"Zwycięski biznes"

"Zwycięski biznes" 24.08.2017, 12:59, Maciej Szymkowiak 1079 komentarzy

Piłka nożna jest biznesem i to ogromnym. Arsene Wenger jest jednym z tych trenerów, którzy wiedzą o tym najlepiej. Francuz ma tytuł magistra ekonomii, który zdobył na Uniwersytecie w Strasburgu. Posiadana wiedza pomogła mu przetrwać trudne chwile przenosin z Highbury na Emirates Stadium. Nic więc dziwnego, że podczas tournée po Australii i Chinach doświadczony menadżer rozmawiał z biznesmenami i studentami.

Specjalna grupa w Sydney została zaproszona na Emirates Business Breakfast, gdzie szczęśliwcy mogli porozmawiać z Bossem, spotkać Ivana Gazdisa i przede wszystkim zobaczyć na własne oczy FA Cup.

Arsene, opowiedz nam o swoim dzieciństwie i początkach miłości do piłki nożnej...

Dorastałem w małej wiosce, w pobliżu lokalnego klubu piłkarskiego. W moim życiu ważne były dwie czynności: chodzenie do kościoła i oczywiście słuchanie na okrągło o piłce nożnej. Oglądając drużynę bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że potrzeba religii, aby zwyciężać piłkarskie mecze. Postanowiłem, że moją religią będzie piłka nożna. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Piłka nożna to dla niektórych religia, ale też biznes. Jaki jest twój etos?

Staram się łączyć wartości, które są dla mnie w piłkarskiej drużynie najważniejsze. To sport zespołowy i gdy dajesz coś od siebie na rzecz drużyny, stajesz się automatycznie lepszy. Nie łatwo to zrozumieć w wieku 20 lat, ponieważ masz obsesję na indywidualności i chęci zostania gwiazdą. Staram się przekonać piłkarzy, że gdy zespół się polepsza, to każdy z osobna też.

Próbujemy w klubie zmienić naszą boiskową pracę w sztukę. Chcemy, aby każdy kibic, który się rano budzi mógł pomyśleć; "może doświadczę czegoś niesamowitego, gdy będę oglądał mój klub". Wszystko rozchodzi się o dawanie czegoś więcej, czegoś specjalnego, co pięknie jest oglądać. Muszę powiedzieć, że to nie jest proste, ale klub piłkarski musi mieć taką ambicję.

W dzisiejszych czasach w piłce nożnej jest mnóstwo pieniędzy. Jak inspirujesz piłkarzy, aby grali dla drużyny i fanów?

Pieniądze to konsekwencja tego jak grasz lub tak przynajmniej powinno być. Staram się przekazać piłkarzom odpowiednie priorytety. Nie bądźcie owładnięci na punkcie pieniędzy. Skupcie się na jakości swojej gry. Pracujemy w uprzywilejowanym sporcie, gdzie jest mnóstwo pieniędzy, więc jeśli będziesz świetny, to będziesz bogaty. Myślę, że piłkarze mają luksus, bo mogą skupiać się tylko na swojej jakości. Inteligencją w życiu jest, aby skupiać się na rzeczach ważnych.

Jakie doświadczenie masz związane z piłkarzami?

Mam olbrzymie doświadczenie wynikające z 35 lat pracy. Widziałem mnóstwo utalentowanych piłkarzy, ale również przeciętnych, którzy mieli wspaniałe kariery. Ta kompetencja pozwala mi pomagać piłkarzom. Zadaniem klubu piłkarskiego jest pomóc piłkarzom, aby ci mieli świetne kariery. Mogę przewidzieć patrząc na 24 lub 25-latków jakie życie będą mieli, ponieważ widziałem już mnóstwo piłkarzy.

Muszę też szczerze przyznać, że po zakończeniu kariery znika szczęście, ponieważ w wieku 34 lat tracisz swoją pasję, sławę i dochody. Ludzie nie wyobrażają sobie, jak trudno jest żyć, gdy się przyzwyczaiło do bycia na szczycie, a już się na nim nie jest. Możesz być ekspertem telewizyjnym, ale nie doświadczysz już tego ducha zespołu na murawie, ani w szatni. A za tym się tęskni przez całe swoje życie.

