"Zwycięski biznes"

"Zwycięski biznes" 24.08.2017, 12:59, Maciej Szymkowiak 1079 komentarzy

Piłka nożna jest biznesem i to ogromnym. Arsene Wenger jest jednym z tych trenerów, którzy wiedzą o tym najlepiej. Francuz ma tytuł magistra ekonomii, który zdobył na Uniwersytecie w Strasburgu. Posiadana wiedza pomogła mu przetrwać trudne chwile przenosin z Highbury na Emirates Stadium. Nic więc dziwnego, że podczas tournée po Australii i Chinach doświadczony menadżer rozmawiał z biznesmenami i studentami.

Specjalna grupa w Sydney została zaproszona na Emirates Business Breakfast, gdzie szczęśliwcy mogli porozmawiać z Bossem, spotkać Ivana Gazdisa i przede wszystkim zobaczyć na własne oczy FA Cup.

Arsene, opowiedz nam o swoim dzieciństwie i początkach miłości do piłki nożnej...

Dorastałem w małej wiosce, w pobliżu lokalnego klubu piłkarskiego. W moim życiu ważne były dwie czynności: chodzenie do kościoła i oczywiście słuchanie na okrągło o piłce nożnej. Oglądając drużynę bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że potrzeba religii, aby zwyciężać piłkarskie mecze. Postanowiłem, że moją religią będzie piłka nożna. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Piłka nożna to dla niektórych religia, ale też biznes. Jaki jest twój etos?

Staram się łączyć wartości, które są dla mnie w piłkarskiej drużynie najważniejsze. To sport zespołowy i gdy dajesz coś od siebie na rzecz drużyny, stajesz się automatycznie lepszy. Nie łatwo to zrozumieć w wieku 20 lat, ponieważ masz obsesję na indywidualności i chęci zostania gwiazdą. Staram się przekonać piłkarzy, że gdy zespół się polepsza, to każdy z osobna też.

Próbujemy w klubie zmienić naszą boiskową pracę w sztukę. Chcemy, aby każdy kibic, który się rano budzi mógł pomyśleć; "może doświadczę czegoś niesamowitego, gdy będę oglądał mój klub". Wszystko rozchodzi się o dawanie czegoś więcej, czegoś specjalnego, co pięknie jest oglądać. Muszę powiedzieć, że to nie jest proste, ale klub piłkarski musi mieć taką ambicję.

W dzisiejszych czasach w piłce nożnej jest mnóstwo pieniędzy. Jak inspirujesz piłkarzy, aby grali dla drużyny i fanów?

Pieniądze to konsekwencja tego jak grasz lub tak przynajmniej powinno być. Staram się przekazać piłkarzom odpowiednie priorytety. Nie bądźcie owładnięci na punkcie pieniędzy. Skupcie się na jakości swojej gry. Pracujemy w uprzywilejowanym sporcie, gdzie jest mnóstwo pieniędzy, więc jeśli będziesz świetny, to będziesz bogaty. Myślę, że piłkarze mają luksus, bo mogą skupiać się tylko na swojej jakości. Inteligencją w życiu jest, aby skupiać się na rzeczach ważnych.

Jakie doświadczenie masz związane z piłkarzami?

Mam olbrzymie doświadczenie wynikające z 35 lat pracy. Widziałem mnóstwo utalentowanych piłkarzy, ale również przeciętnych, którzy mieli wspaniałe kariery. Ta kompetencja pozwala mi pomagać piłkarzom. Zadaniem klubu piłkarskiego jest pomóc piłkarzom, aby ci mieli świetne kariery. Mogę przewidzieć patrząc na 24 lub 25-latków jakie życie będą mieli, ponieważ widziałem już mnóstwo piłkarzy.

Muszę też szczerze przyznać, że po zakończeniu kariery znika szczęście, ponieważ w wieku 34 lat tracisz swoją pasję, sławę i dochody. Ludzie nie wyobrażają sobie, jak trudno jest żyć, gdy się przyzwyczaiło do bycia na szczycie, a już się na nim nie jest. Możesz być ekspertem telewizyjnym, ale nie doświadczysz już tego ducha zespołu na murawie, ani w szatni. A za tym się tęskni przez całe swoje życie.

