FIFA zgadza się na technologię Goal-line!

FIFA zgadza się na technologię Goal-line! 06.07.2012, 10:29, Kamil Ciborowski 16 komentarzy

Technologia Goal-line została zaakceptowana i wkrótce zostanie wprowadzona do Premier League i innych rozgrywek.

Po wielu kontrowersjach, jakie pojawiły się po ostatnim mundialu w związku z nieuznanym golem Franka Lamparda, Międzynarodowa Rada Piłkarska dała podczas spotkania w Zurychu zielone światło na wprowadzenie zarówno technologii Hawk-Eye jak i GoalRef.

Powołując się na tę decyzję, władze angielskiej Premier League wezwały do wprowadzenia tej technologii w życie najszybciej jak się da. Pierwszym turniejem, w których zostanie ona użyta będą Klubowe Mistrzostwa Świata w Tokio, gdzie wystąpi Chelsea.

Ponadto, tuż po tej decyzji władze Premier League wydały oświadczenie, w którym ogłosiły, że w rozgrywkach najwyższej angielskiej klasy rozgrywkowej technologia zostanie niebawem wprowadzona. W oświadczeniu napisano też, że "Premier League od dawna popierała wprowadzenie tej technologii".

Co to właściwie za systemy?

Hawk-Eye - bazujący na technologii video system opracowany przez brytyjską firmę o tej samej nazwie, rozwijany później przez Sony i używany już teraz podczas meczów tenisa i krykieta. Sześć lub siedem nowoczesnych kamer montujemy na obu końcach stadionu. Kamery te śledzą lot piłki i jeśli ta przekracza linię, system powiadamia o tym sędziego, który ma przy sobie specjalne urządzenie.

Jedynym pytaniem jest to, czy system poradzi sobie z sytuacją, gdy piłka jest przykryta ciałem bramkarza. FIFA zdecydowała jednak, że powtórki i zdjęcia wykonane tymi kamerami nie będą pokazywane w telewizji ani na ekranach umieszczonych na stadionie.

GoalRef - niemiecko-duński system, w którym pole magnetyczne odgrywa kluczową rolę. Na piłce umieszczane są 3 magnetyczne czujniki, dzięki którym wiadomo, kiedy piłka przekracza linię bramkową. Jeśli piłka ją przekroczy, taka informacja jest wysyłana do komputera, który informuje o tym sędziego w czasie krótszym niż 1 sekunda.

Koszty instalacji tego systemu powinny być niższe, niż Hawk-Eye, ale wciąż znaczne. Istnieją jeszcze możliwości wmontowania pasków magnetycznych do środka piłki i rozmowy w tej kwestii będą kontynuowane.

Sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke poinformował, że są plany aby technologia była obecna także na przyszłorocznym Pucharze Konfederacji i Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku. Za koszty zamontowania (około 250 tysięcy dolarów na stadion) odpowiadałaby FIFA. Oczywiście ta infrastruktura pozostałaby na stadionie po mistrzostwach.

Sekretarz generalny FA Alex Horne także wypowiedział się na ten temat:

- To wspaniały dzień dla futbolu, szczególnie ważny z angielskiej perspektywy. Walczyliśmy o takie rozwiązania od lat. Tu chodzi o technologię, która będzie używana w rzadkich przypadkach zdobycia kontrowersyjnych goli.

Obecnie przeprowadzane są kompleksowe testy obu technologii. Zarówno o GoalRef jak i Hawk-Eye mówi się, że wynik będzie zadowalający.

Wprowadzenie technologii w pełnym wymiarze potrwa jeszcze trochę. System musi być licencjonowany, trzeba będzie także umożliwić korzystanie z niego na każdym stadionie.

Międzynarodowa Rada Piłkarska stwierdziła także, że technologia powinna być pomocą dla sędziów w spornych przypadkach, a nie wyrocznią decydującą o tym czy gol padł. W praktyce oznacza to, że sędzia będzie mógł nie uznać bramki nawet jeśli system poinformuje go, że padł gol. Ostateczna decyzja sędziego zależy od tego co widzi.

Blatter jest twardym zwolennikiem wprowadzenia tej technologii od kiedy nie uznano gola zdobytego przez Lamparda przeciwko Niemcom w ćwierćfinale ostatniego mundialu. Larum podniesiono ponownie podczas Euro 2012, kiedy to nie uznano gola zdobytego przez Ukraińców w meczu z Synami Albionu.

FIFA naciska jednak, aby informacja o zdobytym golu była przekazywana tylko sędziom, a nie widzom na stadionie czy też publiczności przed telewizorami.

