Futbolowe analogie
17.05.2011, 14:07, Przemysław Szews 546 komentarzy
Zbliża się, albo już nastąpił, koniec sezonu w największych europejskich ligach. Sezon, który jak co roku jednych czyni zwycięzcami, okrywa glorią dumy i chwały, a drugich wpędza w tok rozmyślań nad tym, co poszło nie tak. Oczywiście tych, którzy o ewentualne mistrzostwo aspirowali, bo są takie drużyny, które cieszą się z tego, że uchroniły się przed degradacją, albo że w ogóle przetrwały sezon w środku tabeli. Są też takie, których w ogóle żadne trofea nie interesują. Grają sobie takie drużyny w swoich ligach, cieszą się z mniej lub bardziej składnej gry, a w ramach wynagrodzenia zyskują szacunek na mieście, czy też paliwo do swoich używanych „trójek beemwu” (często „w gazie”). Te ostatnie zaliczyć można jednak do okręgówek, a w najlepszym razie do trzeciej kategorii ligowej. Tam miarą udanego sezonu niekoniecznie muszą być jakiekolwiek trofea. W drużynach klasyfikujących się w ramach tzw. europejskiej czołówki trofea to sprawa ważna, czasem wręcz honoru. Bardziej przyziemnie patrzący na świat dodaliby, że i pieniędzy, dużych pieniędzy – nie tylko za wygrane, ale także tych od sponsorów, reklam, kibiców. Skoro przy kibicach jesteśmy…
…to dla kibiców Arsenalu sezon ten kończy się jak zwykle. Może nawet gorzej niż zwykle, bo w tym roku były duże szanse na zgarnięcie całej puli. Narodziły się przy tym grupy śmiałków, twierdzących z całym przekonaniem, że przewidywali to już wtedy (a nawet zwłaszcza wtedy), kiedy poziom optymizmu i nadziei osiągał szczyty, finał taki wieszczyli polegając na swojej, wybitnej zapewne, trenerskiej i futbolowej intuicji. Inni z kolei w dalszym ciągu uparcie twierdzą, że z sezonu są zadowoleni, bo Kanonierzy grali ładnie, składnie i na temat – po prostu pech zadecydował… ale za rok, za rok to już będzie lepiej. Nie pora na roztrząsanie tego tematu, od tego będą wszelkie kończące sezon podsumowania, zestawienia, statystki etc i mój zupełnie oddzielny tekst. Wracając do tego, że ten sezon nie dla wszystkich kończy się udanie…
W kryzysowych sytuacjach, w sezonach kończących się piłkarską posuchą, kiedy nastroje i na trybunach i na trenerskiej ławce, a także w szatni są mierne… recepty na środek sytuację polepszający nie ma. Są kluby, które działają wtedy desperacko, ratunku szukają wszędzie, biorąc na rynku transferowym co się da, albo co się trafi – takie, które potrzebują reakcji natychmiastowej, szperają na ślepo, po omacku. Są też takie, które szukają rozważnie, ostrożnie, długo negocjując nad oglądanym towarem, przeliczając uważnie każdy banknot. Inne cierpliwie czekają na okazję, wypatrują młodych i zdolnych albo podkradają tych, których zauważyła i wygadała się przy tym konkurencja. Są też takie, które ze stoickim spokojem, którego nie powstydziłby się sam Chryzyp czekają… Czekają… Czekają, bo może coś im się trafi samo (najlepiej, żeby przyszło z piłkarską kartą w zębach i dobrymi referencjami), albo sama naprawi się sytuacja. Ktoś podrośnie, ktoś wróci do formy, kogoś wyciągnie się z drużyny B...
Trudno jednoznacznie zaliczyć Arsenal i Bayern do powyższych kategorii, czyli dwie drużyny o których traktuje dzisiejszy tekst. Dlaczego więc szukam analogii w dwóch zupełnie innych klubowych filozofiach, dlaczego zestawiam dwie odmienne deklinacje futbolu? Dlatego, że są to drużyny mi najbliższe i rzadko zdarza się, że obie kończą podobnie sezon. Bo o ile do takich finiszów Arsenalu zdążyłem się przyzwyczaić i przyjmować ową sytuację z (jako-taką) pokorą, o tyle sytuację zawsze, choć częściowo ratował Bayern. W tym roku „moje” drużyny solidarnie spisały rok na straty. Zestawiam je, by zastanowić się nad tym, jak zareagują, wrócę do tego jak reagowały na podobne sytuacje w przeszłości i w końcu jaki to przyniesie skutek…
Wbrew pozorom, wbrew temu co pisałem o dwóch zupełnie różnych deklinacjach futbolu, to Kanonierów z Bawarczykami poza sympatią autora łączy sporo… Ale o tym za chwilę. Z ust szkoleniowca Arsenalu na wytłumaczenie transferowej bierności zazwyczaj słyszeliśmy podobne wymówki – że przecież mamy wybudowany stadion, że klub wziął na niego pożyczkę, którą wypadałoby spłacić, że mimo tego wszystkiego i tak udaje się trzymać finanse w ryzach i wyniki są więcej niż satysfakcjonujące, ale aby tak było dalej, na kosztowne transfery pozwolić sobie nie możemy. I tak mamy drużynę silną i jest zaskakująco dobrze tak jak jest. Owszem, patrząc na wydatki i transfery Arsenalu, i tak jest w wyjątkowo dobrej sytuacji, co rok walcząc o mistrzostwo własnym nakładem pracy – czyt. wychowankami klubu, zawodnikami młodymi, kupionymi okazyjnie - którzy często w jedenastu kosztują tyle, co trzech, czterech zawodników rywala. Jest to swego rodzaju precedens w europejskiej skali, tyle tylko, że zwracam uwagę na niepozorne sformułowanie – „co roku walcząc”…
Czas na analogię. Bayern, rok przed Arsenalem także zbudował stadion. Podobnie jak Kanonierzy, wziął na niego pożyczkę. Zapłacił jednak mniej – 340 milionów euro, do 390 milionów funtów wydanych przez Arsenal. Podobnie jak klub z Londynu, Bayern związał się z bogatym sponsorem i oddał mu nazwę swojego stadionu. Allianz Arena uznawana jest, obok Wembley, za najnowocześniejszy architektonicznie obiekt sportowy świata. Bajer(n) ze zmieniającą kolory powłoką znany jest już niemal przez każdego sympatyka futbolu (Wikipedia twierdzi, że widać ją z oddalonych o 70 km austriackich szczytów). W każdym meczu zasiada na niej 69 000 kibiców Bayernu – na Emirates 61 000. Ktoś powie: „chwila, chwila, ale przecież Bayern budował stadion razem z drugim klubem z Monachium”. Tak, mecze na Allianz Arenie rozgrywa także TSV, któremu na budowę stadionu pieniądze pożyczył… Bayern.
Mimo budowy stadionu Bayern po nieudanym sezonie 2006/2007 zainwestował w kompletną przebudowę zespołu, wyremontował wymagające tego formacje, wyeliminował wszelkie wątłości i przewietrzył kadrę. Przyszli wtedy między innymi Ribery, Toni, Klose. Zainwestowane pieniądze szybko przerodziły się w sportowe wyniki – Bawarczycy zdobyli wszystko, co mieli na swoim podwórku do zdobycia – Puchar Ligi, Mistrzostwo i Puchar kraju. Wydano wtedy ponad 100 milionów euro, a przecież zarząd Bayernu w żadnym wypadku nie należy do szczodrych w wydatkach na nowych graczy. To kolejna analogia między Arsenalem i Bayernem. Oba kluby są bardzo mądrze zarządzane, oba są klubami dochodowymi i oba niechętnie wydają swoje pieniądze na transfery (tyle tylko, że jeden z nich kiedy trzeba, do transferowej kieszeni sięga). Żeby nie być gołosłownym – Deloitte wyliczył, że zyski Arsenalu za sezon 2009/10 wyniosły 274 miliony euro, plasując londyńczyków na miejscu czwartym, za Bayernem z 323 milionami. Tempo wzrostu w ostatnich pięciu latach jest podobne. Skąd te zyski? Przychody z meczów: Arsenal, 114 milionów – Bayern, 66. Prawa z transmisji: Arsenal, 105 milionów – Bayern, 83. Różnice bardzo duże. Dlaczego więc Bayern jest przed Arsenalem? Wyliczenia sugerują, że słabość Arsenalu kryje się w kontraktach reklamowych i pieniądzach od sponsorów. Niemcy biją tutaj Kanonierów na głowę: 172 miliony euro (najwięcej z całej europejskiej czołówki, o 20 milionów więcej od pierwszego w zestawieniu Realu Madryt) do 53 milionów wynegocjowanych przez Arsenal. To może być argument koronny w dyskusji na temat „po co Arsenalowi sukcesy”… Nagły wzrost dochodów Bayernu z reklam nastąpił właśnie w sezonie, kiedy Bawarczycy doczłapali się do finału Ligi Mistrzów. Okazuje się, że sama ładna gra i popularność wśród kibiców nie wystarcza do tego, aby dostawać godziwe pieniądze od partnerów, albo, że zarząd jest w negocjacjach kontraktów reklamowych po prostu słaby - Arsenal dostaje mniej od Manchesteru, Chelsea, Liverpoolu, czyli całej historycznej Wielkiej Czwórki. Dla porównania: dzięki wpływom z reklam Czerwone Diabły przebiły Kanonierów niemal dwukrotnie, Chelsea dostała więcej o 15 milionów (nie wliczają się tu pieniążki Romana), a Liverpool aż 20.
Jak pokazuje inne zestawienie, magazynu Forbes – potencjał Kanonierzy mają wszakże ogromny. W zestawieniu najbardziej wartościowych klubów na świecie zajmują miejsce trzecie(1,19 mld USD), przed Bayernem (1,05 mld USD), a za Realem (1,45 mld USD) i Manchesterem(1,86 mld USD).
Pisząc o marketingowej słabości i potrzebie sukcesów Arsenalu, której to potrzeby zdaje się nikt nie dostrzegać, dopatrzyłem się związku między jednym, a drugim. Owy związek to nadchodzące Emirates Cup. Mocarna obsada pucharu sponsora pokazuje właśnie, że – albo, panom z marketingu i PRu po prostu się nie chciało, albo… że z takimi rywalami łatwiej będzie zdobyć swój de facto puchar. Dla porównania Bayern zaprosił na analogiczne rozgrywki sponsorowane przez Audi (Citroen przy Audi wypada także trochę bladziej…) - AC Milan, FC Barcelonę i SC Internacional Porto Alegre. Pomijając ostatnią drużynę, to czy Rossoneri i najpopularniejsza obecnie drużyna na świecie, być może zwycięzca tegorocznej Ligi Mistrzów nie tworzą lepszego wizerunku towarzyskiego pucharu (przy okazji, rok temu gościli drugiego tegorocznego finalistę LM)? Pomijając wizerunek i patrząc pragmatycznie: czy przyjazd drużyn New York Red Bulls czy Boca Juniors przyniosą tak samo wymierne korzyści jak wizyta Barcelony, czy Milanu?
Zostawiam już marketingowo-piaarowe sprawy na boku i wracam do transferów, powyższe pytanie zostawiając otwarte. Powiedzmy sobie jasno. Transferowego fixu na nieudany sezon nie ma. Kluby szukają różnych przepisów, jedne zadowalają się fast-foodem, inne kosztują różnych zagranicznych specjałów. Arsenal dość często poprzestaje na gorącym kubku (Sebastien Squillaci, Mickaël Silvestre), podczas gdy Bayern zamawia pełnowartościowy obiad (Ribery, Robben, Gomez). Czasem okazuje się, że i gorący kubek potrafi być bardzo sycący (Vermaelen, Koscielny), a solidny obiad powoduje duże niestrawności (Toni, van Buyten). To tylko jednak wyjątek potwierdzający regułę. Ponad 30 milionów euro wydanych na Gomeza kilka miesięcy temu wydawało się być największą transferową zgagą Bayernu od lat. Obecnie, dzierżący nagrodę króla strzelców Bundesligi Niemiec strzelił w 45 spotkaniach 39 bramek i to głównie on uratował Bawarczyków od kompromitacji w postaci gry w Lidze Europejskiej. Jaką strawę przygotują oba kluby teraz, po fatalnym w skutkach sezonie? Bayern już na długo przed końcem sezonu rozglądał się za nowymi zawodnikami, przewidując, że nie będzie kolorowo, podczas gdy Arsenal powtarzał, że będzie lepiej, że jeszcze mamy szanse, że nie wszystko stracone. W Niemczech przewijały się takie nazwiska jak Contrao, Boatenga, Van der Wiel. Wenger jeszcze w kwietniu, kiedy Arsenal sytuował się za tegorocznym mistrzem, powtarzał, „że jego zawodnicy mogą odnieść sukces dzięki niepowtarzalnemu stylowi jaki prezentują”. Nie odnieśli.