Jak odnajdujesz kolejne talenty w tak konkurencyjnym zglobalizowanym świecie?

Sukces naszej pracy zależy od właściwych ludzi na stanowiskach, tak jak w każdej firmie. Skauting zależy od trzech kroków. Po pierwsze trzeba znaleźć właściwych piłkarzy, po drugie zapewnić im dobry program szkoleniowy, a ostatnią rzeczą jest stworzenie z nich zespołu, który będzie razem wygrywał. Jeżeli, któryś z podpunktów zostanie źle wykonany to nic się nie uda. Mamy skautów rozsianych po całym świecie, do tego mamy też analityków i ludzi monitorujących wszystko. Oglądają mecze z całego świata w każdy weekend i na komputerze możesz sprawdzić jak dany piłkarz sobie radzi. To nie ułatwia podjęcia decyzji, ponieważ wciąż musisz wybrać piłkarza, który się zintegruje i będzie pasował do zespołu.

Jak ustalasz cele?

Nasz cel to wygrywać w każdych rozgrywkach. Gdy jesteś piłkarskim trenerem, a twierdzisz, że nie chcesz wygrać jakiegoś turnieju, to jesteś skończony! Jednak celem zawsze jest odpowiednie zbilansowanie krótkich i długich planów. Wygrywać kolejne spotkanie, wygrywać kolejne spotkanie i znów wygrywać kolejne spotkanie, a w międzyczasie wydobywać potencjał z grupy. Nikt nie wie, jak to dokładnie zbilansować. Wygrałem mistrzostwo kraju, FA Cup, a czasami czułem, że lepiej wydobyłem potencjał drużyny, gdy kończyliśmy na trzecim miejscu. Oczywiście na początku kampanii, najważniejsze jest być pierwszym, jednak to nie łatwe. Masz dwadzieścia zespołów w Premier League, a tylko jeden będzie szczęśliwy.

Byłeś menadżerem przez tak długi czas i oczywiście miałeś swoje wzloty i upadki. W zeszłym sezonie, było wiele spekulacji medialnych odnośnie twojej przyszłości. Jak wtedy budowałeś własną i klubu odporność, gdy byłeś pod taką analizą?

To jest bardzo ciekawe pytanie, ponieważ jak masz zamiar przetrwać, gdy ludzie ciebie kwestionują i uważają, że coś źle robisz? Myślę, że to znowu sprawa wartości. Twojej pasji i miłości. Musisz robić to w co wierzysz. To moja silna strona. Doświadczyłem wystarczająco, aby zdystansować się od opinii.

Kiedy ludzie mówią, że jestem najlepszy, to jestem wystarczająco doświadczony, aby wiedzieć, że to nie prawda. Gdy mówią, że jestem najgorszy, to wiem, że to też nie prawda. Posiadam rzetelną ocenę tego co robię dobrze, a co źle. To nie znaczy, że nie mam wątpliwości i nie kwestionuje samego siebie, po prostu nie kieruję się opiniami innych tak jak robiłem to, powiedzmy 20 lat temu.

Jakie masz rady dla ludzi aspirujących do bycia trenerami i menadżerami?

Musisz identyfikować się z tym co kochasz i co jest dla ciebie ważne. Musisz mieć przejrzysty pomysł na to jak chcesz rozegrać mecz i musisz mieć psychiczną siłę, aby zmienić swój wysiłek umysłowy w fizyczny. Spotkałem w swoim życiu wielu bystrych ludzi, ale niewielu odważnych. Jako trener musisz być na tyle odważny, aby powiedzieć: "Jestem przekonany, że należy to tak zrobić i udowodnię ci to na boisku". Za to kocham moją pracę. Nie możesz tylko gadać, musisz udowodnić, że to działa, a rezultaty zawsze będą pod koniec meczu. Czasami się pomylisz, ale przynajmniej będziesz wiedział, że się myliłeś. Pod koniec dnia musisz być odważny, aby twoje pomysły zadziałały. To zmienia twoją osobowość. Musisz mieć rygorystyczny sposób myślenia w życiu i zamieniać pomysły w czynności.

