Arsenal vs Aston Villa: Prawdziwy sprawdzian na półmetku!
29.12.2025, 20:43, Mateusz Kolebuk
201 komentarzy
We wtorkowy wieczór (21:15 czasu polskiego) Arsenal i Aston Villa ponownie zmierzą się na murawie, a nadchodzące starcie na Emirates może mieć kluczowe znaczenie dla układu sił w walce o tytuł. Kanonierzy odnieśli trzecie z rzędu zwycięstwo w Premier League po porażce z Aston Villą na ich terenie na początku miesiąca.
Arsenalowi zarzuca się brak skuteczności w wykańczaniu akcji, a mecz z Brighton był tego kolejnym przykładem. Martin Odegaard otworzył wynik pięknym strzałem w pierwszej połowie, a samobójcze trafienie Georginio Ruttera po rzucie rożnym wykonywanym przez Declana Rice'a podwoiło prowadzenie gospodarzy.
Diego Gomez dał Brighton nadzieję w drugiej połowie, ale to David Raya uratował Arsenal przed stratą punktów, broniąc strzał Yankuby Minteha. Nadchodzące starcie z Aston Villą będzie kluczowe dla Arsenalu, zwłaszcza że Mikel Arteta będzie chciał zrewanżować się drużynie, która obecnie jest w najlepszej formie w lidze.
Aston Villa jest w znakomitej formie, notując jedenaste zwycięstwo z rzędu we wszystkich rozgrywkach. Wygrana nad Arsenalem na początku miesiąca była kluczowa dla zespołu Unai Emery'ego, który zmniejszył dystans do liderów do zaledwie trzech punktów i utrzymuje się na tej pozycji.
W miniony weekend, dzięki dwóm golom Olliego Watkinsa, Aston Villa pokonała Chelsea na Stamford Bridge, co było ich jedenastym zwycięstwem z rzędu. Choć niektórzy kwestionują ich pozycję w tabeli, to podczas tej niesamowitej serii pokonali już Arsenal, Manchester United, Manchester City i teraz Chelsea.
Pomimo wątpliwości co do ich realnych szans na mistrzostwo, Aston Villa jest częścią wyścigu o tytuł. Dlatego mecz z Arsenalem jest dla nich niezwykle ważny - zwycięstwo otworzy nowe możliwości, a porażka może być krokiem wstecz.
Informacje o drużynach i taktyka
Arsenal
Kontuzje są stałym problemem Arsenalu w tym sezonie. Gdy jeden zawodnik wraca do zdrowia, inny wypada z gry. Tak było w ostatni weekend - Gabriel Magalhaes wrócił do składu, ale Riccardo Calafiori i Jurrien Timber musieli opuścić drużynę z powodu nowych urazów.
Nie ma jasności co do sytuacji pary bocznych obrońców, choć mówi się, że Timber może być gotowy do gry. Jeśli nie zdąży na mecz z Aston Villą, a Ben White również jest kontuzjowany, Rice może kontynuować grę na prawej obronie.
Powrót Gabriela to duże wzmocnienie dla Artety, zwłaszcza jeśli Calafiori nie będzie gotowy do gry. Piero Hincapie może przesunąć się na lewą obronę kosztem Mylesa Lewisa-Skelly'ego, a Mikel Merino prawdopodobnie znów zagra w środku pola.
W ofensywie nie przewiduje się większych zmian - Bukayo Saka, Martin Odegaard i Leandro Trossard powinni wystąpić w ataku. Viktor Gyokeres poprowadzi linię ataku, choć będzie pod presją, gdyż Kai Havertz wraca do treningów.
Aston Villa
Zwycięstwo nad Chelsea kosztowało Aston Villę utratę kluczowych zawodników - Matty'ego Casha i Boubacara Kamary, którzy zostali zawieszeni za żółte kartki. Unai Emery musi znaleźć zastępstwa na te pozycje.