Podczas spotkania zarządu Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, prowadzona będzie też dyskusja, czy wprowadzeni przez UEFA dodatkowi sędziowie sprawdzili się i czy powinno się kontynuować ten projekt. Szef UEFA Platini nie pojedzie jednak na spotkanie, aby osobiście o tym porozmawiać.

Sytuacja w meczu Ukrainy z Anglii, kiedy to Terry wybił piłkę znajdującą się za linią, to fatalny przypadek działalności sędziów bramkowych wprowadzonych przez Platiniego. Gola nie uznano, mimo że sędziego od bramki dzieliło mniej niż 10 metrów. Taka sytuacja odpowiada Blatterowi, który uważa, że pomysł szefa UEFA jest zły, bo nie każda federacja może sobie pozwolić na 5 sędziów w każdym spotkaniu.

W Szwajcarii przeprowadzono już wstępne testy obu technologii. Każdy system musi przesyłać bardzo szybki sygnał do sędziego meczowego. Testy sprawdziły zachowanie urządzenia, które mieliby sędziowie w warunkach zimna, upału, wilgotności i deszczu. Eksperyment przeprowadzano również podczas meczu Anglii z Belgią przed Euro.

Szef FA David Bernstein i sekretarz generalny organizacji Alex Horne głosowali za zmianami, podczas kongresu MRB. Hawk-Eye testowano także na St. Mary's Stadium, gdzie swe mecze rozgrywa Southampton i FIFA podziękowała Anglikom za umożliwienie testów.

- Chcielibyśmy szczególnie podziękować Angielskiej Federacji Piłkarskiej za umożliwienie testu podczas rozgrywanego meczu. To była kluczowa część tej fazy testów - stwierdzi rzecznik FIFA.

Międzynarodowa Rada Piłkarska w odróżnieniu od Blattera poparła natomiast projekt Platiniego z dodatkowymi sędziami przy każdej bramce.

- Można używać tego rozwiązania zawsze, gdy organizator sobie tego zażyczy - powiedział Valcke.

Zarząd przystał też na prośbę federacji z krajów muzułmańskich. Zawodnicy będą mogli nosić w trakcie meczów chustki na głowach. O ich kolorach MRB zadecyduje w niedalekiej przyszłości.

FIFAMistrzostwa Świata 2014Technologia video autor: Kamil Ciborowski źrodło: Dailymail.co.uk
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia1 następna
arsenalbarca komentarzy: 115606.07.2012, 23:33

Ciesze sie, ale juz tak zupelnie serio: powiedzcie mi po kiego wydawac tyle forsy na ten sprzet, jak wystarczy jedna kamera i jeden koles patrzacy na monitor??

mitmichael komentarzy: 4924306.07.2012, 20:30

W koncu a tak sie zastrzegal Platini, ze to zniszczy football. Zniszczy ale zyski jakie ten Pan ma przez błedy sedziowskie

Oldgunner3 komentarzy: 1034006.07.2012, 17:16

To tylko wierzchołek góry lodowej;akurat przekroczenie przez piłkę linii bądź nie jest dosyć spektakularne,ale tak naprawdę najważniejsza jest ocena sytuacji których bezpośrednią konsekwencją jest rzut karny no i oczywiście pozycja spalonego.To jest taka wielka ściema - przekroczenie przez piłkę linii bramkowej stanowi kontrowersję w góra kilku przypadkach w całym sezonie danej ligi,a spalone i rz. karne są kontrowersją niemal co mecz.Beton z FIFA trzyma się wciąż mocno chociaż tu w przeciwieństwie do rodzimego PZPN-u widać malutką ryskę bo często nazwać to pęknięciem.Z drugiej strony lepszy rydz niż nic czekamy jednak na zdecydowanie więcej.

KedzioRRz komentarzy: 385306.07.2012, 16:16

To moze byc duzy krok w przód dla piłki. W końcu sędzia bedzie miał mniejszy wpływ na wynik. Chociaz hokejowe sposoby jak wspomniał @
archterror; byłyby o niebo tańsze

Marcel90 komentarzy: 875006.07.2012, 16:12

Dobrze, bedzie mniej kontrowersji

archterror komentarzy: 428706.07.2012, 15:53

Ludzie żadna z tych technologii nie jest nam w ogóle potrzebna. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest tzw. "Stop klatka". W np. hokeju sprawdza się to idealnie wręcz. I nikomu by to nie przeszkadzało, że sędzia podejdzie do technicznego w trakcie meczu, bo przerwany zostanie w takich sytuacjach na co najwyżej pół minuty.