Jak odnajdujesz kolejne talenty w tak konkurencyjnym zglobalizowanym świecie?

Sukces naszej pracy zależy od właściwych ludzi na stanowiskach, tak jak w każdej firmie. Skauting zależy od trzech kroków. Po pierwsze trzeba znaleźć właściwych piłkarzy, po drugie zapewnić im dobry program szkoleniowy, a ostatnią rzeczą jest stworzenie z nich zespołu, który będzie razem wygrywał. Jeżeli, któryś z podpunktów zostanie źle wykonany to nic się nie uda. Mamy skautów rozsianych po całym świecie, do tego mamy też analityków i ludzi monitorujących wszystko. Oglądają mecze z całego świata w każdy weekend i na komputerze możesz sprawdzić jak dany piłkarz sobie radzi. To nie ułatwia podjęcia decyzji, ponieważ wciąż musisz wybrać piłkarza, który się zintegruje i będzie pasował do zespołu.

Jak ustalasz cele?

Nasz cel to wygrywać w każdych rozgrywkach. Gdy jesteś piłkarskim trenerem, a twierdzisz, że nie chcesz wygrać jakiegoś turnieju, to jesteś skończony! Jednak celem zawsze jest odpowiednie zbilansowanie krótkich i długich planów. Wygrywać kolejne spotkanie, wygrywać kolejne spotkanie i znów wygrywać kolejne spotkanie, a w międzyczasie wydobywać potencjał z grupy. Nikt nie wie, jak to dokładnie zbilansować. Wygrałem mistrzostwo kraju, FA Cup, a czasami czułem, że lepiej wydobyłem potencjał drużyny, gdy kończyliśmy na trzecim miejscu. Oczywiście na początku kampanii, najważniejsze jest być pierwszym, jednak to nie łatwe. Masz dwadzieścia zespołów w Premier League, a tylko jeden będzie szczęśliwy.

Byłeś menadżerem przez tak długi czas i oczywiście miałeś swoje wzloty i upadki. W zeszłym sezonie, było wiele spekulacji medialnych odnośnie twojej przyszłości. Jak wtedy budowałeś własną i klubu odporność, gdy byłeś pod taką analizą?

To jest bardzo ciekawe pytanie, ponieważ jak masz zamiar przetrwać, gdy ludzie ciebie kwestionują i uważają, że coś źle robisz? Myślę, że to znowu sprawa wartości. Twojej pasji i miłości. Musisz robić to w co wierzysz. To moja silna strona. Doświadczyłem wystarczająco, aby zdystansować się od opinii.

Kiedy ludzie mówią, że jestem najlepszy, to jestem wystarczająco doświadczony, aby wiedzieć, że to nie prawda. Gdy mówią, że jestem najgorszy, to wiem, że to też nie prawda. Posiadam rzetelną ocenę tego co robię dobrze, a co źle. To nie znaczy, że nie mam wątpliwości i nie kwestionuje samego siebie, po prostu nie kieruję się opiniami innych tak jak robiłem to, powiedzmy 20 lat temu.

Jakie masz rady dla ludzi aspirujących do bycia trenerami i menadżerami?

Musisz identyfikować się z tym co kochasz i co jest dla ciebie ważne. Musisz mieć przejrzysty pomysł na to jak chcesz rozegrać mecz i musisz mieć psychiczną siłę, aby zmienić swój wysiłek umysłowy w fizyczny. Spotkałem w swoim życiu wielu bystrych ludzi, ale niewielu odważnych. Jako trener musisz być na tyle odważny, aby powiedzieć: "Jestem przekonany, że należy to tak zrobić i udowodnię ci to na boisku". Za to kocham moją pracę. Nie możesz tylko gadać, musisz udowodnić, że to działa, a rezultaty zawsze będą pod koniec meczu. Czasami się pomylisz, ale przynajmniej będziesz wiedział, że się myliłeś. Pod koniec dnia musisz być odważny, aby twoje pomysły zadziałały. To zmienia twoją osobowość. Musisz mieć rygorystyczny sposób myślenia w życiu i zamieniać pomysły w czynności.