Lamare Bogarde prawdopodobnie zastąpi Casha na prawej obronie, a Amadou Onana wejdzie za Kamarę do środka pola. Tyrone Mings i Ross Barkley są kontuzjowani, a Pau Torres jest niepewny występu.
Evann Guessand wyjechał na Puchar Narodów Afryki, więc Emery będzie musiał polegać na zawodnikach, którzy grali przeciwko Chelsea. Może dojść do zmiany w ataku - Watkins może zastąpić Donyella Malena jako środkowy napastnik.
John McGinn pozostanie na prawej stronie ataku, a Emiliano Buendia prawdopodobnie zagra bardziej centralnie. W formie Morgan Rogers wystąpi na lewym skrzydle, a Watkins poprowadzi atak przeciwko Arsenalowi.
Kluczowe statystyki
Arsenal przegrał trzy z ostatnich pięciu meczów Premier League przeciwko Aston Villi (W1 D1) i może pozwolić Villans na zdobycie dubletu ligowego nad nimi po raz trzeci w ciągu sześciu sezonów (także 2020/21 i 2023/24). Tymczasem Aston Villa jest niepokonana w dwóch ostatnich wyjazdowych meczach ligowych przeciwko Arsenalowi.
Arsenal wygrał trzy ostatnie mecze w Premier League i jest niepokonany u siebie we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie. Aston Villa wygrała osiem ostatnich meczów ligowych, wszystkie różnicą jednego gola.
Eberechi Eze strzelił gola w ostatnim meczu Premier League roku kalendarzowego przez trzy kolejne lata dla Crystal Palace. Jedynymi zawodnikami, którzy dokonali tego przez cztery lata z rzędu są Dimitar Berbatov i Harry Kane.
Zawodnik do obserwacji
Viktor Gyokeres
Szwedzki napastnik ma trudności z powrotem do formy po kontuzji. Po urazie odniesionym w meczu z Burnley Gyokeres był w dobrej formie, ale od tamtej pory ma problemy ze skutecznością.
Wielu kwestionuje jego umiejętności strzeleckie i musi on udowodnić swoją wartość. Choć Gyokeres wnosi wiele do zespołu, Mikel Arteta oczekuje od niego większej liczby goli i może zacząć od meczu z Aston Villą.
Przewidywania
Arsenal 2-1 Aston Villa
Trudno przewidzieć wynik tego starcia, zwłaszcza biorąc pod uwagę formę obu drużyn. Aston Villa jest w świetnej dyspozycji i na pewno sprawi problemy defensywie Arsenalu. Powrót Gabriela Magalhaesa może jednak stanowić problem dla Villans, zwłaszcza że brakuje im dwóch kluczowych zawodników.
Arsenal z kolei świetnie kreuje sytuacje bramkowe, choć ich wykończenie pozostawia wiele do życzenia. Gole powinny jednak przyjść prędzej czy później, zwłaszcza jeśli Kanonierzy będą nadal tworzyć okazje. Spodziewamy się emocjonującego i wyrównanego meczu na Emirates z trzema punktami dla gospodarzy.
źrodło:
6 godzin temu 2 komentarzy
6 godzin temu 5 komentarzy
6 godzin temu 3 komentarzy
19 godzin temu 5 komentarzy
29.12.2025, 14:23 2 komentarzy
29.12.2025, 11:16 10 komentarzy
29.12.2025, 11:02 7 komentarzy
28.12.2025, 08:17 8 komentarzy
27.12.2025, 19:39 9 komentarzy
27.12.2025, 18:43 882 komentarzy
| Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
|---|
| Zawodnik | Bramki | Asysty |
|---|
-
Zagadnienia Taktyczne #39: Skrzynka narzędziowa
- 16.10.2025 7 komentarzy
-
80 procent: Gdy statystyka przestaje być przypadkiem
- 29.09.2025 28 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #38: Porażka na Anfield
- 09.09.2025 9 komentarzy
-
Okiem kibica #2: Marzenie młodego chłopca
- 28.08.2025 7 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #37: Manita na Emirates
- 26.08.2025 5 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
-
Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
-
Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
-
Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
-
Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
-
Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
Napinka dzisiaj jakby to był mecz o majstra !