Bayern zakontraktował już najlepszego strzelca 2. Bundesligi, 22-letniego Nilsa Petersena, o którego biły się wszystkie większe kluby ligi wyżej. Choć to jeszcze nie potwierdzone, kwota za perspektywicznego i uzdolnionego gracza, który strzelił w tym sezonie 24 gole waha się od 2,8 mln euro do 3,8 mln (wynik odpowiedniej klauzuli). Drugim graczem jest Manuel Neuer. Zawodnik, o którym mówi się, że jest lub lada chwila będzie najlepszym bramkarzem na świecie ma kosztować ok. 13 milionów funtów + dodatkowe opłaty (potwierdzenie transferu ma nastąpić po finale Pucharu Niemiec). Piszę to dlatego, że Wenger zaczął głośniej mówić o wydawaniu pieniędzy. Póki co, zaczął mówić, jest więc nadzieja, że przejdzie do czynów. Pozostaje mieć tylko ufać, że nie będą to pieniądze pakowane w graczy-zagadki, a w graczy, którzy są Arsenalowi potrzebni i są warci nawet większych pieniędzy i kiedy takich Francuz znajdzie, to nie zawaha się ich wydać. Nie ma już miejsca i czasu na szukanie sycących gorących kubków – jak pokazuje przykład Bayernu, czasem warto zainwestować w pełnowartościowy posiłek, utrzyma on poczucie sytości na dłużej… Ktoś powie, że nie jest w polityce Arsenalu zapisana rozrzutność. Ale czy wspominani przeze mnie Niemcy są rozrzutni? Po prostu wydają kiedy trzeba, kiedy klub notuje słabszy rok. Arsenal zanotował kolejny słaby rok z rzędu i nie może sobie pozwolić na transferową bierność. A że pieniądze ma, to mówi już o tym i zarząd i Wenger, co stanowi miłą odmianę po do znudzenia powtarzanych jak mantra słowach, że „nie mamy pieniędzy, jesteśmy przecież w nie najgorszej sytuacji, a wybudowaliśmy stadion, prawda?”. Bawarska analogia pokazuje słabość tych słów i pozwala przypuszczać, że to po prostu wymówki francuskiego szkoleniowca, broniącego zaciekle swojej filozofii i wizji prowadzenia klubu.
Pozostaje jeszcze jedna strona medalu (że trzecia? Ustalmy więc, że to medal w 3D) - coś dla miłośników teorii spiskowych, do których oko puszcza rychłe wprowadzenie przez UEFA zasad Financial Fair Play. Może to właśnie stąd transferowa bierność Wengera? Przewidział on lata temu taki obrót sprawy i utrzymywał w ryzach wydatki po to, by w niedługiej przyszłości pokazać język wszystkim abramowiczom, szejkom, perezom, barcelonom i wszystkim pozostałym kupującym na kredyt i „hańbiącym” futbol (według wengerowego kodeksu oczywiście). To naturalnie lekka ironia z mojej strony, niemniej jednak to Arsenal po wprowadzeniu FFP będzie w najlepszej sytuacji z całej Europejskiej czołówki (razem z Bayernem, Juventusem i o dziwo Realem Madryt – jak oni to zrobili, czyżby kreatywna księgowość?). Po zestawieniu wydatków z dochodami Arsenal notuje 56 milionów funtów zysku. Rozrzutni szejkowie notują ponad 170 milionów funtów straty, a ich kolega „po fachu” z Chelsea 71 milionów. Na minusie jest też Manchester United (83 mln) czy Liverpool (19,9 mln). I za to, że Arsenal jest we wspaniałej kondycji finansowej i nie musi martwić się o przyszłość należą się Wengerowi (i zarządowi) jak największe brawa. Czepnę się tylko tego, że przykład Bayernu pokazuje, że jedno można łączyć z drugim – mądrze prowadzić klub, oszczędzając kiedy można, ale kiedy trzeba - wydawać. Jest jeden problem w tych kolorowych dla Arsenalu finansowych statystykach...
