Özil: Mam dwa serca - jedno niemieckie, drugie tureckie

Özil: Mam dwa serca - jedno niemieckie, drugie tureckie 22.07.2018, 16:30, Dawid Grzywa 30 komentarzy

Özil znajduję się w ostatnim czasie pod ostrzałem krytyki z wielu stron. Ostatnim pamiętnym zdarzeniem jest szybkie odpadnięcie Reprezentacji Niemiec podczas zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata, gdzie Mesut jest uważany przez niemieckie media za jednego z głównych winowajców takiego obrotu spraw.

Piłkarz Arsenalu poprzez swoje konto na Instagramie postanowił wypowiedzieć się na temat wcześniejszej sytuacji, za którą spadła na niego fala krytyki, a chodzi o jego wspólne zdjęcie z prezydentem Turcji, którym jest Recep Tayyip Erdogan. Oto co Niemiec ma do przekazania:

- Minione tygodnie dały mi czas do refleksji i przemyśleń na temat zdarzeń z ostatnich kilku miesięcy. W związku z tym chcę podzielić się moimi spostrzeżeniami i odczuciami o tym, co się wydarzyło.

- Jak wielu ludzi, posiadam swoich przodków z różnych krajów. Podczas gdy dorastałem w Niemczech, korzenie mojej rodziny były w Turcji. Mam dwa serca - jedno niemieckie, drugie tureckie. Przez całe dzieciństwo moja matka mówiła mi, abym nigdy nie zapomniał skąd pochodzę i zawsze to szanował. To wciąż wartości o których myślę do dziś.

- W maju spotkałem prezydenta Erdogana w Londynie podczas charytatywnego i edukacyjnego wydarzenia. Pierwszy raz widzieliśmy się w 2010 roku po jego wspólnym oglądaniu meczu Niemcy - Turcja z Angelą Merkel. Od tego momentu nasze drogi wielokrotnie się splatały w różnych częściach świata. Jestem świadomy tego, że nasze wspólne zdjęcie spowodowało duży odzew w niemieckich mediach, lecz kiedy wielu ludzi zarzucało mi kłamstwo lub przewrotność, tak naprawdę fotografia nie miała żadnego podłoża politycznego. Tak jak wspomniałem, moja matka nigdy nie pozwoliła mi zatracić mojego dziedzictwa i tradycji rodzinnych. Dla mnie zrobienie tego zdjęcia z prezydentem Erdoganem nie było związane z polityką czy wyborami, a było jedynie wyrażeniem szacunku dla najwyższego urzędnika kraju mojej rodziny. Jestem zawodowym piłkarzem, nie politykiem, a nasze spotkanie nie stanowi poparcia jakiejkolwiek politycznej strony. Fakt jest taki, że rozmawialiśmy na ten sam temat co zwykle - piłki nożnej - gdzie on również był graczem w młodości.

- Podczas gdy niemieckie media próbowały przedstawić zupełnie inny obraz, w rzeczywistości niespotkanie się z prezydentem byłoby okazaniem braku szacunku dla moich przodków, którzy z pewnością byliby dumni z tego, gdzie teraz jestem. Dla mnie nie ma znaczenia kto był prezydentem, ważne jest, że to był prezydent. Szacunek dla urzędu państwowego jest rzeczą, którą z pewnością obie, tak królowa angielska jak i premier Theresa May, również podzielą podczas gościny Erdogana w Londynie. Niezależnie, czy byłby to turecki czy niemiecki prezydent, moje działania pozostały by niezmienne.

- Biorę pod uwagę, że może być to ciężkie do zrozumienia, bo w wielu kulturach lider polityczny nie może zostać oddzielony od roli, jaką pełni. W tym wypadku tak właśnie jest. Jakikolwiek byłby wynik poprzednich wyborów prezydenta, czy jeszcze wcześniejszych, wciąż zrobiłbym to zdjęcie.

Mesut ÖzilRecep Tayyip Erdogan autor: Dawid Grzywa źrodło: Instagram
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia1 następna
pauleta19 komentarzy: 41430 newsów: 123.07.2018, 21:09

Prywatne popieranie tureckiego dyktatora, skrajnego nacjonalisty i fanatyka religijnego zamykającego do więzienia dziennikarzy za "niewłaściwe" poglądy, a ten się dziwi, że jest krytykowany...

"Dla mnie nie ma znaczenia kto był prezydentem, ważne jest, że to był prezydent."

Nie chcę przesadzać z porównaniami, ale historia pokazała że to nie jest właściwe podejście. W dziejach ludzkości było wielu przywódców, którzy zamiast na podanie ręki zasługiwali na stryczek.

"Szacunek dla urzędu państwowego jest rzeczą, którą z pewnością obie, tak królowa angielska jak i premier Theresa May, również podzielą podczas gościny Erdogana w Londynie."

Trump też nie na pluł na Kim Dzong Una mimo że Korea Północna od lat straszyła atakiem nuklearnym na USA. Polityczna dyplomacja to nie są prywatne wizyty w celu wręczenia koszulki.

Nie zgadzam się też z tym, że krytyka za to zdjęcie na Ozila spadła dopiero po MŚ. Wiele mediów od razu wytknęło Niemcowi dziwne zachowanie. Osobiście też byłem zniesmaczony postawą Ozila.

zly_kanonier komentarzy: 510423.07.2018, 13:54

@IAlwaysTrust: Co do pierwszego akapitu, to nie musisz mi tego tłumaczyć, bo nigdzie nie napisałem, że Ozil jest politykiem.
To, że zdjęcia zostały wykorzystane przeciwko niemu możemy uznawać tak jak piszesz za żałosne, no ale Mesut chyba nie urodził się wczoraj.
Oprócz bycia piłkarzem jest też osobą publiczną i powinien wiedzieć jak działa świat. Jeśli robi sobie z kimś ważnym zdjęcie to chyba warto by było żeby wiedział z kim.
Napisałem, że chyba nie jest zbyt inteligentny, ponieważ jeśli zrobił sobie zdjęcie będąc świadomym jaką politykę uprawia ten dyktator to raczej nie świadczy to dobrze o jego rigczu(ja osobiście gardzę takimi ludźmi). Jeśli zrobił to nieświadomie to tym bardziej świadczy to o jego głupocie, bo nawet się nie zainteresował ponoć ważną dla niego osobą i nie wie jakie działania prowadzi Erdogan.

Twój drugi akapit odnosi się właściwie do pierwszego. Wiemy jak powinno być, ale też musimy mieć świadomość jak działa świat. Pamiętaj, że to wszystko nie jest takie proste jak się wydaje.

Na koniec tylko dodam, że zastanawia mnie co w tym czasie robił menedżer Mesuta.

macc komentarzy: 471223.07.2018, 11:38

Ciekawe co powie kiedy fani Arsenalu w końcu zaczną go głośniej krytykować za granie kupy w klubie.

kosbat komentarzy: 45423.07.2018, 09:24

@Ewenement: Bo jest Niemcem i takim się czuje ale jednocześnie ma świadomość skąd pochodzi jego rodzina i ma szacunek do korzeni. Nic tu się nie wyklucza.

Ewenement komentarzy: 208723.07.2018, 09:15

@kosbat: oczywiście, że jest. Ale dlaczego jeszcze w 2010 roku mówił, że czuje się Niemcem bo jego rodzina żyje w Niemczech od 3 pokoleń I nie wyobraża sobie gry w innej reprezentacji?

kosbat komentarzy: 45423.07.2018, 09:01

@Ewenement: Jest coś takiego jak "szacunek do korzeni"

kosbat komentarzy: 45423.07.2018, 09:00

@Forever_gunner: 360 stopni to by to dalej robili xD

Ewenement komentarzy: 208723.07.2018, 08:56

Ja tam myślałem, że każdy człowiek ma jedno serce.
Dla mnie ta cała szopka z Ozilem i reprezentacją to jakieś nieporozumienie. Fakt, Niemcy dali ciała i zawsze w takiej sytuacji szuka się kozła ofiarnego ale z drugiej strony Ozil nic nie pokazał, a to od niego w głównej mierze zależała gra ofensywna reprezentacji.
Pokazał za to, że jest po prostu mięczakiem. Uległ opinii, nie chciał nikomu niczego udowodnić tylko najzwyczajniej w świecie zwinął bagaż i odszedł. Gdzie ambicja? Gdzie wola walki?
Kolejna sprawa to te serce. Ostatnimi czasy wśród piłkarzy popularne stały się właśnie takie "podwójne serca". Co on nie wiedział dla kogo chce grać? Nie wiedział czy czuje się Turkiem czy Niemcem? Śmiech na sali.

