Podróż na Elland Road: Czy Kanonierzy przełamią impas?
30.01.2026, 09:27, Patryk Bielski
1282 komentarzy
Arsenal jedzie na Elland Road z mieszanką presji i szansy. Trzy mecze Premier League bez zwycięstwa sprawiły, że walka o tytuł nabrała rumieńców, a nastroje wokół drużyny Mikela Artety stały się bardziej napięte, zwłaszcza po rozczarowującej porażce z Manchesterem United. Przewaga na szczycie tabeli stopniała do czterech punktów, a choć mecz z Leeds poprzedza starcia Manchesteru City i Aston Villi, to chwilowy oddech będzie możliwy tylko wtedy, gdy Arsenal zrobi swoje w Yorkshire.
Leeds nie jest jednak łatwym przeciwnikiem. Zespół Daniela Farke'a nabrał rozpędu i pewności siebie, przegrywając tylko raz w ostatnich 11 spotkaniach we wszystkich rozgrywkach. W tej serii znalazło się miejsce na imponujące zwycięstwo nad Chelsea oraz dwa remisy z Liverpoolem, co potwierdza, że Elland Road to trudny teren do zdobycia.
Forma obu drużyn przed starciem
Leeds przybywa z pewnością siebie opartą na strukturze i energii. Farke stworzył zespół, który jest zorganizowany, ale nie sztywny, potrafiący naciskać, gdy sytuacja tego wymaga, i wystarczająco kompaktowy, by frustrować drużyny chcące dominować posiadanie piłki. Remis z Evertonem w tym tygodniu był kolejnym przykładem ich odporności, choć okupionym nowymi urazami.
Z kolei Arsenal w ostatnich meczach ligowych nie prezentował tej płynności, która charakteryzowała ich na początku sezonu. Brak goli z gry w tych trzech meczach bez zwycięstwa budzi niepokój, zwłaszcza dla drużyny, która szczyci się grą pozycyjną i kontrolowanymi sekwencjami ataku. Jednak występ w Lidze Mistrzów pokazał, że zespół Artety potrafi wykrzesać z siebie iskrę, by powrócić do życia w rozgrywkach ligowych.
Skład i wybory personalne na Elland Road
Leeds prawdopodobnie będzie musiało sobie radzić bez Dana Jamesa i Jaki Bijola, a występ Gabriela Gudmundssona pozostaje niepewny po opuszczeniu poniedziałkowego remisu. Facundo Buonanotte ma szansę na debiut przed własną publicznością po występie jako rezerwowy przeciwko Evertonowi, co daje Farke'owi kolejną kreatywną opcję.
W Arsenalu Arteta liczy na powrót Williama Saliby i Jurriena Timbera po tym, jak obaj opuścili zwycięstwo 3-2 nad Kairatem z powodu drobnych urazów. David Raya, Gabriel, Bukayo Saka, Martin Zubimendi i Leandro Trossard odpoczywali w środku tygodnia i powinni wrócić do podstawowego składu.
W ataku Arteta ma dylemat. Kai Havertz błysnął w Europie, a Viktor Gyokeres zdobył bramkę w tym meczu. Jak Arteta zbalansuje formę, kondycję i taktyczne dopasowanie, będzie miało kluczowe znaczenie dla podejścia Arsenalu, zwłaszcza przeciwko Leeds, które lubi zakłócać budowę akcji i wymuszać pośpieszne decyzje.
Prognoza i znaczenie dla wyścigu o tytuł
Poza Premier League Arsenal wyglądał swobodniej i bardziej zdecydowanie. W lidze ostatnie wyniki przyniosły presję i poczucie, że każdy moment ma teraz dodatkową wagę. Elland Road tylko zwiększy tę napiętą atmosferę, a Leeds będzie chciało zamienić energię w impet i utrudnić życie drużynie walczącej o tytuł.
Forma Leeds na własnym boisku sugeruje, że będą walczyć o każdy centymetr boiska, naciskając wysoko w niektórych momentach i cofając się do zdyscyplinowanych linii, gdy zajdzie taka potrzeba. Arsenal jednak ma głębię i jakość, by stawić czoła tym wyzwaniom, zwłaszcza jeśli powracający zawodnicy przyniosą kontrolę i spokój.
To spotkanie wydaje się być takim, gdzie wytrwałość liczy się równie mocno jak styl. Leeds będzie liczyć na wymuszanie błędów i wykorzystanie wsparcia kibiców. Arsenal natomiast postawi na znalezienie rozwiązań i wywalczenie wyniku, który ustabilizuje ich pozycję w walce o mistrzostwo.