Sukces zależy także od zmian. Jaka była największa piłkarska zmiana w czasie twojej kariery?

Podsumowując byłem najmłodszym menadżerem we Francji w wieku 33 lat. Teraz mam 67. Nigdy się nie zatrzymałem. Gdy zaczynałem, byłem sam z moim zespołem. Rezerwowałem autokar, opłacałem restaurację, a teraz otacza mnie drużyna. Po każdym treningu mam informacje zwrotne ile dany piłkarz przebiegł, jak wiele sprintów dokonał, ile metrów na sekundę, jakie było tętno jego serca, ile razy przekroczyło 90%, a ile 95%. Dosłownie wszystko się teraz analizuje. Więc zmieniłem swoje szkolenie z intuicyjnego na super-analityczne.

Jak wiele poświęcasz statystykom? Czy jest jeszcze miejsce na intuicję?

Łatwiej jest zarządzać każdym piłkarzem z osobna, ale trudniej oszukać. Już nie można się schować za drzewem! Jesteś lepiej poinformowany, aby dokonywać lepszych decyzji, ale wciąż musisz jakichś dokonać.

Następnie, Boss poleciał do studentów z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. W Chinach otrzymał wiele prezentów i owacje na stojącą od lokalnych kibiców, a ostatecznie znowu odpowiadał na pytania związane z biznesem i piłką nożną.

Masz jakieś wskazówki dla studentów jak mogą zdobyć pracę? I jak mogą ją zdobyć w Arsenalu FC?!

Cóż, to bardzo trudne pytanie! Musisz zadać sobie pytanie: "Co chcę naprawdę robić w życiu? Co jest moim marzeniem?". Nie musi to być chęć zostania trenerem, może będziesz chciał być artystą lub pisarzem, a może sprzedawcą domów. Najważniejsze jest postawienie sobie tego pytania i odpowiedzieć szczerze. Następnie musisz być wystarczająco odważny i silny, aby tego spróbować. W moim przypadku, moim dziecięcym marzeniem było żyć piłką nożną...

A później poszedłeś na ekonomię!

Studiowałem ekonomię, ponieważ byłem całkiem niezły w szkole i nie byłem pewien, że mogę zdziałać coś w piłce nożnej. Jednak gdzieś tam wierzyłem w to. Jak mogę dostać się do futbolu? Nie wiedziałem, ale spotkałem ludzi, którzy powiedzieli mi: "Przyjacielu, wierzę w ciebie". Pomyślnym marzeniem jest pragnąć zrobić coś i spotkać osobę, która ci powie: "Wierzę w ciebie i daję ci szansę". Jeżeli spojrzysz wstecz na życie to zawsze ktoś daje ci szansę. A może przez swoją postawę sam ją sobie dałeś. Musisz prowokować w sobie tę wiarę.

Bycie trenerem, to też dawanie wiary innym. Jak budujesz czyjąś psychiczną siłę?

Wierzę w sukces w życiu, a w szczególności w piłce nożnej. Najważniejsze to pragnąć, być jak najlepszym. Są jeszcze dwie ważne rzeczy w każdym piłkarzu, który gra na najwyższym poziomie. Pierwszy to analizowanie własnej gry, a należy to robić obiektywnie. Druga część, która jest ważniejsza to utrzymywanie koncentracji przez długi okres. To oznacza, że ma się dobrą wytrzymałość w motywacji. Ludzie, którzy odnoszą sukces w życiu są gotowi przejść z punktu A do punktu B w pełni skoncentrowani. Nie poddadzą się przy pierwszej przeszkodzie. Piłkarze przechodzę przez trudne chwile. Muszą poradzić sobie z konkurencją i wytrwać w skupieniu. Niewielu ludzi to potrafi. Skąd pochodzi psychiczna siła? Wynika ona z naszych wewnętrznych oczekiwań względem siebie, ale też z presji otoczenia. A obecnie presja jest ogromna, ponieważ piłka nożna stała się sportem globalny. Media są bardzo wymagające. Powtarzam piłkarzom, że ostatecznie najważniejsze będzie, gdy pod koniec dnia powiedzą sobie; "zrobiłem co mogłem". Ostatecznym sędzią jesteś ty sam, a nie inni. Spójrz w lustro pod koniec kariery i pomyśl; "dałem z siebie wszystko". To jest najważniejsze.

