Garść statystyk: Zwycięstwa w końcówce

Garść statystyk: Zwycięstwa w końcówce 26.02.2013, 15:55, Adam Cygański 7 komentarzy

W tym tygodniu nasz klubowy statystyk – Josh James – przygotował kolejny, obszerny raport, tym razem dotyczący zwycięstw Arsenalu, ale zapewnionych w samej końcówce meczu.

Sobotni mecz z Aston Villą był pierwszym takim w sezonie, w których Kanonierzy zapewnili sobie trzy punkty w ostatnich pięciu minutach, a 35. od początku gry w Premier League. Tak więc średnio Arsenal w jednym sezonie w dwóch spotkaniach zapewnia sobie zwycięstwo właśnie w taki sposób, jednak od 2010 roku dokonał tego aż 11-krotnie.

W minionym sezonie The Gunners dokonali tej sztuki aż 6-krotnie – najwięcej w jednym sezonie spośród wszystkich drużyn grających do tej pory w Premier League – co stanowiło aż 28,6% wszystkich zwycięstw w minionej kampanii. Ogólnie zwycięstwa Arsenalu w lidze, zapewnione w ostatnich pięciu minutach meczów stanowią 8,2% wszystkich wygranych.

Jak dotąd 19 takich zwycięstw Kanonierzy odnieśli w domu, a 16 na wyjeździe.

Image and video hosting by TinyPic

*Gol przy prowadzaniu Arsenalu

Tylko dwa kluby w całej historii Premier League mają na swym koncie więcej zwycięstw zapewnionych w końcówce meczu, niż Arsenal, a są to Chelsea (39) i Liverpool (47).

Jeśli weźmiemy natomiast pod uwagę, jaki odsetek wszystkich zwycięstw stanowią zwycięstwa udokumentowane w ostatnich pięciu minutach, to Arsenal ze swoimi 8,2% znajduje się na 27. miejscu. Jeszcze niżej, bo na 36. miejscu plasuje się Manchester United (6,7%). Statystyki pokazują, że im lepszy zespół, który odnosił więcej sukcesów, tym zajmuje jedno z niższych miejsc w tej klasyfikacji.

Drużyna z najwyższym wskaźnikiem takich zwycięstw to Hull City (21,4%), jednak Tygrysy wygrały tylko 14 meczów w Premier League. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te kluby, które na swym koncie mają 50 lub więcej zwycięstw w lidze, to wtedy najlepsze pod tym względem jest Stoke City (16,7%). Na drugim miejscu plasuje się Wigan Athletic (15,9%), a na trzecim Bolton Wanderers (15,4%).

Aston Villa w minioną sobotę przegrała z Arsenalem po raz czwarty w historii, tracąc bramkę w 85. lub w późniejszej minucie meczu, stając się najczęściej pokonanym przez Arsenal klubem w ten sposób, ex æquo z londyńską Chelsea. Następny przeciwnik The Gunners w lidze – Tottenham – jest pod tym względem na trzecim miejscu – 3 zwycięstwa – choć ostatni raz miało do miejsce w 2002 roku.

Najwięcej zwycięstw w Premier League zapewnionych w ostatnich pięciu minutach spotkania:

Zwycęstwa Arsenalu zapewnione w ostatnich pięciu minutach meczu:

Pomijając gole samobójcze, 20 różnych zawodników zapewniało Arsenalowi zwycięstwa w ostatnich pięciu minutach spotkania. Liderem pod tym względem jest Ian Wright – 6 razy – w tym cztery razy w ostatniej minucie meczu. Drugi pod tym względem jest Thierry Henry (4), a trzeci Nwankwo Kanu (3).

Ogólnie Arsenal 19 razy w ostatniej minucie spotkania zapewniał sobie zwycięstwo, a ostatni raz uczył to Thomas Vermaelen, w wygranym 2-1 meczu z Newcastle.

Stan wszystkich statystyk w artykule na 26 lutego 2013.

Statystyki autor: Adam Cygański źrodło: arsenal.com
rol18 komentarzy: 192928.02.2013, 16:33

Szkoda że nie widziałem jak Wright pyka :(

Simpllemann komentarzy: 52809 newsów: 52427.02.2013, 11:18

Czyli jak to śpiewają kibice: "gramy do końca, Arsenal gramy do końca".

Tylko nie możemy tak słabo zaczynać jak teraz.

kolaw1 komentarzy: 10126.02.2013, 20:17

Oby tak dalej lub jeszcze lepiej

Verminator97 komentarzy: 1490026.02.2013, 19:48

Wright ile razy nam dupę ratował , niestety nigdy nie widziałem go w akcji , za młody jestem :(

Lukiner komentarzy: 194926.02.2013, 19:09

United tak mało, ciekawe...

IanWright komentarzy: 70126.02.2013, 17:29

Pierwsze zestawienie pokazuje, jakim zajebistym gościem był Ian Wright dla Arsenalu ;-)

Yakub97 komentarzy: 574626.02.2013, 16:34

ManU w tym sezonie jednak duzo meczy wygrali w ostatnich 5 minutach i wlasnie tym są lepsi od nas...