Przewidywany wynik: Leeds 1-3 Arsenal
Data i godzina: 31.01.2026, 16:00
17 godzin temu 18 komentarzy
20 godzin temu 20 komentarzy
17.02.2026, 22:11 2096 komentarzy
17.02.2026, 17:58 16 komentarzy
17.02.2026, 17:55 4 komentarzy
16.02.2026, 20:31 12 komentarzy
16.02.2026, 07:07 7 komentarzy
15.02.2026, 20:07 12 komentarzy
15.02.2026, 20:01 726 komentarzy
15.02.2026, 07:44 9 komentarzy
| Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
|---|
| Zawodnik | Bramki | Asysty |
|---|
-
Zagadnienia Taktyczne #39: Skrzynka narzędziowa
- 16.10.2025 7 komentarzy
-
80 procent: Gdy statystyka przestaje być przypadkiem
- 29.09.2025 28 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #38: Porażka na Anfield
- 09.09.2025 9 komentarzy
-
Okiem kibica #2: Marzenie młodego chłopca
- 28.08.2025 7 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #37: Manita na Emirates
- 26.08.2025 5 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
-
Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
-
Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
-
Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
-
Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
-
Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
No i strzela ten Gyokeres ostatnio :D
W końcu Gyo, niewidoczny w meczu, ale w ważnym momencie się pokazał.
Cuda, cuda nadchodzą!
Marzag has been disconnected.
@coooyg11:
Ladnie cie wyjasnij Brazylijczyk
Tak jest
Gabi użył lewej nogi
Ulala w końcu Gyokeres coś od siebie dodał w ataku.
Obrońca go całkowicie odpuścił i to się zemściło
Czyli ma 4 gola w meczach z Leeds xD
MAAATKOO BOSKA ALEŻ SIĘ TAM ZNALAZŁ !!
Dziękuję GYO!
Kapitalne dośrodkowanie Gabiego
GIROUD BY NIE TRAFIŁ
MAAATKOO BOSKA ALEŻ SIĘ TAM ZNALAZŁ !!
Brawo Gabi, brawo Gyo!
lo panie co tam sie odwalilo xDDD
Co prawda lewa nogą Gabi ale o tym mówiłem wcześniej, że może coś dać na PS:)
Jednak słabo się zestarzało, Gyo coś dobrze zrobił
Odbiła się od piszczela.
Gyoooooooo
Co tam mowiles o martinellim ?????
Gyo !
Strzelil farfocla wkoncu
Cichutko hejterzy :D GYO
Bestia!
GYO POW POW POW :D
@darek250s: i liderzy dowożą!
GYO GYO GYO
Widać, że 2 połowa grana na 60%, oby to się nie zemściło w końcówce
@Elastico07 napisał: "Co to ma byc ? To granie w 2 polowie ?" @Elastico07 napisał: "Ale gramy obrzydliwa pilke." @Elastico07 napisał: "Rzygam ogladajac mecze Arsenalu."
Gościu idź na spacer albo coś.
@mitmichael napisał: "Kiedys to i bramkarze mogli łapac pilke podana od obroncy, wiec moze i asysty liczyli przy swojakach xD"
Ale mi też się kojarzy, że liczyli takie asysty i to nie 50 lat temu, tylko jakoś stosunkowo niedawno.
Mi się wydaje, że to jest ta gra która obiecał Arteta po meczu z United.
Z polotem i pasja!
@coooyg11: patrzysz i nie możesz uwierzyć, że to Brazylijczyk. Raczej z gry wygląda jak reprezentant Kongo
Rzygam ogladajac mecze Arsenalu.Chce mistrzostwa ale nie chce takiej gry
Teraz gabi sie ladnie zastawił i wywalczyl wolnego
@Freo98 napisał: "My teraz 30 min zamierzamy się bronić z leeds?" 30? 45 jak juz
@djmacius: ponoć im
Mocniej będę w coś wierzył, to może się to spełnić :D te nadzieje przelewam tutaj na komentarze xD
@coooyg11:
Gosciu jedno zagranie juz krytykujesz zalosne.
Gosc ledwo wszedl na boisku mozna cos powiedziec na koniec meczu.
@Mastec30: właśnie dlatego że siedział na ławce to nie ma rytmu meczowego, a zagrał kilka dni temu. Mądra decyzja
Zapomnieli jak się gra w piłkę w drugiej połowie? Znow mowa motywacyjna Artety?
Oczywiscie w 2 polowie nie ruszylismy tylko sie bronimy
Martinelli to już nawet wyjeżdża za linię swojej bramki, fenomenalny zawodnik haha
Gdzie on na ten róg wyszedł z piłką. Aż mi się Hincapie przypomniał z AV.
Oglądacie ten mecz i naprawdę wydaje Wam się, że jedynym lub największym problemem jest Gyokeres?
Ależ nas te city ciśnie. Mam nadzieję, że to przetrwamy :D
Martinelli xd
My teraz 30 min zamierzamy się bronić z leeds?
@vitold: a na co ci kreator jak nie ma napastnika ?:D
My w żadnym aspekcie nie wyglądamy jak kandydat do mistrzostwa
Nie no Mikel dawaj Jesusa, on chociaż potrafi się przy piłce utrzymać.