Kanonierzy w męczarniach awansują do finału po karnych

Kanonierzy w męczarniach awansują do finału po karnych 12.04.2014, 19:00, Sebastian Czarnecki 3136 komentarzy

To, że Wigan nie będzie wcale łatwym przeciwnikiem w półfinale Pucharu Anglii dla Arsenalu, było wiadomo już od samego początku. Drużyna z Championship, mimo że występuje o jedną klasę rozgrywkową niżej, jest przecież obrońcą tytułu i nie bez powodu dotarła już tak daleko, aż do Final Four, eliminując po drodze Manchester City. Mecz, zgodnie z przewidywaniami, był bardzo wyrównany, a The Latics stanowili prawdziwe wyzwanie dla londyńczyków. Ich wysoki i agresywny pressing sprawił, że Arsenal nie miał żadnego pomysłu na wyprowadzanie ataków, przez co oglądaliśmy bardzo mało akcji. Podopieczni Uwego Roslera bez żadnego zarzutu realizują swój plan, którego celem było skuteczne bronienie dostępu do własnej bramki i kontrowanie ataków Arsenalu, ale nie potrafili do samego końca dotrzymać jednobramkowego prowadzenia.

O awansie zadecydowały dopiero rzuty karne, które nadeszły po nudnej i bezbramkowej dogrywce. Łukasz Fabiański okazał się w serii jedenastek bohaterem Arsenalu i wielkim stylu pomógł swojej drużynie w awansie. Mimo słabej gry, Kanonierzy mimo wszystko potrafili podnieść się z kolan i zrealizować swój cel, za co należą im się ciche, ale jednak brawa.

Arsenal: Fabiański - Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Monreal (63. Gibbs) - Arteta, Ramsey (112. Kallstrom) - Chamberlain, Cazorla, Podolski (68. Giroud) - Sanogo

Wigan: Carson - Perch, Boyce, Ramis, Crainey - McArthur, McEachran (64. Collison) - McManaman (68. Powell), Gomez, Beausejour - Fortune

Początek meczu zdecydowanie należał do podopiecznych Arsene'a Wengera, którzy już w piątek minucie mogli objąć prowadzenie. Z prawego skrzydła świetnie dośrodkował Chamberlain, a w piłkę wbiegł Yaya Sanogo, który oddał mocny strzał głową. Francuz zachował się w tej sytuacji najlepiej jak mógł, ale Scott Carson wyczuł jego intencje i zdołał go zatrzymać.

Kolejne minuty to jednak chaos w wykonaniu londyńczyków. Kanonierzy nie mieli żadnego pomysłu na przedostanie się pod pole karne przeciwników, którzy bronili się bardzo wysokim i agresywnym pressingiem. Arsenal został zmuszony do wycofania się na własną połowę i wymianę podań między linią obronną, włączając w to również Łukasza Fabiańskiego.

Czas mijał, a na Wembley w dalszym ciągu było bez akcji. Łukasz Fabiański nie miał żadnej okazji do wykazania się swoimi umiejętnościami, zaś Arsenal w dalszym ciągu nie miał planu, jak sforsować wysoko ustawioną defensywę rywala, która cały czas dawała się londyńczykom we znaki agresywnym pressingiem i podwojonym kryciem.

Dopiero w 26. minucie londyńczycy stanęli przed szansą na objęcie prowadzenia, ale i ta miała miejsce dopiero po stałym fragmencie gry. Santiago Cazorla dośrodkował w pole karne, Thomas Vermaelen zgrał piłkę do Bacary'ego Sagni, a ten z ostrego kąta strzelił obok bramki. Niemniej, była to najciekawsza okazja od dwudziestu minut.

Pięć minut później podopieczni Uwego Roslera po raz pierwszy zdecydowali się odważniej zaatakować bramkę Arsenalu. Callum McManaman przeprowadził świetny rajd prawym skrzydłem, którym spenetrował defensywę rywala, jednak piłkę w ostatniej chwili wybił Per Mertesacker.

W 35. minucie strzałem z dystansu popisał się Yaya Sanogo, ale piłka przeleciała ponad bramką strzeżoną przez Scotta Carsona.

Pięć minut później Alex Oxlade-Chamberlain został sfaulowany przez Bausejoura przed polem karnym Wigan. Do rzutu wolnego podszedł Lukas Podolski, jednak strzelił obok bramki.

W 43. minucie nieoczekiwanie w akcji sam na sam z Carsonem znalazł się Yaya Sanogo. Francuz był szybszy od defensorów Wigan, jednak nie potrafił umiejętnie przyjąć futbolówki, w rezultacie czego angielski golkiper nie miał żadnych problemów z interwencją.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie, a sędzia zaprosił obie drużyny na przerwę przy bezbramkowym remisie.

