Comebacki Arsenalu w liczbach

Comebacki Arsenalu w liczbach 24.11.2011, 23:47, Michał Kowalczyk 171 komentarzy

Tym razem statystyk Arsenalu – Josh James – zajął się analizą spotkań, które Kanonierzy zdołali ostatecznie wygrać, mimo że najpierw stracili jedną lub więcej bramek. W żargonie piłkarskim taka sytuacja nazywa się po angielsku comeback. Zapraszamy do lektury.

W zeszły weekend Arsenal zdołał wygrać z Norwich, mimo że to gospodarze zadali pierwszy cios. Taka sztuka nie udała się Kanonierom przez cały zeszły sezon. Był to trzeci comeback podopiecznych Wengera w wyjazdowych pojedynkach w tym sezonie (Udinese, Chelsea, Norwich).

Poprzedni wyjazdowy comeback miał miejsce w pamiętnym meczu ze Stoke City na Britannia Stadium w lutym 2010 roku (3-1, złamana noga Aarona Ramseya).

Od sezonu 2000/01 Arsenal wygrał 22 wyjazdowe spotkania, w których był już na straconej pozycji (średnio dwa mecze w sezonie). Najwięcej comebacków (4) Kanonierzy mieli w sezonach 2003/04, 2007/08 i 2009/10.

W większości przypadków podopieczni Wengera przegrywali jedną bramką, jednak dwukrotnie (od sezonu 2000/01) było inaczej. Arsenal przegrywał 0-2 po pięciu minutach spotkania ze Standardem Liege w Lidze Mistrzów w sezonie 2009/10, by ostatecznie wygrać 3-2. Podobnie było z Boltonem w lidze dwa sezony wcześniej.

Właśnie to zwycięstwo nad The Trotters, które miało miejsce 29 marca 2008 roku na Reebok Stadium, to jeden ze najwspanialszych comebacków Arsenalu w historii Premier League. Gospodarze prowadzili do przerwy 2-0, a na dodatek grali w przewadze, bowiem po pół godzinie gry arbiter wyrzucił z boiska Abou Diaby’ego. W drugiej odsłonie spotkania bramkę strzelili: William Gallas (62 min.) oraz Robin van Persie (z karnego 6 minut później). Bramkę na wagę zwycięstwa Kanonierów zdobył w ostatnich minutach Jlloyd Samuel (samobój). Co ciekawe, to było pierwsze zwycięstwo Arsenalu na terenie Boltonu od 2002 roku, przełamujące fatalną passę pięciu pojedynków bez wygranej.

Oprócz 22 zwycięstw, Arsenal aż 28-krotnie przegrywając zdołał doprowadzić do remisu.

Comebacki Arsenalu od sezonu 2000/01

W tym sezonie byliśmy również świadkami dwóch comebacków na Emirates Stadium. Oba miały miejsce w rozgrywkach Pucharu Ligi – odpowiednio z Shrewsbury (3-1) i Boltonem (2-1).

Na nowym obiekcie Kanonierzy co najmniej zremisowali 12 z 27 spotkań (44 proc.), w których byli już na straconej pozycji. W każdym z pierwszych siedmiu meczów sezonu 2006/07 mogliśmy obserwować przynajmniej jeden comeback gospodarzy na Ashburton Grove.

We wszystkich 153. meczach na Emirates do tej pory, Arsenal przegrywając wywalczył co najmniej remis w 31 spotkaniach (20 proc.). Szesnaście z tych meczów zakończyło się zwycięstwem The Gunners, a pozostałe 15 podziałem punktów. A to oznacza, że w 15 proc. wszystkich zwycięstw, i odpowiednio w 45 proc. remisów, podopieczni Wengera pierwsi tracili bramkę.

W Premier League rekord ten wygląda następująco – 10 zwycięstw i 11 remisów ze straconej pozycji, co daje 41 punktów ze wszystkich 226 zdobytych do tej pory na Emirates.

Największym comebackiem był niewątpliwie ligowy pojedynek z Boltonem dwa sezonu temu. Po 28 minutach goście niespodziewanie prowadzili 2-0, lecz ostatecznie The Gunners zdołali wrócić do gry i wygrać ten mecz 4-2. Dwukrotnie, przegrywając już dwiema bramkami, Kanonierzy doprowadzali do remisu – z Barceloną w Lidze Mistrzów i z Portsmouth w lidze.

Od początku sezonu 2000/01 Arsenal „miał” na własnym stadionie 34 comebacki, które zakończyły się zwycięstwem i 24, które doprowadziły do remisu. To mniej remisów i więcej zwycięstw niż w spotkaniach wyjazdowych. Wniosek? Grając przed własną publicznością remis nie jest wystarczający, na wyjazdach traktowany jest za to jako w miarę satysfakcjonujący.

