Niezłe wyniki, gra wciąż słaba

Niezłe wyniki, gra wciąż słaba 03.02.2019, 16:01, Sebastian Kołodziejczyk 16 komentarzy

Przy okazji wypożyczenia Denisa Suareza Sky Sports przygotowało kilka faktów i statystyk, dotyczących kreatywności Kanonierów. Ich treść jest bez wątpienia bardzo niepokojącym sygnałem dla Unaia Emery’ego.

Poniżej przedstawione zostały szczegółowe zestawienia, w których skupiono się na liczbie skutecznych dryblingów i strzałow, a także podań w ostatniej tercji boiska.

1

Biorąc pod uwagę pięć ostatnich sezonów minimalna średnia podań Arsenalu w ostatniej tercji boiska wynosiła 63 podania na mecz. Obecnie drużyna Emery’ego wyprowadza średnio 51 zagrań tego typu, co daje im piąty najgorszy wynik w Premier League. Dla przykładu, grając przeciwko Cardiff City Kanonierzy wymienili łącznie 590 podań, ale tylko 41 z nich było zagraniami w ostatniej strefie.

1

W obecnym składzie Arsenalu znajduje się kilku graczy, którzy dobrze radzą sobie w pojedynkach 1 na 1. Niemniej według danych Sky Sports, w ostatnich pięciu sezonach znacząco spadła liczba skutecznych dryblingów drużyny Kanonierów - z 15,8 na mecz do 7,3. Aktualny rezultat (7,3) plasuje Arsenal na trzynastej pozycji spośród wszystkich klubów Premier League.

1

W bieżącej kampanii ligowej piłkarze Arsenalu oddali blisko 13 strzałów na mecz. Dokładnie 12,7, co daje im dziesiąty wynik w lidze. Dla porównania w poprzednim sezonie, średnia ta wynosiła 15,6 i była piątym najlepszym wynikiem w Premier League. Żeby zobrazować skalę problemu warto dodać, iż Arsenal nie miał nigdy tak niskiej liczby strzałów na mecz odkąd Opta zaczęła rejestrować takie statystyki (2003/04).

Problemy Arsenalu są na pewno częściowo spowodowane procesem nieustającej profesjonalizacji angielskiej piłki. Z każdym rokiem nasila się bowiem rywalizacja w lidze, a zespoły ze środka tabeli coraz śmielej poczynają sobie z teoretycznie silniejszymi drużynami. To wręcz banalne spostrzeżenie odnosi się do olbrzymich wydatków na transfery, jak również niwelowania braków kadrowych wyrachowaną strategią. To wszystko jest faktem, ale podstawowe pytanie brzmi jednak - ile w takich warunkach da się jeszcze wycisnąć z obecnego składu Kanonierów?

CardiffStatystykiUnai Emery autor: Sebastian Kołodziejczyk źrodło: skysports.com
Handcuff komentarzy: 17504.02.2019, 09:51

Atak jak atak - nie wygląda to jeszcze tak fatalnie (tylko LFC i City strzelili więcej goli niż my).
Gorzej, że gra obronna praktycznie w ogóle się nie poprawia od paru lat...

FabsFAN komentarzy: 25239 newsów: 303.02.2019, 20:17

W zeszlym sezonie statystyke nabil Sanchez, ktory walil w obroncow z kazdej mozliwej pozycji xd

Leehu komentarzy: 1049603.02.2019, 19:58

Nie powinno to budzić zaskoczenia Wenger lubił jak jego drużyna utrzymuje się przy piłce do jego taktyki bardziej pasował taki gracz jak Ozil i miał w nosie to że nie udziela się w obronie bo liczył że Niemiec wykona 2 magiczne podania na mecz, do tego często był on w składzie z Ramsey'em, który też jest graczem bardzo kreatywnym, a Emery nie w jednym meczu potrafił postawić na środek Xhaka-Guendouzi-Torreira, którzy owszem potrafią dobrze podawać piłkę ale raczej nie oczekujemy o nich że będą ryzykować i grają bardziej zachowawczo od wspomnianej dwójki. Co do dryblingów to też jest zaniżony wynik przez brak takich graczy jak choćby Alexis Sanchez, ogólne Arsenal dużo meczów w tym sezonie rozgrywa bez skrzydłowych. Podsumowując Xhaka u Wengera był najbardziej defensywnym pomocnikiem, a u Emery'ego jest najbardziej ofensywnym, do tego Hiszpan nie gra skrzydłowymi bo ich nie ma. :)

bryanrosling komentarzy: 21 newsów: 5803.02.2019, 17:42

@pelek: co do pierwszej statystyki: równie dobrze można to zinterpretować tak, że piłkarze Arsenalu nie za bardzo wiedzą, jak się tam dostać albo po prostu nie mają pomysłu na grę w odległości 30-20 metrów od bramki rywala.

co do drugiej zgoda.

co do trzeciej:

"...Arsenal nie miał NIGDY tak niskiej liczby strzałów na mecz odkąd Opta zaczęła rejestrować takie statystyki (2003/04)."

