Na drodze do półfinału Ligi Mistrzów: Starcie ze Sportingiem
13.04.2026, 14:20, Patryk Bielski
2548 komentarzy
Arsenal stoi przed historyczną szansą awansu do półfinału Ligi Mistrzów po raz drugi z rzędu. W środowy wieczór na Emirates Stadium Kanonierzy zmierzą się ze Sportingiem Lizbona w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym. Podopieczni Mikela Artety wywalczyli skromne, ale cenne zwycięstwo 1:0 w pierwszym spotkaniu na Estadio Jose Alvalade, a teraz będą chcieli przypieczętować awans przed własną publicznością.
Zapowiedź meczu
W pierwszym starciu Arsenal długo nie mógł zdobyć bramki, mimo że wcześniej w fazie ligowej sezonu 2024-25 na tym samym stadionie strzelili aż pięć goli. Ostatecznie dzięki świetnej postawie Davida Raji w bramce oraz decydującej akcji Gabriela Martinellego i Kaia Havertza, Kanonierzy wywieźli z Portugalii cenne zwycięstwo. Teraz mają przewagę przed rewanżem i są o krok od półfinałowego starcia z Atletico Madryt lub Barceloną.
Arsenal ma na koncie imponującą serię ośmiu meczów bez porażki na własnym stadionie przeciwko portugalskim drużynom w europejskich rozgrywkach. Jednak ostatni weekend przyniósł niespodziewaną porażkę 1:2 z Bournemouth w Premier League, co pozwoliło Manchesterowi City zmniejszyć dystans do lidera tabeli. Nadchodzące starcie na Etihad Stadium może być kluczowe dla losów mistrzostwa Anglii.
Z kolei Sporting, choć w lidze portugalskiej depcze po piętach Porto, to w europejskich pucharach ma trudną historię odrabiania strat po porażkach u siebie. Nigdy nie udało im się odwrócić losów dwumeczu po przegranej jedną bramką na własnym terenie. Mimo to, drużyna Rui Borgesa będzie chciała wykorzystać słabszą formę Arsenalu i powalczyć o niespodziankę.
Informacje o składach
Arsenal boryka się z problemami kadrowymi. Martin Odegaard, Riccardo Calafiori, Bukayo Saka i Jurrien Timber są niepewni występu w rewanżu. Mikel Merino na pewno nie zagra z powodu kontuzji stopy, a Martin Zubimendi może zostać zastąpiony przez Christiana Norgaarda, by uniknąć ryzyka zawieszenia w półfinale.
Sporting z kolei odzyskał Morten Hjulmanda, który pauzował za kartki w pierwszym meczu. Choć Fotis Ioannidis i Luis Guilherme są kontuzjowani, to Luis Suarez jest gotowy do gry.
Przewidywane składy:
Arsenal: Raya; White, Saliba, Gabriel, Hincapie; Norgaard, Rice; Madueke, Eze, Martinelli; Gyokeres
Sporting Lizbona: Silva; Fresneda, Diomande, Inacio, Araujo; Braganca, Hjulmand; Catamo, Trincao, Goncalves; Suarez
Przewidywany wynik: Arsenal 1-1 Sporting Lizbona (Arsenal wygrywa 2-1 w dwumeczu)
Choć Arsenal ostatnio nie błyszczy kreatywnością ani defensywą, to Sporting będzie musiał zaatakować, co otworzy przestrzenie dla gospodarzy. Kanonierzy mogą potrzebować tylko jednego gola, by zapewnić sobie miejsce w półfinale.
źrodło: sportsmole.co.uk
42 minuty temu 2 komentarzy
2 godziny temu 0 komentarzy
20 godzin temu 1 komentarzy
20 godzin temu 9 komentarzy
15.04.2026, 23:46 11 komentarzy
14.04.2026, 13:19 16 komentarzy
14.04.2026, 07:58 11 komentarzy
14.04.2026, 07:55 4 komentarzy
13.04.2026, 22:11 10 komentarzy
13.04.2026, 22:08 2 komentarzy
| Drużyna | M | W | R | P | Pkt |
|---|
| Zawodnik | Bramki | Asysty |
|---|
-
Zagadnienia Taktyczne #39: Skrzynka narzędziowa
- 16.10.2025 7 komentarzy
-
80 procent: Gdy statystyka przestaje być przypadkiem
- 29.09.2025 28 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #38: Porażka na Anfield
- 09.09.2025 9 komentarzy
-
Okiem kibica #2: Marzenie młodego chłopca
- 28.08.2025 7 komentarzy
-
Zagadnienia taktyczne #37: Manita na Emirates
- 26.08.2025 5 komentarzy
- pokaż całą publicystykę
-
Wywiad z Emilem Smith-Rowem: Jego inspiracje na boisku i poza nim
- 05.09.2022 10 komentarzy
-
Pot, cierpienie i egoizm
- 11.11.2021 8 komentarzy
-
Wywiad z Przemkiem Rudzkim
- 08.10.2021 16 komentarzy
-
Historia Jacka Wilshere'a
- 27.08.2021 35 komentarzy
-
Obszerny wywiad z Xhaką dla The Guardian
- 07.02.2021 21 komentarzy
- pokaż wszystkie wywiady
@gunner1990: albo dokupujemy LS topowego i 10 i odciążamy Bukayo ;)
@alexis1908:
"Jeden z tych, których mogłem mieć" - Arsene Wenger :)
@Damper: bo ogólnie problemem Arsenalu jest spadek formy wszystkich ofensywnych zawodników to jest oczywiste że Saka nie jest problemem a patrząc na Madueke który totalnie nie umie bronić to lepiej oglądać Sake który jest bez formy ale coś wykreuje albo wrzuci z roznego.
@Nicsienieda napisał: "@vitold napisał: "Jaki wniosek z tego?"
Tylko żartowałem z tym ostatnim, ale dosyć ciekawe że z topowych skrzydłowych ligi ma najwięcej minut w nogach."
Damper ma racje
@vitold napisał: "Jaki wniosek z tego?"
Prosty jak budowa cepa , sprzedajemy naszego "star boya" wykładamy 150mln za doku i 100 za kudusa i jademy z tym procesem
@vitold napisał: "Jaki wniosek z tego?"
Tylko żartowałem z tym ostatnim, ale dosyć ciekawe że z topowych skrzydłowych ligi ma najwięcej minut w nogach.
Ja lubilem jak Nasri wjezdza, ale to zmija
@Regulus: ja tam najbardziej lubiłem drybling Hazarda jak wjeżdżal w te obrony rywali :D nie wiem na jakiej skuteczności to było . Na pewno jeden z moich ulubionych zawodników w PL który nie grał w Arsenalu
@Damper napisał: "Patrzymy na Sakę totalnie bez formy w swoim najgorszym sezonie od lat i widzimy, że jest w statystykach obok piłkarzy, którymi wszyscy się na ten moment podniecają. To tylko pokazuje wartość Saki, skoro gnębiony urazami i słabszy fizycznie plasuje się tak wysoko. To nie on jest problemem Arsenalu."
Nic tylko czekać na forme. Taki Doku przy 2k minut ciekawe jakie bedzie mial statystyki, chetnie to zobacze jak to robi majac tyle spotkan. on wypoczety w miare tez jest
Też myślę, że udane dryblingi to słabo liczona statystyka, bo swego czasu Martinelli pobił w niej jakiś rekord grając na Trenta, jak go Anglik po prostu dopuszczał do linii bocznej zamiast do wewnątrz. Zresztą podobny casus co Doku, który jest absolutnym liderem tych rankingów, a go nie cenię wysoko. Oczywiście tak samo można mówić o Sace i jego schodzeniu na prawą nogę.
@vitold napisał: "Saka przeskoczył o 10 miejsc w cale lidze, co jeszcze odjąć żeby Saka był 1? xD"
Patrzymy na Sakę totalnie bez formy w swoim najgorszym sezonie od lat i widzimy, że jest w statystykach obok piłkarzy, którymi wszyscy się na ten moment podniecają. To tylko pokazuje wartość Saki, skoro gnębiony urazami i słabszy fizycznie plasuje się tak wysoko. To nie on jest problemem Arsenalu.
Jak tam panowie i panie przed meczem? ale bedzie piłeczka chodzić co ?
@Nicsienieda napisał: "@vitold napisał: "Odjąłem tych poniżej 1k minut, proszę:"
Dziena, IMO dużo bardziej miarodajne liczby.
@vitold napisał: "Saka przeskoczył o 10 miejsc w cale lidze, co jeszcze odjąć żeby Saka był 1? xD"
Ewentualnie sprawdź ile Saka ma minut i ustaw górny i dolny zakres minut dokładnie na tym poziomie."
1. Jérémy Doku - udane dryblingi : 56,5% / 4,5 / 1306 minut
2. Kudus - udane dryblingi 51% / 3,0 / 1545 minut
3. Minteh - udane dryblingi 54,3% / 2,7 / 1917 minut
4. Cherki - udane dryblingi 48,8% / 2,6 / 1384 minut
5. Hutchinson - udane dryblingi 53,8% / 2,3 / 1345 minut
6. Saka - udane dryblingi 53,3% / 2,2 / 2001 minut
A tu ustawione malejąco pod minuty:
1 Bukayo Saka – 53,3% / 2,2 / 2001 minut
2 Yankuba Minteh – 54,3% / 2,7 / 1917 minut
3 Mohammed Kudus – 51,0% / 3,0 / 1545 minut
4 Rayan Cherki – 48,8% / 2,6 / 1384 minut
5 Omari Hutchinson – 53,8% / 2,3 / 1345 minut
6 Jérémy Doku – 56,5% / 4,5 / 1306 minut
Jaki wniosek z tego?
@ozzy95: I tu jest właśnie kolejny problem tej drużyny. U nas dosłownie nikt nie potrafi utrzymać mega wysokiej formy przez kilka sezonów. Nie ma lidera ofensywy a w pomocy dowozi jedynie Rice. Nie da się z czymś takim zdobywać trofeów. Mało tego taki Saka, Havertz, Jesus mają takie tygodniówki jak jakieś legendy a żaden z nich nie jest żadnym topem ligi. Do tego maestro sprowadził ponokia na 9, nie zmienia taktyki i gramy totalna padlinę. Dziś pewnie znów męczarnia....
@Fabri4 napisał: "czyli co, Zubi i Norgaard dziś w środku?"
Dziś ofensywnie, tylko jeden DM -> Norgaard
Oprócz niego Eze i Havertz
Te statystyki nie oddają całej gry piłkarza. Mało tego. Nie oddają też przydatności jego w drużynie podczas meczów. Gyokeres jest blady póki co... Może się to zmieni ale wygląda jak królewna śnieżka na tle tych obrońców z ligi, co go przestawiają jak statystę (od tych statystyk)
@vitold napisał: "Odjąłem tych poniżej 1k minut, proszę:"
Dziena, IMO dużo bardziej miarodajne liczby. @vitold napisał: "Saka przeskoczył o 10 miejsc w cale lidze, co jeszcze odjąć żeby Saka był 1? xD"
Ewentualnie sprawdź ile Saka ma minut i ustaw górny i dolny zakres minut dokładnie na tym poziomie.
@Marzag napisał: "@vitold napisał: "Gyokeres jest 34 wsrod napastnikow, a w calej lidze 241 xD"
klasa"
jak odejme tych z 1k minut to gyok wpada w top 20 xDD
@Nicsienieda napisał: "Ma 14. miejsce na 90 minut, nie na top udanych dryblingów. Rozumiesz różnicę? Ktoś poniżej wrzucał ilość udanych dryblingów i był piąty. Do tego z twoich liczb ma 53.3% udanych dryblingów, jeden z lepszych procentów z twoich własnych liczb. Stąd twoje liczby muszą brać pod uwagę nawet skrzydłowych którzy grali bardzo mało minut. Odfiltruj po minimum 1000 minutach lub nawet 1500 i będą dużo bardziej rzetelne."
Odjąłem tych poniżej 1k minut, proszę:
1. Jérémy Doku - udane dryblingi : 56,5% / 4,5
2. Kudus - udane dryblingi 51% / 3,0
3. Minteh - udane dryblingi 54,3% / 2,7
4. Cherki - udane dryblingi 48,8% / 2,6
5. Hutchinson - udane dryblingi 53,8% / 2,3
6. Saka - udane dryblingi 53,3% / 2,2
Saka przeskoczył o 10 miejsc w cale lidze, co jeszcze odjąć żeby Saka był 1? xD
czyli co, Zubi i Norgaard dziś w środku?
Dziś gramy wielki mecz, strzelamy kilka bramek i zapewniamy sobie pewny awans do półfinału LM.
Odpaść zdążymy później.
@Furgunn:
Kazdy na to czeka . Wszystko w nogach pilkarzy i żelaznego Artety. Na LM sie nie nastawiam ale PL to mus w tym sezonie .
@Marzag napisał: "Możesz mieć rację, Cazorla był też świetny."
A w całej lidze to Jay-Jay Okocha. Nikt tak nie kręcił jak on!!
@vitold napisał: "ale no absurdalnie teraz bronisz Sake."
Po prostu jak nie odfiltrowujesz po minutach to będziesz miał w liczbach perełki które grały 10 minut, zrobiły dwa udane dryblingi i są w topce rankingu.
@aguero10 napisał: "Za marzenia sie nie płaci xd"
20 lat od ostatniego finału LM, a pamiętam jakby to było wczoraj.
22 lata od mistrzostwa.
Musimy coś zgarnąć, to musi być ten sezon.
@Nicsienieda napisał: "Ma 14. miejsce na 90 minut, nie na top udanych dryblingów. Rozumiesz różnicę? Ktoś poniżej wrzucał ilość udanych dryblingów i był piąty. Do tego z twoich liczb ma 53.3% udanych dryblingów, jeden z lepszych procentów z twoich własnych liczb. Stąd twoje liczby muszą brać pod uwagę nawet skrzydłowych którzy grali bardzo mało minut. Odfiltruj po minimum 1000 minutach lub nawet 1500 i będą dużo bardziej rzetelne."
Może odfiltruje jeszcze wagę poranną żeby Saka lepiej wyglądał. Spoko, zrobie to sobie na spokojnie i zawołam, ale no absurdalnie teraz bronisz Sake. Podałem czyste fakty, Saka jest w srodku tabelki i tyle. xD
Jurrien Timber, Riccardo Calafiori, Martin Ødegaard & Bukayo Saka were NOT spotted with the Arsenal squad on their pre-match walk this afternoon.
Martin Ødegaard: “I had to go off during the second half of that game in Portugal last week, feeling my knee, which is why I missed the game at the weekend. I caught it a little bit against Sporting, but hopefully it shouldn’t be too bad.”
“I’m desperate to get back as soon as possible because this is the crucial period of the season, in the Premier League & Champions League.”
[Captain’s Notes, Arsenal matchday programme]
Nie mam pojęcia jak wyglądałyby statystyki gdyby dodać LM i inne.
@vitold napisał: "Saka ma 14 miejsce jako skrzydlowy, a 16 w calej lidze udanych dryblingów. to nie jest topka xD"
Ma 14. miejsce na 90 minut, nie na top udanych dryblingów. Rozumiesz różnicę? Ktoś poniżej wrzucał ilość udanych dryblingów i był piąty. Do tego z twoich liczb ma 53.3% udanych dryblingów, jeden z lepszych procentów z twoich własnych liczb. Stąd twoje liczby muszą brać pod uwagę nawet skrzydłowych którzy grali bardzo mało minut. Odfiltruj po minimum 1000 minutach lub nawet 1500 i będą dużo bardziej rzetelne.
@Furgunn:
Za marzenia sie nie płaci xd
Sporting przepchniemy co do City bedzie smutno . Chodz nadzieja trzeba mieć nic nam nie pozostało.
@alexis1908: Zgadza sie :)
Saka 2023/204
Stworzone sytuacje: 15
Stworzone okazje: 91
Skuteczne dośrodkowania: 45
Skuteczne dośrodkowania: 24,9%
Bramki: 16
Asysty: 9
xG bez rzutów karnych 10,79
Strzały: 108
Strzały celne: 37
Sanchez 2016/2017
Stworzone sytuacje: 10
Stworzone okazje: 78
Skuteczne dośrodkowania: 17
Skuteczne dośrodkowania: 25,8%
Bramki: 24
Asysty: 10
xG bez rzutów karnych BRAK DANCYH
Strzały: 129
Strzały celne: 49
Gładko zamykamy dzisiejszy mecz w pierwszej połowie. Zbieramy resztki sił na City i wygrywamy 0:1. Później zapominamy o ostatniej wpadce z Bournemouth. Proszę..
@vitold: czyli Haaland doświadczony w PL nie wiele wyżej niż Gyokeres tego się spodziewałem xD
@Regulus napisał: "Najlepszy był bezapelacyjnie Santiago Cazorla! Potem był Sanchez, gdzieś dalej Rosicky, może Fabs"
Możesz mieć rację, Cazorla był też świetny.
@Marzag napisał: "Sanchez był wybitnym dryblerem, pewnie najlepszym jaki tu był po Henrym."
Najlepszy był bezapelacyjnie Santiago Cazorla! Potem był Sanchez, gdzieś dalej Rosicky, może Fabs
Podaje najnowsze statystyki na 90 min jak i na cała liczbe minut cała liga / tylko skrzydłowi. Jak ktos chce jakies inne statystyki, lub innego pilkarzza to pisac
Dzisiaj pewny awans może być nawet remis i brzydka gra ale żeby był awans drugi raz z rzędu w półfinale. I dawać ten Athelitco
Madueke jest wyżej w rankingu udanych dryblingow niz Saka w tym sezonie. To powinno zamykać cała dyskusje.. gdzie sie podzial stary Bukayo
Saka to nawet w swoim dotychczasowym prime nie dorasta do kolan Sancheza,taka prawda.
@alexis1908: 23 jako napastnik, 173 w calej lidze
Declan Rice is with the team.
No Timber, Saka, Odegaard or Calafiori
@Nicsienieda: Saka ma 14 miejsce jako skrzydlowy, a 16 w calej lidze udanych dryblingów. to nie jest topka xD
@alexis1908 napisał: "No to który w końcu jest ? Lepiej drybluję od Sancheza czy nie ?"
Staty tylko EPL
Sanchez 2016/2017 na 90 min
Udane dryblingi 3,04
Udane dryblingi % 68,1%
Wygrane pojedynki 6,84
Wygrane pojedynki % 45,3%
w liczbach
Udane dryblingi 109
Wygrane pojedynki 245
Saka 2023/2024 (opieram sie notą najwyższa)
na 90 min
Udane dryblingi 1,50
Udane dryblingi % 47,6%
Wygrane pojedynki 6,35%
Wygrane pojedynki 49,4%
w liczbach
Udane dryblingi 49
Wygrane pojedynki 207
@vitold: a Haaland który jest ?
@vitold: Spoko liczby, ale zakładam że skoro Saka jest w topce udanych dryblingów i do tego ma taki mocny procent udanych dryblingów, to twój ranking bierze pod uwagę zawodników którzy mają bardzo mało minut.
@alexis1908 napisał: "No to który w końcu jest ? Lepiej drybluję od Sancheza czy nie ?"
Sanchez był wybitnym dryblerem, pewnie najlepszym jaki tu był po Henrym. Ale Saka jest pewnie najlepszym w obecnym składzie i ma prócz tego wiele innych zalet.
@vitold napisał: "Gyokeres jest 34 wsrod napastnikow, a w calej lidze 241 xD"
klasa
No to który w końcu jest ? Lepiej drybluję od Sancheza czy nie ?