Obszerny wywiad z Mikelem Artetą

Obszerny wywiad z Mikelem Artetą 27.03.2020, 12:11, Patryk Bielski 864 komentarzy

Wiadomość o zarażeniu Mikela Artety koronawirusem wywołała spore zamieszanie nie tylko wśród fanów Arsenalu, ale również w światowej piłce. Jak czuje się obecnie trener Kanonierów i czy odczuwa jeszcze skutki zakażenia? Poniżej prezentujemy wywiad z Hiszpanem, który ukazał się na oficjalnej stronie klubu.

Mikel, dzięki za zgodę na rozmowę z nami w tym niespotykanym okresie. Jak się czujesz, po tym co się wydarzyło i jakie jest twoje przesłanie dla fanów na całym świecie?
Znajdujemy się w szczególnej sytuacji, więc myślę, że wszyscy staramy się dostosować i to przezwyciężyć. Przede wszystkich chciałbym wysłać wiadomość do wszystkich tych, którzy stracili swoich bliskich, cierpią w szpitalach, przechodzą trudne chwile i są chorzy - jesteśmy dozgonnie wdzięczni wszystkim osobom zaangażowanym w opiekę zdrowotną, ludziom w szpitalach, tym którzy starają się jakoś pomóc, zapewnić jedzenie, transport i to, co potrzebne. Wiem, jak wygląda sytuacja w Hiszpanii. Zachęcam wszystkich, by podeszli do tego odpowiedzialnie i gdy tylko mogą, pozostali w domach. To jedyne co w obecnej sytuacji możemy zrobić. Jeśli nie mamy możliwości pomocy innym, pozostańmy w domach i dostosujmy się do wytycznych. Musimy w jak największym stopniu ułatwić zadanie Narodowej Służbie Zdrowia i dać szansę osobom starszym, które potrzebują tego bardziej niż ktokolwiek inny. Musimy spowolnić proces, dlatego nie ruszajcie się z domów.

Wiemy, że odczuwałeś skutki zarażenia. Jak się teraz czujesz?
Czuję się całkowicie wyleczony. To prawda, że miałem pewne objawy, kiedy otrzymaliśmy informację, że możemy być narażeni na wirusa z powodu zachorowania właściciela Olympiakosu... Nie wiem, po prostu czułem w sobie, że to "złapałem". Następnego dnia mieliśmy grać z Manchesterem City, więc podjąłem decyzję i natychmiast zadzwoniłem do lekarza. Ustawiłem spotkanie z Raulem, Edu, Vinaiem, Hussem i powiedziałem: "Słuchajcie, mamy kilku piłkarzy, którzy byli narażeni, co wiąże się z ogromnym ryzykiem. Ja też jako pierwszym odczuwam objawy i osoby w klubie, które miały ze mną kontakt na co dzień, mogły się zarazić. Sami nie możemy podejmować takiej decyzji, dlatego musimy porozmawiać z Premier League, z Manchesterem City i podjąć szybką decyzję".

To niesamowite, jak szybko wszystko się działo. Jeśli spojrzysz wstecz, wydaje się, że minęły więcej niż dwa tygodnie od czasu zdiagnozowania wirusa u ciebie. Tydzień zaczął się od przygotowań do meczu z City i konferencji prasowej, a później wszystko diametralnie się zmieniło...
Zgadza się. Oczywiście już wtedy dysponowaliśmy informacjami z Chin, później Włoch i Hiszpanii. Kiedy siedziałem sam w domu, w pewnym momencie zdałem sobie sprawę: "Wow, wszyscy mogą być narażeni, to naprawdę poważna sprawa". Wtedy zaczynasz myśleć o ludziach, z którymi miałeś kontakt oraz z tymi, którzy są z tobą spokrewnieni. Pojawia się wówczas odrobina strachu. Pod względem objawów, to był normalny wirus. Trzy czy cztery dni były nieco trudniejsze, kiedy miałem temperaturę, suchy kaszel i odczuwałem pewien dyskomfort w klatce piersiowej. To było to. Cała trudność polegała na tym, że w domu otaczają mnie bliscy, mam trójkę dzieci i martwiłem się o nich. Moja żona i niania przez to przeszły. Na szczęście ominęło to dzieci. Wszyscy mamy się teraz dobrze.

Jak radziłeś sobie z izolacją. Jakie środki ostrożności musiałem podjąć w domu?
Wszystkie, które mogłem. Wydzieliłem pokój wraz z łazienką i przebywałem tam sam przez dwa lub trzy dni. Jednak po drugim dniu moja żona również zaczęła odczuwać pewne objawy. Prawdopodobnie było już za późno, ponieważ do czasu pojawienia się symptomów, wirus już grasował i był zaraźliwy dla innych. Nie mogliśmy temu zapobiec w naszym domu. Kiedy wynik wyszedł pozytywny, było po sprawie. Zareagowaliśmy, dlatego jeśli masz możliwość, pozostań w domu, by zapobiec takim sytuacjom. Musimy to zrobić.

Skoro wszyscy są w domach i przestrzegają rządowych restrykcji, w jaki sposób działa obecnie klub?
Jestem pod wielkim wrażeniem i czuję się dumny z tego, gdzie obecnie jestem. W trudnych momentach naprawdę widzisz, jak reagują ludzie, jak myślą i jakie są ich priorytety. Wszystkie rozmowy telefoniczne, które odbyłem ze wszystkimi członkami zarządu i całym personelem technicznym, sztabem trenerskim, wszystkimi piłkarzami, ich świadomość i chęć pomocy oraz ułatwienia całej sytuacji, były naprawdę niesamowite. Mówiąc szczerze, mam wielki przywilej pracy z tymi ludźmi.

Komunikacja jest bardzo ważną częścią twojej pracy. Mam na myśli kontakt między innymi z piłkarzami i trenerami. Jak oni sobie teraz radzą?
Istnieją przeróżne aspekty, których staramy się trzymać. Jednym z nich, na pewno najważniejszym, jest zdrowie. Zaspokajamy wszystkie potrzeby piłkarzy, sztabu i pracowników, które są niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia. Drugi jest aspekt fizyczny. Wszyscy otrzymali programy i mają do wykonania indywidualną pracę, której się trzymają. Naprawdę się starają, by być gotowym, kiedy wrócimy do gry. Trzeci aspekt to umysł. Zawodnicy potrzebują wsparcia psychologicznego, którego im udzielamy. Dostają też sporo zadań domowych. Kontroluję ich, odkąd wróciłem. Są rzeczy, które musimy doskonalić i rozwijać i cieszy mnie to wyzwanie. Po tym wszystkim, przynajmniej kilku trenerów i piłkarzy będzie chciało czerpać z tego procesu. Myślę, że może im się to podobać.

Wydaje się, że minęły sporo ponad cztery miesiące, odkąd objąłeś stanowisko trenera. Tak wiele się wydarzyło. Dysponujesz zebranymi danymi i analizami, którymi możesz dzielić się w pracach domowych z piłkarzami. Nad czym jeszcze mogłeś pracować?
Przede wszystkim to świetna okazja do poznania ludzi. Mówię o starszych osobach w klubie, ale także moim własnym sztabie, ludziach, których widuję na co dzień. Dotyczy to także komunikacji z piłkarzami. Kiedy jestem w domu, a oni nie siedzą obok mnie, możemy rozmawiać w inny sposób i myślę, że przez to bardziej się uzewnętrzniają. Mogą czuć się swobodnie, rozmawiając o wszystkim, co musimy zrobić. Korzystam więc z tego i dzielę się z nimi rożnymi spostrzeżeniami, które moim zdaniem są bardzo przydatne.

Pomówmy o dość powszechnym problemie, niezależnie czy jesteś kibicem, trenerem czy piłkarzem. Jak wypełniasz swój czas, kiedy nie pracujesz i zostajesz w domu? Co wtedy robisz?
Mam troje dzieci, które posiadają niespożyte pokłady energii! Mają kolejno 10, 7 i 4 lata, więc możesz to sobie wyobrazić. Jestem bardzo pozytywną osobą i staram się wykorzystać ten moment i pomyśleć: "Ok, co możemy z tego wynieść? Czego możemy się nauczyć i jakie drzwi to przed nami otwiera?" Przez 17 lat nie miałem okazji budzić się z moimi dziećmi i spędzać z nimi tyle czasu, słuchać ich. Wiesz, odrabianie pracy domowej i tym podobne. To samo tyczy się mojej małżonki. To doskonała okazja. Nie ma żadnych wymówek. Jesteśmy razem w domu i cieszymy się tymi chwilami. Czy moje dzieci tęsknią za rówieśnikami? Tak. Ale jednocześnie, kiedy ich o to spytasz, mają wyjątkową okazję, by pobyć z rodzicami i skupić na sobie całą uwagę, której potrzebują. W tym sensie emocjonalnie czuję się spełniony, ponieważ daję im wszystko, a nie przywykłem do tego. Wcześniej nie byłem w stanie tego robić.

Pewnie podobnie czują się piłkarze. Kiedy jesteś w ciągłej podróży, poświęcasz się i nie masz tyle czasu, więc może nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło?
Oczywiście i myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Żyjemy w świecie, w którym wszystko znajdziesz w mediach społecznościowych, rozmowy są prowadzone na WhatsAppie. Ale jak ważne są wzajemny dotyk, uczucia drugiej osoby i przytulanie? Bardzo tęsknię za wieloma tymi, których kocham. Teraz nie mogę się z nimi widzieć i jestem pewien, że ta sytuacja zmieni nieco sposób, w jaki ludzie zachowują się wobec swoich bliskich, których darzą uczuciem i na którym im zależy. Musimy mówić sobie, co czujemy. Ten wirus zmienia nasze postrzeganie i priorytety. Należy wynieść coś z tej lekcji. Jeśli będziemy w stanie poradzić sobie z nim, nie możemy o tym zapomnieć za dwa czy trzy miesiące.

Mikel, nie skończymy, nie wspominając o tym, że dziś są twoje urodziny [wywiad był przeprowadzany wczoraj - przyp. red.]. Wszystkiego najlepszego! Z pewnością zapamiętasz je z wielu różnych powodów...
Na pewno! Ale tak jak mówiłem, mam kontakt ze wszystkimi, których kocham. Dziękuję Bogu, że technologia jest rozwinięta do tego stopnia, że mogę z nimi rozmawiać. Mam dzieci i żonę, którzy są przy mnie i się o mnie troszczą. Jestem szczęściarzem, patrząc na to, co otrzymałem od życia. Jednocześnie bardzo mi przykro, bo chciałbym móc zrobić więcej dla tych, którzy obecnie cierpią.

Mikel Arteta autor: Patryk Bielski źrodło: Arsenal.com
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
Simpllemann komentarzy: 52864 newsów: 52401.04.2020, 19:58

Liczba chorych na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 200 tysięcy.

Gofer999 komentarzy: 1475801.04.2020, 19:51

"W ciągu trzech pierwszych tygodni marca na północy Włoch liczba zgonów była dwa razy wyższa od średniej notowanej w latach 2015-2019, a w Bergamo ok. czterokrotnie większa."

No, ale tego to tylko grypka. Ludzie umierali w wypadkach samochodowych czy na inne choroby i sie o tym tak nie mowilo. Co nie. :D

Redzik komentarzy: 15391 newsów: 9201.04.2020, 19:23

#UwolnićBielika

TlicTlac komentarzy: 605701.04.2020, 19:04

@Kowal96:

Niedawno przełączyłem na CBeebies czy inne CartoonNetwork, to muszę stwierdzić, że ogólnie teraz dzieci mają popierdzielone te kreskówki. Kiedyś były spoko typu FoxKids czy Jetix - jak np Ludwiczek czy Ach ten Andy;
a na takim CBeebies, to gdybym oglądał to z godzinę, to bym przepalenia mózgu dostał, choć pewnie znajdą się jakieś wyjątki ^^

Argudo komentarzy: 10886 newsów: 601.04.2020, 19:00

@thide:

Ale dość obszerne, wolę nasz skrót obejrzeć niż jakichś buraków z menczesteru.

TlicTlac komentarzy: 605701.04.2020, 18:56

@Simao12:

Test na płeć mózgu,

Ja miałem 70 procent - w pierwszym z googli, gdzie od 0 do 50 jest facet a od 60 do 100 kobieta, 50-60 to hybryda :D

https://adonai.pl/relaks/psychotesty/?id=1

thide komentarzy: 32390 newsów: 185201.04.2020, 18:54

@Argudo: to tylko skróty, byq

Argudo komentarzy: 10886 newsów: 601.04.2020, 18:54

https://tv.pl.canalplus.com/sport/liga-angielska/klasyka-premier-league?fbclid=IwAR3AZZah-KMMctzKeaoajIBaG9--XCVd4GvXqov5DHLswphwPaavVlvb1CI

Trzeba zagłosować, żeby w weekend w Canal+ pokazali nasz mecz z kurami. Do dzieła.

Mico17 komentarzy: 6910 newsów: 101.04.2020, 18:14

Jesteśmy łączeni może z jakimś obrońcą tak na poważniej?

Kowal96 komentarzy: 1759301.04.2020, 17:55

Ale te lekcje z TVP to patologia... Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać :D

zdyp komentarzy: 463401.04.2020, 17:40

@FabsFAN:

no ale..... CHCIAZ 1x sie POPISAL
https://youtu.be/PrFOTT_y8C0

FabsFAN komentarzy: 25239 newsów: 301.04.2020, 17:33

a dobra Almunia xD Lol, myslalem, ze to jakis gleboki rezerwowy

FabsFAN komentarzy: 25239 newsów: 301.04.2020, 17:32

@DzejCoop:
No wlasnie, kto to jest? PRzepuszcza wszystko, co leci w bramke xd

DzejCoop komentarzy: 326401.04.2020, 16:11

@FabsFAN:
I ten ręcznik na bramce. Nienawidzę go do tej pory.

FabsFAN komentarzy: 25239 newsów: 301.04.2020, 15:54

https://www.facebook.com/Arsenal/videos/2777457542331377/

heh, kiedys to bylo.

Simao12 komentarzy: 775201.04.2020, 14:12

Kojarzy ktoś badanie w którym otrzymujemy ile jest w nas % kobiety, a ile mężczyzny? Na podstawie oceny cech w skali 5 stopniowej dostajemy np wynik że jest w nas 30% typowej kobiety. Nie mogę sobie przypomnieć jak to się nazywa.

Slaviola komentarzy: 1237701.04.2020, 13:53

Hahahaha...

No i tym żarcikiem narobili mi tyle nadziei, że czerwonka nie zdobędzie mistrza!

Ja wiem, zasłużyli sobie na tego majstra.

No ale gdyby faktycznie go nie zdobyli, to z mojej strony śmiechów nie byłoby końca :D

KapitanJack10 komentarzy: 5495 newsów: 401.04.2020, 12:20

Kurde jakbym był jakimś rzecznikiem PL, to bym decyzję o anulowaniu ligi ogłosił właśnie 1 kwietnia.
Wszyscy haha hihi niezły żart, prima aprilis itp itd.

A ja bym wyszedł następnego dnia i powiedział: To nie był żart aprilisowy.

Reakcja internetow - bezcenna.

Cysiowo komentarzy: 193201.04.2020, 12:01

@MajorSuchodolski
omG i dałem sie zrobic xD

enrique komentarzy: 1957701.04.2020, 11:44

Mi się osobiście też wydaje że całe te plany dogrania sezonu za miesiąc czy dwa to jedna wielka fantazja.

_Dennis_Bergkamp_ komentarzy: 997301.04.2020, 11:39

aha zobaczymy co powiedza za miesiac, jak sie w koncu telewizje/kibice odezwa i beda chcialy odszkodowan od zwiazkow, to jest duzo bardziej skomplikowane i pomysly jakie ma FA na PL (zamkniety super turniej) nie sa wcale takie idiotyczne, przynajmniej pozwalaja wywiazac sie z kontraktow telewizyjnych, a te maja szanse na dobry czas antenowy dla reklam, inaczej to caly ten biznes padnie, zreszta i tak wedlug analitykow skurczy sie o minimum 30%

Spejsik komentarzy: 354001.04.2020, 11:30

@enrique napisał: "„W tym momencie temat powrotu w ogóle nie istnieje. Ogólnie futbol nie wróci, dopóki nie zostaną wprowadzone skuteczne sposoby leczenia lub nie zostanie wynaleziona szczepionka”"
Czyli rok bez piłki? Ciekawe czy by wtedy dało się chociaż złożyć jedna ligę ze wszystkich klubów Europy :D

MajorSuchodolski komentarzy: 8601.04.2020, 11:30

@Cysiowo: a jaki dziś mamy dzień xd

Cysiowo komentarzy: 193201.04.2020, 11:18

sezon w PL oficjalnie anulowany ^^

enrique komentarzy: 1957701.04.2020, 11:04

„W tym momencie temat powrotu w ogóle nie istnieje. Ogólnie futbol nie wróci, dopóki nie zostaną wprowadzone skuteczne sposoby leczenia lub nie zostanie wynaleziona szczepionka” – cytuje AS jednego z działaczy Królewskich. I tego typu odczucia nie panują tylko w Realu Madryt, ale we wszystkich hiszpańskich klubach.

Catalonczyk komentarzy: 520101.04.2020, 10:26

@sWinny:

Pytanie jak to zakończyć. Pierwsza połowa sezonu czy aktualna punktacja?

sWinny komentarzy: 791701.04.2020, 10:20

Moim zdaniem ten sezon nie ma już najmniejszego sensu. Piłkarze ani nie będą w rytmie meczowym, ani nawet w rytmie treningowym. Nie każdy przecież ma chociaż te siłownie w domu i ćwiczy. Jeśli nawet awansujemy fartem do LM to moim zdaniem nie zaslugujemy na to. Oczywiście, że będę się cieszyć, ale niesmak pozostanie.

Catalonczyk komentarzy: 520101.04.2020, 09:59

Jak widze tego Hajto to aż mnie mdli. Największy idiota jakiego przyszło mi w mediach słuchać...

Swoją drogą to ładnie Żwirek zgasił arabusa Benzemę xD

thide komentarzy: 32390 newsów: 185201.04.2020, 06:57

@DzejCoop: mordziaty mordziaty mordziaty mordziaty mordziaty

DzejCoop komentarzy: 326401.04.2020, 04:38

@thide:
Jak ja Cie chłopie szanuje, za Tuzze.

Patriko komentarzy: 533801.04.2020, 01:25

Mmm te podwójne standardy

Mihex komentarzy: 2360401.04.2020, 00:49

https://kanonierzy.com/news/sebastian-mila-w-arsenalu-od-przyszlego-sezonu/10897/

thide komentarzy: 32390 newsów: 185201.04.2020, 00:30

@Garfield_pl:
https://pbs.twimg.com/profile_images/1237872538765541376/OZT8m4o8_400x400.jpg

czy te oczy mogą kłamać?

Garfield_pl komentarzy: 2919301.04.2020, 00:28

@thide: oczywiście :D

Marcinafc93 komentarzy: 32854 newsów: 101.04.2020, 00:27

@mallen: Jeszcze Brożek tam jest na tej liście największych talentów.

thide komentarzy: 32390 newsów: 185201.04.2020, 00:14

@Garfield_pl: pan Isabel dos Santos Coproviao to bardzo szanowany dziennikarz, zbieg okoliczności!

Garfield_pl komentarzy: 2919301.04.2020, 00:13

@thide: 1 kwietnia ;)

thide komentarzy: 32390 newsów: 185201.04.2020, 00:07

https://kanonierzy.com/news/trincao-jednak-w-arsenalu/49476/

sensacja na Wembley

thide komentarzy: 32390 newsów: 185231.03.2020, 23:56

@ChatCrapGetBanged: oni kiedyś to bracia, dużo zmieniły te złote, dużo zmieniły te złote

ChatCrapGetBanged komentarzy: 492531.03.2020, 23:23

@Patriko

Leżę znów w obcym mieście,

@thide

Gdzieś tam jest jednak miejsceee, co Ty tu robisz??

@mallen

Ćśśśśśśśśśśśśśśśśś

Patriko komentarzy: 533831.03.2020, 23:21

@mallen napisał: "10 największych talentów świata według Goal.com:

1. Rodrygo | Real Madryt;
2. Ansu Fati | Barcelona;
3. Mason Greenwood | Manchester United;
4. Reinier | Real Madryt;
5. Eduardo Camavinga | Rennes;
6. Gabriel Martinelli | Arsenal;
7. Lee Kang-in | Valencia;
8. Mohamed Ihattaren | PSV;
9. Takefusa Kubo | Real Madryt (wypożyczony do Mallorki);
10. Ryan Gravenberch | Ajax"

11. Paweł Brożek | Wisła Kraków

mallen komentarzy: 2123931.03.2020, 23:19

10 największych talentów świata według Goal.com:

1. Rodrygo | Real Madryt;
2. Ansu Fati | Barcelona;
3. Mason Greenwood | Manchester United;
4. Reinier | Real Madryt;
5. Eduardo Camavinga | Rennes;
6. Gabriel Martinelli | Arsenal;
7. Lee Kang-in | Valencia;
8. Mohamed Ihattaren | PSV;
9. Takefusa Kubo | Real Madryt (wypożyczony do Mallorki);
10. Ryan Gravenberch | Ajax

gbn komentarzy: 383731.03.2020, 23:14

Napad na Babel.

thide komentarzy: 32390 newsów: 185231.03.2020, 23:09

@paw3u:
https://youtu.be/e65k3eAZP1I?t=17

thide komentarzy: 32390 newsów: 185231.03.2020, 23:08

@ChatCrapGetBanged: jeszcze nie latały drony

paw3u komentarzy: 563131.03.2020, 23:07

@Arsenal96l: @czarny1000:
Wolałbym jednak, żeby sobie nie żartował :D

Patriko komentarzy: 533831.03.2020, 23:06

@ChatCrapGetBanged: Pamiętniczku weź się

ChatCrapGetBanged komentarzy: 492531.03.2020, 23:01

@Patriko

ZANIM DOM Z KAMIENIA DAJ MI TEN ZBUDOWANY Z RAMION

Patriko komentarzy: 533831.03.2020, 22:57

@ChatCrapGetBanged: Wtf? trochę się pogubiłem w twoim rozumowaniu i logice, odnośnie czego niby się bronie i jakiej ty charyzmy chcesz? xD

czarny1000 komentarzy: 15931.03.2020, 22:53

@paw3u: oby nie, ale nie o takich numerach się slyszalo(jednak zdecydowanie częściej to pracownik leciał w kulki niż pracodawca )

Następny mecz
Ostatni mecz
Arsenal - Everton 19.05.2024 - godzina 17:00
2 : 1
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Manchester City38287391
2. Arsenal38285589
3. Liverpool382410482
4. Aston Villa382081068
5. Tottenham382061266
6. Chelsea381891163
7. Newcastle381861460
8. Manchester United381861460
9. West Ham3814101452
10. Crystal Palace3813101549
11. Brighton3812121448
12. Bournemouth381391648
13. Fulham381381747
14. Wolves381371846
15. Everton381391640
16. Brentford381091939
17. Nottingham Forest38992032
18. Luton38682426
19. Burnley38592424
20. Sheffield Utd38372816
ZawodnikBramkiAsysty
E. Haaland255
C. Palmer2110
A. Isak201
O. Watkins1913
D. Solanke193
Mohamed Salah1810
Son Heung-Min179
P. Foden178
B. Saka168
J. Bowen166
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
redbox.pl
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Probukmacher.pl
UdanaRandka.com link link 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29