Historia Emirates Cup

Historia Emirates Cup 01.08.2014, 19:33, Michał Korżak 14 komentarzy

W najbliższy weekend Arsenal po raz siódmy będzie gospodarzem Emirates Cup. Razem z AS Monaco, Benficą i Valencią, Kanonierzy wystąpią w tradycyjnym przedsezonowym turnieju. Drużyna Arsène Wengera podczas przygotowań do nowego sezonu będzie dążyć do zdobycia trofeum po raz czwarty od jego inauguracji.

Rok 2007, zwycięzca: Arsenal

Paris Saint-Germain, Valencia i Inter byli gośćmi w inauguracyjnym konkursie w 2007 roku. Arsenal rozpoczął turniej od wygranej 2:1 w meczu przeciwko PSG po golach Mathieu Flaminiego i Nicklasa Bendtnera. Niedzielny pojedynek PSG z Valencią zakończył się wynikiem 3:0 dla ekipy ze stolicy Francji. Kanonierzy wiedzieli, że zwycięstwo w meczu przeciwko Interowi pozwoli im świętować zdobyte trofeum przed swoją publicznością. Gol Davida Suazo w 62. minucie meczu sprawił, że Arsenal był w trudnej sytuacji. Aby wygrać trofeum Kanonierzy musieli strzelić 2 bramki i nie stracić już żadnej. 5 minut później szybką odpowiedź wysłał Alex Hleb zdobywając wyrównującego gola. W 85. minucie zwycięskiego gola zdobył Robin Van Persie, co pozwoliło Arsenalowi wznieść puchar.

Rok 2008, zwycięzca: Hamburger SV

Drużynami które wzięły udział u turnieju w 2008 roku byli europejscy giganci - Real Madryt i Juventus, oraz niemiecka drużyna Hamburger SV. Jedynego gola w meczu Arsenal - Juventus zdobył w 37. minucie meczu David Trezeguet. W drugim meczu tego dnia Real Madryt pokonał zespół z Hamburga 2:1. Oznaczało to, że Arsenal potrzebuje wysokiego zwycięstwa nad hiszpańskim klubem i korzystnego wyniku w drugim meczu, aby po raz drugi wygrać trofeum. Gol Emmanuela Adebayora z rzutu karnego wystarczył, aby pokonać zespół Bernda Schustera. O tym kto podniesie trofeum zadecydował jednak mecz rozegrany wcześniej tego samego dnia. Hamburger SV wygrał z Juventusem 3:0 i to niemiecka drużyna świętowała zwycięstwo drugiej edycji Emirates Cup.

Rok 2009, zwycięzca: Arsenal

W trzeciej edycji turnieju Arsenal powitał drużyny Paris Saint-Germain, Rangers i Atletico Madryt. W meczu Arsenal - Atletico Madryt, Andriej Arszawin który wszedł z ławki strzelił w 86. minucie gola na 1:0. Chwile później Pacheco strzelił wyrównującego gola. Jednak rosyjski napastnik nie zamierzał przestać strzelać i chwile po wyrównaniu wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Po szalonej końcówce meczu, wynik nie uległ już zmianie i Kanonierzy mieli po tym meczu 5 punktów. Remis 1:1 pomiędzy PSG i Atletico w pierwszym niedzielnym meczu oznaczał, że tylko Rangers i Arsenal liczyły się w walce o trofeum. Jednak w bezpośrednim pojedynku tych dwóch drużyn mistrzowie Szkocji zostali zdmuchnięci przez zespół z Londynu. W pierwszych 10 minutach gole zdobyli Jack Wilshere i Eduardo. Jack Wilshere zdobył później swoją drugą bramkę w meczu ustalając wynik na 3:0. Wilshere został wybrany zawodnikiem meczu w obu meczach Kanonierów oraz najlepszym strzelcem obok Arszawina. To z pewnością był dla nastoletniego pomocnika niezapomniany weekend.

Rok 2010, zwycięzca: Arsenal

Arsenal zachował Emirates Cup po raz pierwszy w 2010 roku po remisie przeciwko Milanowi i wygranej z Celtikiem. Nowy nabytek Arsenalu - Marouane Chamakh - strzelił swojego pierwszego gola na Emirates Stadium i dał Kanonierom prowadzenie, jednak 13 minut przed końcem meczu Alexandre Pato strzelił wyrównującą bramkę. Wynik meczu nie uległ już zmianie. W następnym dniu turnieju w meczu Milan - Olympique Lyon padł remis. Kanonierzy podnieśli trofeum po raz trzeci po wygranej przeciwko Celticowi. Gole Veli, Sagni i Nasriego dały Arsenalowi trzybramkowe prowadzenie, jednak w drugiej połowie szkocka drużyna wzięła się za odrabianie strat. Murphy i Sung-Yong strzelili bramki dla swojej drużyny, ale nie zdołali zabrać Kanonierom zwycięstwa.