Jedne z bardziej pamiętnych comebacków są z pewnością następujące: zwycięstwo nad Leicester 2-1 w ostatniej kolejce sezonu 2003/04 (Invincibles), wygrana z Wigan w ostatnim ligowym meczu na Highbury, czy zeszłoroczna wygrana z późniejszym tryumfatorem Ligi Mistrzów – FC Barceloną.

Comebacki Arsenalu na własnym stadionie od sezonu 2000/01

Co ciekawe, 5 z ostatnich 57 comebacków (5 proc.) na przestrzeni ostatnich 12 sezonów miało miejsce w spotkaniach przeciwko londyńskim rywalom - Chelsea. W tym dwa comebacki w odstępie tygodnia w lutym 2004 roku.

W 2001 roku Arsenal wygrał półfinał Pucharu Anglii z Tottenhamem, mimo że przegrywał 0-1. Arsenal może się poszczycić czteremi takimi comebackami ze swoim odwiecznym rywalem.

Patrząc daleko w przeszłość można znaleźć nawet mecz, w którym Kanonierzy zdołali nie przegrać mimo prowadzenia Kogutów 3-0. Tak było w październiku 1962 roku, kiedy to po 26 minutach na White Hart Lane wydawało się, że jest już po meczu. Jednak dwie bramki 18-letniego Davida Courta (jego trzeci występ w koszulce z armatką na piersi) dały szanse gościom na wywiezienie korzystnego rezultatu. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 4-4.

Ostatni comeback z 0-3 miał miejsce 30 kwietnia 1988 roku. Podopieczni George’a Grahama uratowali wówczas remis w meczu z Sheffield Wednesday.

Najwięcej comebacków Arsenal miał przeciwko następującym drużynom

Sobotni pojedynek z Norwich to czwarty taki ligowy mecz w tym sezonie, w którym Kanonierzy na dziesięć minut przez końcem prowadzą jedną bramką i dowożą korzystny rezultat do końca. Arsenal nie stracił jeszcze w tym sezonie żadnych punktów wynikających ze straty bramki w ostatnich dziesięciu minutach meczu – odrobiona lekcja z poprzednich lat.

W minionym sezonie bramki stracone w końcówce kosztowały Arsenal łącznie dziesięć punktów. Gdyby nie one, Kanonierzy zakończyliby sezon dwa punkty wyżej od mistrza Anglii – Manchesteru United. To największa ilość goli straconych w ostatnich minutach w dotychczasowej karierze Arsène’a Wengera w północnym Londynie. Co może wydawać się dziwne, równie sporo Kanonierzy tracili w sezonach 2001/02 oraz 2003/04, w których jak pamiętamy drużyna sięgała po mistrzostwo kraju.

Od października 1996 roku (przybycie Wengera do Arsenalu) bramki w ostatnich dziesięciu minutach kosztowały The Gunners łącznie 76 punktów (średnio 5,1 na sezon). W niektórych sezonach (1998/99 i 2002/03) właśnie przez gole w końcówce Kanonierzy nie zdobywali mistrzostwa kraju.

Punkty stracone przez Arsenal ze względu na bramki w końcówce

Autorem oryginalnego tekstu jest naczelny statystyk Arsenalu – Josh James.

Statystyki autor: Michał Kowalczyk źrodło:
poprzednia1234następna
karlo komentarzy: 906926.11.2011, 09:14

Jakie pewniaki panowie?

Insekt komentarzy: 148726.11.2011, 00:56

przypominam ze LM byla i wasze "pewniaki" sa podmeczone...

Klama komentarzy: 3971 newsów: 225.11.2011, 23:46

@ Filsu
Chelsea, Napoli, Catania, Real, Barca, Valencia, Legia. Same pewniaki . =)

David92 komentarzy: 640025.11.2011, 22:59

Jedzie ktos z Was na KSW jutro? Ja jade i nie obejrze meczu Arsenalu w lidze pierwszy raz chyba od paru sezonów :D

Leehu komentarzy: 1049625.11.2011, 22:54

A z Barceloną to nie mieliśmy dwóch comeback'ów dwa sezony temu na 2-2 i sezon na 2-1 w obu przypadkach przegrywaliśmy.

Leehu komentarzy: 1049625.11.2011, 22:51

Ja pamiętam comeback z Barceloną nigdy nie zapomnę tego meczu. ;P

Pinguite komentarzy: 1502025.11.2011, 22:49

Gdzie wy tak obstawiacie? Non-stop słyszę o typach, ja się zbieram, by otworzyc konto u buka, ale nie wiem gdzie xD

popekns komentarzy: 742025.11.2011, 22:30

Flisu: Ale Leverkusen to troszeczkę niewiadoma, ale można zaryzykować ;)

Flisu komentarzy: 160225.11.2011, 22:26

@popekns
No spróbuje właśnie ten twój kupon. Za 4zł postawię i oby się wygrało ;)

popekns komentarzy: 742025.11.2011, 22:11

Flisu: Barcelona, Real, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Manchester United, Leverkusen. Moje typy na kogo stawiać ;)

Flisu komentarzy: 160225.11.2011, 22:06

Ma ktoś jakieś pomysły na kupon na jutro? Chodzi mi o mecze tylko sobotnie ;)

dzik86 komentarzy: 45325.11.2011, 21:54

/watch?v=S2SUaoVy_iU&feature=player_embedded#!

dzik86 komentarzy: 45325.11.2011, 21:53

taka prawda xD

czesiek_4 komentarzy: 111225.11.2011, 21:52

Xdkarol -kim grasz?