@Garfield_pl napisał: "Może go przesunąć na lewo i zagrać z Havertzem na 9, a GyO jak Auba schodziłby z lewej do środka;) Auba był najskuteczniejszy z 9 za czasów Artety. Generalnie taką rozkminke mieli w arsecast extra i chętnie bym w jakims meczu zobaczył:)"
Niby tak, ale dalej będzie potrzeba wygrywania pojedynków z obrońcami, bo nawet jak dostanie dobrą piłkę to albo musi się przepchnąć albo wygrać szybkościowo
Mam nadzieję, że to siedzi tylko w jego psychice, bo z Brighton już było widać że potrafił wygrać fizycznie i szybkościowo, zabrakło wykonczenia
@Bartek_: ja byłbym za taką opcją (nie Eze przed Ode, tylko dwie równoważne 8/10,) ale nie wiem czy to jest dobry pomysł taktycznie, szczególnie na taki mecz. Pytanie czy Eberechi jest w stanie zapewnić dobrą grę w defensywie i trzymać środek, tak samo wtedy więcej w defensywie musiałby się angażować Martin który jest świetny w pressingu, ale już w niskiej obronie bywa mniej przydatny. Do tego dochodzi brak Rice w środku za nimi- kiedy tak graliśmy to wszelkie przecieki likwidował właśnie on, nie wiem czy Zubi jest tak dobry w tym aspekcie. Jeśli coś takiego ćwiczyli na treningach to fajnie, ale im dłużej nad tym myślę tym większe mam obawy..
Nie które źródła mówia że jest Timber a niektóre tego nie potwierdzają ! Ja na filmiku widziałem Bena i Kaia( nie oznacza to że będą w szerokim składzie na dzisiaj)
@Furgunn: Havertz był
@darek250s: No ale szajujmy się gdzie Gyokeres a gdzie Haalanda..... Trochę powagi.
@adek504: jeśli się nastawią na kontry to może i tak, tym bardziej że MLS lubi zarobić żółtą kartkę. Z drugiej strony przy ich niskim bloku tym bardziej przydałby się lewy obrońca ogarniający grę do przodu. Jeśli wyjdą jak z Chelsea to pierwszą połowę zagrają głęboko, ale w przerwie Emery przekręci zwrotnicę i w drugiej będą chcieli nas pressować - tutaj boję się że Hincapie będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał.
Nawet jeśli Rice wygląda dobrze brze na, prawej obronie to i tak bez niego gorzej wtedy wygląda środek boiska nawet mimo, że wtedy więcej odpowiedzialności na siebie bierze Odegaard
W ostatnich czterech meczach Arsenal - nie licząc rzutów karnych - zdobył jednego gola z sytuacji wycenianych przez współczynnik goli oczekiwanych (xG) na 9,23 xG.
Wow.
Jeśli potwierdzą się informacje o braku Timbera i Calalfioriego, to wówczas znowu Rice zagra na PO.
I tu rodzi się moje pytanie - czy widzicie taką opcję (nie mówię, że Artera tak zagra), że Ode zagra w środku obok Zubiego, a przed nimi Eze?
@Elastico07 napisał: "Nie ma timbera ani calafiora przynajmniej nie widać ich było na filmiku przed hotelem gdzie wszyscy wychodzili z autobusu"
A Havertz?
