Gdzie ci liderzy...?

Gdzie ci liderzy...? 26.03.2013, 12:59, Łukasz Szabłowski 1305 komentarzy

Piłka nożna to sport, w którym odniesienie sukcesu zależne jest od wielu czynników. Pieniądze, transfery, zaplecze treningowe, jakość piłkarzy, mentalność, trener, to zaledwie kilka aspektów, które w połączeniu z całą masą innych detali, niuansów, mogą przesądzić o tym, czy dana drużyna osiągnie sukces, czy też chwała i błyski fleszy ominą ich szerokim łukiem. W przypadku Arsenalu prowadzono już wiele analiz, z których wynikało, że londyńczycy nie mogą dojść na szczyt z powodów sportowych, później chodziło już o aspekty pozaboiskowe, następnie winny był trener, aż wreszcie zrzucono winę na tych, których już w klubie nie ma. Ja jednak chciałbym pochylić się nad kwestią niezwykle ważną w perspektywie niezwykle ważnej walki o zajęcie miejsca w czołowej czwórce ligi, walce od której zależeć może prestiż, a także dalsza polityka klubu. Chodzi o kwestię mentalną, a dokładniej rzecz ujmując, o instytucję kapitana, prawdziwego lidera, przywódcy drużyny, który jednym ruchem, gestem, czy nawet mrugnięciem oka potrafiłby obudzić w swoich kolegach siłę lwa, szybkość błyskawicy i determinację godną pomnika przed stadionem.

Czy Arsenal w obecnym sezonie posiada lidera? Czy Vermaelen, który w sposób naturalny przejął opaskę po Robinie van Persiem spełnia się w tej roli? Czy Mikel Arteta, który również często ma okazję ją nosić, spełnia kryteria przywódcy? Czy kreowany na lidera Jack Wilshere rzeczywiście jest gotów do przejęcia tej niezwykle ważnej roli, czy to tylko złudzenie, postrzeganie życzeniowe?

Gdy w 1996 roku Arsene Wenger został zaanonsowany jako nowy trener Arsenalu, w zespole nie trzeba było szukać liderów, bo czaili się wszędzie. Niemal każdy zawodnik miał pewną pozycję, posłuch i cechy charakterystyczne dla przywódcy: waleczność, determinację i wolę walki. Tamtym facetom po prostu się chciało. Nie wszyscy pogodzili się oczywiście ze zmianami jakie zaoferował nowy francuski menadżer, ale ci, którzy zaufali Wengerowi, oddawali za niego życie i zdrowie na boisku. Niekwestionowanym liderem, kimś, do kogo wzdychał w tamtych czasach niemal każdy dzieciak z północnego Londynu, był Tony Adams - niekwestionowana ikona angielskiej piłki, gracz który stylem gry i mentalnością był żywą reklamą brytyjskiego futbolu. Ile razy widzieliśmy go marszczącego czoło, wypluwającego komendy, wymachującego rękoma? Potrafił natchnąć drużynę, a gdy nie dało się wszystkiego przekazać słowami i gestami, brał sprawy we własne nogi, tak jak miało to miejsce dwa miesiące po przyjściu Wengera do północnego Londynu, w derbach z Tottenhamem, kiedy wspaniałym wolejem wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2-1 na dwie minuty przed końcem meczu. Prawdziwy duch zespołu. To był zawodnik, który uosabiał cały klub, a jedno spojrzenie na jego sylwetkę wystarczyło by zrozumieć, że w każdym meczu gramy o pełną pulę, że możemy przegrać, ale nigdy się nie poddamy.

Adams dzięki swojej postawie na boisku, a także poza nim, stał się legendą Arsenalu, jak się okazało, po zakończeniu kariery w 2002 roku, a nawet wcześniej, Wenger znalazł godnych następców dla leciwego w tamtym czasie Adamsa. To dzięki Francuzowi możemy chwalić się, że mieliśmy w szeregach drużyny Kanonierów takich piłkarzy jak Patrick Vieira, który spełniał się w roli lidera nie gorzej od Tony’ego Adamsa. To właśnie czarnoskóry Francuz stał się ostoją zespołu, to od niego zależało tempo gry, nastawienie i poziom determinacji drużyny, to on swoim zachowaniem, niekiedy brutalnością dawał sygnał swoim kolegom „panowie, nie odpuszczamy, gramy na całego”. Pamiętamy jego zawziętość, agresję, dyskusje z arbitrami i przeciwnikami, pamiętamy przepychanki i walkę wręcz, mamy w pamięci jego ogromną postać, której nawet cień padający na murawę budził respekt i siał postrach. Vieira niewątpliwie był przywódcą drużyny, która na początku XXI wieku zdominowała angielską piłkę. Był wyrazisty, był opoką, był graczem wybitnym, wokół którego każdy grał jak natchniony.

