Portugalia pierwszym półfinalistą Euro 2012!

Portugalia pierwszym półfinalistą Euro 2012! 21.06.2012, 23:27, Sebastian Czarnecki 48 komentarzy

Dwudziesty piąty kolejny mecz na tegorocznych mistrzostwach Europy zakończył się z przynajmniej jedną bramką. To nieprawdopodobna sytuacja, że przez tak długi czas trwania turnieju jeszcze ani razu nie padł bezbramkowy remis. Dzisiejszego wieczora naprzeciwko siebie stanęły ekipy Czech i Portugalii, a górą w pojedynku okazali się być ci drudzy. Mimo że podopieczni Paulo Bento zdominowali czeską ekipę, to do końcowego gwizdka Howarda Webba nie mogli być spokojni o wynik, gdyż zwyciężyli tylko jedną bramką, na dodatek strzeloną w ostatnim kwadransie meczu.

W każdym razie, mecz zaczął się bardzo ospale, a na pierwszą akcję, która nieco rozbudziła publiczność musieliśmy czekać aż do 18. minuty, kiedy odważną akcję prawym skrzydłem przeprowadzili podopieczni Michala Bilka. Darida spróbował dośrodkowania na Milana Barosa, ale temu nie udało się dojść do piłki, a Portugalczycy mogli odetchnąć z ulgą. Na pierwszy atak Portugalczyków musieliśmy natomiast czekać do 25. minuty, kiedy to Cristiano Ronaldo ładnie wymienił się podaniami z Moutinho, a następnie znalazł się w sytuacji sam na sam z Cechem. Gwiazda Realu nie potrafiła jednak pokonać golkipera Chelsea, który świetnie się zachował i intuicyjnie sparował uderzenie. Nawet gdyby Ronaldo udało się jednak umieścić piłkę w siatce, to i tak gol nie zostałby uznany, ponieważ Cech w tej sytuacji był faulowany.

Z biegiem czasu mecz się coraz bardziej rozkręcał, a swoich akcji próbowały obie ekipy, czego przykładem może być chociażby akcja z 28. minuty, kiedy to Gebre Selassie przeprowadził kapitalny rajd prawym skrzydłem i dośrodkował w pole karne Portugalczyków. Kapitalną interwencją popisał się jednak Pepe, który niezwykle efektownie zatrzymał centrę prawego obrońcy, a następnie oddalił zagrożenie. Pięć minut później to podopieczni Paulo Bento mogli zdobyć bramkę, chociaż sytuacja była bardzo przypadkowa. Zamieszanie w polu karnym Czechów wykorzystał Cristiano Ronaldo, któremu udało się oddać strzał przewrotką. Piłka jednak nie znalazła drogi do bramki, ale samego wykonawcę i tak należy pochwalić za decyzję i inwencję twórczą.

W 40. minucie dramat spotkał Heldera Postigę, który podczas biegu naciągnął sobie jeden ze swoich mięśni i niestety nie mógł kontynuować spotkania. Miejsce kontuzjowanego snajpera zajął Hugo Almeida. Tuż przed przerwą Portugalczycy mogli zdobyć bramkę do szatni, która znacznie ułatwiłaby im przystąpienie do drugiej połowy. Meireles kapitalnie dograł na wolne pole do Cristiano Ronaldo, który świetnie przerzucił sobie piłkę, a następnie huknął z całej siły... w słupek, który uchronił Cecha od pierwszej kapitulacji.

Początek drugiej połowy należał tylko i wyłącznie do Portugalczyków, którzy dwoili się i troili, byle tylko w jakiś sposób znaleźć drogę do bramki pilnowanej przez Cecha. W 49. minucie odważny strzał z rzutu wolnego oddał Cristiano Ronaldo, ale kolejny raz trafił jedynie w słupek. Pięć minut później ten sam zawodnik stanął oko w oko z bramkarzem Chelsea, ale kolejny raz nie potrafił umieścić piłki w bramce.