@Matelko: skąd info o timberze? Nikt poważny o nim nie pisał i nie był widoczny na video przed hotelem
@adek504 napisał: "Na pewno żeby skreślać jest za wcześnie, ale tamte przypadki różniły się tym, że Arteta żeby ukryć ich wady zmienił im pozycję, Gyokeresowi nie da się tego zrobić, a po drugie na ten moment jego wady są niestety tym czym były jego zalety w lidze portugalskiej i tu jest największy problem"
Może go przesunąć na lewo i zagrać z Havertzem na 9, a GyO jak Auba schodziłby z lewej do środka;) Auba był najskuteczniejszy z 9 za czasów Artety. Generalnie taką rozkminke mieli w arsecast extra i chętnie bym w jakims meczu zobaczył:)
Nie ma timbera ani calafiora przynajmniej nie widać ich było na filmiku przed hotelem gdzie wszyscy wychodzili z autobusu
@adek504 napisał: "Pewnie powtórki meczów z LFC, Villa i Wolves na zapetleniu leciały ;)"
To możliwe akurat xD
@krzykus1990 napisał: "Dlatego jeszcze nie należy skreślać Gyokeresa. To niech teraz lepiej głowa Arerety niech teraz rośnie. Kiedyś znalazł sposób na Xhake i Havertza"
Na pewno żeby skreślać jest za wcześnie, ale tamte przypadki różniły się tym, że Arteta żeby ukryć ich wady zmienił im pozycję, Gyokeresowi nie da się tego zrobić, a po drugie na ten moment jego wady są niestety tym czym były jego zalety w lidze portugalskiej i tu jest największy problem
@Garfield_pl napisał: "Kolego, ale skąd ty wiesz jaki my mamy styl, jak ty nie oglądasz spotkań xD"
Pewnie powtórki meczów z LFC, Villa i Wolves na zapetleniu leciały ;)
@Marzag napisał: "Haaland ma po 4 strzaly na mecz przy obecnej taktyce Arsenalu, bo on szuka sobie okazji do strzału, a Gyokeres sobie biernie czeka na to co mu koledzy zaproponują, ale obrońcy robią dokładnie to samo więc jest zawsze na straconej pozycji.
W poprzednim meczu Saka musiał oddawać strzały z trudnej pozycji bo Gyokeres ani razu nie zrobił ruchu który by zasugerował Sace gdzie by chciał piłkę, i Saka czekając na ten ruch był coraz bliżej bramki aż nie zostawało mu nic tylko oddać strzał.
Uwierzcie, żaden zespół nie ma takiej taktyki w której napastnik ma być bierny i nie próbować zaskakiwać obrońców."
Dlatego jeszcze nie należy skreślać Gyokeresa. To niech teraz lepiej głowa Arerety niech teraz rośnie. Kiedyś znalazł sposób na Xhake i Havertza
@darek250s napisał: "Dajesz dzisiaj Hallanda do tego składu za Gyoko i ma tyle samo bramek co Szwed przy tej taktyce."
Haaland ma po 4 strzaly na mecz przy obecnej taktyce Arsenalu, bo on szuka sobie okazji do strzału, a Gyokeres sobie biernie czeka na to co mu koledzy zaproponują, ale obrońcy robią dokładnie to samo więc jest zawsze na straconej pozycji.
W poprzednim meczu Saka musiał oddawać strzały z trudnej pozycji bo Gyokeres ani razu nie zrobił ruchu który by zasugerował Sace gdzie by chciał piłkę, i Saka czekając na ten ruch był coraz bliżej bramki aż nie zostawało mu nic tylko oddać strzał.
Uwierzcie, żaden zespół nie ma takiej taktyki w której napastnik ma być bierny i nie próbować zaskakiwać obrońców.
Riccardo Calafiori
What happened: Calafiori was set to start against Brighton on Saturday, but after a late call, was swapped with Myles Lewis-Skelly, after the Italian felt something in the warm-up.
What’s been said: “It’s something that he felt yesterday (Friday), it’s something very awkward that happened and today in the warm-up, he wasn’t comfortable,” His head coach said.