Naturalnym następcą Francuskiego olbrzyma stał się dość niespodziewanie Gilberto Silva, który po udanym Mundialu w 2002 roku zawitał do północnego Londynu z tytułem Mistrza Świata. Brazylijczyk świetnie wkomponował się w zespół, wywierając na niego niemały wpływ. Po odejściu Vieiry w 2005 roku, to właśnie on przejął rolę lidera, choć opaskę kapitańską otrzymał Thierry Henry. Charyzma, spokój, pewność w grze, to cechy, którymi śmiało możemy określić Gilberto Silvę. Był doświadczonym zawodnikiem, który niczego nie musiał udowadniać, a koledzy z drużyny wiedzieli, że mogą na niego liczyć. Świetny w destrukcji, błyskotliwy w ataku, był dobrym duchem drużyny, był niczym klamra, która potrafiła spiąć dążenia Arsene’a Wengera ku odmłodzeniu składu, z potrzebą posiadania w zespole przywódcy, zawodnika doświadczonego, który potrafiłby wziąć na barki odpowiedzialność za grę i wynik. Gilberto Silva spełniał się w roli vice-kapitana i lidera zespołu, cieszył się szacunkiem u kolegów z drużyny, a także u rywali. Ostoja w trudnych dla Arsenalu czasach, zawodnik, który każdym gestem ujawniał cechy przypisane dla graczy wielkich. Nigdy nie pękał, tak jak Patrick Vieira nie bał się walki, wręcz szukał pojedynków na boisku. Nawet bez opaski potrafił natchnąć drużynę do wzmożonego wysiłku w czasach gdy o sukces było niezwykle ciężko.

Po Brazylijczyku, który ze względu na wiek nie był w stanie kontynuować swej przygody z Arsenalem, w zasadzie ciężko znaleźć przywódcę z prawdziwego zdarzenia, kogoś bez skazy, piłkarza wielkiego duchem i umiejętnościami, człowieka, za którym reszta drużyny wskoczyłaby w ogień. Próbowano Cesca Fabregasa, który liderem owszem, był, ale nie potrafił skutecznie poderwać zespołu w sytuacjach naprawdę kryzysowych. Był jak kapitan Thierry Henry, który bramkami czy świetnymi asystami nakazywał swoim kolegom wzmożony wysiłek, mniej krzyczał, mniej gestykulował, czy dyskutował z arbitrem. Gdy nie szło Cescowi, nie szło całej drużynie. Najlepszym tego przykładem były mecze w Lidze Mistrzów, szczególnie pamiętny wieczór na Camp Nou, gdzie Hiszpan nie był sobą, nie potrafił wznieść reszty zawodników na wyżyny. Cesc zresztą poszedł w ślady Henry’ego z czasów finału Champions League, również w pojedynku z Barceloną, gdy Francuz nie potrafił pociągnąć za sobą zespołu. Z pewnością obu nie brakowało charyzmy, jednak nie potrafili postawić kropki nad i, zawodzili w przeciwieństwie do poprzedników.

W historii nam najbliższej, a mianowicie w poprzednim sezonie, gdy odeszli zawodnicy kluczowi, gdy wydawało się, że sytuacja sama wykreuje nam lidera, gdy całą nadzieję pokładaliśmy w Robinie van Persiem, który dzięki swoim bramkom dawał nadzieję nie tylko swoim kolego, ale także kibicom, wydawało się, że musi się udać. Jednak to nie Holender pełnił rolę przywódcy, jak sugerowałaby nam to opaska kapitana, ale Thomas Vermaelen do spółki z Aleksem Songiem. Rola van Persiego w zespole była widoczna, bo każdy kilkanaście razy oglądał powtórki jego bramek, które pociągały zespół do zwycięstw, a mało kto zwracał uwagę na dwóch prawdziwych bohaterów udanej walki o Ligę Mistrzów z poprzedniego sezonu. To waleczność Songa, jego przebojowość i determinacja miały ogromny wpływ na drużynę. Tak samo Vermaelen, który raz po raz zapędzał się pod pole karne rywali by groźnie uderzyć, albo zdobyć zwycięską bramkę (jak w spotkaniu z Newcastle zakończonym zwycięstwem 2-1). Belg znany był też z licznych dyskusji z sędziami, a także przepychanek z rywalami w trakcie spotkań, co również sugerowało innym Kanonierom walkę i większą chęć zwycięstwa. To detale, ale naprawdę mają ogromny wpływ na to jak przebiega mecz, jak zawodnicy reagują na niekorzystne wydarzenia boiskowe. Przypomnijmy sobie z jaką pasją Arsenal obijał bramkę Wolverhampton po tym jak Alex Song jedną szarżą powalił trzech zawodników Wilków. Takie zachowanie ma istotny wpływ na przebieg meczu, to od nich zależy to, czy piłkarze podniosą się z kolan, czy „będą grać swoje”.

Odejście na początku bieżącego sezonu króla strzelców Premier League – Robina van Persiego – oraz Aleksa Songa, zmroziła krew w żyłach wielu kibiców Kanonierów, jednak dość liczna grupa tychże spała spokojnie, licząc na to, że drużyna z nowym kapitanem – walecznym Thomasem Vermaelenem – pokaże na co ją stać. Kibice wierzyli, ze kapitańska opaska doda Belgowi jeszcze więcej pasji, waleczności i siły. Jak jednak wiemy, rzeczywistość mocno zweryfikowała plany kibiców. Vermaelen nie nawiązał do dawnych liderów, zresztą nie trzeba daleko szukać wzoru do naśladowania: wystarczyło by nawiązał do siebie samego z poprzedniego sezonu. Popularny Verma nie dał drużynie pewności, wręcz przeciwnie, klopsy, kiksy, fatalne zagrania i pomyłki zmuszają zawodników do dwukrotnego zastanowienia się czy podać mu piłkę. Nie dał też Belg natchnienia, nie porwał kolegów do walki. Czy ktokolwiek widział go biegnącego z pasją pod pole karne przeciwnika, z wiarą we własne umiejętności, sugerującego zmasowany atak na bramkę rywali? W poprzednim sezonie rozegrał 43 mecze, w których strzelił 6 bramek. Obecny sezon przyniósł zaledwie jedną bramkę w czterdziestu spotkaniach. Czy to jest lider zespołu? Czy piłkarz, który ma tak mały wpływ na poczynania drużyny może być tak nazywany? Gdzie się podział ten waleczny Vermaelen, który po każdym meczu krzyczał głośniej od kibiców? Nie wiemy czy przytłoczyła go opaska, czy brak wiary w zespół, czy myśli już o przeprowadzce, ale widać, że Belg zgasł. Najgorsze że zgasł wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. W odróżnieniu od wspomnianych wcześniej piłkarzy, ten umywa ręce w najważniejszym momencie, gdy zagrożenie brakiem Ligi Mistrzów jest wyraźne i groźne jak nigdy wcześniej. Drugim kapitanem jest Mikel Arteta, który nie ma prawa być liderem choćby przez swoją pozycję na boisku: najczęściej ukryty w cieniu, spokojnie, z mozołem wykonujący swoją pracę, jest przydatny, ale niewidoczny, przez co nie ma okazji by choćby swoją grą poderwać zawodników do walki.

Wydaje się, że Arsenal cierpi na brak lidera, kogoś kto potrafiłby wstrząsnąć zespołem nie tylko donośnym krzykiem, ale też pracą na boisku. Brakuje agresji, złości, brakuje czarnego charakteru, który wziąłby na siebie najbrudniejszą robotę, której bałby się największy twardziel. Nie od dziś wiadomo, że aby odnieść sukces, trzeba mieć w drużynie kogoś, kto w trudnych chwilach zapanuje nad boiskowymi wydarzeniami. Jeśli chodzi o słynną wengerowską „jakość”, to pojedynczy zawodnicy prezentują się świetnie, ale brak im zaplecza, brak im kogoś, kto zapewni spokój, nawiąże niekiedy brutalną walkę w środku pola i potrafiłby natchnąć resztę zespołu do ataku. Vermaelen z poprzedniego sezonu był zdeterminowany, nabuzowany, jakby mógł, to sam stanąłby na bramce i jednocześnie strzelił zwycięską bramkę. Ile razy widzieliśmy w poprzednich rozgrywkach Vermaelena motywującego swoich kolegów, a teraz spójrzmy na ten sezon w wykonaniu. Jest przybity, zmarnowany, bez chęci, przytłoczony oczekiwaniami. Może za daleko sięgam w głąb czaszki naszego kapitana, ale być może tu właśnie chodzi o sferę mentalną. Kłopoty Vermaelena zaczęły się od indywidualnych błędów, gdy po jego pomyłkach Arsenal tracił bramki, a później zawodnicy z przednich formacji musieli „przez niego” gonić wynik. Może zwyczajnie jest mu głupio być liderem, gdy to on stał się przyczyną słabych wyników drużyny? Jedno jest pewne: dopóki Vermaelen sam nie odnajdzie siebie z poprzednich lat, dopóty my nie odnajdziemy w nim lidera zespołu. Lidera, który jak ci z dawnych lat, nawet w trudnych chwilach potrafili dać dodatkowy zastrzyk wiary i nadziei w końcowy sukces.

Dwa słowa jeszcze o naszym młodym, no właśnie, przyszłym, czy teraźniejszym liderze? Jack Wilshere to z pewnością wielki talent z sercem ubranym w barwy Kanonierów, ale czy to mianowanie go naszym przywódcą nie jest trochę na wyrost? To młody chłopak, który jeszcze niedawno tylko marzył o grze dla tej drużyny, ma poukładane w głowie, ale to wszystko dzieje się zdecydowanie za szybko nawet jak dla niego. Jego gra z pewnością może natchnąć innych graczy, jego waleczność, nieustępliwość, charakter, to cechy które w przyszłości ustawią go w jednym szeregu z Vieirą, Adamsem czy Silvą. Jednak na daną chwilę to jeszcze dzieciak, który wrócił do sportu po poważnej kontuzji, chłopak na którego barki chcemy wrzucić całą naszą wiarę w sukces, to w nim chcemy widzieć faceta, który otrzyma wreszcie opaskę kapitańską i poprowadzi do chwały. Wielu kibiców już teraz nałożyłoby mu opaskę na ramię, lecz czy nie podobnie wyglądała sytuacja z Vermaelenem? Czy rzeczywiście fizyczny atrybut kapitana momentalnie oznaczać będzie murowany sukces? Czy nie tak samo wierzyliśmy w Belga, który „jeśli bez opaski miał taki wpływ na innych, to z opaską będzie jeszcze lepiej”? Wilshere to materiał na lidera, jednak na pewno Anglik musi jeszcze do tego dojrzeć. Niech udowadnia to w każdym meczu, wtedy nikt nie będzie musiał nakładać mu opaski na ramię. Wtedy sam ją sobie weźmie jak na przywódcę przystało.

Jack WilshereMikel ArtetaThomas Vermaelen autor: Łukasz Szabłowski źrodło:
Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany. Załóż konto lub zaloguj się w serwisie.
poprzednia123456następna
dacR komentarzy: 136 newsów: 208.04.2013, 19:51

fajny tekst - i tu pewnie część osób rzuci się na mnie z "ręcami" - ale absolutnie nie rozumiem analizowania osobowości piłkarzy sprzed ekranu telewizora; takie cechy, jak waleczność, determinacja, charyzma, lojalność, czy nawet ambicja przejawiają się w różnych postaciach; dla jednych fakt, iż dany piłkarz porusza się po boisku niczym elektron wokół jądra i kosi z trawnikiem wszystko, co tylko widzi, może oznaczać, iż faktycznie jest waleczny, ale również to, iż jest po prostu w gorącej wodzie kąpany i nie potrafi ustać w jednym miejscu; może jest również obrzydliwie nerwowy i wręcz nierozsądny, narażając się co rusz na żółty kartonik; ocenianie charakteru sprzed ekranu telewizora jest, pewnie ciut przesadzę, jak pogrzeb - ludzie czasami, choć to zabrzmi dość kontrowersyjnie, płączą na pokaz; "prawdziwy ból i żal" człowiek przeżywa w sercu, a to nie zawsze widać na boisku... ok, ok - chyba przesadzam, co nie zmienia faktu, iż lider może gdzieś w naszej szatni siedzi... ; p

Czajnik17 komentarzy: 4688 newsów: 7228.03.2013, 16:10

sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/484038_483248251723496_345019529_n.jpg

kibic tottków po starciu z lazio

Ars3n komentarzy: 1235428.03.2013, 15:20

Frimponga to Wenger powinien zaczac wyprowadzac z Arsenalu. Slaby jest.

Verminator97 komentarzy: 1489628.03.2013, 15:15

Jest nowy news główny! :)

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 15:12

demotywatory.pl/4091762/Kupilbys

Camillo144 (redaktor) komentarzy: 3354 newsów: 48028.03.2013, 15:09


@Arsenal_1886;

IMO jeśli odejdzie Sagna Wenger nikogo nie kupi. W jego miejsce wprowadzi do składu Bellerina. No tak, gdy SS i DJ odejdą zostaniemy z 3 SO. Co do skrzydłowego to w przypadku pozostania Gervinho zostaniemy z 3 skrzydłowymi i Iworyjczykiem, wiec nawet gdy zostanie byłbym za tym transferem, chyba ze Wenger będzie dawał szanse Gnabry'emu.

anty_pzpn_ komentarzy: 337028.03.2013, 15:03

Santiago

Hahah dobra przerobka;)

veron komentarzy: 448128.03.2013, 15:03

Santiago>>
nędza, nieśmieszne :p

Santiago komentarzy: 154328.03.2013, 15:01

komixxy.pl/1324713/Nowa-wersja-reklamy

Obczajcie to xD

Santiago komentarzy: 154328.03.2013, 15:01

komixxy.pl/1324713/Nowa-wersja-reklamy

Obczajcie to xD

anty_pzpn_ komentarzy: 337028.03.2013, 15:01

Rafson95

Tak powinna byc oryginalna,mam identyczna

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 15:00

fabik- szkoda w sumie bo pod granie piłki Beenhakerowej bardziej pasuje obecny skład. W sumie to dziwna sprawa bo teoretycznie mamy poza paroma dziurami naprawdę fajną indywidualnie ekipę. Jakiś dziennikarz ukraiński nawet przed meczem z nami mówił że Polska pewnie ma większy potencjał ale nie umie grać zespołowo. Zgadzam się, niestety seria fatalnych wyników wepchnie nas do 4 (?) koszyka i będziemy mieć bardzo nieprzyjemne grupy el.

Arsenal_1886 komentarzy: 1951828.03.2013, 15:00

Camillo144 > Jeśli w lato oprócz Ruska odejdzie Gervinho to prawda, że wtedy nowy skrzydłowy to mus, ale wątpię jednak, że piłkarz z WKS odejdzie ;/ Boss zapewne da mu jeszcze co najmniej jeden sezon na udowodnienie swojej klasy.
Dla mnie jednak patrząc priorytetowo jeśli chodzi o transfery na lato to tak to wygląda -
1.DP
2.Napastnik środkowy
3.Bramkarz ( Mignolet, Cesar, Begovic )
4.Skrzydłowy
5.Nowy stoper w miejsce SS i prawdopodobnie Djourou
6.Ktoś za Sagne jeśli zdecyduje się odejść
U nas w zespole mamy najlepiej obsadzoną pozycję LO oraz ofensywnego środkowego pomocnika ( Cazorla, Rosicky i Jack
wrazie co ).

veron komentarzy: 448128.03.2013, 14:59

Marzag>>
no rzeczywiście brzmi to jak helikopter :p

anty_pzpn_ komentarzy: 337028.03.2013, 14:59

Marzag

Chyba tez Petrescu.

ArseneAl komentarzy: 2341728.03.2013, 14:58

@Rafson95
Mam identiko.
Cholera wie czy to podróba. Pewnie tak.

@ElSar
Mhm. Możliwe szczególnie z tym logiem jakże pasującym do koloru kołnierzyka.

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:57


veron, tez slyszysz helikopter w tamtym streamie?

Camillo144 (redaktor) komentarzy: 3354 newsów: 48028.03.2013, 14:56


@Arsenal_1886;

IMO oprócz Jevetica powinien przyjść klasowy DM i skrzydłowy.

Arsenal_1886 komentarzy: 1951828.03.2013, 14:54

metro.co.uk/2013/03/28/stevan-jovetic-has-already-agreed-to-join-arsenal-says-fifa-agent-3563763/

Fajnie jakby to była prawda :)
Oprócz Jovetica jednak potrzebujemy jeszcze co najmniej dwóch klasowych piłkarzy. Defensywny pomocnik to mus na lato.

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:53

Panowie i panie, znalazłem chyba lekarstwo dla palaczy! Na każdej paczce papierosów dać mordę uśmiechniętego Tuska i podpisać "kupując tę paczkę dokładasz się do fundowania mojego nowego samolotu"

veron komentarzy: 448128.03.2013, 14:53

hqstream.in/

na dolce sports 2 leci mecz Barca-PSG z 1997

Barcelona: Vitor Baia, Ferrer, Couto, Abelardo, Sergi, Popescu (Amor), Guardiola, Figo, De la Peña (Stoichkov), Luis Enrique (Pizzi), Ronaldo.

PSG: Lama, Fournier (Algerino), N'Gotty, Le Guen, Didier, Leroy, Rai, Guerin (Delly Valdes), Cauet, Loko (Pouget), Leonardo.

Tę Barcę jeszcze lubiłem :)

Verminator97 komentarzy: 1489628.03.2013, 14:53

fabik > W pamiętnym meczu z Portugalią na ataku grał Rasiak :D

ElSar komentarzy: 415428.03.2013, 14:52

sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/522422_595639723780633_496911563_n.jpg

Możliwe koszulki wyjazdowe na 2013/14

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:51

Marzag- no i co z tego? Hm? pl.wikipedia.org/wiki/Reprezentacja_Irlandii_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej Nie brał mocnej ekipy.

fabik komentarzy: 2954 newsów: 2728.03.2013, 14:50

Ja jestem ciekaw, jak by nawet ten Beenhakker sobie radził mając do dyspozycji nasz obecny skład. Zobaczcie sobie kto grał w tym słynnym wygranym meczu z Portugalią i porównajcie z nazwiskami, które mamy teraz. Indywidualnie skok jakościowy ogromny, a jednak jednocześnie proporcjonalny spadek jeśli chodzi o samą grę.

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:49


Oggy, Trapattoni prowadzi Irlandie od 2008 roku

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:47

Marzag- nie sądzę że dobry fachowiec przegrałby te wszystkie mecze. Taka Irlandia załatwiła sobie Trappatoniego, może i dziadek ale wyniki robi nie najgorsze. Już widzę jak Polacy pod Trappem przegrywają z Mołdawią;P

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:47

jedyny zagraniczny trener z ktorym nas laczono to chyba grant

Santiago komentarzy: 154328.03.2013, 14:47

komixxy.pl/1324713/Nowa-wersja-reklamy

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:46


Oggy, kadra Rosji to kolektyw bo gra tam Zenit St Petersburg i do nich dobierają resztę.

Verminator97 komentarzy: 1489628.03.2013, 14:46

Oggy > A ty jakiego chciałbyś selekcjonera z zagranicy?

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:45


Oggy, ale jakbyśmy przegrali na starcie spotkania z czarnogórą, mołdawią i anglią to by było po eliminacjach ;d

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:43

Marzag-> a może jednak trener jest na całe eliminacje a nie "na dobry początek". Nie rozumiem czemu nie mogliśmy jednak wybrać trenera z bardzo dobrym warsztatem choćby taktycznym. Jak patrzę na grę np. Rosji z Brazylią to widać jednak rękę fachowca. Jak patrzę na grę teamu Fornalika to widzę rękę a raczej japę Laty;P

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:40


Oggy, my mieliśmy na starcie trudny mecz z czarnogórą, a przed tym tylko 3 sparingi, jakby przyszedł trener zza granicy to by znał tylko Lewandowskiego, Piszczka, Kube i może kilku naszych bramkarzy. Nie znałby nikogo z naszej ligii, nie znałby atutów naszych piłkarzy, nie wiedziałby kto co umie itd

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:37

Marzag- no to kto ma być trenerem decyduje kto zna piłkarzy? To ja nie wiem jak kluby by zmieniały trenerów, najpierw staże jakieś?;P Nie rozumiem co to za argument.

Pinguite komentarzy: 1502028.03.2013, 14:37

Bo... Lato. Bo... Beenhakker. Bo Lato i spółka na czele z Piechniczkiem wolała Polaka. Bo... Polak.

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:35


Oggy, nie ma takiego ciśnienia, po Smudzie musiał być polak z tego względu że lada chwila zaczynały się eliminacje a żaden trener zagraniczny nie znał polskich piłkarzy tak jak polscy trenerzy

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:32

Tak się zastanawiam czemu jest takie wewnętrzne ciśnienie na "trenera polskiego" w kadrze. Jakoś w siatce nie ma takiego parcia - Lozano, Anastasi czy Castellani jakoś na nie pozbawili "polskości". Trudno mi to zrozumieć.

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:32


Czajnik17, nikt tak nie strzela wolnych jak ona strzela, to prawda :-) Niesamowicie podkręca piłkę

Arsenalfcfan komentarzy: 1320728.03.2013, 14:28

Jak widać nie wszyscy mają zapewnione miejsce w reprezentacji :P Waldek Fornalik dalej nie ustalił kadry.

Czajnik17 komentarzy: 4688 newsów: 7228.03.2013, 14:24

Marzag
wreszcie będzie miał kto uderzać z wolnych. ach te podkrętki Adamiakowej

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:22

Podobno Adamiakowa dostała propozycje powrotu do kadry, którą teraz rozważa! Szansa na awans jest wciąż realna!

Verminator97 komentarzy: 1489628.03.2013, 14:13

ArseneAl > Dzięki.

Oggy komentarzy: 948928.03.2013, 14:10

Ten spór o to co może zostać w internecie, a co mogą wykluczać jakieś "prawa indywidualne" czy coś takiego, jest trochę sporem czy internet jest jakąś wolną przestrzenią czy raczej jest produktem tej naszej obecnej "przestrzeni społecznej". Ponieważ pierwszą i najbardziej zainteresowaną ograniczaniem treści w necie grupą są politycy=> jestem generalnie przeciwny nakładaniu takich ograniczeń z powodu tego, że komuś przykro. Potrzebne są jak dla mnie jakieś ważniejsze powody.

anty_pzpn_ komentarzy: 337028.03.2013, 14:08

Marzag

Dziad swoje i baba swoje. Ehh

Cysiowo komentarzy: 189628.03.2013, 14:06

mały offtop panowie, mianowicie używa ktoś antywira eset smart security i sie zna na nim troszeczke ?

Arsenalfcfan komentarzy: 1320728.03.2013, 14:05

Ci to mają życie..

Marzag komentarzy: 32650 newsów: 128.03.2013, 14:02

Antypzpn, nikt nie musi tego ogladac, a ja nie musze przez to kolejny raz przechodzic, bo film mozna, a nie trzeba ogladac

Arsenal_1886 komentarzy: 1951828.03.2013, 13:57

twitter.com/Aaronsenal/status/317218050497716224/photo/1

Widać, że oprócz Kierana również Sagna był z nim w Dubaju :D Francuz jednak ma być dostępny na sobotę w przeciwieństwie do Anglika.

koxiarz14 komentarzy: 6035 newsów: 35528.03.2013, 13:56

@arsenalfcfan- podobno Monaco ma mieć budżet transferowy na poziomie 140 mln, a więc pewnie będą chcieli powalczyć o najwyższe cele

poprzednia123456następna
Następny mecz
Ostatni mecz
Tabela ligowa
Tabela strzelcówStrzelcy
DrużynaMWRPPkt
1. Manchester City34255480
2. Manchester United331910467
3. Leicester34196963
4. Chelsea341710761
5. West Ham341771058
6. Tottenham341681056
7. Liverpool33159954
8. Everton331571152
9. Arsenal341471349
10. Aston Villa331461348
11. Leeds341451547
12. Wolves341191442
13. Crystal Palace331081538
14. Brighton348131337
15. Southampton331071637
16. Burnley34991636
17. Newcastle34991636
18. Fulham345121727
19. West Brom345111826
20. Sheffield Utd34522717
ZawodnikBramkiAsysty
H. Kane2113
Mohamed Salah203
Bruno Fernandes1611
Son Heung-Min1610
D. Calvert-Lewin150
P. Bamford147
J. Vardy138
O. Watkins134
A. Lacazette132
İ. Gündoğan121
SondaMusisz być zalogowany, aby posiadać dostęp do ankiety.
8
Gracz kwietnia wybór redaktorów Mathew Ryan
Mathew Ryan
6.46
Gracz kwietnia wybór użytkowników Mathew Ryan
Mathew Ryan
Publicystyka
Wywiady
Piłka nożna
Części samochodowe Ucando.pl