Podtrzymać nadzieję: Newcastle vs Arsenal

Podtrzymać nadzieję: Newcastle vs Arsenal 06.05.2023, 20:52, Dominik Kwacz 1614 komentarzy

Walka o miejsca premiowane grą w europejskich pucharach jest na ostatniej prostej sezonu nie mniej ekscytująca, od walki o tytuł. Za plecami bijących się o tytuł Obywateli i Kanonierów, w boju o miejsca numer trzy i cztery prowadzi obecnie Newcastle. To właśnie Sroki będą najbliższym rywalem Arsenalu. Pora na pojedynek dwóch niespodziewanych rewelacji obecnych rozgrywek.

O ile nikogo nie zaskakuje obecność ekipy Pepa Guardioli w czubie tabeli, miejsca drugie i trzecie niewątpliwie są sporą niespodzianką. Przejęcie byłego czterokrotnego mistrza Anglii przez arabskie konsorcjum PIF miało miejsce niespełna dwa lata temu, a już teraz drużyna z St James’ Park jest o krok od wymarzonego powrotu do Ligi Mistrzów. Kwota wydana na zakup Srok wynosiła mniej niż tegoroczne wydatki na transfery Chelsea, co dobitnie pokazuje, że w obecnym futbolu nie liczy się wyłącznie to ile, ale też przede wszystkim jak wydaje się pieniądze. I chociaż teoretycznie kieszenie nowych właścicieli wydają się nie mieć dna, klub do tej pory wydaje się gospodarować budżetem w sposób rozsądny i przemyślany. Co może się oczywiście zmienić, kiedy nad Tyne po dwudziestu latach znów wybrzmi Hymn Ligi Mistrzów UEFA.

Podopieczni Eddiego Howea są w wyśmienitej formie. Wygrali osiem z ostatnich dziewięciu spotkań, po drodze demolując lokalnych rywali Arsenalu – spurs 6:1. Ostatni bezpośredni pojedynek na Emirates zakończył się bezbramkowym remisem. Obie drużyny spotkały się też na podobnym etapie rozgrywek przed rokiem. W tamtym spotkaniu gospodarze zwyciężyli 2:0 i ostatecznie pogrzebali szansę Gunners na upragnione miejsce w czwórce. Kanonierzy mają zatem szansę zrewanżować się za klęskę sprzed roku i utrudnić sytuację Srok w podobnych okolicznościach.

Po serii gorszych wyników skutkujących utraceniem fotela lidera Arsenal zdołał wreszcie odnieść zwycięstwo w derbach z katastrofalnymi ostatnio The Blues. Dobry występ Jakuba Kiwiora w tym spotkaniu daje nadzieję, że Polak pod nieobecność kontuzjowanego Saliby dostanie kolejne szanse od pierwszej minuty.

Londyńczycy lubią wyjazdy na północ, z piętnastu ostatnich wizyt w Newcastle przegrali jedynie dwukrotnie (9Z, 4R). Dodatkowo długo sprzyjało im rozgrywanie meczów w niedzielę (9Z 3R), jednak w dwóch ostatnich niedzielnych spotkaniach wypuszczali dwubramkowe prowadzenie i dzielili się punktami. Gospodarze najbliższego spotkania tracą najmniej bramek w lidze (27), goście z kolei zachowali najwięcej czystych kont w meczach wyjazdowych (9).

Mikel Arteta wspomniał na przedmeczowej konferencji, że Gabriel powinien do meczu uporać się ze stłuczoną kostką. Wciąż nie zmienia się sytuacja Saliby, Tomiyasu I Elnenego, którzy pozostają poza składem. Eddie Howe będzie zmuszony pominąć kontuzjowanych Frasera, Kraftha I Lescallesa. Gotowy do gry może być za to wracający do treningów Alan Saint-Maximin.

Wygrana w derbach z Chelsea, choć na pewno cieszy kibiców, nie oznacza, że Arsenal wrócił do swojej szczytowej formy. Choć na papierze ekipa ze Stamford Bridge może się wydawać mocna, tajemnicą poliszynela jest jej tragiczna forma. Newcastle to zupełnie inny rywal. Najszczelniej broniąca obrona, potężny, dominujący środek pola i atak z fenomenalnymi ostatnio Isakiem (rajd w meczu z Evertonem!) i Wilsonem (pięć bramek w trzech ostatnich meczach) tworzą drużynę, która zdaje się gotowa do walki z każdym, szczególnie przed własną publicznością. Arsenal, by podtrzymać nadzieję na tytuł i zdobyć punkty, musi w niedzielę pokazać swoją najlepszą piłkę.

sebaarsenal komentarzy: 160707.05.2023, 18:48

Saka to chyba przegrał 80% pojedynków w tym meczu.

3rdpitch komentarzy: 458207.05.2023, 18:46

Trossard by to strzelil, w końcu nastrzelal tyle bramek dla Arsenalu jak mało kto

enrique komentarzy: 1938007.05.2023, 18:46

@minio7: Już któryś raz to słyszę. Liczę że po wejściu w 20 minut zdobędzie minimum 2 gole.

MuodyWenger komentarzy: 1589 newsów: 1207.05.2023, 18:46

Przy tak elektrycznych trybunach dobry komentator powinien umieć się po prostu zamknąć

praptak komentarzy: 884207.05.2023, 18:46

Drugie połowy lubimy sobie zacząć bez nerwów ^ teraz może troche spokojniej uda sie pograć

Szogun komentarzy: 28891 newsów: 307.05.2023, 18:45

Nóż kurde pietruszka umazana w psich odchodach pod workiem na śmieci. Strzelcie tą drogą.

Po co zmienić, od razu lepiej sprzedać.

@Marzag napisał: "I co przed chwilą byście tych panów ściągali"
W bramkę nie trafił z 10 metrów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nielegalny komentarzy: 46507.05.2023, 18:44

Poprzeczka, trzeba go zmienić

Garfield_pl komentarzy: 2836907.05.2023, 18:44

@Gofer999 napisał: "Nie rozumiem tego. Ludzie przed TV wiedzą co się będzie działo zaraz po przerwie, a zawodnicy i Arti nie..."
Oni też wiedzą,tyle że mają to na żywo i x czynników dookoła;)

Ranczomen komentarzy: 1237007.05.2023, 18:43

Nie wiem ile jeszcze szczęścia dzisiaj zostało...

enrique komentarzy: 1938007.05.2023, 18:43

Ale meczycho w Lyonie.

4:4, mecz trwa, Laca zdobył hattricka ale gość z Montpellier strzelił już 4 bramki.

Kiepomen komentarzy: 435207.05.2023, 18:43