Possible return date: Possible to return against Aston Villa
@Numer10 napisał: "No w sumie nie powinien, ale to już na lewej wolałbym chyba mniej pewnego MLS. Uważam że w tym meczu dużo będzie zależało od tego jak dobrze będziemy potrafili utrzymywać się przy piłce i wychodzić spod pressingu."
A ja czuję wręcz odwrotnie, AV na Chelsea ustawiła się nisko i na nas też zapewne wyjdzie nisko, więc ważne beda walory obronne na LO i szybkość, a tutaj ma przewagę Hincapie nad MLS tym bardziej że widać że Arteta coraz mniej ufa w obronie młodemu, dlatego to on zszedl z Brighton
Dlatego ja jednak jestem za wystawienie Hincapie
No i ciekawi mnie obsada ataku, czy to nie będzie moment w którym w pierwszym składzie wyjdzie Jesus
Rataj wygrana, jeszcze Arsenal i to będzie piękny dzień
@losnumeros napisał: "Nie pasuje taki styl gry, jaki prezentuje Mikel. To jest fakt, trzeba rozróżnić klasyczną 9, lisa pola karnego czy fałszywą 9. Dlatego Havertz wcześniej czy Merino lepiej wyglądają. Gyokeres to typ napastnika gdzie potrzeba wolnej przestrzeni i czasem było widać jak pokazuje ręką żeby podać piłkę to co robi nas zespół? Klepie sobie w lewo i prawo. Żeby była jasność nie bronię Gyokeresa, na ten moment Mikel musiałby zmienić styl gry w ataku do tego zawodnika."
Kolego, ale skąd ty wiesz jaki my mamy styl, jak ty nie oglądasz spotkań xD
@adek504: No w sumie nie powinien, ale to już na lewej wolałbym chyba mniej pewnego MLS. Uważam że w tym meczu dużo będzie zależało od tego jak dobrze będziemy potrafili utrzymywać się przy piłce i wychodzić spod pressingu.
The Arsenal squad arrive pre-Aston Villa featuring Kai Havertz and Benjamin White.
Ja czasem mam wrażenie że Gyo niepotrzebnie próbuje jakoś koślawie „przejść” obrońcę i ruszyć na bramkę zamiast się porządnie zastawić i odegrać tyłem. Do tego jakby jeszcze zrozumiał że rażenie prądem i padolino nie działają to mogło by coś z tego być.
Ale dzisiaj chętnie przyjąłbym Jesusa
a sam Szwed nie przeszkadza sobie przyjęciem piłki
@losnumeros napisał: "Gdyby miał takie braki, to grałby w okręgówce"
No to weż zacznij ogladac mecze i powiedz mi ze Gyokeresa nie przepycha praktycznie kazdy obrońca w angili
@losnumeros napisał: "Gdyby miał takie braki, to grałby w okręgówce"
No nie do końca, ma braki w takich aspektach jeśli chodzi o poziom PL, bo zwyczajnie tacy mocni są tam obrońcy, a już na tle obrońców w Portugalii wyróżniał się szybkością i siła, bo obrońcy byli dużo slabsi
I jest ćwierćfinał Rataja! Brawo.
@losnumeros napisał: "Gdyby miał takie braki, to grałby w okręgówce"
A jednak ma i gra w premier league, ale jeśli to się nie zmieni to raczej będzie oglądał grę kolegów niż samemu grał.