Sukces zależy także od zmian. Jaka była największa piłkarska zmiana w czasie twojej kariery?

Podsumowując byłem najmłodszym menadżerem we Francji w wieku 33 lat. Teraz mam 67. Nigdy się nie zatrzymałem. Gdy zaczynałem, byłem sam z moim zespołem. Rezerwowałem autokar, opłacałem restaurację, a teraz otacza mnie drużyna. Po każdym treningu mam informacje zwrotne ile dany piłkarz przebiegł, jak wiele sprintów dokonał, ile metrów na sekundę, jakie było tętno jego serca, ile razy przekroczyło 90%, a ile 95%. Dosłownie wszystko się teraz analizuje. Więc zmieniłem swoje szkolenie z intuicyjnego na super-analityczne.

Jak wiele poświęcasz statystykom? Czy jest jeszcze miejsce na intuicję?

Łatwiej jest zarządzać każdym piłkarzem z osobna, ale trudniej oszukać. Już nie można się schować za drzewem! Jesteś lepiej poinformowany, aby dokonywać lepszych decyzji, ale wciąż musisz jakichś dokonać.

Następnie, Boss poleciał do studentów z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. W Chinach otrzymał wiele prezentów i owacje na stojącą od lokalnych kibiców, a ostatecznie znowu odpowiadał na pytania związane z biznesem i piłką nożną.

Masz jakieś wskazówki dla studentów jak mogą zdobyć pracę? I jak mogą ją zdobyć w Arsenalu FC?!

Cóż, to bardzo trudne pytanie! Musisz zadać sobie pytanie: "Co chcę naprawdę robić w życiu? Co jest moim marzeniem?". Nie musi to być chęć zostania trenerem, może będziesz chciał być artystą lub pisarzem, a może sprzedawcą domów. Najważniejsze jest postawienie sobie tego pytania i odpowiedzieć szczerze. Następnie musisz być wystarczająco odważny i silny, aby tego spróbować. W moim przypadku, moim dziecięcym marzeniem było żyć piłką nożną...

A później poszedłeś na ekonomię!

Studiowałem ekonomię, ponieważ byłem całkiem niezły w szkole i nie byłem pewien, że mogę zdziałać coś w piłce nożnej. Jednak gdzieś tam wierzyłem w to. Jak mogę dostać się do futbolu? Nie wiedziałem, ale spotkałem ludzi, którzy powiedzieli mi: "Przyjacielu, wierzę w ciebie". Pomyślnym marzeniem jest pragnąć zrobić coś i spotkać osobę, która ci powie: "Wierzę w ciebie i daję ci szansę". Jeżeli spojrzysz wstecz na życie to zawsze ktoś daje ci szansę. A może przez swoją postawę sam ją sobie dałeś. Musisz prowokować w sobie tę wiarę.

Bycie trenerem, to też dawanie wiary innym. Jak budujesz czyjąś psychiczną siłę?

Wierzę w sukces w życiu, a w szczególności w piłce nożnej. Najważniejsze to pragnąć, być jak najlepszym. Są jeszcze dwie ważne rzeczy w każdym piłkarzu, który gra na najwyższym poziomie. Pierwszy to analizowanie własnej gry, a należy to robić obiektywnie. Druga część, która jest ważniejsza to utrzymywanie koncentracji przez długi okres. To oznacza, że ma się dobrą wytrzymałość w motywacji. Ludzie, którzy odnoszą sukces w życiu są gotowi przejść z punktu A do punktu B w pełni skoncentrowani. Nie poddadzą się przy pierwszej przeszkodzie. Piłkarze przechodzę przez trudne chwile. Muszą poradzić sobie z konkurencją i wytrwać w skupieniu. Niewielu ludzi to potrafi. Skąd pochodzi psychiczna siła? Wynika ona z naszych wewnętrznych oczekiwań względem siebie, ale też z presji otoczenia. A obecnie presja jest ogromna, ponieważ piłka nożna stała się sportem globalny. Media są bardzo wymagające. Powtarzam piłkarzom, że ostatecznie najważniejsze będzie, gdy pod koniec dnia powiedzą sobie; "zrobiłem co mogłem". Ostatecznym sędzią jesteś ty sam, a nie inni. Spójrz w lustro pod koniec kariery i pomyśl; "dałem z siebie wszystko". To jest najważniejsze.

Arsene WengerOkres przygotowawczyWywiad autor: Maciej Szymkowiak źrodło: arsenal.com
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
BarcArsenal komentarzy: 50825.08.2017, 12:31

?

BarcArsenal komentarzy: 50825.08.2017, 12:31

Losowanie tylko na canal+sport

hot995 komentarzy: 5773 newsów: 525.08.2017, 12:31

Preseason: Chamberlain 360 minut - 0 goli/0 asyst, Nelson 210 minut - 0 goli/1 asysta. Alex niewątpliwie zrobił progres w porównaniu do poprzednich sezonów, ale to nadal za mało. Wszyscy są zgodni, że Anglik ma świetny drybling i przyśpieszenie. To nie ulega wątpliwości. Jednak w footballu liczą się cyfry, a tych Oxlade po prostu nie ma. Oczywiście biorę pod uwagę fakt, że gra teraz jako wahadłowy, a nie skrzydłowy. Chłopak niczym nie różni się od krytykowanego tutaj Welbecka. Danny zagrał dwa spotkania z Lester i Stoke, gdzie był bardzo aktywny i mógł się podobać (podobnie jak AOC), ale jak wyglądała rzeczywistość? Omal się nie potknął przy strzelaniu do pustej, kiedy piłkę wyłożył mu Kolasinac w pierwszym meczu na Emirates i zmarnował dwie doskonałe okazje w ostatniej kolejce istotnie przyczyniając się do porażki Arsenalu. Widać różnice między tą dwójką? Nie widać, bo jej nie ma. Grają aktualnie na dwóch innych pozycjach, na każdej z nich robią tzw. "wiatr" i za każdym razem brakuje ostatniego elementu: wykończenie bądź ostatniego podania. Brakuje efektywności. Głowa nie pracuje tak jak powinna. Nie wiem, czy to jest element, który da się wypracować na treningach. Spierałbym się, że raczej nie. Z tym się albo rodzisz i to po prostu masz, ale tego nie masz - koniec. Chamberlain nie jest wart takiej inwestycji, o której teraz się mówi. Osobiście wolałbym postawić na młodego Reissa, a pieniądze ze sprzedaży Alexa dołożyć do wzmocnień środka obrony, pomocy, czy skrzydła.

songoku95 komentarzy: 2185025.08.2017, 12:28

@Wojakus: musi odejść bo kadra Arsenalu wynosi 28 osób, a do zgłoszenia jest 25 miejsc.

Wojakus komentarzy: 6179 newsów: 325.08.2017, 12:26

Ja się zastanawiam dlaczego u nas jest myślenie, że żeby ktoś dobry do nas doszedł to ktoś musi odejść. Jeżeli to prawda z zainteresowaniem Arsenalu VVD, to równoznaczne jest to z odejściem innego zawodnika z obrony, w tym przypadku Mustafy? Konieczne to jest?

ZielonyLisc komentarzy: 1456925.08.2017, 12:25

@Dewry: Nie ale na konferencji padło pytanie z dupy o Mustafiego i odpowiedź Siwego była dwuznaczna.

ali000 komentarzy: 58525.08.2017, 12:25

Właśnie co z tym Mustafim? Skąd się wzięła plota, że ma odejść? Bo Inter złożył jakąś śmieszną ofertę wypożyczenia? Czy Papcio go nie chcę?

Mihex komentarzy: 2350025.08.2017, 12:23

Jak tam panie i panowie przed losowaniem? Nakręceni na emocje jak co roku? Ja tak średnio :V Byleby nie było wycieczek do Izraela, Turcji i Kazachstanu/Azerbejdżanu.

Dewry komentarzy: 8101 newsów: 225.08.2017, 12:21

Co wy z tym Mustafim XD Ktoś poważny o tym napisał w ogóle?

pumeks komentarzy: 2076225.08.2017, 12:13

Aj tam.
Skład to jedno ale taktyka do drugie.
W Arsenalu nie działa ani jedno ani drugie.

Argudo komentarzy: 10802 newsów: 625.08.2017, 12:13

https://media.laczynaspilka.pl/images/pzphp/MDY7MDMsMzIwLDEzODg_/31e13d954eb70acbbfd6d78e6618eac7.png

Pełna lista powołanych do reprezentacji Polski.

Szebson komentarzy: 351025.08.2017, 12:13

Wiadomo juz kiedy nastepna zbiorka pieniedzy? Poprzednia byla na poczatku lipca, a mamy juz koncowke sierpnia. Mialy byc co miesiac powtarzane.

Ranczomen komentarzy: 973325.08.2017, 12:12

Jak Siwy chce sprzedać Mustafiego, bo trafi do nas nowy obrońca to nie dlatego, że mamy zbyt mało pieniędzy, czy zbyt wielu obrońców, tylko dlatego, że Hype Kid "He's better than Cannavaro" Holding będzie musiał mieć jakieś minuty na boisku. Jak chce mieć minuty to niech zrobi to drogą rywalizacji. Jeżeli mamy w składzie lepszych obrońców, a chcemy się o coś bić to niech idzie na wypożyczenie. Bez sensu jest wystawianie zawodnika na siłę, bo za rok czy dwa będzie super. W tym celu istnieje coś takiego, jak wspomniane wcześniej wypożyczenie. Od takiego Pulisa, czy innego kierowcy autobusu Holding nauczyłby się więcej w kwestii obrony niż u Wengera, bo czasami można odnieść wrażenie, że starszy Pan zapomniał szkolić w tym zakresie zawodników na treningach, a w drużynach prowadzonych przez takich menedżerów główny nacisk kładzie się właśnie na obronę.
Chcę zobaczyć monolit, a nie "wiem, że wystawianie młodego obrońcy będzie mnie kosztować punkty".

ali000 komentarzy: 58525.08.2017, 12:10

@Simpllemann @kdm

Dzięki, debil ze mnie, że nie zauważyłem.
W takim razie wszystko jest w porządku

dami494 komentarzy: 3350 newsów: 225.08.2017, 12:09

@Gofer999: I kontuzje przestać prześladować

adrians97 komentarzy: 51225.08.2017, 12:08

@Gofer999

Spokojna głowa myśle że z tym składem byśmy byli na prawdę piekielnie mocni

Piotrek95 komentarzy: 297225.08.2017, 12:08

@Redzik: Mnie to rozwalają takie komentarze w stylu: ,, jak nie dostane 100 plusów to coś tam..."
albo ,,jak Arsenal nie wygra w niedziele 2025 roku z Tottenhamem co najmniej dwoma bramkami to nie ogladam ich więcej...

Klub ze swiatowej czołówki mający setki milionów kibiców na pewno się załamie.

n0thing komentarzy: 5096 newsów: 36225.08.2017, 12:07

Zobaczycie w ostatni dzień okienka wenger bd rzucał ofertami jak nienormalny a jeszcze gdy odejdzie Mustafi to już wgl. Nie mówiąc już o poziomie tych nowych zawodników

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 49794 newsów: 39725.08.2017, 12:07

@ali000
Ale przecież obecnie przycisk "zapisz typy" znajduje się u góry i na dole.

Gofer999 komentarzy: 1046525.08.2017, 12:06

@adrians97: Jeszcze tylko Wenger by musiał się ogarnąć.