Xdkarol komentarzy: 98825.11.2011, 21:46

Ale zmieniałeś nazwę czy coś? bo ściągnąłem wkleiłem gre od nowa, biore taktyki a tam nic nowego nie ma... Możesz mi wytłumaczyć? (z góry dziękuje)

Conrado888 komentarzy: 4085 newsów: 925.11.2011, 21:44

Xdkarol

nie mam pojęcia, mi zawsze działa bez problemu :D

Xdkarol komentarzy: 98825.11.2011, 21:42

Mam pytanie, w FM'ie 2012 jak wklejam taktyke z internetu do "tactics" to nic się nie dzieje, nie mam jej w grze, co zrobić?

Mizzou komentarzy: 605325.11.2011, 21:36

Ultramocne: taki bonus :D
youtube.com/watch?v=S2SUaoVy_iU&feature=player_embedded#!
a teraz spadam

Mizzou komentarzy: 605325.11.2011, 21:34

Cisza. ;/ idę

mskafc komentarzy: 579625.11.2011, 21:24

Ramsi

jesli chcesz sie wymadrzac, albo odpowiadac komus na pytania, to sam lepiej czytaj dokladnie artykuly.

Arsenal23 komentarzy: 21312 newsów: 225.11.2011, 21:19

Szkoda Carla, z WB zagrał świetnie a tu kontuzja.

FabsAFC komentarzy: 6578 newsów: 17225.11.2011, 21:19

A co jest ważniejsze, ogrywanie młodych czy pierwszy po x latach puchar? Młodzież na Olympiakos. Z Evertonem AOC też może zagrać, albo Park w 1 połowie. Ale odpuszczanie meczu z City bo w CC to lekka przesada.

@mskafc
lepiej w tym i w tym :P mam pytanie kiedy Carl wróci z kontuzji?

mskafc komentarzy: 579625.11.2011, 21:05

Mizzou

mecz z city trzeba wygrac, mlodzi niech sobie pograja w LM z Olympiakosem.. tak wedlug mnie.

Arsenal_1886 komentarzy: 1952125.11.2011, 20:57

Te statystyki robią wrażenie ;p

Conrado888 komentarzy: 4085 newsów: 925.11.2011, 20:53

Boss mówiąc, że połączy młodość i doświadczenie miał na myśli to, że w składzie zagrają obok siebie tacy piłkarze jak Coquelin, Frimpong czy Chamberlain wraz z Arshavinem, Benayounem czy Rosickym. i tyle w tym temacie :)

Zaloguj komentarzy: 216625.11.2011, 20:40

Żadnych pierwszych składów w CC. Nie możemy grać we wszystkich rozgrywkach pierwszym składem. Ewentualnie pojedynczy piłkarze pierwszego i reszta rezerw.

xThierryHenry komentarzy: 5117 newsów: 325.11.2011, 20:36

Druga skład City mógłby grać z naszym pierwszym składem, wtedy mecz byłby wyrównany.

Mizzou komentarzy: 605325.11.2011, 20:36

*no nie ;/

Mizzou komentarzy: 605325.11.2011, 20:34

Po pierwsze, nasz pierwszy sklad musi odpocznąć, po drugie mlodzi chyba zaslugują na jakąś tam grę na nie?

Conrado888 komentarzy: 4085 newsów: 925.11.2011, 20:33

młodość Miquel, doświadczenie.. Squilaci?! oby nie..

Wydaje się, że Boss ponownie skorzysta ze swoich wschodzących gwiazdek, ale zespół zestawi tak, by był on mieszaniną młodości i doświadczenia.

- Na pewno skorzystam z kilku zawodników, którzy grali mniej.

- Jednak wciąż będę chciał zestawić zespół w taki sposób, by był on odpowiednią mieszaniną zawodników młodych, jak również doświadczonych. Mamy więc duże szanse, by wygrać to spotkanie.

Arsenal_1886 komentarzy: 1952125.11.2011, 20:30

FabsAFC > Na City wystawimy rezerwy ,a tak poza tym to Arteta nie może dla nas grać w CC ,ponieważ już grał dla Evertonu w tych rozgrywkach .

Conrado888 komentarzy: 4085 newsów: 925.11.2011, 20:30