Czy kibice chcą patrzeć na to, komu tabelki się zielenią, a komu czerwienią? Czy chcą się emocjonować starciami księgowych, rosnącym zyskiem, długami przeciwników? Czy plus na koncie zrekompensował kibicom Arsenalu obrazek, kiedy zadłużone Czerwone Diabły świętują Mistrzostwo Anglii, albo kiedy robiła to Chelsea? Choćby nie wiem jak wielkie finansowe rekordy bił klub i tak dla kibica nie skapnie z tego przecież ani jedno euro. Ani jednym euro długu nie obciąży też kibica klub, kiedy będzie w najgorszych nawet tarapatach. To wszystko dlatego, że wszelkie finansowe zawiłości, są dla kibica jedynie zawiłościami wirtualnymi. Kibic jest po to, żeby oglądać piękne gole, przeżywać chwile tryumfu, glorii i chwały. Nigdy nie będzie substytutem zwycięstw stan konta, czy plusy w excelowych tabelkach. Chyba, że ktoś z braku laku lubi w towarzystwie wspomnieć, że jego klub mimo, że nie wygrywa niczego, notuje dobre zyski. Ale przecież to nie jest giełda, to nie jest biznes – to przecież sport, w sporcie chodzi o coś innego. Pozostaje tylko nadzieja, że wprowadzenie FFP oprócz plasowania Arsenalu na czołowych pozycjach finansowych zestawień przełoży się także na wyniki sportowe.
Nadchodzące okienko transferowe zapowiada się niezwykle ciekawie. O ile ze strony Bayernu wiem, że mogę spodziewać się solidnych wzmocnień, bo monachijska karuzela już ruszyła, to dużo większą ciekawość budzą przyszłe ruchy Arsenalu. W kwietniu słyszeliśmy, że przygotowane jest 40 milionów funtów. Czy po zakończeniu transferowych zakupów uwidoczni się kolejna analogia? Czy te dwa piłkarskie światy połączą wspólne zakupy, które przyniosą przełom w kolejnym sezonie? Przykład Bayernu pokazał, że wydane pieniądze szybko się zwracają. Ktoś powie, że w Bundeslidze Bayern miał łatwiej. Być może, należy jednak pamiętać, że dominacja drużyny z Monachium i przepaść między rywalami już dawno się zatarły, a liga niemiecka już nie jest tą samą ligą sprzed kilku lat (moim zdaniem wyprzedza już włoską). Liga angielska jest bezsprzecznie bardziej wymagająca, wyrównana i po prostu ciężka. Ale to tym bardziej wzmacnia stwierdzenie, że aby walczyć w niej o mistrzostwo, trzeba jeszcze więcej pracy, wysiłku i… pieniędzy.
Aha, jest jeszcze inna, smutna analogia. Ubiegłoroczny finalista Ligi Mistrzów, teraz będzie musiał o nią walczyć w barażach. Arsenal jest o krok od tego, by walczyć tam razem z Bayernem…
źrodło:
Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
---|---|---|---|---|---|
1. Liverpool | 15 | 11 | 3 | 1 | 36 |
2. Chelsea | 16 | 10 | 4 | 2 | 34 |
3. Arsenal | 16 | 8 | 6 | 2 | 30 |
4. Nottingham Forest | 16 | 8 | 4 | 4 | 28 |
5. Manchester City | 16 | 8 | 3 | 5 | 27 |
6. Bournemouth | 16 | 7 | 4 | 5 | 25 |
7. Aston Villa | 16 | 7 | 4 | 5 | 25 |
8. Fulham | 16 | 6 | 6 | 4 | 24 |
9. Brighton | 16 | 6 | 6 | 4 | 24 |
10. Tottenham | 16 | 7 | 2 | 7 | 23 |
11. Brentford | 16 | 7 | 2 | 7 | 23 |
12. Newcastle | 16 | 6 | 5 | 5 | 23 |
13. Manchester United | 16 | 6 | 4 | 6 | 22 |
14. West Ham | 16 | 5 | 4 | 7 | 19 |
15. Crystal Palace | 16 | 3 | 7 | 6 | 16 |
16. Everton | 15 | 3 | 6 | 6 | 15 |
17. Leicester | 16 | 3 | 5 | 8 | 14 |
18. Ipswich | 16 | 2 | 6 | 8 | 12 |
19. Wolves | 16 | 2 | 3 | 11 | 9 |
20. Southampton | 16 | 1 | 2 | 13 | 5 |
Zawodnik | Bramki | Asysty |
---|---|---|
Mohamed Salah | 13 | 9 |
E. Haaland | 13 | 1 |
C. Palmer | 11 | 6 |
B. Mbeumo | 10 | 2 |
C. Wood | 10 | 0 |
N. Jackson | 9 | 3 |
Y. Wissa | 9 | 1 |
Matheus Cunha | 8 | 3 |
J. Maddison | 7 | 4 |
A. Isak | 7 | 4 |
- A wszystko to przez Havertza...