Rok 2011, zwycięzca: New York Red Bulls

Emirates Cup 2011 był turniejem bardziej globalnym niż do tej pory. New York Red Bulls, Boca Juniors i stali bywalcy w północnym Londynie - PSG. Arsenal był blisko wygranej w swoim pierwszym turniejowym meczu po golach Robina Van Persiego i Aarona Ramseya, ale Lucas Viatri i Pablo Mouche dali remis drużynie z Argentyny. Drugiego dnia PSG wygrało z drużyną Boca Juniors 3:0. Oznaczało to, że Arsenal potrzebuje wygrać z NYRB, aby po raz czwarty podnieść puchar. Gol strzelony w pierwszej połowie przez Van Persiego dał Arsenalowi pierwsze miejsce w tabeli. Kiedy wszystko wydawało się już jasne, samobójcze trafienie zaliczył piłkarz Arsenalu Kyle Bartley. Remis w ostatnim meczu tej edycji pozwolił drużynie Thierry'ego Henry'ego świętować zdobycie trofeum.

Rok 2013, zwycięzca: Galatasaray

Igrzyska Olimpijskie, które w 2012 roku zostały zorganizowane w Londynie, spowodowały zawieszenie Emirates Cup na jeden rok. W 2013 roku turniej został wznowiony i przyjechały na niego drużyny SSC Napoli, FC Porto i Galatasaray SK. Arsenal rozpoczął turniej od spotkania z drużyną Rafaela Beniteza - Napoli. Dwa gole w pierwszej połowie spotkania Lorenzo Insigni i Gorana Pandeva dały prowadzenie ekipie z Włoch. Pół godziny przed końcem meczu Arsenal rozpoczął odrabianie strat. Gole dwóch Francuzów - Oliviera Giroud i Laurenta Kościelnego dały nam remis w tym meczu. Kanonierzy znając wynik poprzednich meczów znów wiedzieli, że zwycięstwo w meczu przeciwko Galatasaray pozwoli im świętować zdobyte trofeum. Theo Walcott strzelił gola 5 minut przed przerwą, jednak w drugiej połowie 2 gole dla drużyny gości strzelił reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej - Didier Drogba i to on razem ze swoją drużyną zwyciężyli w tych rozgrywkach.

Kto wygra w 2014 roku? Tego dowiemy się już w pierwszy weekend sierpnia.

Emirates Cup autor: Michał Korżak źrodło: Arsenal.com
stovegunner komentarzy: 238202.08.2014, 23:54

po tym 5:1 to wręcz nie ma innej możliwości

fabregas1987 komentarzy: 2578502.08.2014, 12:49

Nie ma Drogby to wygramy w tym roku ;D

Marioht komentarzy: 611402.08.2014, 09:47

Świetna inicjatywa i dobre przetarcie przed nowym sezonem.

Cristoforo komentarzy: 39802.08.2014, 09:05

Dobrze b było wygrac ten pcuhar.

Kanyeast komentarzy: 315701.08.2014, 23:58

youtu.be/Tx-f4WH1BUQ
To byla brama!!

Hargors komentarzy: 20901.08.2014, 23:46

Emirates Cup 2009 piękne zwycięstwo 3:0 nad Rangersami.Pamiętam po tym meczu nagłówek "Metra" Londyńskiego "Jack Wilshere - The Rising Star" :) Mój pierwszy mecz The Gunners na którym byłem,wspomnienia nie zapomniane

Dancer komentarzy: 11210 newsów: 40001.08.2014, 21:20

Ciekawym faktem jest to, ze mozna przegrac oba mecze, a i tak wygrac turniej :) Oczywiście nigdy sie tak nie stanie, bo musialy by byc spelnione nie mozliwe do spelnienia warunki.

Simpllemann komentarzy: 52841 newsów: 52401.08.2014, 21:13

To będzie dobre przetarcie przed meczem o Tarczę Wspólnoty.

Paniu76 komentarzy: 1246401.08.2014, 20:21

pamięć*

Mecz z NYRB najbardziej zapadł mi w pamięci.

AfganskiMudzahedini komentarzy: 370001.08.2014, 20:04

Ta bramka Robina z interem w 2007 roku, coś pięknego.

Sztofort komentarzy: 259501.08.2014, 19:53

Pamietam wszystkie ale chyba najbardziej w pamieci zapadl ten z '09, gdzie mecz z AM byl calkiem emocjonujacy. :)

dudekns komentarzy: 605001.08.2014, 19:36

Wypadałoby wygrać EC, aby bilans zwycięstw był na naszą korzyść.