damian199656 komentarzy: 762606.07.2012, 13:12

Jeszcze powtórki wideo i piłka nożna stanie się w końcu sprawiedliwa

DawidAFC komentarzy: 18097 newsów: 125106.07.2012, 12:26

FIFA wreszcie postanowiła się dostosować do reali współczesnego futbolu :). A co do chustek.. No cóż, jak chcą to niech grają - każdy ma jakieś swoje tradycje ;D

niski93 komentarzy: 581606.07.2012, 11:32

Hahaha, ostatnie zdanie najlepsze. W chustkach będą grać. Niedługo to sobie zażyczą AK - 47 na plecach i haubicy przeciwpancernej na ławce rezerwowych. xD

hei007 komentarzy: 352806.07.2012, 11:26

Powtórki do golów i tyle, to nie zabije ducha gry, pokazują na billboardzie i wtedy nie będzie żadnego ale, bo jak jeszcze powie, że nie weszła, a wejdzie to kibice ich tam zjedzą. Aczkolwiek, to jest niemożliwe, bo jak będą brać kasę?

Ars3n komentarzy: 1235406.07.2012, 11:08

Pingu
To najpierw trzeba bylo zagwizdac tego spalonego,a ze liniowy slepy i nie przerwal akcji, to dlaczego musieli Ukraincow ukarac tym i nie uznac im bramki ? wlasnie powtorki jak mowilem wczesniej duzo by zmienily dopiero.Zero kontrowersji.

Pinguite komentarzy: 1502006.07.2012, 11:05

Może i gol dla Ukrainy był, ale dobrze, że go nie uznano. Wcześniej jak byk było widać zawodnika na spalonym. Gdyby zagwizdano spalonego to by gola nie było. Ot co.

hei007 komentarzy: 352806.07.2012, 11:01

Co nam z tego, jak Platini (UEFA) się na to nie zgadza.

Czeczenia komentarzy: 1261206.07.2012, 10:54

Niczego to nie zmieni, niczego.

Raz, że akurat kontrowersje związane z "bramkami dyskusyjnymi" występują sporadycznie. Bramka w meczu ENG-UKR była ewidentna, co sam Platini potwierdził. Dwa, i tak decyduje sędzia, więc po co ten system? Po to żeby przestali gadać o FIFIE jak o mafii, żeby skończyły się zarzuty na temat "drukowania".

Kibic nic nie zobaczy, kamery tego nie pokażą, a sędzia i tak robi co chce - pięknie się tam bawią, hajs w błoto i pic na wodę - w imię poprawy PR.

Z tymi chustkami na łbach to też szopka. Nie, nie i jeszcze raz nie. Jeżeli religia Ci czegoś zabrania, to nie rób tego a nie na siłę staraj się usprawiedliwiać swoją słabą wolę. Najlepsi są jednak Ci, którym brak spokoju podczas modlitwy, czy brak jakiejś chustki spędza sen z powiek, jednak nie widzi problemu w tym, gdy rucha jakieś dziwki w swoim apartamencie, odurzony koksem i wódą a później gdzieś się rozbija swoją super-szybką furą - to jest przecież całkowicie normalne. Nie tak złe jak brak chustki.

Jaja na pokaz i tyle.

Ars3n komentarzy: 1235406.07.2012, 10:52

Ja czekam na powtorki.. wtedy to bedzie dopiero rewolucja.Takie cos bedzie malo uzywane w Europie, zaledwie kilka razy na rok ,ale pewnie beda to sytuacje kluczowe.Natomiast powtorki wyeliminowaly calkowicie symulacje,karne..etc.

Barney komentarzy: 2218106.07.2012, 10:47

Dobra wiadomość powinny być również zapisy video co do spalonych bo to jest jeszcze ważniejsze.

poprzednia1 następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - Ipswich 27.12.2024 - godzina 21:15
? : ?
Crystal Palace - Arsenal 21.12.2024 - godzina 18:30
:
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Liverpool15113136
2. Chelsea16104234
3. Arsenal1686230
4. Nottingham Forest1684428
5. Manchester City1683527
6. Bournemouth1674525
7. Aston Villa1674525
8. Fulham1666424
9. Brighton1666424
10. Tottenham1672723
11. Brentford1672723
12. Newcastle1665523
13. Manchester United1664622
14. West Ham1654719
15. Crystal Palace1637616
16. Everton1536615
17. Leicester1635814
18. Ipswich1626812
19. Wolves1623119
20. Southampton1612135
ZawodnikBramkiAsysty
Mohamed Salah139
E. Haaland131
C. Palmer116
B. Mbeumo102
C. Wood100
N. Jackson93
Y. Wissa91
Matheus Cunha83
J. Maddison74
A. Isak74
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
Publicystyka
Wywiady