Garść ciekawostek przed meczem z Manchesterem City

Garść ciekawostek przed meczem z Manchesterem City 16.10.2020, 16:27, Bartek Romanowski 0 komentarzy

Już jutro Arsenal wraca na boiska Premier League po przerwie reprezentacyjnej. Kanonierzey wyjadą na Etihad Stadium, gdzie zmierzą się z Manchesterem City. Podopieczni Pepa Guardioli nie tak wyobrażali sobie rozpoczęcie sezonu. Ostatnie 2 mecze w lidze to przegrana u siebie z Leicesterem 5-2 oraz remis 1-1 na stadionie Leeds. Poprzednie 2 spotkania Arsenalu to porażka z Liverpoolem 3-1 na Anfield oraz wygrana 2-1 z Sheffield United na Emirates Stadium. Przed nadchodzącym meczem obie drużyny dzieli 5 punktów. City znajduje się na 14. miejscu z 4 punktami na koncie, a Arsenal jest 4. i zgromadził 9 oczek. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek, dotyczących obu ekip.

Bezpośrednie pojedynki
• Manchester City pozostaje niepokonany w 9 spotkaniach w Premier League pomiędzy tymi drużynami, strzelając w każdym z tych meczów przynajmniej 2 gole – od porażki 1-2 na Emirates Stadium w grudniu 2015 (Z7, R2).
• Arsenal może przegrać 7 kolejnych ligowych spotkań z jedną drużyną po raz pierwszy od takiej serii przeciwko Ipswich pomiędzy latami 1974 i 1977.
• W ostatnich 9 wyjazdowych meczach Kanonierów z City tylko raz goście wracali do Londynu z 3 punktami – po wygranym 2-0 spotkaniu w styczniu 2015.
• Jednakże ostatnia potyczka obu drużyn zakończyła się zwycięstwem Arsenalu 2-0 w półfinale FA Cup w lipcu, po dwóch golach Aubameyanga.

Manchester City
• Zdobycz punktowa City w postaci 4 punktów po pierwszych 3 meczach jest ich najgorszym wynikiem od sezonu 2010/11.
• Tylko 2 razy przegrywali oba mecze otwierające na własnym stadionie: w kampanii 1930/31 oraz 1953/54.
• City może przegrać 2 kolejne mecze u siebie w Premier League po raz pierwszy od lutego 2016, kiedy trenerem był jeszcze Manuel Pellegrini.
• Zespół Pepa Guardioli rozpocznie dzień meczowy w dolnej połowie tabeli trzeci raz po 4 kolejkach w tym sezonie, tyle samo razy zdarzyło się to w poprzednich 375 meczach Premier League.
• Nie mieli serii 3 meczów ligowych bez zwycięstwa od kwietnia 2017, kiedy nie potrafili pokonać rywali w 4 kolejnych spotkaniach w Premier League.
• Manchester City zdobyło 25 punktów w ostatnich domowych meczach w lidze przeciwko ustanowionej TOP6, przegrywając jedynie z Manchesterem United w grudniu 2019.
• Kevin De Bruyne wypracował 7 goli w 8 występach od pierwszej minuty przeciwko Arsenalowi, strzelając 5 i asystując przy 2.
• Raheem Sterling strzelił najwięcej goli (34) we wszystkich rozgrywkach spośród piłkarzy Premier League od rozpoczęcia zeszłego sezonu.

Arsenal
Kanonierzy wygrali 8 z ostatnich 12 meczów Premier League – o 1 więcej niż we wcześniejszych 28 spotkaniach.
• Żadna drużyna nie zdobyła w swoich ostatnich 12 potyczkach ligowych więcej punktów niż Arsenal i Liverpool (25).
• Mają szansę wygrać 4 z 5 pierwszych meczów w sezonie po raz pierwszy od kampanii 2013/14.
• Niemniej jednak Kanonierzy nie pokonali drużyny z ustanowionej TOP6 na wyjeździe od wygranej 2-0 z Manchesterem City na Etihad Stadium w styczniu 2015 (R10, P18).
• Tylko West Brom oraz Burnley oddało mniej strzałów na bramkę rywali w tym sezonie niż Arsenal (29), jednak tylko Leicester ma lepszy stosunek zdobytych goli do strzałów celnych, niż Kanonierzy (28%).
• Pierre-Emerick Aubameyang rozegrał 450 minut w Premier League przeciwko City, nie zdobywając ani jednej bramki, co jest jego najgorszym wynikiem przeciwko drużynom z Anglii. Nie wykorzystał rzutu karnego, kiedy drużyny te spotkały się na Emirates Stadium w marcu 2018, jednak zdobył oba gole w wygranym 2-0 półfinałowym meczu FA Cup przeciwko ekipie Pepa Guardioli.
• Alexandre Lacazette ma szansę po raz pierwszy zdobyć gola w każdym z 4 kolejnych występów w Arsenalu w Premier League.

Garsc ciekawostekManchester CityPremier League autor: Bartek Romanowski źrodło: bbc.com