a nie
"...Arsenal nie miał tak niskiej liczby strzałów na mecz odkąd Opta zaczęła rejestrować takie statystyki (2003/04)."

pelek komentarzy: 214603.02.2019, 16:55

Pierwsza statystyka:
No i co? Równie dobrze można to zinterpretować tak, że gra Arsenalu jest teraz bardziej bezpośrednia i szybsza w końcowej fazie, brak tego irytującego klepania bez pomysłu z końców panowania Wengera.
Druga:
Bardzo jestem ciekaw jak to wyglądało zanim przyszedł Alexis który pewnie sam nabijał połowę dryblingów, zresztą podejrzewam że zakres sezonów na grafice wybrany nieprzypadkowo, tak żeby pasował jak najbardziej do wydźwięku artykułu.
Trzecia:
"...Arsenal nie miał nigdy tak niskiej liczby strzałów na mecz odkąd Opta zaczęła rejestrować takie statystyki (2003/04)."
czyli ostatnio równie źle było kiedy Kanonierzy zdobywali mistrzostwo. Owszem, wtedy była lepsza defensywa, a wynik 1:0 był bardziej pewny dowiezienia do końca niż dzisiejsze 2:0, ale to pokazuje że trzeba to wszystko ująć w jakiejś szerszej perspektywie.
Dwa i pół strzału na mecz mniej, no tragedia.

Thierry_H komentarzy: 1010 newsów: 103.02.2019, 16:54

@RafaNowa: u mnie tak samo.

Co do artykułu i tych statystyk... Nie miałbym nic przeciwko temu, jakbyśmy teraz rywalizowali o mistrza, ale tak to serio chyba jesteśmy na równi pochyłej w stronę zespołu środka tabeli :/

Kowal96 komentarzy: 1758903.02.2019, 16:49

Ciekawe statystyki, niestety gołym okiem widać, że coś jest nie tak. Jednak Arsenal jest w okresie przejściowym i widać, że zmiana trenera po ponad 20 latach jest odczuwalna w klubie.

RafaNowa komentarzy: 35603.02.2019, 16:45

Czy tylko mi czy komuś jeszcze na telefonie część tekstu, wyjeżdża poza ekran

kamo99111 komentarzy: 689603.02.2019, 16:32

Nie ma co sie dziwic. Co roku wyprzedawano zawodnikow przodujacych w Arsenal F.C w statystykach strzalow i tryblingow... Odszedl Ox, Alexis itp. Na ich miejsce sa zawodnicy ktorym delikatnie mowiac pilka przy nodze przeszkadza...

Smazony komentarzy: 74103.02.2019, 16:26

"W obecnym składzie Arsenalu znajduje się kilku graczy, którzy dobrze radzą sobie w pojedynkach 1 na 1. "
Rozumiem że mówicie o Iwobim? Moze Laca? Bo po za nimi to dawno nie widziałem nikogo w dryblingu 1 na 1. A kto ma umiejętności albo powinni je mieć i ich UŻYWAĆ ? Ramsey, Ozil, Hector, Auba... a jak jest każdy widzi

pauleta19 komentarzy: 41430 newsów: 103.02.2019, 16:23

Lipa i to jeszcze w statystykach, w których wydawałoby się że jesteśmy mocni. Co by było gdyby przedstawić statystykę odbiorów czy przechwytów?

Rozumiem, że mamy mniej podań w ostatniej tercji boiska, bo Emery sporadycznie korzysta z ustawienia 4-3-3 czy 4-2-3-1. Ale że zmniejszyła się liczba strzałów i udanych dryblingów to bardzo martwiące. Wynika z tego, że zabrać nam Lacazette'a i Aubameyanga i jesteśmy zespołem na poziomie Evertonu.

youngd komentarzy: 73703.02.2019, 16:18

Przekonywujących*

youngd komentarzy: 73703.02.2019, 16:15

Statystyka jest bezzwzględna. Gramy słabo, jak przeciętna drużyna z środka tabeli. W każdym meczu drżymy o punkty. Brakuje przekonywających zwycięstw. Słabą grę widać na boisku i w statystykach.

Gunner18AFC komentarzy: 3430 newsów: 303.02.2019, 16:09

Odpowiem na ostatnie pytanie.

Nic, połowa składu do wymiany

JanikK komentarzy: 16816 newsów: 203.02.2019, 16:06

Ja jeszcze dodam to, co było chyba głównym przesłaniem tego artykułu na sky.

Czyli staty denisa i czy będzie w stanie pomóc arsenalowi.

Suarez created an average of 2.2 chances per 90 minutes in La Liga - putting him behind only Lionel Messi (2.6) and Ousmane Dembele (2.7) at Barcelona and ahead of Philippe Coutinho. For context, no Arsenal player has matched that rate of creativity this season.

Last season, Suarez made 3.2 successful dribbles per 90 minutes in La Liga. Lionel Messi (5.6) and Ousmane Dembele (3.9) were the only Barcelona players to better that, while Suarez's average put him seventh in the entire division among player to play a minimum of 500 minutes.