Druga połowa zaczęła się w dokładnie taki sposób, w jaki przebiegała znaczna część jej poprzedniczki. Gra w środku pola, rozpaczliwe próby Arsenalu i wysoki pressing ze strony Wigan, który uniemożliwił przedostanie się pod ich pole karne. Londyńczycy w dalszym ciągu nie mieli żadnego pomysłu na grę.

W 59. minucie Callum McManaman przeprowadził kolejny groźny rajd prawą stroną boiska. Anglik w świetnym stylu zszedł do środka, a kiedy już znalazł się w polu karnym Arsenalu, został powalony przez Pera Mertesackera. Sędzia nie miał żadnych wątpliwości, rzut karny.

W oczekiwaniu na wykonanie rzutu karnego pomocy medycznej otrzymywał Ignacio Monreal, który prawdopodobnie naderwał mięsień uda i musiał opuścić boisko. W jego miejsce wszedł Kieran Gibbs.

A chwilę później Wigan wykorzystało jedenastkę! Łukasz Fabiański wyczuł co prawda intencje Jordiego Gomeza, ale mimo to nie dał rady obronić dobrego uderzenia Hiszpana. 1-0 dla Wigan!

W 74. minucie atomowy strzał z dystansu oddał Alex Chamberlain, ale Scott Carson nie miał najmniejszego problemu z interwencją.

W 80. minucie Kanonierzy przeprowadzili swoją najgroźniejszą akcję od stracenia bramki. Na wolnej pozycji znalazł się Olivier Giroud, ale Scott Carson fantastycznie zatrzymał francuskiego napastnika ryzykowną interwencją i wybił futbolówkę na rzut rożny.

Minutę później Arsenal doprowadził do wyrównania, właśnie po tym dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry! Strzał głową jednego z londyńczyków znalazł się na słupku, chwilę później Carson obronił dobitkę Gibbsa, a Per Mertesacker okazał się ostatnim zawodnikiem, który dotknął piłki i skierował ją do bramki. 1-1!

Arsenal pragnął jeszcze wyjść na prowadzenie, jednak akcje w kolejnych minutach nie przyniosły powodzenia. Najpierw strzał Girouda zatrzymał Carson, a dwie minuty później strzał głową Pera Mertesackera przeleciał ponad bramką Anglika.

Sędzia doliczył jeszcze pięć minut do drugiej połowy, jednak żadna ze stron nie chciała już narażać się na ewentualne kontry. Do 90. minuty wciąż mamy remis, tyle że tym razem bramkowy.

W pierwszej części dogrywki najbardziej aktywnym piłkarzem na boisku był Yaya Sanogo, który dwukrotnie dochodził do strzału. Najlepszą okazję zmarnował w 97. minucie, kiedy to jego strzał w wielkim stylu obronił Scott Carson.

Kanonierzy byli stroną dominującą w dodatkowym czasie, jednak ich próby cały czas były blokowane przez defensorów Wigan, lub kończyły się bezpośrednio na golkiperze The Latics. W każdym razie, na Wembley wciąż nie oglądaliśmy bramek.

W 20. minucie dogrywki potężny strzał z dystansu oddał Alex Chamberlain, jednak piłka huknęła z ogromną siłą w spojenie słupka z poprzeczką. Scott Carson odetchnął z ulgą.

Do końca dogrywki nic już nie uległo zmianie, czekają na nas rzuty karne.

0:0! Gary Caldwell podszedł do pierwszej jedenastki, ale został zatrzymany przez Fabiańskiego!

1:0! Mikel Arteta technicznym strzałem pokonał Carsona i wyprowadził Arsenal na prowadzenie!

1:0! Łukasz Fabiański broni drugą jedenastkę! Tym razem wyczuł intencje Jacka Collisona!

2:0! Kim Kallstrom we wspaniały sposób pokonał Carsona, 2-0 dla Arsenalu!

2:1! Jean Bausejour znalazł sposób na Łukasza Fabiańskiego i strzelił pierwszą bramkę z rzutu karnego dla Wigan.

3:1! Olivier Giroud technicznym strzałem po ziemi pokonał Carsona i 3-1 dla londyńczyków!

3:2! James McArthur podtrzymuje nadzieje Wigan i strzela bramkę, już tylko 3-2 dla Arsenalu.

4:2! SANTIAGO CAZORLA WYKORZYSTAŁ DECYDUJĄCĄ JEDENASTKĘ I PRZYPIECZĘTOWAŁ AWANS ARSENALU DO FINAŁU!

FA CupRaport pomeczowyWigan Athletic autor: Sebastian Czarnecki źrodło: własne
mskafc komentarzy: 579614.04.2014, 10:58

"ramsey doubt for west ham"

przegrzał nam starzec Aarona, bo poważnie, 90 min dla powracajacego po kontuzji to za mało.

mallen komentarzy: 2123914.04.2014, 10:58

Dokładnie napastnik i defensywny pomocnik klasy światowej to podstawa na to okienko!

Flamini tez nie jest tam jakaś ścianą, ale chociaż nadrabia walecznością i wykaszaniem rywali.

mskafc komentarzy: 579614.04.2014, 10:56

Daniho

ja ogladam, kozaackiiiiiiiiiii :)

Master10 komentarzy: 9225 newsów: 314.04.2014, 10:55

jackiew - chyba jestes lewiklfc na anglia.com gdzie twoje komentarze zostaly usnuniete przez moderatora odnosnie mojej osoby

Jesli nie, to masz kolege o takim samym poziomie, a to oznacza ze jest was wiecej :/ jak wtedy zmienic nastawienie odnosnie kibicow liverpoolu?

ale abstrahujac od tego zarzuciles ciekawy temat, wiec mozemy podyskutowac

Rodgers dokonal paru transferow i mozna powiedziec, ze to byly transfery w 60% udane

Trudno oceniac Mignoleta, ktory nie ma za wiele roboty w meczach, jednak zdarzaja mu sie wpadki, dlatego jest on srednim bramkarzem i po przejsciu z Sunderlandu nie zrobil zadnego progressu. Jest troche lepszy niz przecietny, ale nie jest na pewno top 5 ligi angielskiej. Gra na przedpolu i gra nogami to jego bolaczka

Sakho jest w miare dobry, ale jeszcze czasami za drewniany, jednak ze jest w miare mlody mozna uznac go na +, w koncu to jego pierwszy sezon i jeszcze nie przyzwyczail sie do gry w premierleague widocznie ( obecnie skrtel jest po prostu lepszy )

Coutinho gra dobrze, ale tez ma czasem 2-3 mecze, gdzie go w ogole nie widac, za to w meczach z czolowka walczy, ze sredniakami jakos mu sie nie chce, takze nieco ponad przecietnosc

Sturridge to bardzo dobry transfer

Aspas - w ogole sie nie sprawdzil i po obejrzeniu go na treningach Rodgers stwierdzil, ze jest za slaby i nie pomoze za wiele druzynie

Cissokho - gra jest ok. ale nie na poziomie czolowki premierleague

Transfery Salaha i Konoplanki to jak widac slabe starania Rodgersa, bo chcial miec tych zawodnikow u siebie, ale nie przekonal wlascicieli do tych zawodnikow.

Byc moze jest paru innych zawodnikow, ktorzy w sumie nic nie wniesli do zespolu, takze trudno stwiedzic, ze Rodgers jest cudotworca

Moses tez jak przyszedl to gral w miare dobrze, a pozniej to gra ogony i to tez tak w miare srednio - wypozyczenia biore pod uwage, bo przeciez mozna dobrze wypozyczyc Sahina z REalu lub zle wypozyczyc jak Arsenal Kalstroma czy wczesniej Liverpool Sahina

Takze te transfery nie byly ani dobre, ani zle, bo summa summarum wyszlo na 0 lub niewielki plus

cegla5055 komentarzy: 152514.04.2014, 10:51

kaziu874--> masz w 10% racje. My nawet miesliśmy lepszy skład od Manchesteru, który zdobywał mistrzostwo w poprzednim sezonie. problem są liczne kontuzje (tataj wina lezy zapewne po stronie Wengera, trenigów i sztabu medyczego) a po drugie naszym problemem jest właśnie taktyka. Bo taki Liverpool jak strzeli gola to zapieprzaja zeby strzelic kolejnego. A my strzelimy i cofamy sie pod pole karne. Nie gramy wogole pressingiem. Nie mamy gry silowej. Nie ma DP od ktorego kazdy by sie odbijal jak od sciany.

Taki Liverpool ma slaba obrone ale ma dobry atak. A my mamy slaby atak i slaby srodek w destrukcji. Bo taki Ozil czy Cazorla nie beda walczyc w obronie bo kazdy ich przepcha. Zreszta Artete tez.

Latem potrzeba popierwsze defensywnego pomocnika i napastnika. To tyle o wzmocnienie. No i jesli ktos odejdzie to trzeba tez uzupelnic te braki.

mallen komentarzy: 2123914.04.2014, 10:50

Ja bym chciał zobaczyć Kima od pierwszych minut.

Daniho komentarzy: 9765 newsów: 114.04.2014, 10:49

youtube.com/watch?v=hLr9EMm8ZZk
emocje :D

Daniho komentarzy: 9765 newsów: 114.04.2014, 10:42

na papierze od Liverpoolu to mam tylko gorsza szpice , a ile z tego mamy ? 5 miejsce

kaziu874 komentarzy: 673814.04.2014, 10:40

"Nowy manager, jesli będzie miał jaja, powinien zdrowo przetrzewić tych zmixowanych amatorów" - juz nie przesadzajmy z tymi amatorami. W składzie mamy kilka braków, ale kadry od takiego Liverpoolu nie mamy gorszej. Co prawda nie mamy już takich gwiazd i stylu jak kilka lat temu (Fabregas, Nasri, van Persie, itd), ale nie w tym leży problem.