Zwycięski gol Granita Xhaki, Arsenal 1-0 PSV

Zwycięski gol Granita Xhaki, Arsenal 1-0 PSV 20.10.2022, 19:56, Łukasz Wandzel 467 komentarzy

W czwartym meczu Arsenalu w Lidze Europy w tym sezonie Kanonierzy zmierzyli się na własnym stadionie z najtrudniejszym rywalem w grupie A – PSV Eindhoven. Po ostatnim gwizdku sędziego można jednak śmiało stwierdzić, że wicelider Eredivisie nie sprawił londyńczykom problemów. Zespół z Holandii przez większość czasu spędził na własnej połowie i tylko nieskuteczność gospodarzy jest powodem tak skromnego zwycięstwa. Mikel Arteta zdecydował się na rotację na każdej pozycji, jednocześnie desygnując do gry w wyjściowym składzie kilku kluczowych graczy, takich jak Gabriel Jesus, Bukayo Saka czy Granit Xhaka. To właśnie ten ostatni zdobył jedynego, zwycięskiego gola w tym spotkaniu.

Składy obu drużyn

Arsenal: Turner – Tomiyasu (76' White), Holding, Gabriel, Tierney – Lokonga (67' Partey), Xhaka, Fabio Vieira (67' Odegaard) – Saka (85' Nelson), Nketiah, Jesus (76' Matinelli)

PSV Eindhoven: Benitez – Mwene, Ramalho, Obispo, Max (66' Teze) – Sangare, Gutierrez – Simons (90+1' Ledezma), Veerman (77' De Jong), Gakpo – Til (65' Madueke)

Od samego początku Arsenal przeniósł grę na połowę PSV i zdominował rywali w statystyce posiadania piłki. W pierwszej połowie gospodarze powoli rozgrywali futbolówkę, co jakiś czas przyspieszając akcje pod bramką rywali. Londyńczycy w kilku sytuacjach strzelali niecelnie, a czasem brakowało im ułamka sekundy, by w korzystnej sytuacji uderzyć czysto. Jedną z najlepszych okazji miał Gabriel Jesus, który nie trafił w piłkę po świetnym podaniu Fabio Vieiry.

Z kolei drużyna Ruuda Van Nistelrooya prawie w ogóle nie zagroziła Mattowi Turnerowi w pierwszej odsłonie. „Najbliżej” był Xavi Simons. Kanonierzy zostawili Holendrowi sporo miejsca, więc ten przebiegł kilkanaście metrów z futbolówką i strzelił z dystansu, lecz jego strzał powędrował ponad bramką.

19-latek oddał też jedyny celny strzał ze strony PSV w drugiej połowie. Wciąż przeważał Arsenal, który także dopiero w drugiej połowie zaczął oddawać strzały na bramkę. Swoje sytuacje mieli Gabriel Jesus czy Bukayo Saka, ale to Granit Xhaka w 70. minucie zdobył jedynego gola w tym spotkaniu. Takehiro Tomiyasu celnie dośrodkował przed defensywę gości, w okolicę kilkunastu metrów od bramki. Szwajcar fantastycznie zachował się w tej sytuacji i słabszą nogą ustalił wynik meczu.

O utrzymanie prowadzenia Arsenalowi nie było wcale trudno, ale w końcówce powstrzymanie jednego ataku PSV kosztowało go dwie żółte kartki – dla Kierana Tierneya za faul na Madueke oraz dla Martina Odegaarda za zatrzymanie Simonsa.

Premier LeaguePSV EindhovenRaport pomeczowy autor: Łukasz Wandzel źrodło: własne