Arsene WengerOkres przygotowawczyWywiad autor: Maciej Szymkowiak źrodło: arsenal.com
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 13:32

Dobra, teraz uniknąć Turków i grupa do przejścia.

RoMbi komentarzy: 1126 newsów: 225.08.2017, 13:32

Teraz AEK

D14 komentarzy: 321325.08.2017, 13:31

@mistiqueAFC:

On chyba trolluje :D chyba... haha

Kanonier204 komentarzy: 40401 newsów: 325.08.2017, 13:31

To teraz moze Cvena Zvezda?

Mihex komentarzy: 2350025.08.2017, 13:31

@damianARSENAL: Ej, to Gunner panikuje. Reszta raczej szczęśliwa z grupy :P

notopyk komentarzy: 186125.08.2017, 13:31

@mistiqueAFC: dokladnie, daj znaka

Elastico07 (zawieszony) komentarzy: 799925.08.2017, 13:31

@Gunner012: A dlaczego nie ? Az tak nisko cenisz naszą druzyne ze boisz sie meczu z Koln,jak dla mnie nie ma narazie druzyn ktore nam zagrażają dopóki nie bedzie spadkowiczów z LM

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 49794 newsów: 39725.08.2017, 13:31

@D14
Emirates Cup było z silniejszymi rywalami.

damianARSENAL komentarzy: 329925.08.2017, 13:30

Śmiać mi się chce z was. Przed chwilą pisaliście, że jesteśmy kandydatami do zgarnięcia tytułu mistrz Anglii, a teraz stękacie bo gramy z FC Koeln?

mistiqueAFC komentarzy: 2676925.08.2017, 13:30

@Gunner012: Co ty panikujesz?hahahaha

Kanonier204 komentarzy: 40401 newsów: 325.08.2017, 13:30

Szalik Koln juz gotowy :)

Gofer999 komentarzy: 1046525.08.2017, 13:30

@mistiqueAFC: Daj znać jak będziesz załatwiał bilety.

D14 komentarzy: 321325.08.2017, 13:30

Wyglada to troche jakbysmy jechali na jakis turniej towarzyski przedsezonowy xD

ArsenalArshawin komentarzy: 1820 newsów: 725.08.2017, 13:30

Z kolonią młodzi mogą mieć dobry sprawdzian

mallen komentarzy: 1839225.08.2017, 13:30

Szkoda, że Poldiego z nami już nie ma, ale pewnie na meczy będzie :)

mistiqueAFC komentarzy: 2676925.08.2017, 13:29

Ło matko, jest i moje Koln :D
Na jednym meczu Arsenalu z Kolonia już byłem.Może i na ten też się wybiorę

Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 13:29

Grupa E na poziomie LM.

adrianpilsczek2000 komentarzy: 152425.08.2017, 13:29

Spoko :D

Dominik11 komentarzy: 1673225.08.2017, 13:29

Fajnie przynajmniej nie będziemy musieli daleko lecieć.

MarkOvermars komentarzy: 645825.08.2017, 13:29

Fc Koln

notopyk komentarzy: 186125.08.2017, 13:29

@Damaks: w fifie pewnie tak...

Dewry komentarzy: 8101 newsów: 225.08.2017, 13:29

Koln, szkoda, że Jenki nie będzie mógł powspominać :)

Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 13:29

No ja pie*****, dlaczego Koln?!

darek250s komentarzy: 7898 newsów: 425.08.2017, 13:29

@Damaks:

Taaa zesramy sie

Wojakus komentarzy: 6179 newsów: 325.08.2017, 13:29

Kanonier204 jaki jasnowidz :)

FilipCz komentarzy: 73925.08.2017, 13:28

Grupa E zdecydowanie najmocniejsza

Mihex komentarzy: 2350025.08.2017, 13:28

O Koeln.

