---|---|
1. Liverpool | 17 | 13 | 3 | 1 | 42 |
2. Arsenal | 18 | 10 | 6 | 2 | 36 |
3. Chelsea | 18 | 10 | 5 | 3 | 35 |
4. Nottingham Forest | 18 | 10 | 4 | 4 | 34 |
5. Newcastle | 18 | 8 | 5 | 5 | 29 |
6. Bournemouth | 18 | 8 | 5 | 5 | 29 |
7. Manchester City | 18 | 8 | 4 | 6 | 28 |
8. Fulham | 18 | 7 | 7 | 4 | 28 |
9. Aston Villa | 18 | 8 | 4 | 6 | 28 |
10. Brighton | 18 | 6 | 8 | 4 | 26 |
11. Brentford | 18 | 7 | 3 | 8 | 24 |
12. Tottenham | 18 | 7 | 2 | 9 | 23 |
13. West Ham | 18 | 6 | 5 | 7 | 23 |
14. Manchester United | 18 | 6 | 4 | 8 | 22 |
15. Everton | 17 | 3 | 8 | 6 | 17 |
16. Crystal Palace | 18 | 3 | 8 | 7 | 17 |
17. Wolves | 18 | 4 | 3 | 11 | 15 |
18. Leicester | 18 | 3 | 5 | 10 | 14 |
19. Ipswich | 18 | 2 | 6 | 10 | 12 |
20. Southampton | 18 | 1 | 3 | 14 | 6 |
Zawodnik | Bramki | Asysty |
---|---|---|
Mohamed Salah | 15 | 11 |
E. Haaland | 13 | 1 |
C. Palmer | 11 | 6 |
A. Isak | 10 | 4 |
B. Mbeumo | 10 | 2 |
C. Wood | 10 | 0 |
Matheus Cunha | 9 | 3 |
N. Jackson | 9 | 3 |
Y. Wissa | 9 | 1 |
J. Maddison | 8 | 4 |
- A wszystko to przez Havertza...
- 19.02.2024 30 komentarzy
- Red Dead Redemption
- 17.07.2023 12 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Tequila
- 25.09.2022 15 komentarzy
- Zagadnienia Taktyczne: Idealny początek
- 19.08.2022 16 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Podsumowanie sezonu 21/22 cz.3 - Widoki na przyszłość
- 05.07.2022 27 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
- Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
- Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
- Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
- Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
- Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
sport.es/es/noticias/mercado-de-fichajes/fernando-llorente-destino-arsenal-1844601?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&utm_campaign=diario_sport
w espana zaraz dojdzie do rozruchow:D :D
@Athene jakby został Cesc, a Jack byłby zdrowy to byś nie poczuł braku Mikela. Ale fakt, na 9 meczy bez Artety wygraliśmy 1. Chłop jest potrzebny, nie ma co :)
Jeśli Boss faktycznie nauczył się na swoich błedach to transfery będą niebawem, a nie w ostatniej godzinie okienka
mając Cesca i Artetę w pierwszej 11-stce, do tego Song .. ah marzenia
Myślę że sie Wenger nauczył na swoich błędach.
Nie można osłabiać zespołu co rok, kiedy myśli się o trofeach.
Pomyślcie - gdyby dwaj judasze zostali, powiedzmy doszedł jakiś poważny zawodnik to myślicie że skończylibyśmy sezon na 3 miejscu czy wyżej?
Nie byłoby pewnie Artety, co teraz jest dla mnie niewyobrażalne.
rafal -> a ja przypominam ostatnie okienko i słowa Wengera : Cesc nigdzie się nie wybiera
Apparently on his way to Chelseafc
Louis Saha na swoim Twitterze o Hazardzie.
elathleticclub.com/2012/05/28/la-misteriosa-rueda-de-prensa-de-fernando-llorente/
to kto z k.com do Hotel Carlton:P
moim zdaniem będzie jak co roku, interesujemy się oczywiście połową świata, a Wenger i tak zrobi swoje :P wydaje mi się, że pojawi się jeszcze jedno jakieś znane nazwisko i jakiś młodziak, o którym nie mamy pojęcia, że w ogóle istnieje i to będzie na tyle :)
rafal1987
to nie real madryt, tu sie nie robi listy zakupów
tu sie należy spodziewać nie więcej niż 3 zawodników i to nie zawsze takich o których marzymy :p
rafal1987 > Kupmy od razu cały piłkarski świat! Nie bądźmy tacy skromni! Wiesz, chyba w tym momencie Cię skrytykuję. Przebierasz w zawodnikach i nie możesz zdecydować się na jednego. A to Giroud, a to jakiś tam, a to następny, a to może ten, a może nie i kupmy tego... i owego. Zachowujesz się jak dzieciak pomimo swojego wieku. Fizycznie 25 latek, ale umysłowo to gimbus.
AtheneWins
Tak - ma 27 lat. Dlatego też wolałbym Girouda - młodszy, tańszy i jakoś bardziej mnie przekonuje.
Po Llorente przestałem czytać, bo to generalnie jest niemożliwe.
40 mln za 27 (chyba) letniego piłkarza? Trololol, takie rzeczy tylko w City.
hahhahahah
allegro.pl/show_item.php?item=2379860689
Taaa... Niebawem Harard napisze: "oh, wait - I changed my mind".
A jak jutro Llorente nic nie powie, to się media będą tłumaczyć, że to jednak chodziło o Soldado i nie chodziło o ten wtorek tylko któryś wtorek lipca.
No to Hazard zaczął pisać po angielsku hmm..
Transfer coraz bliżej :p
Eden hazard @hazardeden10
"good afternoon guys. i made up my mind. see you later. thanks"
i jak ja teraz zasne!!! napic sie trzeba bedzie, a szarych komorek to juz tak malo zostalo...
Llorente ma w obecnym kontrakcie zapisaną klauzulę w wysokości 40 mln euro. Podobno na podpis czeka już nowa umowa do 2016 i 70 mln.
Llorente ma w obecnym kontrakcie zapisaną klauzulę w wysokości 40 mln euro. Podobno na podpis czeka już nowa umowa do 2016 i 70 mln.
Jest Giroud, jest Cavani jest wieeelu zawodników którzy są lepsi bądź na równi z Llorente.
Jestem dobrej myśli i sądze że Wenger dokona jakichś wzmocnień i przekona Robina do pozostania. Poldi, Robin i Chamakh + ewentualnie jakiś młodzik na pozycji napastnika w zupełności by wystarczyli.
Bardziej oczekuję na wzmocnienia linii pomocy i obrony niż atak. No i jakiś doświadczony bramkarz, żeby się zaczęła jakaś rywalizacja na pozycji bramkarza
@Midgardsorm
Cavani to czeka na Juve...
a czysto hipotetycznie mowiac hiszpan to ewentualnie swietny wybor...
Kapitalny gol tego Powell'a!
rafal1987
Pewnie zdrowo ponad 30 mln funtów.
sebastianf
Chociażby na Cavaniego - jeśli zostajemy przy napastnikach.
gratulacje dla Autora:) Fajnie,wyczerpująco i na temat!!!!
Nick Powell, jeden z celów transferowych Wengera strzelił pięknego gola:
youtube.com/watch?v=31REKH3sVhk&feature=player_embedded#!
midg...
Hmm... a Twoim zdaniem na kogo?
ArseneAl...
Cięsz się... mój zegar tyka i jak narazie zatrzymał się na 4 ostrzeżeniach... :D
A ja bym się konkretnie wkurzył, jeśli okazałoby się, że Wenger miałby do wydania sporą ilość gotówki i zdecydowałby się wydać ją na Llorente.
@maciekbe
:D
To ja już wolę @sebastianf i te jego wielokropki xD
@ArseneAl nie znasz się :P
"przydałby się ale nie kosztem rvp bo to, nie jest gracz tak dobry jak, nasz kapitan ,"
Ja bym nie inwestował w hiszpanów :p
Dość już mam akcji pod tytułem 'Wracaj do domu, niech Cie ten Wenger nie więzi'.
@rafal1987
Widzę, że interpunkcja stoi u ciebie na wysokim poziomie.
Ale to mnie rozwaliło:
"nie z tąd ni z owąd"
Haha
Wyciągnięcie największych gwiazd z Bilbao może być bardzo trudne i kosztowne. Baskowie nie muszą sprzedawać swoich piłkarzy bo finansowo stoją całkiem nieźle. A jak się nie zgodzą to koszty rosną i to bardzo ponieważ w Hiszpanii jest taki przepis podatkowy, że jak kluby się nie dogadają i potencjalny "nabywca" wykupuje piłkarza płacąc klauzulę odstępnego to tamtejszy urząd podatkowy pobiera dodatkowy podatek w wysokości 40% kwoty transakcji.
@rafal bez przecinków szło ci lepiej ;)
miti...
"... mozna samemu przetłumaczone zdania zmienic tak..." Teraz rozumiem te wszystkie plotki... każdy zmienia jak mu pasuje. :D
@rafal1987;
Przypominam, ze o Mvili tez było bardzo głosno - ja tam w takie rzeczy nie wierze.
@sebastianf
Nie tłumaczy moze dobrze ale mozna samemu przetłumaczone zdania zmienic tak aby wszystko trzymało sie kupy - Arabski fajnie tłumacz :P
nie smiac sie tylko mrozic szampany lub jechac do tego hotelu w Bilbao:D
miti...
Wiesz... ja czasami jak sobie nie daję rady z obcojęzycznymi tekstami... korzystam z google.tłumacz... ale mam potem więcej śmiechu niż czytania. :D
@sebastianf
A od czego jest np opera i rozszerzenie Xtranslate ;)
dennis...
Po hiszpańsku... też czytasz? Może ja Cię zatrudnie? :D
nudno tutaj:D
elcorreo.com/alava/20120528/deportes/athletic/llorente-201205280957.html
powyzej jak to pewien hiszpan zwoluje na jutro konferencje i oglasza, ze bedzie graczem AFC :P
forumowicze skąd wy wzieliście tego gościa? :D
"rafal1987" ?? :D
Chłopcze, wiesz co to świeże powietrze?
@ArseneAl
Ale debil z Sola, w trumnie można skończyć wybierając się w jedną z jamajskich dzielnic w Londynie, chyba powoli przestaje go lubić :/
Nie wiem czy gdzieś już było info ale Arsenal jest bardzo poważnie brany pod uwagę jako kandydat do rozegrania meczu o Puchar Gampera z Barceloną 12 sierpnia.
Co za glab z niego
Czytaliście tą wypowiedź Sola? Poj**ało go czy co?
angielskapilka.com/news/szokujaca,wypowiedz,sola,campbella,,z,euro,wrocicie,w,trumnie,{sessid}.html
Boze tylko nie Del piero on jest za stary
Roberto Soldado, Adrián López i Iker Muniain nie zagrają na euro
Del Piero bliski... Arsenalu!
ligamistrzow.com/aktualnosci/21630,del-piero-bliski-arsenalu
@rafal1987
Myślałem że, sam ze sobą rozmawiasz :D takie same avatary macie
No chyba 12 ale to juz chyba bez Chamakha
rafal1987 > Urzekła mnie twoja historia.