@darek250s napisał: "Dajesz dzisiaj Hallanda do tego składu za Gyoko i ma tyle samo bramek co Szwed przy tej taktyce"
Nie do końca, pewnie nie miałby tyle ile w City gdzie gra się całkowicie przestawiła na niego, ale wiele było sytuacji gdzie Norweg by zezłomowal obrońców i poszedł na bramkę, albo byłby w odpowiednim miejscu, a Szwedowi by pewnie tego zabrakło
@ArsenalChampion napisał: "Gdyby gyokeres nie miał problemu z takimi podstawowymi rzeczami których wymaga się od napastnika jak przyjęcie piłki,wygranie pojedynku fizycznego. To można by było przyjąć że po części winę ponosi trener. Ale tu poprostu zawodnik nie dojeżdza poziomem"
Gdyby miał takie braki, to grałby w okręgówce
mam prośbę, biorę udział w głosowaniu na mvp kolejki naszej futsalowej ligi, kto może proszę o like zdjęcia za pomocą serduszka, komentarze się nie liczą, dzięki z góry
https://www.facebook.com/share/p/17Vkg66Tb1/
@Ech0z napisał: "kontuzje to te mogą wynikać z tego że cały poprzedni sezon grali ci sami zawodnicy zero rotacji"
Jeżeli chodzi Ci o sezon 23/24 to mieliśmy podobna eksploatację zawodników jak Slot eksploatował swoich w sezonie 24/25, naprawdę to nie jest żaden wyczyn, bo żeby walczyć o puchary trzeba mocno cisnąć swoimi najlepszymi zawodnikami
@Numer10 napisał: "Błagam nie, Hincapie średnio sobie radzi z rozgrywaniem, nie mówiąc o grze w ofensywie"
Ale w obronie jest dobry i raczej po kontuzji mięśnia White nie powinien od początku wchodzić
@Dawid04111 napisał: "A Calafior pewnie wypadnie na dłużej trochę niestety."
Albo zagra dziś w podstawie, okaże się czym była ta "dziwna" kontuzja być może po dzisiejszym meczu.
@adek504 napisał: "Timber na prawo, a Hincapie na LO"
Błagam nie, Hincapie średnio sobie radzi z rozgrywaniem, nie mówiąc o grze w ofensywie
A Calafior pewnie wypadnie na dłużej trochę niestety. Na szczęście jest Skelly i Hincapie.
@Matelko napisał: "Havertz , White , Timber wracają do składu!
Brak Calafioriego."
Fantastcznie. Timber/White jeden z nich musi zacząć, raczej Timber. Kai póki co ławka, ale to niesamowite wiadomości. Przejedziemy się dziś po nich jak walec.
@Craz napisał: "To timber na lewo Ben na prawo"
Timber na prawo, a Hincapie na LO
@darek250s napisał: "Najłatwiej przyjąć narracje, że cała wina leży po stronie zawodnika. Wiadomo."
Gdyby gyokeres nie miał problemu z takimi podstawowymi rzeczami których wymaga się od napastnika jak przyjęcie piłki,wygranie pojedynku fizycznego. To można by było przyjąć że po części winę ponosi trener. Ale tu poprostu zawodnik nie dojeżdza poziomem
To timber na lewo Ben na prawo
@GunnerKaspi napisał: "W szoku jestem, że tak szybko Bena poskładali"
Może to nie powód do uciechy. Za szybko też nie dobrze, bo później wypadają z podwójną mocą na dłużej.
@Matelko: Ale sztos! W szoku jestem, że tak szybko Bena poskładali
Havertz , White , Timber wracają do składu!
Brak Calafioriego.
@miki9971 napisał: "Widzę, że kolega dalej w świątecznym cugu alkoholowym. :D"
A co tu jest śmiesznego? Isak w Newcastle też dużo strzelał. Jak ktoś nie może odnaleźć się w koncepcji trenera zawsze będzie to gorzej wyglądało.
@Dziadyga napisał: "Krzysiu Ratajski gra,oby do ćwierćfinału awansował!"
Na tym będzie koniec. Dla mnie Littler to robot, tak patrząc na niego to nie wiem czy faktycznie ma tyle lat ile ma
A te kontuzje to te mogą wynikać z tego że cały poprzedni sezon grali ci sami zawodnicy zero rotacji.
Szkoda tego 4 lega. Mogło być 2-2 i zaczynałby 5 lega