- 19.02.2024 30 komentarzy
- Red Dead Redemption
- 17.07.2023 12 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Tequila
- 25.09.2022 15 komentarzy
- Zagadnienia Taktyczne: Idealny początek
- 19.08.2022 16 komentarzy
- Zagadnienia taktyczne: Podsumowanie sezonu 21/22 cz.3 - Widoki na przyszłość
- 05.07.2022 27 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
- Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
- Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
- Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
- Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
- Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
@Cudny
Też Cię kocham ;)
Jak w robocie leci? :)
Charles: nikt Cię nie wołał. Odbiło mi się.
@kamil
Aaaaa specjalista z urojeniami mówisz?
Jakoś mnie to nie dziwi -.-'
W tym angielskim newsie jest też napisane, że Gibbs w razie czego ma zastąpić Clichiego gdy ten zdecyduje się odejść, wiem że to nic oficjalnego, ale powołują się na wypowiedź Wengera, a więc widać jak Boss chcę wyciągać wnioski... po co nam doświadczony i ograny Baines, lepiej wystawić nieopierzonego małolata do podstawowego składu a w razie kolejnego nieudanego sezon można przecież powiedzieć "w przyszłym sezonie wyciągniemy wnioski", przecież te słowa w ustach Wengera dawno straciły jakąkolwiek moc wiążącą.
@ Charles
Kolega maks. :)
Pamiętaj "Charlie-Vpr-Kamil" to źli doradcy Wengera.
@kamil
Ktoś mnie wołał? :D
Nie ma co gdybać. Czas pokaże, czy Wenger wyciągnie wnioski. Tylko, czemu teraz miałby to zrobić, skoro wcześniej tego nie czynił? Cóż, ten sezon jest wyjątkowo rozczarowujący, więc może tym razem do Bossa coś dotrze. Oby.
@ Vpr
Kapitalne prawda? :D
"Taka sytuacja : koniec nieudanego sezonu 2009/2010. I trenerowi Wengerowi
przed nowym sezonem doradza dwóch doradców. Jednego nazwijmy np.
Charlie-Vpr-Kamil , drugiego np. Maks-AlexvanPersie-Sebasz."
henry147 > racja, jesteś słaby z angielskiego :P
henry147 > Ja też jestem słaby ,ale wydaje mi się ,że Wenger ma sprzedać Arshavina ,aby mieć kasę na transfery . Klub ma nadzieje ,że otrzyma 15 mln funtów . Tak mi się wydaje :P
Arsenal_1886>słaby jestem z angielskiego ale chodzi o to że arshavin ma przedlużyć kontrakt
guardian.co.uk/football/2011/may/17/arsenal-andrey-arshavin-new-signings
@Thierry
Berbatov słaby technicznie? Brakuje jeszcze bramkostrzelnego Bendtnera w tym komentarzu...
Technika, wyszkolenie techniczne - niby ciężko to jednoznacznie określić, ale założę się, że nie wymienisz nawet 3 napastników z EPL, którzy zdecydowanie przerastają Bułgara "wyszkoleniem technicznym". Jeżeli chodzi o piłkarzy Arsenalu, to poza Robinem (który moim zdaniem bez wątpienia jest ogólnie - lepszym graczem) i może jeszcze Fabregasem lub Nasrim (ale to inna sprawa, bo panowie używają swoich umiejętności do wykonywania zupełnie innych zadań na boisku, co powoduje, że ciężko ich porównać) nie ma nawet sensu szukania zawodnika, którego można by z nim zestawić. Moim zdaniem Berbatov i Van Persie to absolutnie ścisła światowa czołówka wśród obecnie grających zawodników, jeżeli chodzi o "wyszkolenie techniczne", które z kolei potrafię odróżnić od nierzadko ważniejszych dla drużyny szybkich nóg i koordynacji Messiego, spokoju i precyzji Xaviego, trzymania się na nogach i specyficznego stylu Nasriego czy sztuczek, które w połączeniu ze swoją techniką prezentował Ronaldinho. Powtarzam - sam aspekt "techniki" nijak ma się do tego, jak dobrym napastnikiem jest według mnie Bułgar, bo, nie oszukujmy się - we współczesnym futbolu są ważniejsze wartości, szczególnie dla napastnika i szczególnie w Anglii. Nie wiem, skąd ta trudność na naszym portalu w zaakceptowaniu faktu, że Berbatov to fenomen pod względem "wyszkolenia technicznego". To, że brakuje mu szybkości czy siły przebicia, które od techniki potrafią być znacznie ważniejsze - to już zupełnie co innego. To właśnie sprawia, że najlepiej wyszkolony technicznie zawodnik =/= najlepszy, a przynajmniej nie musi tak być, a niektórzy zdają się tego nie dostrzegać.
Powiem wam tak robi się z nami to co z Liverpoolem smutne ale prawdziwe ;/ Czas pozbyć się naszego trenera i zatrudnić trenera Porto :)
City-Stoke, czyli jak Mistrzostwo Anglii skończyć na 4 miejscu
transfery.info/news-full-14765.html za free :) ehhh widziałbym u nas Pirlo xd
Hahah 4 miejsce i to do tego za City XD Ale Milutko :)
youtube.com/watch?v=hdDUCXQsgkQ&feature=related
...
City to nie my ze spieprzy taka okazje,a to ze Wenger przejrzy na oczy to watpie.On ma swoj swiat i nawet te 4 miejsce on uzna za sukces
Bo i wygraliśmy z najlepszymi zespołami w tym sezonie. Zarówno z finalistami LM jak i z tym całym City. Tyle, że chłopaki się wypalili i załamali po odpadnięciu z 3 pucharów w ciągu 2 tygodni i skończyło się klapą..
Mamy strasznie słabe końcówki sezonu, a przyczyną tego jest zajeżdżanie graczy i brak klasowych zmienników. Gdzieś czytałem świetną analizę w jaki sposób przez sezon prowadzi zespół Ferguson, a w jaki sposób Wenger. I tam wszystko było jak na dłoni. Fergi rotuje składem przez cały czas, a Wenger nie ma za bardzo takich możliwości i na koniec roku dostajemy takie baty
A jakie sa szanse, ze wygramy z Fulham na ich stadionie ? :D
Hah a wy chyba nie odrozniacie techniki od dryblingu ;p Zobaczcie jak przyjmuje i odgrywa piłkę Berbatov, wcale nie gorzej niż van Persie.
w sumie to moze i dobrze, ze spadniemy na 4, Wenger przejzy na oczy i zobaczy co to jest niekonsekwentnosc, przeciez moglibysmy wygrac (albo chociaz zremisowac) ten mecz z Boltonem i juz byloby 3 msc. ale czuc teraz taki brak woli walki, jak myslicie jakie sa szanse, ze MC straci pkt. w ostatniej kolejce ??
@Christian
Akurat w tym sezonie mamy bilans bardzo dobry z najlepszymi, szczególnie na The Emirates, gdzie z czołówki ograł nas tylko Tottenham.
z Barcą 2-1
z MU 1-0
z Chelsea 3-1
Z L'poolem i Shitty głupie remisy.
Nasz problem leży w regularności i w durnych wpadkach, ktrych mieliśmy w tym sezonie od groma
No i spadamy na 4 pozycję, My mamy wygrywać z najlepszymi zespołami, bez jaj ;/
Dokładnie, jest bardzo dobry w wykończeniu akcji, ale z techniką nieco gorzej mało widziałem wygranych jego dobrych pojedynków jeden na jeden.
inzynier
No chyba mi nie wmówisz, że Berbtov jest świetny technicznie. Oczywiście, że technikę ma ale w porównaniu z innymi graczami prezentuje się mizernie.
inzynier-> technik w dobijaniu piłki
xThierryHenry
widać że mało sie znasz na footballu, skoro mówisz że Berbatov nie jest dobry technicznie. Jeden z najlepszych techników na Świecie...
A najgorsze jest to,że PL z roku na rok jest coraz trudniejsza i każdy walczy Tottenham, Chelsea Manu, Sunderland, Aston Villa czy teraz City naprawdę może być bardzo ciężko w następnym sezonie a nie daj boże będzie tak jak odejdzie kilku kluczowych piłkarzy będą urazy a nie będziemy dobry wzmocnień to wtedy Arsene dopieru spojrzy prawdzie w oczy.Chociaż jak zwykle się czegoś wyprze i powie to samo a sukcesów brak.