RoMbi komentarzy: 1126 newsów: 225.08.2017, 12:06

W ogóle dla mnie to śmiech na sali wybierać lepszego między bramkarzami jakimi są Ospina i Cech w takim klubie jakim jest Arsenal :D

ali000 komentarzy: 58525.08.2017, 12:05

Do Adminów:

Pod koniec sezonu, żeby zapisać typy, trzeba było długo przewijać do samego dołu. Wiem, że to nie jest jakiś ogromny problem, ale sądzę, że byłoby lepiej, gdyby można było je zapisać pod każdą kolejką.
Moje pytanie do Was, czy da się coś z tym zrobić?

mistiqueAFC komentarzy: 2676925.08.2017, 12:04

@Redzik: To zacznij najlepiej już teraz.Takich pseudokibiców nam nie potrzeba ;)

Wojakus komentarzy: 6179 newsów: 325.08.2017, 12:03

@Marcinafc93: my potrzebujemy większej ilości obrońców, a nie na wymianę

adrians97 komentarzy: 51225.08.2017, 12:03

Wyobraźcie sobie to:
Cech
Mustafi Kosa VVD
Ox Xhaka Ramsey Kola
Ozil Alexis
Laca
Do tego mamy na prawde świetną ławke na czele z Olim na moje to jest na spokojnie skład na mistrza..

Ranczomen komentarzy: 973325.08.2017, 12:02

@CzerwonaRoza: Dzięki.

djmacius komentarzy: 178925.08.2017, 12:01

O co chodzi z tym Mustafim... mamy sprzedać wciąż młodego, naprawdę perspektywicznego środkowego obrońcę. Jestem zdecydowanie na nie, nawet jeśli miałby przyjść za niego van Dijk.

Redzik komentarzy: 15384 newsów: 9225.08.2017, 12:00

Jak Arsenal sprzeda Mustafiego w tym okienku to przestaje się interesować Arsenalem. Przecież to byłby szczyt głupoty.

Marcinafc93 komentarzy: 2267625.08.2017, 11:57

Coś chyba musi być na żeczy z tym Mustafim, coś może przeskrobal. Media łączą teraz tylko nas z VVD

CzerwonaRoza komentarzy: 54425.08.2017, 11:57

@Ranczomen: o 13.

CzerwonaRoza komentarzy: 54425.08.2017, 11:57

@Marcinafc93: od Mustafy to niech się już odczepią. Mam nadzieję, że to tylko plotki. Nie możemy sobie pozwolić na stratę jednego z najbardziej doświadczonych CB w kadrze.

Ranczomen komentarzy: 973325.08.2017, 11:54

O której te pseudo "losowanie"?

Marcinafc93 komentarzy: 2267625.08.2017, 11:53

Times | #AFC are preparing to offload Lucas Perez and Mustafi who just joined the club last summer.
https://t.co/pWJFr2IYCn

Dominik11 komentarzy: 1673225.08.2017, 11:52

Independent: OX może zostać sprzedany do Chelsea za 40 mln ?(!).
Po spotkaniu Stoke City 1-0 Arsenal, Alex udał się do szatni gospodarzy na rozmowe z Kurtem Zouma na temat transferu do Chelsea.

CzerwonaRoza komentarzy: 54425.08.2017, 11:52

@songoku95: nie wygra. Pamiętajmy, że wybiera Wenger, a on niekoniecznie sugeruje się formą zawodników casus Welbeck/Wolcott vs Iwobi choćby...

gunners007 komentarzy: 952725.08.2017, 11:52

To nie byłoby takie głupie, aby dać Ospinie PL, a Cechowi puchary.

CzerwonaRoza komentarzy: 54425.08.2017, 11:51

Mam nadzieję, że trafimy na drużyny z Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Portugalii. Najbliżej, jak tylko się da.

songoku95 komentarzy: 2185025.08.2017, 11:49

na chwile obecna Ospina > Cech. Mam nadzieje, że David wygra rywalizacje.

