Pierwsze kroki Arsenalu - ogólny zarysPod koniec 1886 roku grupa pracowników z fabryki zbrojeniowej Arsenal w Woolwich zdecydowała o utworzeniu klubu piłkarskiego. Założyciele nazwali go Dial Square w odniesieniu do zegara słonecznego umiejscowionego na szczycie wejścia do fabryki.

11 grudnia 1886 roku Dial Square rozegrał swój pierwszy mecz przeciwko Eastern Wanderers, w którym Kanonierzy gładko pokonali rywala 6-0. Niedługo później przyjęto nową nazwę klubu - Royal Arsenal.

Do zespołu dołączyła grupa piłkarzy z Nottingham Forest i to właśnie kontaktom z przyszłymi zwycięzcami Pucharu Europy Arsenal zawdzięcza swoje słynne czerwone trykoty. Klub zgłosił się bowiem do władz Nottingham o pomoc i ofiarowanie zapasowego zestawu koszulek, na co włodarze drużyny z City Ground szybko przystali.

W pierwszych latach Arsenal dryfował między kilkoma obiektami - swoje pierwsze kroki stawiał na Plumstead Common. W drugim sezonie, Royal Arsenal wynajmował pobliski Sportsman Ground na Plumstead Marshes. To właśnie na tej murawie klub po raz pierwszy wkroczył do Londyńskiego Pucharu Seniorów. Pomimo porażki z Barnes w drugiej rundzie, zespół zyskiwał na popularności. Wzrastające poparcie przyczyniło się do wynajęcia kolejnego obiektu - Manor Ground.

Swój pierwszy mecz w Pucharze Anglii Arsenal rozegrał w sezonie 1889/90. W tym samym roku klub mógł cieszyć się małym hat-trickiem, podnosząc w górę Puchar Charytatywny miasta Londyn, Kent Senior Cup, a także Kent Junior Cup.

W kolejnym sezonie Kanonierzy ponownie zmienili stadion, tym razem na Invicta Ground, na którym pozostali przez kolejnych sześć lat.

Sukcesy oznaczały dla Arsenalu jedno - przejście na profesjonalizm. Pod koniec sezonu klub zmienił swoją nazwę na Woolwich Arsenal i wrócił na swój stary stadion - Manor Ground - którego był właścicielem. Stadion ten był domem Kanonierów aż do 1913 roku, kiedy przenieśli się na Highbury. Wkrótce apelacja Arsenalu o dołączenie do drugiej ligi angielskiej zakończyła się sukcesem.

Arsenal piął się w górę aż do czasu awansu do pierwszej ligi w 1903 roku. Trzy lata później zespół osiągnął nawet półfinał Pucharu Anglii. To jednak nie wystarczyło, by ustrzec się problemów finansowych, wraz z którymi pojawiło się widmo spadku do drugiej ligi. Na ratunek przyszedł były prezes Fulham - Henry Norris.

Norris szybko dostrzegł potrzebę przenosin na nowy stadion. Po burzliwych dyskusjach wybrano Highbury. Klub przeniósł się w nowe miejsce zaraz po spadku w 1913 roku. W ciągu dwóch lat zmieniono nazwę drużyny - usunięto człon Woolwich, a klub stał się znany jako Arsenal FC.

Pod koniec pierwszej wojny światowej First Division powiększono o dwa zespołu, wśród których znalazł się Arsenal. Pod rządami nowego menadżera Leslie Knightona, Arsenal spędził pierwszych sześć lat okresu międzywojennego znajdując się w środku tabeli. Prezes Norris chciał więcej i w 1925 roku mianował nowego menadżera, mieszkańca Yorkshire, Herberta Chapmana - jak się później okazało, tę zmianę klub zapamięta na zawsze...

Aby poznać szczegóły, kliknij na jedną z miniaturek zdjęćNastępny mecz
Ostatni mecz
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
Fortuna
ZawodnikBramkiAsysty
Jamie Vardy194
Pierre-Emerick Aubameyang171
Mohamed Salah166
Sergio Agüero163
Danny Ings151
Sadio Mané147
Marcus Rashford144
Raúl Jiménez136
Tammy Abraham133
Dominic Calvert-Lewin131
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
8
Gracz marca wybór redaktorów Pierre-Emerick Aubameyang
Pierre-Emerick Aubameyang
7.13
Gracz marca wybór użytkowników Alexandre Lacazette
Alexandre Lacazette
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl