Obszerny wywiad z Mikelem Artetą

Obszerny wywiad z Mikelem Artetą 27.03.2020, 12:11, Patryk Bielski 864 komentarzy

Wiadomość o zarażeniu Mikela Artety koronawirusem wywołała spore zamieszanie nie tylko wśród fanów Arsenalu, ale również w światowej piłce. Jak czuje się obecnie trener Kanonierów i czy odczuwa jeszcze skutki zakażenia? Poniżej prezentujemy wywiad z Hiszpanem, który ukazał się na oficjalnej stronie klubu.

Mikel, dzięki za zgodę na rozmowę z nami w tym niespotykanym okresie. Jak się czujesz, po tym co się wydarzyło i jakie jest twoje przesłanie dla fanów na całym świecie?
Znajdujemy się w szczególnej sytuacji, więc myślę, że wszyscy staramy się dostosować i to przezwyciężyć. Przede wszystkich chciałbym wysłać wiadomość do wszystkich tych, którzy stracili swoich bliskich, cierpią w szpitalach, przechodzą trudne chwile i są chorzy - jesteśmy dozgonnie wdzięczni wszystkim osobom zaangażowanym w opiekę zdrowotną, ludziom w szpitalach, tym którzy starają się jakoś pomóc, zapewnić jedzenie, transport i to, co potrzebne. Wiem, jak wygląda sytuacja w Hiszpanii. Zachęcam wszystkich, by podeszli do tego odpowiedzialnie i gdy tylko mogą, pozostali w domach. To jedyne co w obecnej sytuacji możemy zrobić. Jeśli nie mamy możliwości pomocy innym, pozostańmy w domach i dostosujmy się do wytycznych. Musimy w jak największym stopniu ułatwić zadanie Narodowej Służbie Zdrowia i dać szansę osobom starszym, które potrzebują tego bardziej niż ktokolwiek inny. Musimy spowolnić proces, dlatego nie ruszajcie się z domów.

Wiemy, że odczuwałeś skutki zarażenia. Jak się teraz czujesz?
Czuję się całkowicie wyleczony. To prawda, że miałem pewne objawy, kiedy otrzymaliśmy informację, że możemy być narażeni na wirusa z powodu zachorowania właściciela Olympiakosu... Nie wiem, po prostu czułem w sobie, że to "złapałem". Następnego dnia mieliśmy grać z Manchesterem City, więc podjąłem decyzję i natychmiast zadzwoniłem do lekarza. Ustawiłem spotkanie z Raulem, Edu, Vinaiem, Hussem i powiedziałem: "Słuchajcie, mamy kilku piłkarzy, którzy byli narażeni, co wiąże się z ogromnym ryzykiem. Ja też jako pierwszym odczuwam objawy i osoby w klubie, które miały ze mną kontakt na co dzień, mogły się zarazić. Sami nie możemy podejmować takiej decyzji, dlatego musimy porozmawiać z Premier League, z Manchesterem City i podjąć szybką decyzję".

To niesamowite, jak szybko wszystko się działo. Jeśli spojrzysz wstecz, wydaje się, że minęły więcej niż dwa tygodnie od czasu zdiagnozowania wirusa u ciebie. Tydzień zaczął się od przygotowań do meczu z City i konferencji prasowej, a później wszystko diametralnie się zmieniło...
Zgadza się. Oczywiście już wtedy dysponowaliśmy informacjami z Chin, później Włoch i Hiszpanii. Kiedy siedziałem sam w domu, w pewnym momencie zdałem sobie sprawę: "Wow, wszyscy mogą być narażeni, to naprawdę poważna sprawa". Wtedy zaczynasz myśleć o ludziach, z którymi miałeś kontakt oraz z tymi, którzy są z tobą spokrewnieni. Pojawia się wówczas odrobina strachu. Pod względem objawów, to był normalny wirus. Trzy czy cztery dni były nieco trudniejsze, kiedy miałem temperaturę, suchy kaszel i odczuwałem pewien dyskomfort w klatce piersiowej. To było to. Cała trudność polegała na tym, że w domu otaczają mnie bliscy, mam trójkę dzieci i martwiłem się o nich. Moja żona i niania przez to przeszły. Na szczęście ominęło to dzieci. Wszyscy mamy się teraz dobrze.

Jak radziłeś sobie z izolacją. Jakie środki ostrożności musiałem podjąć w domu?
Wszystkie, które mogłem. Wydzieliłem pokój wraz z łazienką i przebywałem tam sam przez dwa lub trzy dni. Jednak po drugim dniu moja żona również zaczęła odczuwać pewne objawy. Prawdopodobnie było już za późno, ponieważ do czasu pojawienia się symptomów, wirus już grasował i był zaraźliwy dla innych. Nie mogliśmy temu zapobiec w naszym domu. Kiedy wynik wyszedł pozytywny, było po sprawie. Zareagowaliśmy, dlatego jeśli masz możliwość, pozostań w domu, by zapobiec takim sytuacjom. Musimy to zrobić.

Skoro wszyscy są w domach i przestrzegają rządowych restrykcji, w jaki sposób działa obecnie klub?
Jestem pod wielkim wrażeniem i czuję się dumny z tego, gdzie obecnie jestem. W trudnych momentach naprawdę widzisz, jak reagują ludzie, jak myślą i jakie są ich priorytety. Wszystkie rozmowy telefoniczne, które odbyłem ze wszystkimi członkami zarządu i całym personelem technicznym, sztabem trenerskim, wszystkimi piłkarzami, ich świadomość i chęć pomocy oraz ułatwienia całej sytuacji, były naprawdę niesamowite. Mówiąc szczerze, mam wielki przywilej pracy z tymi ludźmi.

Komunikacja jest bardzo ważną częścią twojej pracy. Mam na myśli kontakt między innymi z piłkarzami i trenerami. Jak oni sobie teraz radzą?
Istnieją przeróżne aspekty, których staramy się trzymać. Jednym z nich, na pewno najważniejszym, jest zdrowie. Zaspokajamy wszystkie potrzeby piłkarzy, sztabu i pracowników, które są niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia. Drugi jest aspekt fizyczny. Wszyscy otrzymali programy i mają do wykonania indywidualną pracę, której się trzymają. Naprawdę się starają, by być gotowym, kiedy wrócimy do gry. Trzeci aspekt to umysł. Zawodnicy potrzebują wsparcia psychologicznego, którego im udzielamy. Dostają też sporo zadań domowych. Kontroluję ich, odkąd wróciłem. Są rzeczy, które musimy doskonalić i rozwijać i cieszy mnie to wyzwanie. Po tym wszystkim, przynajmniej kilku trenerów i piłkarzy będzie chciało czerpać z tego procesu. Myślę, że może im się to podobać.

Wydaje się, że minęły sporo ponad cztery miesiące, odkąd objąłeś stanowisko trenera. Tak wiele się wydarzyło. Dysponujesz zebranymi danymi i analizami, którymi możesz dzielić się w pracach domowych z piłkarzami. Nad czym jeszcze mogłeś pracować?
Przede wszystkim to świetna okazja do poznania ludzi. Mówię o starszych osobach w klubie, ale także moim własnym sztabie, ludziach, których widuję na co dzień. Dotyczy to także komunikacji z piłkarzami. Kiedy jestem w domu, a oni nie siedzą obok mnie, możemy rozmawiać w inny sposób i myślę, że przez to bardziej się uzewnętrzniają. Mogą czuć się swobodnie, rozmawiając o wszystkim, co musimy zrobić. Korzystam więc z tego i dzielę się z nimi rożnymi spostrzeżeniami, które moim zdaniem są bardzo przydatne.

Pomówmy o dość powszechnym problemie, niezależnie czy jesteś kibicem, trenerem czy piłkarzem. Jak wypełniasz swój czas, kiedy nie pracujesz i zostajesz w domu? Co wtedy robisz?
Mam troje dzieci, które posiadają niespożyte pokłady energii! Mają kolejno 10, 7 i 4 lata, więc możesz to sobie wyobrazić. Jestem bardzo pozytywną osobą i staram się wykorzystać ten moment i pomyśleć: "Ok, co możemy z tego wynieść? Czego możemy się nauczyć i jakie drzwi to przed nami otwiera?" Przez 17 lat nie miałem okazji budzić się z moimi dziećmi i spędzać z nimi tyle czasu, słuchać ich. Wiesz, odrabianie pracy domowej i tym podobne. To samo tyczy się mojej małżonki. To doskonała okazja. Nie ma żadnych wymówek. Jesteśmy razem w domu i cieszymy się tymi chwilami. Czy moje dzieci tęsknią za rówieśnikami? Tak. Ale jednocześnie, kiedy ich o to spytasz, mają wyjątkową okazję, by pobyć z rodzicami i skupić na sobie całą uwagę, której potrzebują. W tym sensie emocjonalnie czuję się spełniony, ponieważ daję im wszystko, a nie przywykłem do tego. Wcześniej nie byłem w stanie tego robić.

Pewnie podobnie czują się piłkarze. Kiedy jesteś w ciągłej podróży, poświęcasz się i nie masz tyle czasu, więc może nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło?
Oczywiście i myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Żyjemy w świecie, w którym wszystko znajdziesz w mediach społecznościowych, rozmowy są prowadzone na WhatsAppie. Ale jak ważne są wzajemny dotyk, uczucia drugiej osoby i przytulanie? Bardzo tęsknię za wieloma tymi, których kocham. Teraz nie mogę się z nimi widzieć i jestem pewien, że ta sytuacja zmieni nieco sposób, w jaki ludzie zachowują się wobec swoich bliskich, których darzą uczuciem i na którym im zależy. Musimy mówić sobie, co czujemy. Ten wirus zmienia nasze postrzeganie i priorytety. Należy wynieść coś z tej lekcji. Jeśli będziemy w stanie poradzić sobie z nim, nie możemy o tym zapomnieć za dwa czy trzy miesiące.

Mikel, nie skończymy, nie wspominając o tym, że dziś są twoje urodziny [wywiad był przeprowadzany wczoraj - przyp. red.]. Wszystkiego najlepszego! Z pewnością zapamiętasz je z wielu różnych powodów...
Na pewno! Ale tak jak mówiłem, mam kontakt ze wszystkimi, których kocham. Dziękuję Bogu, że technologia jest rozwinięta do tego stopnia, że mogę z nimi rozmawiać. Mam dzieci i żonę, którzy są przy mnie i się o mnie troszczą. Jestem szczęściarzem, patrząc na to, co otrzymałem od życia. Jednocześnie bardzo mi przykro, bo chciałbym móc zrobić więcej dla tych, którzy obecnie cierpią.

Mikel Arteta autor: Patryk Bielski źrodło: Arsenal.com
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
Mariusz28 komentarzy: 494831.03.2020, 09:45

@enrique: i dobrze, może Włosi też wyjdą z tego syfu. Niech to się rozpadnie na dobre.

enrique komentarzy: 1785831.03.2020, 09:36

Dzisiejsza włoska prasa krytykuje Unię Europejską za inercję i brak solidarności wobec Włoch w obliczu pandemii koronawirusa. Największy dziennik Włoch "Corriere della Sera" podkreśla, że konkretna pomoc płynie z Chin, Rosji i Kuby, ale nie ze strony Unii.

Włochy domagają się, by Unia Europejska zagwarantowała pożyczki, których Italia potrzebuje, by walczyć z pandemią i nie dopuścić do gospodarczego krachu. Sprzeciwiają się temu głównie Niemcy, Holandia, Austria i Szwecja. W cytowanym przez "Corriere della Sera" wywiadzie były premier Włoch Enrico Letta przestrzega, że taka postawa grozi rozpadem Unii. Dziennik "La Verita" pisze: "Do diabła z Unią, damy sobie radę sami".

Traitor komentarzy: 10191 newsów: 2431.03.2020, 09:27

u mnie na firmowym football manager chodzi, a na prywatnym mi sie ciął xD

Remek komentarzy: 102231.03.2020, 09:15

@Baniaczkin24: do pracy a nie Fifa w głowie :)

MajorSuchodolski komentarzy: 8631.03.2020, 08:12

@Baniaczkin24: nie ma szans

Jacek1s komentarzy: 764631.03.2020, 07:31

@gnabry_: Mogę mieć, a co?

Baniaczkin24 komentarzy: 83931.03.2020, 07:31

Pójdzie fifa 20 na tym laptopie:
Lenovo IdeaPad 330 15,6" Intel® Core™ i3-8130U - 4GB RAM - 256GB Dysk - Radeon 530 Grafika - Win10

gbn komentarzy: 340231.03.2020, 07:06

@JanikK: No u mnie tylko gra została 4fun ze znajomymi, bez żadnej spiny, ale wiadomo rage czasem wjeżdża na salony :) no nowa mapa w apexie jest taka sobie.

bocian18 komentarzy: 1556 newsów: 131.03.2020, 06:40

@mikowhy: Ja oglądam. Na 3filmy

bocian18 komentarzy: 1556 newsów: 131.03.2020, 06:38

@polandblood: Pierwszy sezon pierwszy odcinek

Tom komentarzy: 25331.03.2020, 05:54

@bocian18: dobry początek, rozczarowujący po 5 odcinku. Dla mnie zmarnowany potencjał.

gnabry_ komentarzy: 5629 newsów: 131.03.2020, 02:50

@Jacek1s: Masz VPN??

polandblood komentarzy: 11996 newsów: 131.03.2020, 00:01

@mikowhy: Na Amc to leciało jak dobrze kojarzę.

mikowhy komentarzy: 3182 newsów: 1030.03.2020, 23:59

@bocian18: @polandblood: gdzie go obejrzę? czaje się na niego od dawna

grzegorz1211 komentarzy: 1006630.03.2020, 23:29

Za chwilę na C+ sport2 klasyka Premier League Tottenham- Arsenal 2004/2005

JanikK komentarzy: 16816 newsów: 230.03.2020, 23:29

A jeszcze wracając do gier

Grał ktoś za młodu w Polanie 2, Knights and Merchants albo Fable?:P
Tak mało osób znam, ktore grało w Polanie, a uwielbiałem to

rreddevilss (zawieszony) komentarzy: 466930.03.2020, 23:18

@polandblood:

Czyli oszukiwałeś :D

polandblood komentarzy: 11996 newsów: 130.03.2020, 23:15

@rreddevilss: 10 sekund z google, nie pamiętałem. ;)

rreddevilss (zawieszony) komentarzy: 466930.03.2020, 23:14

@polandblood:

Pamietales czy strzal? :)

JanikK komentarzy: 16816 newsów: 230.03.2020, 23:11

@gbn napisał: "Apex Legends"

Ja w Apex tłukłem w 1 sezonie i trochę w drugim. Uwielbialem to uczucie, kiedy z ziomkiem czujecie się tacy mocni i dojezdzacie wszystkich po całej mapie. W CS w sumie miałem podobny epizod tak z 2 lata temu. Obecnie moje taka wrodzona forma zatrzymała się na orzełku ew.szeryfie i zawsze jak wracam po przerwie to tam ląduje.
Ostatnio jednak ziomki zreaktywowali zespół sprzed paru lat, więc robię za zmiennika/trenera/obserwatora jak zwał tak zwał, co oznacza że w konsekwencji sobie w nic nie pogrywam za bardzo ale nie mi to przeszkadza w sumie xD Nadupcanie 9h dziennie średnio mi się widzi.

Jeszcze wracając, to ta nowa mapa mi się w Apex nie podoba i nie chce mi się jej uczyć i przez to grać xd

Roket League też bardzo lubię, ale to też kolejna gra, gdzie tylko ze znajomymi fajnie pogrywać. Zresztą chyba jak w każdą obecnie. Męczę się w grach single player i szczerze nie widzę potrzeby grać w nic samemu.

Btw. Mount and blade dzisiaj wyszło. Jestem ciekaw czy zostanie dobrze odebrana, bo zastanawiałem się czy nie wciągnąć się w ten świat, a bardziej społeczność

polandblood komentarzy: 11996 newsów: 130.03.2020, 22:58

@rreddevilss: Old Trafford

https://www.youtube.com/watch?v=y-awtBdo6MQ

Marcinafc93 komentarzy: 32827 newsów: 130.03.2020, 22:57

@sWinny: W tym meczu wyszedł w składzie po wyleczonej kontuzji i zaraz złapał kolejną, chłop z porcelany, umiejętności ogromne i mógł być jednym z najlepszych na swojej pozycji :/

rreddevilss (zawieszony) komentarzy: 466930.03.2020, 22:56

Panowie mam zagadkę dla kogoś kto kibicuje Arsenalowi od 2 dekad

Polifnal FA CUP 2001 Arsenal Tottenham moje pytanie brzmi, gdzie odbył się ten mecz

Jacek1s komentarzy: 764630.03.2020, 22:42

@wojt3q: Dzięki e-kolego za wyjaśnienie, jutro się z tym pobawię, bo dziś mi się nie chce. Ale już dostałem link do działających torrentów, więc chyba będzie git

Ranczomen komentarzy: 1207530.03.2020, 22:18

PDW Liściu

polandblood komentarzy: 11996 newsów: 130.03.2020, 22:17

@bocian18: Oczywiście, że tak. Którego sezonu? Pierwszy bardzo dobry, świetny klimat.

bocian18 komentarzy: 1556 newsów: 130.03.2020, 22:15

Obejrzałem pierwszy odcinek the terror zapowiada się mogę ciekawie
Ogladal. Ktoś z was ten serial?

D14 komentarzy: 422130.03.2020, 22:03

Kolejny piękny klasyczek w c+. Kfc 4:5 Arsenal. Czysta przyjemność oglądanie w akcji Kanonierów za dawnych lat. Fabregas asysta cud miód przy 4 bramce

FabsFAN komentarzy: 25234 newsów: 330.03.2020, 21:51

Paulina200 to byl WilkSzary?

FabsFAN komentarzy: 25234 newsów: 330.03.2020, 21:50

Ja gram w Mu Online + Call of Duty 1

gbn komentarzy: 340230.03.2020, 21:44

@Catalonczyk napisał: "Gracie w jakieś gry online? Poza CS, CoD czy GTA?"
Wolcen, Diablo 3, Apex Legends, ale jednak z przewagą CS'a od 2003.

Jacek1s komentarzy: 764630.03.2020, 21:44

Potrzeba mi strony na której można obejrzeć serial Nastoletnia Maria Stuart, bo niedawno z Netflixa usunęli (nawet nie wiem czy nie dzisiaj) i dziewczyna brata nie ma gdzie obejrzeć, a torrenty mi się pobrać nie chcą. Help.

Arsenal96l komentarzy: 494130.03.2020, 21:27

@Jacek1s: League od Legends Mordoo :'D

sWinny komentarzy: 715230.03.2020, 21:25

Arsenal właśnie na swoim profilu na fb wrzucił występ Diabiego na Anfield. Genialne spotkanie w wykonaniu Francuza. Ile ja bym dał, żeby zawodnik jego pokroju(tylko zdrowy) zastąpił nam czakę.

kamilo_oo komentarzy: 2356730.03.2020, 21:25

Dlaczego jeden użytkownik zostaje zawieszony, a drugi nie? Skoro oboje robią chlew.

Tylko bez spin tu.

Jacek1s komentarzy: 764630.03.2020, 21:01

Ktoś mi powie o co chodzi z peerami na torrentach? Bo nie mogę niczego pobrać przez to, że mnie z nimi nie chcą połączyć

Paulina200 (zawieszony) komentarzy: 63930.03.2020, 21:01

@ZielonyLisc napisał: "Arsenal96l meets horny MILF WilkSzary in Arsenal's Store - POV - BRAZZERS.com"
ZielonyChwast meets horny pig man Arsenal96l in Arsenal's Store - POV - GAYMALETUBE.com

DanteZZ komentarzy: 116730.03.2020, 20:48

Arsenal własnie wstawił na FB filmik z najlepszymi zagraniami Diaby'ego z pamiętnego meczu z Liverpoolem. Rany, przecież to błysk na poziomie Vieiry i prime Yaya Toure, gdyby nie kontuzje eh...

Ranczomen komentarzy: 1207530.03.2020, 20:43

@Jacek1s napisał: "Co w tym śmiesznego?"

xD

Catalonczyk komentarzy: 516430.03.2020, 20:28

@Jacek1s napisał: "Co w tym śmiesznego?"

xD

Jacek1s komentarzy: 764630.03.2020, 20:22

@Arsenal96l napisał: "Lol"

Co w tym śmiesznego?

enrique komentarzy: 1785830.03.2020, 20:06

Te spadki zachorowań to bardzo dobra wiadomość, tylko pytanie brzmi co będzie jak już spadną, ograniczenia zostaną zniesione a miliony ludzi zrobią hurra i do parku kina basenu itd...

Arsenal96l komentarzy: 494130.03.2020, 20:00

@Catalonczyk: Lol

Marcinafc93 komentarzy: 32827 newsów: 130.03.2020, 19:53

@Catalonczyk: BF5

Arsenal96l komentarzy: 494130.03.2020, 19:51

@ZielonyLisc: Jak horny to biere a ile za pół kila będzie ?

Catalonczyk komentarzy: 516430.03.2020, 19:48

Gracie w jakieś gry online? Poza CS, CoD czy GTA?

MadMax14 komentarzy: 250730.03.2020, 19:30

Tak jeszcze w temacie wirusa to bardzo polecam kanał na YT Nauka. To lubię. Świetne i rzeczowe materiały.

ZielonyLisc komentarzy: 2002730.03.2020, 18:55

Arsenal96l meets horny MILF WilkSzary in Arsenal's Store - POV - BRAZZERS.com

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 52741 newsów: 52230.03.2020, 18:34

Warto odnotować jeszcze jeden fakt - ostatniej doby we Włoszech odnotowano 4050 nowych zachorowań. To najniższy wynik od 17 marca.

Simpllemann (redaktor) komentarzy: 52741 newsów: 52230.03.2020, 18:31

Włochy 2. krajem, w którym liczba chorych na koronawirusa przekroczyła 100 tysięcy.

Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - Tottenham 24.09.2023 - godzina 15:00
? : ?
Everton - Arsenal 17.09.2023 - godzina 17:30
0 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Manchester City550015
2. Tottenham541013
3. Liverpool541013
4. Arsenal541013
5. Brighton540112
6. West Ham531110
7. Aston Villa53029
8. Crystal Palace52127
9. Fulham52127
10. Brentford51316
11. Newcastle52036
12. Nottingham Forest42026
13. Manchester United52036
14. Chelsea51225
15. Bournemouth50323
16. Wolves51043
17. Sheffield Utd50141
18. Everton50141
19. Burnley30030
20. Luton40040
ZawodnikBramkiAsysty
E. Haaland61
E. Ferguson40
B. Mbeumo40
T. Awoniyi31
J. Bowen31
S. March30
Son Heung-Min30
O. Édouard30
J. Maddison22
Mohamed Salah22
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
0
Gracz sierpnia wybór redaktorów
6.6
Gracz sierpnia wybór użytkowników Bukayo Saka
Bukayo Saka
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl
Probukmacher.pl
UdanaRandka.com 1