Weganizm - pomaga czy szkodzi Bellerinowi?

Weganizm - pomaga czy szkodzi Bellerinowi? 25.03.2020, 20:18, Kamil Garczorz 26 komentarzy

"Moim pierwszym pytaniem do piłkarzy chcących przejść na weganizm jest: czy ma to związek z etyką, religią czy wydajnością? Albo po prostu obejrzałeś film "The Game Changers"?" Matt Lovell jest specjalistą w dziedzinie dietetyki wydajnościowej z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w sporcie na najwyższym poziomie. Pracował w Manchesterze City, Tottenhamie i Aston Villi. W rozmowie z The Athletic przyznał, że jest coraz bardziej zainteresowany dietą roślinną. "The Game Changer to bardzo przekonująca praca, ale lepiej opisać to jako film propagandowy niż dokumentalny. "

"Dostajemy to tak często, cały czas pojawia się kolejny wielki film dokumentalny."- mówi inny dietetyk z Premier League. "Tak samo było kilka lat temu, kiedy ukazało się "What The Health". Piłkarze interesują się takimi filmami. Mówią o chęci przejścia na weganizm, ale jeśli są wybredni, szybko stwierdzają, że ich dieta jest ograniczona. Udaje im się to przez kilka tygodni, a później zaczynają walczyć."

Hector Bellerin przeszedł na weganizm w 2016 roku. W książce "A Game of Two Halves" przyznał, że edukacja z filmów dokumentalnych miała wpływ na jego decyzję. "Oglądałem filmy na Netfliksie o tym, jak traktowane są zwierzęta i krzywdzie, jaką wyrządzamy planecie, jedząc tak dużo mięsa."

Choć Bellerin jest znany jako bardzo zasadniczy piłkarz, The Athletic dowiedział się, że jego decyzja o przejściu na dietę roślinną była oparta na względach sportowych, a nie etycznych. Przejście na weganizm miało pomóc mu w zmniejszeniu stanu zapalnego, poziomu bólu oraz w powrocie do zdrowia. Dopiero kilka lat później zagłębiając się w weganizm dowiedział się więcej o wpływie etycznym i środowiskowym. To utrwaliło jego decyzję. Jego dieta przestała być lekarstwem, a stała się stylem życia. Początkowe wyniki były dobre, ale w ostatnich latach walczył o utrzymanie sprawności i formy, co skłoniło niektórych do kwestionowania jego wyboru.

Kontynuując rehabilitację po doznanym urazie więzadeł, którego nabawił się w połowie poprzedniego sezonu, The Athletic dowiedziało się, że są w Arsenalu ludzie, którzy żywią obawy, że jego dieta może nie dać mu najlepszej szansy na powrót do optymalnego poziomu wydajności.

Arsenal ma wyrafinowane podejście do żywienia, a wszystko jest pod okiem dietetyka Richarda Allisona. Mają dwóch kucharzy, a jeden podróżuje z nimi na każdy mecz wyjazdowy. Każdego ranka piłkarze używają iPadów, by zamówić jedzenie, które chcą zjeść tego dnia. Klub dążył nawet do opracowania technologii, która wykorzystuje dane GPS z sesji treningowych i oferuje graczom dostosowane porady dotyczące tego, co powinni jeść po treningu. Ponadto w klubie jest DEXA (Dual Energy X-ray Absoptiometry), urządzenie, które skanuje graczy pod kątem tkanki tłuszczowej, chudej tkanki i gęstości kości. Wyniki drużyny są publikowane w centrum treningowym i w razie potrzeby wykorzystywane do motywowania zmian.

Klub wspiera Bellerina w jego wyborze. Oferują wegańskie posiłki dla niego i innych członków drużyny, którzy chcą jedzenie na bazie roślin. Inni gracze również są tym coraz bardziej zainteresowani, wielu członków zespołu prosiło o shaki regeneracyjne, z których korzysta Arsenal podczas meczów i sesji treningowych, bez nabiału.

Kiedy Hiszpan przeszedł na weganizm, był zachwycony wynikami, niemal natychmiast odczuwając mniej bólu i stanów zapalnych. Przez pierwsze dwa miesiące nie powiedział o swojej nowej diecie nawet matce. "Kiedy jej powiedziałem, zapytała: "O czym ty mówisz? Skąd weźmiesz energię do gry?". Jednak lekarz powiedział: "Hector, nie widziałem tak dobrego badania krwi od piętnastu lat.""

"Prawie zawsze występuje krótkotrwały pozytywny impuls"- powiedział Lovell. "Jeśli zaczniesz patrzeć na diety z perspektywy zdrowia, ogólnie lub pod kątem wydajności, nie możesz się nie zgodzić z tym, że warzywa powinny być podstawą."

"Rośliny zawierają związki fitochemiczne, które mają bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Większość ludzi nie je wystarczająco dużo warzyw, więc jeśli przejdziesz od trzech czy pięciu porcji warzyw do dziewięciu, czy dwunastu, wtedy nagle będziesz dobrze odżywiony, zdobędziesz więcej minerałów śladowych, a w konsekwencji, mniej stanów zapalnych niż wcześniej." Ten pogląd wydaje się podzielany przez wielu, którzy pracują w żywieniu wydajnościowym. Kiedy gracz zmienia dietę, przechodzi okres wyższej świadomości swoich ogólnych wyborów żywieniowych.

Gracze zaczynają jeść w zdrowszy, bardziej zróżnicowany sposób, szczególnie jeśli chodzi o spożywanie większej ilości warzyw i błonnika. Poprawia się ich trawienie. Wprowadzenie większej ilości węglowodanów do ich diety może zapewnić im zastrzyk energii w napiętym harmonogramie Premier League. Niektórzy dietetycy twierdzą również, że zasadowe właściwości roślin pomagają zwalczać kwas mlekowy generowany przez aktywność o wysokiej intensywności. "To nie jest odrzucenie mięsa ”, wyjaśnia inny wybitny dietetyk. „Dodaje do posiłków owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ich dieta staje się szersza i zdrowsza. ”

"W "The Game Changers" przedstawiają amerykańskich piłkarzy, którzy przechodzą z fast foodów na naturalne produkty, dzięki czemu stają się szczuplejsi i czują się wspaniale… co oczywiście byś zrobił"- powiedział Lovell. "Zmienia się ze złego na dobre, ale ważne jest, aby pamiętać, że jest to dobre miejsce z pewnymi lukami. Będą czuć się dobrze przez kilka miesięcy, ale jeśli źle do tego podejdą, będą mieli braki." Wskaźniki krwi, które początkowo imponują, mogą zacząć spadać, poziomy wapnia i B12 zwykle się obniżają. Niedobór żelaza w diecie może prowadzić do anemii, co wiąże się ze zmęczeniem i większym ryzykiem kontuzji. Kwasy Omega-3, występujące u ryb, mają nieocenione właściwości przeciwzapalne. Wszystko musi być dokładnie monitorowane.

Elitarni sportowcy zwykle wymagają dużego spożycia białka i wydaje się, że toczy się debata na temat wartości białka roślinnego w porównaniu z białkiem pochodzącym z mięsa. Oczywiste jest, że wysokobiałkowe wegańskie potrawy, takie jak fasola, mają zwykle wysoką zawartość błonnika, a tym samym są bardzo sycące. Spożywanie naturalnych białek roślinnych w wymaganych ilościach nie zawsze jest łatwe lub praktyczne. Nawet wtedy uzyskanie właściwego profilu aminokwasowego może być trudniejsze, co zdaniem niektórych specjalistów może hamować wzrost mięśni, a nawet zdrowie ścięgien i więzadeł.

Tutaj, oczywiście, wkracza dietetyk, udziela porad i wskazówek, aby upewnić się, że sportowiec pozostaje w dobrej kondycji. Małe detale mogą mieć istotne znaczenie, na przykład dodanie wyciśniętego soku z cytryny do sałatki, dzięki czemu witamina C poprawia wchłanianie żelaza.

Niemniej jednak, po konsultacji z ekspertami żywieniowymi w kilku klubach Premier League, jasne jest, że większość uważa, że ​​każdy topowy sportowiec stosujący dietę roślinną będzie wymagał regularnych badań krwi i pewnego poziomu suplementacji. "Suplementy są prawie niezbędne"- mówi Lovel. "Nigdy nie spotkałem weganina, który nie musiał brać jakiegoś suplementu, aby skorygować nierównowagę i braki ”. Nie byłoby to niepokojące, gdyby nie stwierdzenie Bellerina w zeszłym roku: „Nie biorę suplementów”.

Bellerin ma osobistego kucharza, który zapewnia mu posiłki na zamówienie w domu. Zanurzył się w literaturze na temat weganizmu i podjął wszelkie możliwe kroki, aby utrzymać najwyższy poziom żywieniowy. Jednak nadal spotyka się ze sceptycyzmem. Biorąc pod uwagę, przez co przeszedł Bellerin w ciągu 12 miesięcy, musi to być frustrujące. Oceniając jego ostatnie wyniki, uszkodzenie więzadła krzyżowego powinno być z pewnością uważane za bardziej istotne niż jego dieta. Dla niektórych jest to po prostu nowa broń, którą można w niego uderzyć. W końcu już obciął włosy.

Być może powodem, dla którego spotyka się z krytyką, jest to, że wciąż jest kimś obcym. Podczas gdy wielu graczy w Premier League sprawdza zalety diety opartej głównie na roślinach, stosunkowo niewielu całkowicie wycina produkty zwierzęce. Z etycznego punktu widzenia weganizm jest często przedstawiany jako kwestia skrajności, czarne albo białe. Z żywieniowego punktu widzenia można powiedzieć coś o byciu w tym szarym obszarze. "Dieta roślinna, jej podstawa, jest świetna. "- przyznał Lovell. "Powiedziałbym, że idealne połączenie to jeść jak weganin z dodatkiem mięsa, jeśli ma to sens."

Lovell pracował z byłym napastnikiem reprezentacji Anglii Jermainem Defoe, który jest opisywany jako weganin. Defoe jednak przyznaje się do jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie gdy zbliża się mecz. 37-latek, który gra teraz dla Rangersów, stosuje dietę całkowicie roślinną przez cztery dni w tygodniu, dodając produkty zwierzęce, takie jak łosoś, w przeddzień i dzień meczu. To jest coraz powszechniejsze. Wielu sportowców początkowo stosuje dietę wegańską, ale powraca do ryb, kurczaków lub innych chudych mięs. Różnica między Defoe a Bellerinem polega na tym, że dieta tego pierwszego jest motywowana przez „czyste życie”. To samo było kiedyś w przypadku Bellerina, ale teraz, gdy na jego decyzję wpływa moralność, w jego diecie nie ma miejsca na elastyczność.

Niewątpliwie dla Bellerina wszelkie utrzymujące się obawy będą wyzwaniem. Udowodnił już, że można grać na najwyższym poziomie i stosować dietę, która jest etyczna i zrównoważona, pytanie brzmi, jak daleko dojdzie. Tylko powracając do swojej najlepszej formy, może uspokoić sceptycyzm wobec swoich wyborów.

Hector Bellerin autor: Kamil Garczorz źrodło:
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia1 następna
riccen7 komentarzy: 606.05.2020, 13:58

Tryb żywieniowy który zaczął uskuteczniać powinien moim zdaniem wnieść dużo pozytywnych aspektów w jego zdrowiu - to nie ulega wątpliwości.

Technologie które posiadają ..niezwykle mogą poprawić stosowanie odpowiedniego bilansu.

zazdroszczę takiej możliwości tym bardziej ze stosują ją na najwyższym poziomie.

sam jestem wegetarianinem od pół roku i po tak krótkim czasie mogę potwierdzić skuteczność w poprawie zdrowia i lepszego samopoczucia

Pozdr

Montoya komentarzy: 64026.03.2020, 21:19

Każdy je to co uważa za słuszne, ja tam lubię dietę mięsną.

kuzguwu komentarzy: 524226.03.2020, 21:09

Nie spodziewałem się takiego artykułu :) Dobra robota

fabregas1987 komentarzy: 2555226.03.2020, 18:18

A co takiego miałoby mieć w sobie mięso żeby lepiej chroniło przed kontuzjami? Inne aminokwasy? Żelazo? Żelazo można pozyskać z wielu roślin brokuły, fasola czy soja to samo z wszystkimi egzogennymi aminokwasami. Do tego mięso "uprawiane" obecnie może być toksyczne dla organizmu i wielu pozytywów nie nieść

Czeczenia komentarzy: 1233926.03.2020, 13:18

@imprecis: o to, to!

noth komentarzy: 263626.03.2020, 12:06

ja mam to gdzies czy bellerin je mieso czy nie. mnie tylko interesuje jego gra. a ta jest coraz słabsza, nie wiem czy wynika to z rekonstrukcji ACL czy z jego diety.

tomash473 komentarzy: 211426.03.2020, 10:28

Nie mam nic przeciwko weganizmowi, całkiem spoko dieta. Wegańskie potrawy są bardzo smaczne. Osobiście lubię mięso i świadomie nie mam zamiaru z niego rezygnować. Jednocześnie wiem jakiej jakości są dzisiejsze wyroby i to powoduje, że moje spożycie jest ograniczone oraz wyselekcjonowane. Dodatkowo jestem aktywny fizycznie (głównie siłownia) i ciężko mi wyobrazić sobie brak choćby jednego mięsnego posiłku w ciągu dnia (głównie obiad). Dla mnie najważniejsze, aby maksymalnie ograniczyć w diecie cukry i w mniejszym stopniu węgle. Niech każdy robi co uważa za słuszne, byleby nie przeginać w żadną ze stron, bo każda skrajność jest zła.

Hortex komentarzy: 102426.03.2020, 09:57

A ja jem mięso bo lubię i uważam, że Hector też powinien jeść jak chce i ubierać się jak chce, tak długo jak jest profesjonalny.

veron komentarzy: 458226.03.2020, 08:14

Też jestem weganinem od 2,5 roku i nigdy nie czułem się lepiej, tak samo wyniki krwi mam idealne bez żadnego suplementowania, trzymam kciuki za Hectora :)

Frusciante komentarzy: 88626.03.2020, 02:54

bardzo ciekawy artykuł

mlody323323 komentarzy: 176026.03.2020, 02:49

Podwójna baranine na grubym by opierd....il A nie haha był by jak Vardy , kebaba wsunie i jeszcze Redbullem popije xD

Rumunia komentarzy: 85526.03.2020, 01:35

Wiedziałem, że ten temat w końcu się pojawi. Sezon ogórkowy zaczął się wcześniej w tym roku

@KapitanJack10 napisał: "Zawsze można sobie mówić, że zdrowiej tak, ale za jaką cenę"
No właśnie, za jaką?

Ja tam stoję murem za Hectorem, i za wege (jestem) i za długimi włosami (mam). I tak jak z tym ostatnim się ugiął pod presją (żart), tak z pierwszym mam nadzieję że będzie konsekwentny

Patriko komentarzy: 512626.03.2020, 01:23

@radzio_TRN napisał: "Bellerinowi szkodzą te bzdury, które sobie nawpychał do bani... Moda, weganizm, jakieś dziwaczne fryzury, co jeszcze? Astrologia?"
To że czegoś nie rozumiesz nie oznacza, że to bzdury xD

Traitor komentarzy: 10212 newsów: 2425.03.2020, 23:46

Trener Pawel mowil, ze weganizm to zlo, a on zawsze ma racje. Tak samo nogi - nogi sa od chodzenia, a nie cwiczenia

MarkOvermars komentarzy: 896925.03.2020, 21:36

@RahU: bo musisz wiedzieć gdzie kupić dobre kury bro xd

mario1323 komentarzy: 8925.03.2020, 21:16

Już po chłopie

RahU (administrator) komentarzy: 5041 newsów: 214125.03.2020, 21:14

@KapitanJack10: bo w uproszczeniu, szkodzą cukry, węglowodany generalnie, a nie mięcho. Owszem, "produkowane" współcześnie mięso typu kurczaki nafaszerowane antybiotykami czy sterydami czy świnki hodowane w tym samym stylu to niestety syf, ale mowa o piłkarzu z prywatnym kucharzem i zasobnym portfelem, który raczej nie robi zakupów w dziale mięsnym w Tesco. Mając praktycznie nieograniczone możliwości finansowe można na tony zamawiać sobie najlepszą wołowinę typu Wagyu tudzież Kobe czy argentyński Angus i codziennie przeżywać kulinarne ekscytacje z nowych dań.

radzio_TRN komentarzy: 2682 newsów: 1325.03.2020, 21:05

Bellerinowi szkodzą te bzdury, które sobie nawpychał do bani... Moda, weganizm, jakieś dziwaczne fryzury, co jeszcze? Astrologia?

Najlepszy okres miał, jak dopiero wbijał się pod Wengerem do pierwszego składu, wtedy to był kocur. Potem mu coś "przeskoczyło w głowie", no i takie efekty.

KapitanJack10 komentarzy: 5094 newsów: 425.03.2020, 21:03

Spodobało mi się stwierdzenie, że dieta wegańska ma początkowe pozytywne skutki wcale nie przez odstawienie mięsa.

A tak osobiście, to gdybym po 20 latach diety mięsnej, mając do dyspozycji najlepszych kucharzy przyrządzających najlepsze potrawy, miał zrezygnować z jedzenia mięsa, to chyba bym oszalał.
To tak jakby w trakcie orgii z gorącymi laskami nagle zdecydować się wyjść z pomieszczenia i oglądać przez szybę.. Zawsze można sobie mówić, że zdrowiej tak, ale za jaką cenę

JanikK komentarzy: 16816 newsów: 225.03.2020, 20:49

Kawał tłumaczenia. Denis Suarez też tak je

MarkOvermars komentarzy: 896925.03.2020, 20:34

A ja powiem tak... Nie ma to jak kawał dobrego miecha xd

domino178 komentarzy: 234525.03.2020, 20:31

Hector niech nie pitoli, tylko niech se strzeli jakiego befsztyczka, rosołek jakiś na kości czy inną kiełbaskę z grilla. Nawet kebsa niech uskuteczni bo odkąd wrócił to z formą u niego kiepściutko....
Niejaki Jakcy W. też przeszedł na weganizm.....gdzie jest teraz?

Kyrtap komentarzy: 4860 newsów: 125.03.2020, 20:28

Wymądrzanie się imprecisa za 3...2...1...

poprzednia1 następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - Wolves 2.12.2023 - godzina 16:00
? : ?
Brentford - Arsenal 25.11.2023 - godzina 18:30
0 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Arsenal1393130
2. Manchester City1392229
3. Liverpool1384128
4. Aston Villa1391328
5. Tottenham1382326
6. Manchester United1380524
7. Newcastle1372423
8. Brighton1364322
9. West Ham1362520
10. Chelsea1344516
11. Brentford1344516
12. Wolves1243515
13. Crystal Palace1343615
14. Nottingham Forest1334613
15. Fulham1233612
16. Bournemouth1333712
17. Luton132389
18. Sheffield Utd1312105
19. Everton134274
20. Burnley1311114
ZawodnikBramkiAsysty
E. Haaland133
Mohamed Salah104
Son Heung-Min81
J. Bowen81
C. Wilson70
O. Watkins65
B. Mbeumo62
Hwang Hee-Chan62
D. Solanke61
N. Jackson60
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
0
Gracz listopada wybór redaktorów
6
Gracz listopada wybór użytkowników Kieran Tierney
Kieran Tierney
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl
Probukmacher.pl
UdanaRandka.com kaloria.pl mojejamniki.pl