Tevez jeszcze krolem strzelcow bedzie, wlasnie dogonil Berbatova
xThierryHenry-No dokładnie a my tego nie robimy bo tam zarząd myśli i wiedzą,że kibice cierpią bez sukcesów swojej ukochanej drużyny i już próbują zrobić aby to ich dzieło pięło się w górę a kibice z roku mieli jeszcze większą przyjemność z gry i sukcesów swojej druzyny.
Berbatov przypomina trochę Mario Gomeza z Bayernu. Lis pola karnego, niezbyt dobry technicznie ale bramki ładuje ;)
Wenger powie ze to i tak jest duze osiagniecie i ze kibice powinni byc z dumni bo druzyna pokazala wielkiego ducha walki przez caly sezon.
I bardzo dobrze, że Tevez idzie na króla strzelców. Niech ten Berbatov się schowa, może dla Argentyńczyka jedynie pucować chodaki. Co do podium to cóż, ostatni mecz zadecyduje. Niby mamy o co grać, ale ile to już razy słyszałem w tym sezonie i co wyszło? Jak zawsze.. Spadnięcie na 4 miejsce będzie kwintesencją ostatnich 2-3 miesięcy
Filip
Bo każdy normalny klub, gdy nie idzie i nie spełnia oczekiwań kibiców to robi drastyczne zmiany. Ziany w sztabie trenerskim, zmiany kadrowe, transfery. A u nas co? Pewnie odejdzie Denilson i kupimy 17-lentniego wychowanka Farsy...
Tevez się zrównał golami z Berbatovem chociaż tyle dobrego :D Mam nadzieję, że wyprzedzi tego drewniaka bo taki król strzelców to lipa dla całej ligi
A wiecie co mnie najbardziej dobija,że mamy mamy od wielu sezon prawie ten sam skład a City wymienia prawie połowę i juz są dobrze zgrani i zajmują lepszą pozycję w lidze, tego nie mogę zrozumieć jak zapewne wielu ludzi.
Nie ma to znaczenia czy gra tam kasa czy nie.My jestesmy obecnie na czwartej lokacie,oni sa na trzeciej i raczej sie to nei zmieni.Za rok bedzie jeszcze gorzej.
To się nazywa wykorzystywać czyjeś (nasze) potknięcia. No nic, dla nas sezon rozpocznie się wcześniej. Mam tylko nadzieję, że na CC Wenger wystawiał będzie w tym sezonie w 100% rezerwy, a na FA w połowie rezerwy
*jeszcze nie było Abdullahów Muhammadów Al Hadżifów...
a manchester city wygrywa ze stoke 3;0...
xThierryHenry---> Ciekawe dlaczego sobie NIE zapracowali na LM gdy jeszcze Abdullahów Muhammadów Al Hadżifów...
xThierryHenry-No ok może zasłużyli sobie przez cały sezon na LM, ale kasa też ma tutaj udział bo nie wierzę,że City bez dokonanych transferów zajęła by od razu wysokie miejsce w ligowej tabeli.
3-0 i trzeba liczyć na potknięcie w następnej kolejce ; ]
City, Tottenham robią postępy, Liverpool też wraca na właściwe tory, Chelsea i manu to cały czas najwyższa półka a u nas znacznych postępów nie widzę... jak tak dalej pójdzie to w nast. sezonie będzie lipa
Zobaczcie na skład City i pokażcie mi jakies mega gwiazdy. Tevez, Toure Silva to takie głośniejsze nazwiska. Nie mówicie, że kasa dala im LM, zapracowali sobie i zasłużyli.
Hajs daje $ity LM. Nam tez by się przydał aby kupić graczy potrzebnych jak roślina światła. Nie mówię o szastaniu kasa jak City ale o zakupach pierwszej potrzeby. Cieszy mnie jedynie fakt, że mamy renomę klubu zawsze starającego się grać ładną piłkę - nagroda pocieszenia od sześciu lat...
hehe tradycyjnie na sam koniec się staczamy :D Było by jeszcze pare kolejek to Uefa Europa League welcome :D
Szef
Trochę optymizmu :D zawsze mogło być gorzej :D