Okres między 58. a 60. minutą to spore zamieszanie pod bramką Cecha. Najpierw oko w oko z golkiperem reprezentacji Cech stanął Nani, który musiał uznać jego wyższość. Minutę później Petr Cech pierwszy raz skapitulował, a piłkę w jego bramce strzałem głową umieścił Hugo Almeida. Zawodnik Besiktasu znajdował się jednak na spalonym i gol słusznie nie został uznany.

W 64. minucie bardzo groźny i piekielnie mocny strzał z dystansu oddał znany z takich prób Joao Moutinho i był bardzo bliski osiągnięcia zamierzonego celu. Rozgrywającego z Porto zatrzymał jednak świetnie spisujący się w tym meczu Cech, który kolejny raz nie pozwolił, by jakakolwiek piłka zatrzepotała między pilnowanymi przez niego słupkami.

Na pierwszą bramkę musieliśmy czekać aż do 79. minuty. Nani świetnie uruchomił rozgrywającego świetny mecz Moutinho, który zbiegł na wolne pole i z prawego skrzydła dośrodkował w pole karne. O dziwo nie doskoczył do niego niezwykle wysoki Hugo Almeida, a niższy od niego Cristiano Ronaldo, który oddał mocny strzał głową. Piłka odbiła się jeszcze od ziemi i nie dała Cechowi żadnej szansy na udaną obronę. 1-0 dla Portugalii.

Czesi dostali jasny sygnał, że nie mają już nic do stracenia i musieli wszystko postawić na jedną kartę, byle przed końcowym gwizdkiem doprowadzić do wyrównania i zachować jeszcze szanse na awans. Mimo to, bliżsi strzelenia bramki byli Portugalczycy, a konkretnie Joao Pereira, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Cechem i oddał mocny strzał blisko słupka. Bramkarz Chelsea popisał się jednak niesamowitym refleksem i udanie interweniował.

Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie, a mecz w spokoju rozegrał się do końca. Czesi nie potrafili w żaden sposób zagrozić bramce Rui Patricio, który nie miał w tym meczu wielu okazji do zademonstrowania swoich umiejętności. Co innego możemy powiedzieć natomiast o jego vis-à-vis, który miał ręce pełne roboty i gdyby nie on, to Czesi zakończyliby turniej z ogromnym bagażem straconych bramek. Mecz wygrali lepsi, a taką ekipą bez wątpienia byli Portugalczycy, którzy bardzo zasłużenie awansowali do półfinału, w którym zmierzą się ze zwycięzcą pojedynku Francuzów z Hiszpanami.

Składy:

Czechy: Cech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky – Plasil, Hubschman (86. Pekhart) – Jiracek, Darida (61. Rezek), Pilar – Baros

Portugalia: Rui Patricio – Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao – Meireles (88. Rolando), Moutinho, Veloso – Nani (84. Custodio), Postiga (40. Almeida), Ronaldo

Euro 2012Raport pomeczowyReprezentacja Portugalii autor: Sebastian Czarnecki źrodło: własne
DawidAFC komentarzy: 18095 newsów: 125124.06.2012, 11:34

Portugalia pewnie wygrała :)

VanMortie komentarzy: 8222.06.2012, 13:25

Byle nie *****y, mimo Podolskiego i Ozila.

entap komentarzy: 151322.06.2012, 11:01

rafal1987 -

jakby to była prawda byłoby nieziemsko !
juz raz prawie był u nas

KedzioRRz komentarzy: 382722.06.2012, 10:47

Jak dla mnie 1 połowa dla czechów... Na drugą zabrakło sił, finezji i napastnika:)

pauleta19 komentarzy: 41430 newsów: 122.06.2012, 03:10

Alex Oxlade-Chamberlain's family will end their Euro 2012 boycott and attend England's quarter-final against Italy on Sunday.

Mam nadzieję, że im głupio. BBC z Campbellem pokazało jak działa propaganda.

AtheneWins komentarzy: 6443 newsów: 222.06.2012, 02:54

to po co wklejasz jak bzdura -.-

ThisIsOurSeason komentarzy: 234722.06.2012, 01:28

bardziej szkoda mi było kasy bo jednak troche je to wyniosło.

North_London komentarzy: 3722.06.2012, 01:27

a Ty co?? Wolałeś Porugalie z Pepiszkami ?? ^^

ThisIsOurSeason komentarzy: 234722.06.2012, 01:11

@North_London
moja dziewczyna pojechała z Bielska specjalnie na to :)

North_London komentarzy: 3722.06.2012, 00:54

był ktoś na nocy kupały?? Magia :))))))))

mskafc komentarzy: 579622.06.2012, 00:44

youtube.com/watch?v=E5Ek7K4_I1w&feature=related

fantastyczny filmik o Wengerze, co Arsenal mu zawdziecza i jakich pilkarzy futbolowy swiat dzieki niemu mogl i moze ogladac.

azteco_valiente komentarzy: 1274 newsów: 622.06.2012, 00:36

@Midgardsorm
Królestwo Niebieskie, Trzynasty Wojownik, Apocalypto, Braveheart, Joanna d'Arc
Jeszcze jak mi się cokolwiek przypomni to napiszę ;)

konrii komentarzy: 40622.06.2012, 00:30

szkoda bo liczyłem jak płaczuć sie rozbeczy po przegranym meczu !

Midgardsorm komentarzy: 15336 newsów: 41222.06.2012, 00:15

krakuus

Tak jak mówiłem - chodzi mi o filmy, których akcja toczy się w średniowieczu. "Ostatniego samuraja" widziałem - jest zaje... "Robin Hooda" już wymieniałem, a reszta nie jest osadzona w średniowieczu.

Arsenal_1886 komentarzy: 1952122.06.2012, 00:13

Nasz Chamberlain ma dostać po powrocie z Euro nowy i bardzo długi kontrakt . Obecnie zarabia około 15 tysięcy funtów tygodniowo ,a ma zarabiać po przedłużeniu umowy 45 tysięcy funtów na tydzień .

Pinguite komentarzy: 1502022.06.2012, 00:11

Tło historyczne? Jak dla mnie do tej pory najbardziej zapadły w pamięci:
Gladiator, Aleksander, Braveheart, Spartakus, Kleopatra, Patriota (z Melem Gibsonem, walka o niepodległość USA), Trzy królestwa, 300, Ostatni samuraj, Rzym, Elizabeth, Pan i Władca na krańcu świata, Troja, Joanna d'Arc, Król Artur.

imprecis

Bodaj jakoś do 8-9. Do momentu, w którym pojmali Starka.

marcinekkks komentarzy: 65222.06.2012, 00:01

Będzie trzeci trening otwarty Portugalczyków ;-)

Wiola04 komentarzy: 3702 newsów: 321.06.2012, 23:59

Fakt, Czesi w drugiej połowie zaczęli wysiadać. Walczyli, ale przewaga Portugalczyków byla wyraźna, co z resztą bylo widać choćby po tych słupkach i paradach Cecha.

Midgardsorm komentarzy: 15336 newsów: 41221.06.2012, 23:58

Adu

Oglądałem pierwsze dwa sezony - "Zemsty" jeszcze nie oglądałem.

imprecis

Oglądałem - nie wciągnęło mnie. Poza tym - jest to adaptacja książki fantasy. A mi właśnie chodzi o to, by film miał tło historyczne.

Adu (zawieszony) komentarzy: 549821.06.2012, 23:56

imprecis , midg

O Grze o Tron nie wspomne bo to jest mistrzostwo nad mistrzostwami

Pinguite komentarzy: 1502021.06.2012, 23:56

Gra o tron? Najlepiej to książki przeczytać! Wszystkie tomy co wyszły do tej pory sagi Pieśni Lodu i Ognia są epickie! Fucking awesome! :P

Mico17 komentarzy: 6910 newsów: 121.06.2012, 23:53

To Given miał do nas dołączyć za Fabiana czy Green?

Adu (zawieszony) komentarzy: 549821.06.2012, 23:52

Midgar

Filmu nie znam, ale znam doskonały serial na dokładnie takich samych zasadach jak Gladiator

Mianowicie: Spartakus !

Czeczenia komentarzy: 1249721.06.2012, 23:51

Oglądam "Cafe Euro" i w sumie się nie dziwię, że jestem zażenowany.

Atmosfera przed kompromitacją biedronek Smudy była wprost sielankowa, złego słowa nie można było powiedzieć. Dziś w sumie też tak jest, szuka się tylko winnych porażki, motłoch chce krwi, krwi Smudy, krwi Laty. Ale to nie o to chodzi. Polska piłka jest po prostu chora, CHORA!

Od najgłupszego ministra w całej galaktyce, po dziennikarzy którzy podziwiają sportowców i kadzą ekspertom, którzy (dziennikarze i eksperci zresztą też) są takim samym betonem jak PZPN.

Już nawet nie chce mi się pisać o takich oczywistych rzeczach jak system szkolenia kogokolwiek (począwszy od młodzieży, skończywszy na sędziach).

Przecież wszystko co związane z polską piłką, jest tak słabe, że kompletnie nie rozumiem z czego się tu cieszyć, z czego się cieszą euro-janusze. Skąd ta zbiorowa ślepota?

RIVALDO700 (zawieszony) komentarzy: 3747421.06.2012, 23:50

youtube.com/watch?v=NK5lS4UMheU&feature=youtu.be

bramka ronaldo od szpaka na tvp 1

Midgardsorm komentarzy: 15336 newsów: 41221.06.2012, 23:50

Teraz to ja dla odmiany mam do was pytanie natury filmowej. Kojarzycie film "Gladiator"? Dobrze. A teraz czy przychodzą wam do głowy jakieś podobne filmy - efektowne sceny walk, młócka, sieczka - tyle, że akcja których jest osadzona w realiach średniowiecza (rycerze i te sprawy)?

Ja jedynie co mam przed oczami to szajsy typu "Królestwo Niebieskie", "Robin Hood" czy "Król Artur". No i jest oczywiście jeszcze "Braveheart".

Kanonier1993269 komentarzy: 27921.06.2012, 23:49

dajcie tamto zdjęcie !! :)

Mico17 komentarzy: 6910 newsów: 121.06.2012, 23:46

Pinguite
jesteś taki czerstwy, że aż nie wiem jak to skomentować...
haha

Pinguite komentarzy: 1502021.06.2012, 23:44

Jak to inny świat? Absolutnie jestem pewien, że mieszka na Ziemi.

ThisIsOurSeason komentarzy: 234721.06.2012, 23:43

@Mico17
taa.. tamta to inny świat :D

Mico17 komentarzy: 6910 newsów: 121.06.2012, 23:41

Ta Portugalka to nie to samo.

marcinekkks komentarzy: 65221.06.2012, 23:39

Szkoda że nie dałem Contentrao, a miałem taki zamiar. Cieszę się że Portugalczycy zostają u nas jeszcze tydzien conajmniej... Bo nie mam jeszcze autografu Naniego i Contentrao oraz Patricio.. a nie ukrywam że chciałbym ;p

Czeczenia komentarzy: 1249721.06.2012, 23:36

To było pewne jak techno w "Trendzie". Czechy i Grecja wyszły z grupy tylko dlatego, że miały w grupie większych frajerów od siebie, nie lepszą grą.

AFC1208 komentarzy: 137021.06.2012, 23:35

Lepiej , ze Portugalia wygrala bo inaczej to Hiszpania mialaby juz praktycznie zapewniony finał po wygranej z Francją.

ThisIsOurSeason komentarzy: 234721.06.2012, 23:35

@marcinekkks
ja miałem jeszcze pereire więc o 7 więcej :D

wronka23 komentarzy: 408921.06.2012, 23:31

ja też za Czechami :/ brakło siły szkoda że nie strzelil w pierszej połowie bramki

marcinekkks komentarzy: 65221.06.2012, 23:30

Wam powiem że Pepe-czyste konto, J.Mutinho-asysta, i Ronaldo(c)-bramka trochę punktów mi nabili

ArsenW komentarzy: 56321.06.2012, 23:30

no szkoda :( bylem za Czechami.