Gunner012 (zawieszony) komentarzy: 6395 newsów: 225.08.2017, 11:49

Jeszcze tylko godzinka!!!

mitmichael komentarzy: 4870325.08.2017, 11:48

26 sierpnia (sobota)
13:30 AFC Bournemouth - Manchester City, Canal+ Sport 2
16:00 Newcastle United - West Ham United, Canal+ Sport 2
18:30 Manchester United - Leicester City, Canal+ Sport 2
27 sierpnia (niedziela)
14:30 Chelsea Londyn - Everton FC, Canal+ Sport 2
17:00 Liverpool FC - Arsenal Londyn, Canal+ Sport 2

komentatorow jeszcze nie ma

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 49794 newsów: 39725.08.2017, 11:47

@mistiqueAFC
Mam nadzieję, że nie. Lepiej oszczędzić sobie dalekich i męczących podróży.

Traitor komentarzy: 8208 newsów: 2425.08.2017, 11:47

Na Wba-Stoke over 1.5 jest kurs 1.5 xDDDD

erykgunner (administrator) komentarzy: 2099 newsów: 145825.08.2017, 11:46

@thide:

"w tym okienku wystarczyło rzucić hajsem na Lemara"

Nie wystarczyło jak widać, bo "rzucaliśmy hajsem". Jak Monaco nie chce sprzedać, to nic nie zrobisz. Przypominam, że to nie jest FIFA.

barto32 komentarzy: 156225.08.2017, 11:46

@erykgunner no dobra może nie na noszach, ale sztab medyczny w każdym meczu do niego przychodzi i wygląda to mniej więcej tak:
x254.co/wp-content/uploads/2017/04/david-ospina-1.jpg
Główny problem to taki że też nie jestem fanem Cecha, a Ospina to taki niepewny gość, który lubi złapać kontuzje stąd z GK możemy mieć niestety problem ..

mistiqueAFC komentarzy: 2676925.08.2017, 11:44

To co panowie, będziemy grali mecz na krańcu świata czy los nam tego oszczędzi?

erykgunner (administrator) komentarzy: 2099 newsów: 145825.08.2017, 11:42

@barto32:

"ale akurat odnośnie Ospiny to się w pełni zgadzam. On wychodzi na boisko i pierwsze lepsze starcie i jest na noszach od razu..."

Nie przypominam sobie Ospiny na noszach w Arsenalu.

Adrian12543 komentarzy: 15983 newsów: 225.08.2017, 11:40

Ehh, obejrzałoby się klasyk Stoke-WBA, a tu puszczają jakieś Czelsi :/

Kanonier204 komentarzy: 40401 newsów: 325.08.2017, 11:39

@Gofer999
Będzie Chelsea - Everton na C+

Traitor komentarzy: 8208 newsów: 2425.08.2017, 11:38

@Gofer999
Zmienili w ostatnich chwilach godziny Chelsea vs Everton, wiec pierwotnie w transmisji dali wba-stoke i pewnie nie zaktualizowali jeszcze

Redzik komentarzy: 15384 newsów: 9225.08.2017, 11:37

Ja chcę Butlanda.

Następny mecz
Ostatni mecz
Aston Villa - Arsenal 18.07.2020 - godzina 16:00
? : ?
Arsenal - Liverpool 15.07.2020 - godzina 21:00
:
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Liverpool29271182
2. Man City29193760
3. Leicester29165853
4. Chelsea29146948
5. Man United29129845
6. Sheffield United291111744
7. Wolves291013643
8. Tottenham291181041
9. Arsenal29913740
10. Burnley291161239
11. Crystal Palace291091039
12. Everton291071237
13. Newcastle29981235
14. Southampton291041534
15. Brighton296111229
16. West Ham29761627
17. Watford29691427
18. Bournemouth29761627
19. Aston Villa29751726
20. Norwich29561821
Fortuna
ZawodnikBramkiAsysty
Jamie Vardy194
Pierre-Emerick Aubameyang171
Mohamed Salah166
Sergio Agüero163
Danny Ings151
Sadio Mané147
Marcus Rashford144
Raúl Jiménez136
Tammy Abraham133
Dominic Calvert-Lewin131
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
7
Gracz czerwca wybór redaktorów Damian Emiliano Martinez
Damian Emiliano Martinez
7.63
Gracz czerwca wybór użytkowników Bernd Leno
Bernd Leno
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl