Garść ciekawostek przed meczem z Liverpoolem

Garść ciekawostek przed meczem z Liverpoolem 09.10.2022, 15:29, Bartek Romanowski 0 komentarzy

Już za niespełna 2 godziny Arsenal rozegra kolejne spotkanie w Premier League. Na Emirates Stadium przyjedzie zespół Liverpoolu. W ostatnich 3 kolejkach Kanonierzy zdobyli 6 punktów, ulegając Manchesterowi United na wyjeździe 1-3 oraz pokonując kolejno Brentford na wyjeździe 3-0 oraz Tottenham u siebie 3-1. Drużyna gości w poprzednich 3 meczach ligowych zgromadziła 5 punktów, pokonując Newcastle u siebie 2-1 i remisując kolejno z Evertonem na wyjeździe 0-0 oraz z Brightonem u siebie 3-3. Gospodarze przystępowali do bieżącej kolejki z pozycji lidera, The Reds plasowali się na 9. miejscu. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących obu ekip.

Bezpośrednie pojedynki
• Arsenal wygrał zaledwie 1 z ostatnich 14 spotkań w Premier League przeciwko Liverpoolowi.
Kanonierzy mogą zaliczyć 5. ligową porażkę z Liverpoolem z rzędu po raz pierwszy w historii istnienia klubu.
The Reds wygrali ostatnie 2 wyjazdowe mecze na stadionie Arsenalu w lidze – tyle samo ile w poprzednich 20. Nigdy nie udało im się pokonać Kanonierów w 3 kolejnych ligowych spotkaniach wyjazdowych.
• Arsenal nie potrafił zachować czystego konta w 13 poprzednich spotkaniach z Liverpoolem w Premier League, tracąc w nich 39 bramek. Ostatni mecz ligowy, w którym piłkarze z Anfield Road nie potrafili strzelić gola Arsenalowi, zakończył się wynikiem 0-0 w sierpniu 2015.
• Liverpoolowi brakuje 2 trafień przeciwko Kanonierom, aby stać się drugim klubem w historii angielskiej piłki, który strzelił 300 ligowych goli w meczach z Arsenalem. Jak dotąd dokonał tego tylko Manchester United.

Arsenal
• 21 punktów Arsenalu po 8 kolejkach to ich 3. najlepszy start sezonu Premier League. Dwukrotnie mieli na tym etapie rozgrywek po 22 punkty - w 2004/05 kończyli ligę jako wicemistrzowie, w 2007/08 na trzecim miejscu.
Kanonierzy wygrali każde z ostatnich 7 spotkań w Premier League na Emirates Stadium, licząc wszystkie 4 w bieżącym sezonie.
• Pozostają jednak bez czystego konta na własnym stadionie w 9 kolejnych meczach ligowych, od wygranej 2-0 z Leicesterem w marcu tego roku.
• W poprzednim sezonie Premier League Arsenal przegrał 5 z 6 meczów z drużynami, które zakończyły go w TOP3, wliczając w to 3 porażki na Emirates Stadium.
• Arsenal w czwartkowym meczu ustanowił nowy rekord klubowy kolejnych meczów bez remisu we wszystkich rozgrywkach – ostatni raz podzielili się punkami z Burnley w styczniu tego roku.
• Gabriel Jesus w bieżącej kampanii ligowej, czyli w swoich pierwszych 8 występach w Premier League w barwach Arsenalu, strzelił 5 goli i zanotował 3 asysty. Tylko Erling Haaland (12) brał udział w większej liczbie bramek w tym sezonie – nie licząc statystyk z bieżącej kolejki.
• Jesus pozostaje niepokonany w 51 meczach Premier League, w których zdobywał bramkę (Z48, R3).
• Eddie Nketiah zdobył 12 goli w swoich ostatnich 15 występach w Arsenalu od pierwszej minuty, licząc wszystkie rozgrywki.
• Bukayo Saka wystąpił w każdym z poprzednich 50 meczów Arsenalu w Premier League, od spotkania z Newcastle w maju 2021, kiedy przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych.

Liverpool
• Liverpool ma szansę pozostać bez zwycięstwa w pierwszych 4 wyjazdowych meczach sezonu Premier League, po raz pierwszy od kampanii 2010/11 za Roya Hodgsona.
The Reds tracili gola jako pierwsi w 9 z ostatnich 11 ligowych spotkań, jednakże tylko jeden z tych meczów przegrali – 1-2 z Manchesterem United w sierpniu tego roku.
• Tracili punkty w 5 z 7 ligowych występów w bieżącej kampanii Premier League.
• 10 punktów zdobytych w tym sezonie jest ich najgorszym wynikiem po 7 kolejkach Premier League od kampanii 2014/15 za Brendana Rodgersa. Najniższy wynik po pierwszych 7 meczach sezonu drużyny, która ostatecznie zdobyła mistrzostwo, to 11 punktów Manchesteru United w sezonie 2002/03.
• Zespół Jurgena Kloppa jest najgorszy, biorąc pod uwagę pierwsze połowy. Przegrywali do przerwy w 5 z 7 meczów w tej kampanii, a także nie zdołali zdobyć nawet bramki w ciągu pierwszych 45 minut we wszystkich spotkaniach wyjazdowych w bieżącym sezonie.
• Diogo Jota zdobył 6 goli w 8 występach w Premier League przeciwko Arsenalowi, wliczając w to 5 bramek w 4 spotkaniach w barwach Liverpoolu.
• Jota strzela gola Kanonierom średnio co 67 minut, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich piłkarzy w historii Premier League, którzy rozegrali przeciwko Arsenalowi przynajmniej 200 minut.
• Roberto Firmino zdobył 5 bramek w 6 ligowych występach w tym sezonie – tyle samo ile w 20 w poprzedniej kampanii.
• Firmino zdobył 9 goli w Premier League przeciwko Arsenalowi – najwięcej przeciwko jednej drużynie.
• Jurgen Klopp przegrał zaledwie 1 z 18 meczów o stawkę jako menedżer Liverpoolu z Arsenalem, jednakże dwa z remisów w tych spotkaniach kończyły się porażkami po serii rzutów karnych (w meczu o Tarczę Wspólnoty oraz w pucharze ligi).

Garsc ciekawostekLiverpoolStatystyki autor: Bartek Romanowski źrodło: bbc.com