Derby północnego Londynu

Nazwa Derby Północnego Londynu pochodzi od lokalnych derby rozgrywanych przez dwa zespoły mające swoje siedziby w północnym Londynie - Arsenal i Tottenham Hotspur.

Historia
Pierwsze spotkanie Arsenalu z Tottenhamem 19 listopada 1887 miało charakter towarzyski, w czasie, kiedy Arsenal był znany jeszcze pod nazwą Royal Arsenal i miał swoją siedzibę w Plumstead. Mecz został zakończony 15 minut przed końcem regulaminowego czasu gry z powodu zachodzącego słońca, czyli po prostu ciemności. Tottenham prowadził w tym momencie 2-1. Pierwszy ligowy mecz między tymi drużynami odbył się 4 grudnia 1909 roku, kiedy Arsenal i Tottenham grały w First Division. Arsenal wygrał 1-0.

Rywalizacja między klubami rozpoczęła się dopiero wtedy, kiedy Arsenal w 1913 roku przeniósł się z Manor Ground na Highbury. White Hart Lane oraz nowy stadion Arsenalu dzieliły zaledwie cztery mile. Tym samym, Royal Arsenal stał się najbliższym przeciwnikiem Tottenhamu oraz lokalnym rywalem. Jako zespoły z północnego Londynu, obie drużyny zmierzyły się ze sobą 22 sierpnia 1914 roku na White Hart Lane w towarzyskim turnieju War Relief Fund. Arsenał grał wtedy w Second Division, za to Tottenham klasę wyżej. Obaj rywale zaczęli grać ze sobą regularnie dopiero w czasie pierwszej Wojny Światowej w London Combination.

Po zakończeniu pierwszej Wojny Światowej rywalizacja między klubami wzrosła jeszcze bardziej. First Division została rozszerzona o dwa zespoły, a Federacja postanowiła zorganizować spotkanie, na którym te dwie drużyny zostaną wybrane przez głosowanie. Pierwszy wybór padł na Chelsea, która zajmowała wtedy dziewiętnaste miejsce i według tabeli powinna zostać relegowana do Second Division. Na drugą wolną pozycję kandydował Tottenham, który był dwudziesty, Barnsley z Second Division, oraz Arsenal, który był dopiero szósty w Second Division.

Arsenal wygrał głosowanie zdobywając 18 punktów. O dziesięć więcej niż Tottenham. Mówiło się, że prezes Arsenalu Sir Henry Norris umawiał się z przedstawicielami Federacji, ale nic nie zostało udowodnione. Decyzja o awansie Arsenalu do First Division bardzo zdenerwowała włodarzy klubu z White Hart Lane oraz jego kibiców, mimo że, jedenaście lat wcześniej w identycznej sytuacji, jak Arsenal, znalazł się Tottenham.

Niedługo później, bo już w sezonie 1919-20 Tottenham wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej wygrywając Second Division, a derby znowu zaczęły być regularnie rozgrywane. Pierwsze mecze derbowe mecze były bardzo ostre. Szczególnie zapamiętany został ten rozegrany we wrześniu 1922 roku. Po tym meczu Federacja postanowiła, że Derby Północnego Londynu będą rozgrywane bez udziału kibiców.

Tottenham grał w Second Division w latach 1928-33 oraz 1935-50, co spowodowało ograniczenie derbów oraz ostudzenie rywalizacji między klubami. Stosunki zdecydowanie poprawiły się po tym jak włodarze Tottenhamu zgodzili się, aby po zakończeniu drugiej Wojny Światowej Arsenal rozgrywał swoje mecze na White Hart Lane, z powodu stworzenia na Highbury ośrodka obrony cywilnej, który później został zbombardowany.

Od roku 1950 był tylko jeden sezon [1977-78], kiedy Arsenal oraz Tottenham nie grały w tej samej lidze. Do dnia dzisiejszego oba zespoły regularnie grają między sobą. Było wiele spotkań, które decydowały o tym, która drużyna zdobędzie mistrzostwo kraju, lub też mecze pucharowe, które stawały się meczami derbowymi.

Mimo, że obie drużyny do tej pory łączy wielka rywalizacja, to kibice obu klubów na co dzień ze sobą żyją i pracują, a piłkarze, którzy postanowili odejść do zespołu rywali, tracili bardzo wiele w oczach swoich dawnych kibiców. Najlepszym tego przykładem jest transfer Sola Campbella do Arsenalu w 2001 roku, który przez kibiców Spurs został nazwany 'Judaszem'.

Historyczne derby
Tottenham Hotspur 0-1 Arsenal [3 maja 1971] - ostatni ligowy mecz sezonu 1970-71, Arsenal potrzebował zwycięstwa lub bezbramkowego remisu aby zdobyć mistrzostwo First Division. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, obie drużyny do samego końca miały wiele okazji na zdobycie bramek. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Ray Kennedy.

Tottenham 1-2 Arsenal [4 marca 1987] - w półfinałowym dwumeczu padł wynik 2-2. Zasada bramki na wyjeździe nie obowiązywała. Mecz został powtórzony na White Hart Lane. Tottenham wyszedł na prowadzenie po bramce Clive Allena, ale niedługo później Ian Allinson, który wszedł z ławki rezerwowych wyrównał, a następnie David Rocastle zdobył bramkę dającą Kanonierom awans do finału, w którym wygrali pierwsze trofeum od 1979 roku.

Tottenham 3-1 Arsenal [14 kwietnia 1991, Wembley] - pierwszy półfinał Pucharu Anglii między Arsenalem i Tottenhamem. Arsenal zmierzał do zdobycia drugiego Dubletu. Już w piątej minucie meczu Paul Gascoigne zdobył otworzył wynik meczu zdobywając bramkę z rzutu wolnego. W pierwszej połowie padły jeszcze dwie bramki - Gary Lineker zdobył drugą dla Tottenhamu, a Alan Smith pierwszą dla Kanonierów. W drugiej połowie Lineker strzelił trzecią bramkę i w ten sposób zakończył marzenia Arsenalu o Dublecie.

Arsenal 1-0 Tottenham [4 kwietnia 1993, Wembley] - drugi półfinał Pucharu Anglii między Arsenalem i Tottenhamem, w którym Arsenal zrewanżował się za porażkę w poprzednim półfinale w 1991 roku. Jedyną bramkę w meczu zdobył głową Tony Adams, po rzucie wolnym wykonywanym przez Paula Mersona.

Arsenal 2-2 Tottenham [25 kwietnia 2004] - Arsenal był niepokonany w lidze i potrzebował tylko jednego punktu, aby zapewnić sobie mistrzowski tytuł. Po 35 minutach gospodarze prowadzili już 2-0 po bramkach Patricka Vieiry oraz Roberta Piresa. Jednak w drugiej połowie Tottenham zabrał się do roboty i Jamie Redknapp strzałem z dystansu zdobył kontaktowego gola, a w 90. minucie sędzia podyktował dla Kogutów karnego, którego wykorzystał Robbie Keane. Arsenal zapewnił sobie mistrzowski tytuł na stadionie największego rywala, powtarzając wyczyn z 1971 roku.

Tottenham 5-1 Arsenal [22 stycznia 2008] - pierwsze zwycięstwo Tottenhamu nad Arsenalem od listopada 1999 w drugim meczu półfinału Pucharu Ligi. Na Emirates Stadium padł remis 1-1. Do przerwy Tottenham prowadził już 2-0 po bramach Jermaine Jenasa i samobójczej bramce Nicklasa Bendtnera. Po przerwie dla Tottenhamu strzelali Robbie Keane, Aaron Lennon oraz Steed Malbranque. Honorową bramkę dla Arsenalu strzelił Emmanuel Adebayor.

Statystyki i rekordy
Dokładnie 22 stycznia 2008 roku został rozegrany 159 oficjalny mecz między Tottenhamem i Arsenalem od pierwszego ligowego spotkania w 1909. Arsenal do tego dnia wygrał 66 meczy, a Tottenham 50.

Najwięcej bramek w meczu tych zespołów padło 13 listopada 2004 roku na White Hart Late gdzie Arsenal wygrał 5-4 w ramach Premier League.

Największą różnicą bramek zakończył się mecz rozegrany 6 marca 1935, Arsenal wygrał 6-0. Jednak Tottenham dwa razy pokonał Arsenal 5-0 [25 grudnia 1911 oraz 4 kwietnia 1983].

Najwięcej bramek przeciwko Kanonierom w barwach Tottenhamu zdobyli Billy Minter i Bobby Smith, obaj po dziewięć bramek. Z drużyny Arsenalu są to Emmanuel Adebayor, Alan Sunderland oraz Robert Pires, po osiem bramek.

Najwięcej derbowych meczy zagrał David O'Leary - 35. Gary Mabbutt oraz Steve Perryman z Tottenhamu po 31.

Terry Dyson jest jedynym piłkarzem drużyny z White Hart Lane, który zdobył hattricka w oficjalnym meczu derbowym. Dokonał tego 26 sierpnia 1961 roku. Spurs wygrali wtedy 4-3. Wśród piłkarzy Arsenalu dokonali tego Ted Drake [20 października 1934] oraz Alan Sunderland [23 grudnia 1978].