Forever_gunner komentarzy: 253223.07.2018, 08:29

Niemcy to naród największych hipokrytów. Najpierw mordowali jak leci tych, którzy nie byli Aryjczykami, potem im się przestawiło o 360 stopni i zrobili się nagle multikulti i bardzo gościnni względem wszelkich imigrantów, a gdy teraz coś pójdzie nie tak to nagle sobie przypominają, że ten ma tureckie korzenie i to on jest winny porażki. Te niemieckie lewackie media to jest takie bagno, że szkoda gadać. Banda hipokrytów. Każdy kto ma jakąś narodową wrażliwość będzie się odwoływał do swoich korzeni. Można mieć 10 paszportów, ale w środku każdy czuje się tym kim się urodził. Tego nie zmienimy.

IAlwaysTrust komentarzy: 139123.07.2018, 02:02

@zly_kanonier: Ozil jest piłakrzem, a nie politykiem. To że zdjęcia oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli upamiętnienia jakieś chwili, są teraz używane jako argument w polityce, tak samo jak tweety. To jest po prostu bardziej żałosne niż śmieszne.

Chcieli sobie zrobić zdjęcie, to sobie zrobili... Reszta świata powinna przejść obok tego obojętnie, ale nie ... w poszukiwaniu sensacji ukrzyżowali Ozila, bo jak Niemiec o Tureckich korzeniach mógł sobie zrobić zdjęcie z Tureckim prezydentem.

AnimeFan komentarzy: 52823.07.2018, 00:58

Młode pokolenie jet bardziej konserwatywne, często nawet nacjonalistyczne. A Ozil jest młodym człowiekiem i wcale mu się nie dziwię, że wyznaje wartości tureckie, a nie niemieckie. O ile jeszcze takie (niemieckie) są. Ozil to Turek, urodzony w Niemczech. I nie oszukujmy sie, gra dla Niemiec, bo w ich barwach ma zdecydowanie większą szansę na sukces. A mentalnie? Mentalnie Turek

Deiigloo (zawieszony) komentarzy: 144823.07.2018, 00:25

No oczywiście szwaby przestały wygrywać to od razu mi się uruchomiło serce tureckie sezonowiec jeden

kosbat komentarzy: 45422.07.2018, 21:23

@yoghurt: Sytuacja z Erdoganem była pretekstem do znalezienia "winowajcy"

yoghurt komentarzy: 8822.07.2018, 21:03

zly_kanonier : Hmm no dobra ale Mesut coś na tym stracił skoro twierdzisz że nie było to mądrym posunięciem? Nagonka na niego jest bardziej spowodowana jego występem( a raczej całej drużyny) na mistrzostwach świata. Jemu oberwało się bardziej bo jest jednym z liderów drużyny a od takich więcej się wymaga.

zly_kanonier komentarzy: 510422.07.2018, 19:44

@yoghurt: To, że jak to nazwałeś "ma zdanie innych w dupie", nie oznacza, iż to było inteligentne posunięcie.
Nie myl jednego z drugim, bo zazwyczaj nie idzie to ze sobą w parze.
Zresztą ja tu nie widzę jakiejś odwagi Mesuta, a raczej brak wyczucia i bezsensowne dawanie pretekstów krytykom.
Teraz próbuje polepszyć swój piar, ale równie dobrze nie musiałby nic wyjaśniać.
Stało się to się stało. Gazety zawsze będą pisać. Powinien po prostu na przyszłość pamiętać, że takie sytuacje mogą mu zaszkodzić.
Bo chyba zaszkodziły skoro się tak tym przejął.

grzegorz1211 komentarzy: 721822.07.2018, 19:37

Po prostu prezydent Turcji nie jest ulubieńcem niemieckich mediów jak i jest niewygodny dla polityki wielu krajów europy zachodniej w tym i Niemiec. Dlatego ta krytyka.

PabloCebular komentarzy: 49222.07.2018, 19:24

Dla mnie, jak i pewnie większości Kanonierow, to nie ważne czy czuje się Turkiem czy Niemcem tylko czy pokazuje swój talent na boisku, a tego w ostatnim czasie nie robi. Poza tym sam daje preteksty krytykom więc może lepiej byłoby skupić się tylko na piłce.

Krzyma6 komentarzy: 27022.07.2018, 18:52

trudna sprawa, można patrzeć politycznie, wtedy kłopot, można patrzeć rodzinnie, wtedy znajdzie się usprawiedliwienie. Należy jednak pamiętać , co dzieje się w Turcji . Nie wszyscy wiedza. nie wszyscy się interesują...

sha komentarzy: 201 newsów: 122.07.2018, 18:04

Ma dwa serca, normalnie jak Doctor Who

yoghurt komentarzy: 8822.07.2018, 18:03

zly_kanonier
A może po prostu ma to w nosie? Miał ochotę to sobie zrobił zdjęcie i ma w dupie co inni o tym myślą.

gumibet11 komentarzy: 7222.07.2018, 17:20

Jedno niemieckie drugie tureckie, nawet nie czuje, że rymuje

zly_kanonier komentarzy: 510422.07.2018, 17:17

@IAlwaysTrust: No chyba jednak niezbyt inteligentnym, skoro myślał, że wystąpienie z kimś takim jak Erdogan nie będzie miało swoich konsekwencji.

Sobieski14 komentarzy: 515022.07.2018, 17:14

@filo94: Nie no tylko nie z Impre xd

Sobieski14 komentarzy: 515022.07.2018, 17:14

Popieram Ozila 100%. Przecież w ogole nie musi sie interesować polityką ale z okazji spotkania prezydenta jako człowieka na takim stanowisku każdy by skorzystał

Szogun komentarzy: 24831 newsów: 322.07.2018, 17:08

Medyczny cud i to Arsenal ma taką osobliwość.

SoulStorm komentarzy: 658122.07.2018, 16:52

A trzecie Polskie !!! Nie zapomnij,że Twoim dziadkiem jest Donald Tusk a babcią Róża Thun z domu Woźniakowska.

Arsenal2004 komentarzy: 161322.07.2018, 16:51

Każdy wie jak media wszystko wyolbżymiają

filo94 komentarzy: 6329 newsów: 222.07.2018, 16:43

Jeśli chodzi o mnie to mi to nie przeszkadza, może sobie zrobić zdjęcie nawet z Imprecisem.

IAlwaysTrust komentarzy: 139122.07.2018, 16:41

Co jak co, ale Ozil jest inteligentnym gościem. Jasno postawił sprawę. Podoba mi się takie podejście.

poprzednia1 następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Tottenham962120
2. Liverpool962120
3. Chelsea953118
4. Leicester960318
5. Southampton952217
6. Everton951316
7. Aston Villa850315
8. West Ham942314
9. Wolves942314
10. Manchester United841313
11. Crystal Palace941413
12. Arsenal941413
13. Manchester City833212
14. Leeds932411
15. Newcastle932411
16. Brighton92349
17. Burnley81255
18. Fulham91174
19. West Brom90363
20. Sheffield Utd90181
ZawodnikBramkiAsysty
D. Calvert-Lewin100
Heung-Min Son92
J. Vardy81
Mohamed Salah80
H. Kane79
P. Bamford71
Bruno Fernandes63
O. Watkins61
Callum Wilson61
W. Zaha52
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
8
Gracz października wybór redaktorów Nicolas Pepe
Nicolas Pepe
6.69
Gracz października wybór użytkowników Bukayo Saka
Bukayo Saka
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl