Główne danie na samym starcie sezonu: United vs Arsenal!
17.08.2025, 13:52, Mateusz Kolebuk
2186 komentarzy
Rozpoczęcie nowego sezonu Premier League zawsze elektryzuje, ale tym razem komputer losujący terminarz serwuje nam prawdziwą ucztę. Arsenal zagra swój setny z rzędu sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, a pierwszym rywalem będzie Manchester United na Old Trafford. To symboliczne starcie nabiera szczególnego charakteru, gdy obie drużyny są gotowe wypuścić na murawę swoje letnie wzmocnienia.
Kanonierzy po raz piąty w ostatnich siedmiu latach rozpoczną sezon na wyjeździe, dotychczas wygrywając pięć takich inauguracji. Obecnie Arsenal może pochwalić się serią 14 meczów bez porażki na wyjazdach w lidze, która trwa od listopada ubiegłego roku. Starcia z United na Old Trafford i Liverpoolem na Anfield w pierwszych dwóch kolejkach to idealna okazja do przedłużenia tej serii i budowania momentum po trzech sezonach zakończonych na drugim miejscu.
Odbudowa Czerwonych Diabłów
Poprzedni sezon był dla United koszmarem. Piętnaste miejsce w tabeli - najgorsze od sezonu 1989/90, zaledwie 42 punkty - najsłabszy wynik od 1974 roku. Drużyna nie potrafiła wygrać dwóch kolejnych meczów ligowych, przegrała więcej spotkań niż wygrała na własnym stadionie, a w finale Ligi Europy uległa Tottenhamowi, który w lidze skończył niżej od nich.
Proces odbudowy kosztował United 200 milionów funtów. Do klubu trafili Matheus Cunha z Wolves, Bryan Mbeumo z Brentford i Benjamin Sesko z RB Leipzig - trio ma ożywić atak, który w poprzednim sezonie zdobył zaledwie 44 bramki w 38 meczach. Z Paragwaju sprowadzono także młodego lewego obrońcę Diego Leona.
Marcus Rashford wyjechał na wypożyczenie do Barcelony, a klub pożegnał się z Christianem Eriksenem, Jonnym Evansem i Victorem Lindelofem. Ruben Amorim może liczyć na pozytywny impuls po niepokonanym okresie przygotowawczym - pięć sparingów przyniosło zwycięstwa z Bournemouth i West Hamem oraz remisy z Leeds, Evertonem i Fiorentiną.
Głos trenerów
Mikel Arteta nie kryje ekscytacji:
- Nie mogę się doczekać! To był bardzo produktywny okres przygotowawczy. Dokonaliśmy ewolucji w składzie i jesteśmy gotowi. Nastrój w klubie, energia wokół zespołu, entuzjazm chłopaków i sztabu od pierwszego dnia - teraz zrobimy jeszcze lepiej, będziemy się poprawiać jako drużyna i wygrywać. To napędza moją energię i dlatego jestem tak podekscytowany.
- United też będą inni. Trener będzie miał więcej czasu z nimi, mieli okres przygotowawczy, dokonali naprawdę dobrych transferów. Myślę, że się wzmocnili i będą lepsi niż w zeszłym roku, podobnie jak reszta drużyn.
Amorim pozostaje realistą:
- Nie możemy zmienić wszystkiego w cztery tygodnie, ale jesteśmy lepsi. Trenujemy ciężej i jesteśmy bardziej przygotowani na wymagania gry. Jestem zdecydowanie bardziej pewny siebie. Krok po kroku będziemy lepszą drużyną. Dużo nauczyłem się w zeszłym sezonie. Nie muszę skupiać się na przyszłości. To nie ma znaczenia i nie obchodzi mnie to. Muszę żyć dzień po dniu. Wszystko, co stanowi szum dla naszej drużyny, usuwam z obrazu, więc po prostu przygotowuję zespół na Arsenal.
Sytuacja kadrowa
Leandro Trossard doznał kontuzji w meczu z Tottenhamem w Hongkongu i opuścił oba domowe sparingi z Villarrealem i Athletic Bilbao, ale ma nadzieję wrócić do treningów przed meczem. Gabriel, Jurrien Timber i William Saliba, którzy opuścili końcówkę poprzedniego sezonu, powrócili już do gry podczas letnich sparingów. Jedynym długoterminowym nieobecnym pozostaje Gabriel Jesus, który wciąż rehabilituje się po zerwaniu więzadeł krzyżowych.
Nowe nabytki Martin Zubimendi i Viktor Gyokeres - który odnosił sukcesy pod wodzą Amorima w Sportingu Lizbona - są gotowi do gry i mogą zadebiutować w barwach Kanonierów. Podobnie Noni Madueke, Christian Norgaard, Cristhian Mosquera i Kepa Arrizabalaga.
W United Andre Onana i Joshua Zirkzee opuścili cały okres przygotowawczy z powodu kontuzji mięśniowych i ich występ jest wątpliwy, co oznacza, że bramkę prawdopodobnie będzie strzegł Altay Bayindir. Noussair Mazraoui ma problemy z bicepsem udowym i na pewno nie zagra, podobnie jak Lisandro Martinez, który wciąż leczy kontuzję kolana z lutego.
Analiza taktyczna
Adrian Clarke zwraca uwagę na kluczowe aspekty:
- Przeciwko trójce obrońców trzeba atakować przestrzenie po bokach środkowych defensorów. Gyokeres może szukać szans w przebiegach po skrzydłach, a izolowanie Bukayo Saki w pojedynkach jeden na jeden poprzez wczesne podania to mocna broń. Trzeba będzie znaleźć równowagę między ambicjami ofensywnymi a solidnością defensywną, bo Sesko, Mbeumo i Cunha mają wybitne umiejętności. Nasza para w środku pola będzie musiała blokować podania do nich i zapewniać wsparcie przy kontratakach. Dyscyplina pozycyjna będzie niezwykle ważna.
W fazach, gdy będziemy wypychani do tyłu, nie możemy pozwolić zawodnikom United na strzały z dystansu. Bruno Fernandes i Cunha strzelili po pięć bramek spoza pola karnego w zeszłym sezonie - najwięcej w lidze, a Sesko i Mbeumo także są skuteczni z daleka. Pressing na tych zawodników będzie koniecznością. Amorim miał pełny okres przygotowawczy na wdrożenie swoich pomysłów, a United podnosili poziom przeciwko silniejszym rywalom, ale spodziewam się, że zagramy pozytywnie, skupiając się na wykorzystaniu ich słabości w środku pola i defensywie.
Ciekawostki i statystyki
Arsenal przegrał tylko dwa z ostatnich 14 meczów ligowych z United, pozostając niepokonany w ostatnich pięciu starciach. Czerwone Diabły wygrały 99 ze 243 spotkań z Kanonierami we wszystkich rozgrywkach - tylko z Aston Villą mają lepszy bilans.
To będzie szóste otwarcie sezonu w starciu tych klubów, a United rozpoczynają sezon domowym meczem po raz dziewiąty z rzędu - najdłuższa seria w historii angielskiej ekstraklasy.
Arsenal wygrał inauguracyjny mecz w pięciu z ostatnich sześciu sezonów, w tym w każdym z ostatnich trzech. Od początku sezonu 2022/23 Kanonierzy nie przegrali ani jednego meczu w sierpniu, wygrywając wszystkie cztery wyjazdy bez straty gola.
Nowe nabytki United - Bryan Mbeumo i Matheus Cunha - zajęli pierwsze i trzecie miejsce w lidze pod względem przewyższania wartości xG. Viktor Gyokeres strzelał w inauguracyjnym meczu sezonu przez ostatnie cztery kampanie. Tylko dwóch zawodników zdobyło bramkę na Old Trafford w debiucie w Premier League - Mo Johnston dla Evertonu w 1992 i Paulo Wanchope dla Derby County w 1997.
Bukayo Saka może stać się drugim zawodnikiem Arsenalu po Thierrym Henrym, który zdobędzie bramkę w pierwszej kolejce przez trzy kolejne sezony.
źrodło:![Arsenal z ofertą za Eze [AKTUALIZACJA]](https://kanonierzy.com/images/big/eze_eberechi3.jpg)
20.08.2025, 21:10 90 komentarzy

20.08.2025, 13:44 37 komentarzy

20.08.2025, 12:04 11 komentarzy

19.08.2025, 20:56 41 komentarzy

19.08.2025, 14:23 13 komentarzy

18.08.2025, 11:15 2149 komentarzy

17.08.2025, 16:21 5 komentarzy

17.08.2025, 15:10 7 komentarzy

17.08.2025, 13:52 2186 komentarzy

16.08.2025, 10:26 12 komentarzy
Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
---|
Zawodnik | Bramki | Asysty |
---|
-
Podsumowanie kolejki PL2025/26 #1: Spektakl, debiuty i kontrowersje
- 20.08.2025 11 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #36: Trzy punkty na trudnym terenie
- 19.08.2025 13 komentarzy
-
Okiem kibica #1: 15-letni fenomen
- 17.08.2025 7 komentarzy
-
Panie, Panowie… PREMIER LEAGUE! - wstęp do sezonu 2025/26
- 15.08.2025 804 komentarzy
-
Zagadnienia Taktyczne #35: Maestro Regista
- 14.08.2025 11 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
-
Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
-
Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
-
Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
-
Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
-
Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
W tym sezonie Spurs > United zdecydowanie, plus jescze Koguty moga sie wzmocnic swietnymi indywidualistami i z ta prosta taktyka gdzie 8 broni, a 2 rajdowcow ma odpowiadac za atak beda czesto urywac punkty silnym ekipom po bramce z kontry i murarce, a United zagadka
Spodziewałem się jednak, że Gabi zacznie na ławce. Ciekawe czy zobaczymy dziś Gyo i Havertza razem na boisku. Mega mnie ciekawi ich ewentualna współpraca
@ZielonyLisc: Tylko w tym pierwszym linku musisz wyszukać stację
Napięcie jak w gniazdku. Zaraz będzie kopać.
Zapinamy pasy i startujemy!
Po zwycięstwo i pewną grę
COYG
@losnumeros: z Bogiem
@ZielonyLisc: https://telewizjada.cc/ oraz https://strumyk.net/
Ogladalem z dwa mecze United w presezonie i Mount mial bardzo dobry okres, oby mu dzis przeszlo.
Macie jakąś stronę ze strimem??
@G===== @Garfield_pl napisał: "Watching the Arsenal build-up and shooting drill pre-match…
Don’t want to get too excited but Gyokeres… right foot, left foot, head… whatever:
It’s hit with power, precision and every single attempt hit the back of the net."
Siła Północy
Watching the Arsenal build-up and shooting drill pre-match…
Don’t want to get too excited but Gyokeres… right foot, left foot, head… whatever:
It’s hit with power, precision and every single attempt hit the back of the net.
Niesamowite jest to, jak dużo było narzekania, że nie mamy napastnika. A jak mamy napastnika, to szkoda, że jednak Havertz nie gra. No nie dogodzisz. xD
Treningowki mamy jakby dziecko farbki wylało.
@pioafc: Poza Saka. Gabriel umie tylko czasem z główki strzelić.
@pioafc napisał: "Wg ich teorii (gdzie każdy nasz piłkarz poza Gabrielem) jest gorszy od ich - to czeka nas walka o utrzymanie."
No wlasnie nie, Gabriel do pupy jest xD
@losnumeros napisał: "Wiesz że to stare jest? Xd"
Wiem, ale usun to na Boga, bo wstyd
@darek250s napisał: "Aż tacy słabi jesteśmy?"
Wg ich teorii (gdzie każdy nasz piłkarz poza Gabrielem) jest gorszy od ich - to czeka nas walka o utrzymanie.
@vitold napisał: "Najlepszy transfer? - Pepe 8.
Losnumeros wróżbita! xD"
Wiesz że to stare jest? Xd
Najlepszy transfer? - Pepe 8.
Losnumeros wróżbita! xD
Mam to szczęście,że zapłaciłem te 75 funtów na rok i mam wszystko. Pl, Angielskie,US and A. Jest wybór stacji i zawsze ta która transmituje.
Jak nastroje przed meczem? Manchester pewny zwycięstwa jest z tego co czytałem. Aż tacy słabi jesteśmy?
Tez nie możecie wykupić canal+?
Ciekawa sprawa- jeśli mamy w tym momencie zdrowego Norgaard, to kto wylatuje z kadry? Dla mnie kandydat jest jeden- Merino.
Eze został sam po meczu pożegnać się z kibicami.
Napięcie rośnie. Sezon czas zacząć.
@SunTzu napisał: "Wiatm serdecznie kolege. Mam nadzieje, ze po dzisiejszym meczu nie bedziesz musial pisac duzej ilosci komentarzy. Czego Tobie i wszystkim życzę ; )"
Witam serdecznie. Po zwycięstwo i tyle, więcej nie potrzeba
@EroLDN:
https://www.livesoccertv.com/pl/schedules/
Tu masz wszystko rozpisane
Macie jakiegoś streama??
@JackWilshere97: mi też nie działa. Wielkie dno z tego c+
@Dawid04111 napisał: "może grać, Nwaneri
u nas debiutował mając 15 lat i 2xx dni"
Ok, dzięki.
@kamo99111 napisał: "Chyba mogą grać... Ale nie mam pewności :-p"
Dlatego pytałem się. Pewnie każdy kraj inaczej.
Jaki polski kanal pokazuje mecz? Nie orientuje sie w PL telewizji -.-
Jakas poroniona akcja z tym c+ stuidem, owen przrylecial do polski zeby komentowac z chlopakami w jakims ogrodku mecz, ktory odbywa sie w anglii xD
@Dawid04111 napisał: "Ale faktycznie patrząc na sparingi to Dowman powinie być w kadrze. Jest po prostu lepszy od wiekszosci graczy,gra mądrze, z głową, ma odpowiednie warunki fizyczne i robi różnicę po prostu."
Troche smutne, ze chłopak któremu dopiero wąsy rosną jest nadzieją na k.com po za tym 15 latek odpowiednie warunki fizyczne xd
jak zobacze jak gyokeres robi cieszynke Bane a Gabriel Batmana to sie ze szczescia chyba zesrram
@JackWilshere97:https://www.footybite.to/Manchester-United-vs-Arsenal/44987
@MarkOvermars: Tak gra Arteta od dawna. Wcześniej był tam Xhaka. Zubimendi na pewno nie mniej kreatywny jak Partey. Ten wolałbym czasem zobaczyć w miejscu Rice kogoś z większą kreatywnością.
Ten Owen to tam za nasze 70 zł siedzi i przytakuje….
Panowie mi canal plus nie działa oraz stumyk net też nie czy macie jakieś linka do meczu ?
@DexteR_000: powodzenia, może to potrwać trochę
@pioafc: dzięki
Dziś Ode asysta i Gyo brama. Musi się Norweg odblokować bo inaczej będzie bardzo ciężko w tym sezonie.
Ale faktycznie patrząc na sparingi to Dowman powinie być w kadrze. Jest po prostu lepszy od wiekszosci graczy,gra mądrze, z głową, ma odpowiednie warunki fizyczne i robi różnicę po prostu.
@NicolasJover:
No na moje to Arteta zawsze był bezwzględny w tej kwestii. Ramsdale po otrzymaniu nagrody najlepszego bramkarza ligi niemal od razu został zastąpiony Rayą. Hiszpan potrafił grać Harvetzem kosztem Jesusa mimo iż jeszcze przez chwilę wydawało nam się, że Harvetz to ma być jednak 8. Tak samo Skelly’m kosztem Zinchenki, White potrafił na stałe siąść na ławce. Arteta nie ma pupilków tylko ma swoje widzi-misie i swój pomysł na grę. Jeżeli jakiś piłkarz mu pod to nie pasuje to robi natychmiastowy out. Tak było właśnie z Ramsdalem czy chociażby z Smith-Rowem.
W przypadku Gyokeresa obstawiałem, że z miejsca zagra w pierwszym składzie, jedyne co mogło to zmienić to jakaś wybitna gra Harvetza w pre-seasonie i słaba Viktoria. Tą bramką z Bilbao raczej przypieczętował sobie grę w pierwszej 11.
Dlaczego chciałbym dziaiaj wygranej? Dla 3 pkt? Nie, bo sezon dopiero startuje. Dla zamknięcie tych z dp? Nie, mało istotni ludzie. Chciałbym dzisiaj wygranej zeby zamnkac mordy tych anty kibiców Arsenalu, którzy oczywiście sie tutaj identyfikują z klubem.
Dożyliśmy czasów gdzie kibic źle życzy klubowi. Dramat
pierd( canal + na pol godziny przed meczem ogarnalem ze musze jakis dodatkowy pakiet wykupic
@losnumeros: Wiatm serdecznie kolege. Mam nadzieje, ze po dzisiejszym meczu nie bedziesz musial pisac duzej ilosci komentarzy. Czego Tobie i wszystkim życzę ; )
@sebastix11 napisał: "ciekawe czemu Norgaarda nie ma na ławie"
out with a knock
@losnumeros: pierwszy nie działa drugi też
@Dziadyga napisał: "Mls wejdzie max za 2 kolejki,Kalafior się pewnie połamie,nie zdziwię się,że i dziś jakiś uraz będzie przy tak grających mułach,odpukac."
xD @Dziadyga napisał: "Ale Timber jest po prostu lepszym piłkarzem,a tym bardziej,że gramy na trudnym terenie to spokój i opanowanie Timbera jak złoto.Mnie White razi tym,że nawet nie interesuje się swoim zawodem,trochę mnie to od dawna wkurza."
Ale piłką nożna to sport drużynowy. Indywidualnie owszem Holender jest lepszy. Jednak wiecej drużynie w naszej taktyce daje White. @losnumeros napisał: "Nie wiem jak teraz, kiedyś żeby grać w seniorach trzeba było mieć 16 lat w dniu urodzin ( nie rocznik liczy się, tylko data urodzenia). Dowman ma dopiero 15 lat. Mogę się mylić"
Chyba mogą grać... Ale nie mam pewności :-p
@losnumeros: może grać, Nwaneri
u nas debiutował mając 15 lat i 2xx dni