Damaks komentarzy: 158825.08.2017, 13:28

Z Kolonią przegramy

notopyk komentarzy: 186125.08.2017, 13:28

@Kanonier204: mowisz, masz

Kanonier204 komentarzy: 40401 newsów: 325.08.2017, 13:28

No, mam swoje Koln!

adrians97 komentarzy: 51225.08.2017, 13:28

No i mamy Koln

MarkOvermars komentarzy: 645825.08.2017, 13:28

jednak nie :P

kamilo_oo komentarzy: 2300525.08.2017, 13:28

Kolonia!!

Arsenal4Ev3R komentarzy: 1068125.08.2017, 13:28

Koln, fajnie

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 49794 newsów: 39725.08.2017, 13:28

@kebabzyciem
aliez.me/live/bzjp5hbndstyc/

Szebson komentarzy: 351025.08.2017, 13:28

Grupa E jest piekielnie mocna.

Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 13:28

Ale ulga, unikniemy Hoffe i Atalanty.

adrians97 komentarzy: 51225.08.2017, 13:28

Świetna ta grupa Evertonu :D

kamilo_oo komentarzy: 2300525.08.2017, 13:28

Everton cieżka grupa ;p

MarkOvermars komentarzy: 645825.08.2017, 13:28

do Chorwacji jedziemy

FilipCz komentarzy: 73925.08.2017, 13:28

Z 3 koszyka dostaniemy Sheriff Tiraspol i będą baty :D

kebabzyciem komentarzy: 11625.08.2017, 13:27

Ma ktoś jakiegoś streama może? Bo jestem u dziewczyny a ona nie ma canal + xd

Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 13:27

Oby Sheriff trafić.

MarkOvermars komentarzy: 645825.08.2017, 13:27

macie swój Hoffe, ;p

Kanonier204 komentarzy: 40401 newsów: 325.08.2017, 13:27

Tylko nie Zulte!

Berczi komentarzy: 125225.08.2017, 13:26

Dawać Rosenborg z Lordem!!

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 49794 newsów: 39725.08.2017, 13:26

Villarreal trafia tak, jak nie chciałem, by Arsenal losował.

Argudo komentarzy: 10802 newsów: 625.08.2017, 13:26

To Villareal sobie pozwiedza świat ;D

Szebson komentarzy: 351025.08.2017, 13:26

Slabo z Villarealem, dalekie wyjazdy, a na jednym z nich orlik.

Dewry komentarzy: 8101 newsów: 225.08.2017, 13:26

Ale Villarreal ma przesrane wyjazdy xD

Następny mecz
Ostatni mecz
Aston Villa - Arsenal 18.07.2020 - godzina 16:00
? : ?
Arsenal - Liverpool 15.07.2020 - godzina 21:00
:
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Liverpool29271182
2. Man City29193760
3. Leicester29165853
4. Chelsea29146948
5. Man United29129845
6. Sheffield United291111744
7. Wolves291013643
8. Tottenham291181041
9. Arsenal29913740
10. Burnley291161239
11. Crystal Palace291091039
12. Everton291071237
13. Newcastle29981235
14. Southampton291041534
15. Brighton296111229
16. West Ham29761627
17. Watford29691427
18. Bournemouth29761627
19. Aston Villa29751726
20. Norwich29561821
Fortuna
ZawodnikBramkiAsysty
Jamie Vardy194
Pierre-Emerick Aubameyang171
Mohamed Salah166
Sergio Agüero163
Danny Ings151
Sadio Mané147
Marcus Rashford144
Raúl Jiménez136
Tammy Abraham133
Dominic Calvert-Lewin131
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
7
Gracz czerwca wybór redaktorów Damian Emiliano Martinez
Damian Emiliano Martinez
7.63
Gracz czerwca wybór użytkowników Bernd Leno
Bernd Leno
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl